Jak dbać o baterię w laptopie – poradnik

2018-09-12
Jak dbać o baterię w laptopie – poradnik

Nie ładuj niepotrzebnie

Z pewnością wielu z nas ma w nawyku permanentne ładowanie laptopa. Podłączona ładowarka nie przeszkadza, a my możemy bez obaw korzystać z komputera nawet przez klika godzin. Błąd! Działanie takie wyjątkowo negatywnie wpływa na trwałość akumulatora, powodując jego stopniową degradację prowadzącą do uszczerbku na jego pojemności.

Każda bateria posiada odgórnie ustaloną liczbę cykli ładowania, której przekroczenie oznacza zakończenie żywotności. Specjaliści zgodnie twierdzą, że optymalny poziom naładowania baterii mieści się w granicach od 50 do 90%. Warto pamiętać o tej zasadzie podczas codziennego użytkowania z naszego przenośnego komputera.

Pamiętajmy również, że chcąc zakupić do naszego laptopa nową ładowarkę, najlepiej skorzystajmy z oryginalnych produktów. W ten sposób będziemy mieli pewność, że wybrana ładowarka spełnia parametry i nie wpłynie w żaden sposób negatywnie na nasze urządzenie.

Nie rozładowuj do końca

Nie powinniśmy niepotrzebnie ładować naszych laptopów i podobnie nie powinniśmy ich narażać na całkowite rozładowanie. Zazwyczaj informacja o niskim stanie baterii pojawia się, gdy jej poziom osiągnie 10%. Warto jednak podłączać laptopa już w momencie obniżenia poziomu naładowania do 50%. W starszych wersjach laptopów powszechnym zaleceniem producentów było formatowanie baterii poprzez jej maksymalne wyczerpanie, a następnie naładowanie do 100%. Jednak po wprowadzeniu baterii jonowo-litowych zabiegi te są całkowici zbędne.

Jeśli chcemy ograniczyć pobór baterii sprawiając, że będzie się rozładowywała znacznie wolniej, możemy w tym celu zastosować kilka sprawdzonych rozwiązań. Po pierwsze postarajmy się wyłączyć wszystkie zbędne programy pracujące w tle oraz w miarę możliwości odłączmy zbędne urządzenia zewnętrzne. Możemy dodatkowo zmniejszyć jasność ekranu lub wyłączyć podświetlanie klawiatury, jeśli nie jest nam ono w danym momencie potrzebne.

Kontroluj temperaturę

Chcąc maksymalnie wydłużyć żywotność naszej baterii i jednocześnie całego laptopa warto zadbać o jego prawidłową temperaturę pracy. Przegrzewanie laptopa, zwłaszcza w dłuższym okresie, negatywnie wpływa zarówno na baterię, jak i na podzespoły. Zaleca się zachowanie, w miarę możliwości, zakresów działania baterii podanych przez producenta. Chcąc sprawdzić aktualną temperaturę baterii i podzespołów możemy skorzystać z darmowych programów dostępnych na Internecie. 

Aby zmniejszyć temperaturę pracy naszego, laptopa warto zainteresować się zakupem profesjonalnych podstawek chłodzących, które zapewniają naszemu komputerowi dostęp do chłodnego powietrza. W ten sposób nasz laptop jest skutecznie chłodzony, nawet gdy pracujemy na nim przez kilka godzin. Dobrym pomysłem jest pamiętanie o zapewnieniu odpowiedniego dopływu do wentylatorów. W tym celu zrezygnujmy z korzystania z laptopa na miękkim łóżku i ustawmy go na stoliku.

Wykorzystanie prostych trików przy codziennej pracy sprawi, że nasz laptop będzie w stanie działać sprawnie przez długi czas. Regularne dbanie o baterie pozwoli uniknąć nam nagłych i nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel