Dłuższe życie twojego laptopa – kilka przydatnych zasad

2019-07-19
Dłuższe życie twojego laptopa – kilka przydatnych zasad

Po pierwsze – zadbaj o akumulator w laptopie

Jedną z głównych przyczyn wymiany starego notebooka na nowy jest wadliwy akumulator. Mobilność to przecież największa zaleta tego typu sprzętu, a korzystanie z laptopa przyspawanego na stałe do gniazdka sieciowego może wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej cierpliwe osoby. O baterię warto zadbać już w momencie zakupu nowego urządzenia. Co należy zrobić, aby wydłużyć żywotność naszego akumulatora? Przede wszystkim należy pamiętać, że całkowite rozładowanie baterii naszego laptopa na dłuższą metę okazuje się bardzo szkodliwe. Nowoczesne systemy operacyjne dbają o to, aby notebook wyłączył się, zanim poziom naładowania jego akumulatora wyniesie 0%. Domyślnie hibernacja następuje przy poziomie 5%, jednak warto w ustawieniach nieco zwiększyć ten limit. Jak ognia należy unikać doładowywania baterii oraz przegrzewania laptopa. Bardzo dobrą praktyką będzie uruchomienie trybu oszczędzania energii oraz przyciemnienie ekranu.

Po drugie – używaj notebooka w odpowiednich miejscach

I nie mowa tutaj o placach budowy lub basenach, gdzie dominuje kurz i wilgoć. Wciąż dużo użytkowników popełnia podstawowy błąd podczas używania laptopa w domowym zaciszu.Warto pamiętać o tym, że koce, kołdry lub inne miękkie powierzchnie mogą okazać się zabójcze dla naszego urządzenia. Podczas korzystania z notebooka musimy mieć na uwadze jego wiatraki. Używając specjalnych podkładek lub twardych powierzchni zapewniamy optymalną wentylację laptopa. W innym przypadku narażamy go na przegrzanie!

Po trzecie – zadbaj o czystość swojego komputera

Przynajmniej raz w tygodniu każdy użytkownik notebooka powinien poświęcić kilka minut na jego czyszczenie. Obudowę i ekran komputera warto przetrzeć zwilżoną ściereczką z mikrofibry. Zadbać musimy również o czystość klawiatury, ponieważ to tam kryje się najwięcej kurzu i bardzo często różnego rodzaju okruszki. Tego typu zabrudzenia z powodzeniem usuniemy za pomocą domowego odkurzacza. Pamiętajmy, tylko aby maksymalnie zmniejszyć jego moc. W ten sam sposób możemy pozbyć się kurzu z otworów wentylacyjnych. Pod żadnym pozorem do czyszczenia notebooka nie używajmy chemikaliów – mogą one wywołać trwałe uszkodzenia zarówno na matrycy, jak i obudowie komputera.

Po czwarte – zadbaj o bezpieczeństwo podczas podróży

Widok laptopa na wakacjach lub jednodniowej wycieczce już nikogo nie dziwi. Mobilność i kompaktowe rozmiary sprawiają, że w dzisiejszych czasach notebooka zabieramy wszędzie, a to właśnie podczas wyjazdów czyha na niego najwięcej niebezpieczeństw. Decydując się na podróż z komputerem, warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Odpowiednio dopasowana torba lub plecak to absolutna podstawa. Warto także pamiętać o zasadach użytkowania zaraz po transporcie urządzenia. Nie uruchamiajmy go od razu – odczekajmy kilka chwil, aż temperatura notebooka zbliży się do temperatury pokojowej. To wskazówka przydatna zwłaszcza podczas lata i zimy, kiedy mamy do czynienia z największymi upałami i mrozami.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixel