Czym się różni ultrabook od notebooka? Rodzaje laptopów

2018-06-07
Czym się różni ultrabook od notebooka? Rodzaje laptopów

Już nie tylko laptop

Ogólny termin „przenośny komputer” już dawno przestał się odnosić tylko i wyłącznie do laptopów. Wiele osób zresztą mylnie nazywa wszystkie mobilne komputery laptopami – tymczasem na rynku pojawiła się ogromna ilość urządzeń, które – choć pod pewnymi względami laptopy przypominają – wcale nimi nie są.
Producenci sprzętu elektronicznego przechodzą samych siebie, chcąc sprostać oczekiwaniom potencjalnych klientów – a ci stają się coraz bardziej wymagający. Zwykły laptop często okazuje się niewystarczająco dobry, by móc z niego korzystać na co dzień. Cechy charakterystyczne niektórych komputerów przenośnych okazują się być niezbędne dla pełnej wygody użytkowania. Między innymi dlatego ta gałąź przemysłu tak prężnie się rozwija.

Notebook a ultrabook

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość z nas korzysta z komputerów przenośnych. Nawet jeżeli na biurku w domu stoi monitor, a pod nim ustawiony jest tradycyjny pecet, to i tak jego właściciel często ma w zanadrzu także mobilną wersję komputera. Wielu osobom przydaje się w pracy, na uczelni, a także w podróży. Spośród wszystkich rodzajów sprzętu elektrycznego, niezaprzeczalnie ten należy do najbardziej użytecznych.
Przeglądając katalogi czy oferty sklepów klienci mogą natknąć się na różne nazwy komputerów przenośnych – niektóre z nich są do siebie bardzo podobne, więc budzą też sporo wątpliwości. Tak jest w przypadku notebooków i ultrabooków.

Notebook to określenie, którego nawet producenci często używają w odniesieniu do laptopów. Nie określają nim jednak wszystkich modeli laptopów. Notebookiem nazywa się te mniejsze, lżejsze. Trudno jednak postawić wyraźną granicę pomiędzy tymi urządzeniami i określić, gdzie laptop się kończy, a notebook zaczyna. Używanie tych dwóch nazw zamiennie nie jest więc błędem. Przykładem notebooka jest Dell Latitude e6420 z Windowsem 7.

Sprawy mają się nieco inaczej, jeśli chodzi o ultrabooki. Urządzenia te są znacznie bardziej nowoczesne i objawia się to zarówno w wyglądzie, jak i parametrach. Są ultralekkie i ultracienkie, a przy tym ultrawydajne. Przyciągają potencjalnych użytkowników interesującym designem, wielkim komfortem użytkowania i zaskakująco dobrymi parametrami technicznymi.

Zresztą, notebooki i ultrabooki to nie wszystko. Wśród komputerów przenośnych wyróżnia się również netbooki i komputery hybrydowe. Netbooki reprezentują chyba najbardziej kompaktowe modele, ale przy tym również najmniej wydajne spośród komputerów przenośnych. Mają bardzo małą przekątną ekranu (do 12 cali), czyli zbliżoną do wielkości tabletów, przez które stopniowo są wypierane z rynku. Komputer hybrydowy, jak sama nazwa wskazuje, łączy w sobie cechy dwóch urządzeń: tabletu i laptopa konwertowalnego.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel