Jak nie dbać o laptopa - tego nie rób ze swoim komputerem

2019-09-09
Jak nie dbać o laptopa - tego nie rób ze swoim komputerem

Laptop to nie stolik

Jako że laptop to sprzęt przenośny i pozwala na pracę w każdym miejscu, często zostawiamy go na łóżku, na podłodze obok fotela czy na szafce nocnej. Nie oznacza to jednak, że na nim możemy ustawiać inne przedmioty! Gdy na chwilę położymy książkę, to nic się nie stanie, jednak filiżanka kawy czy talerz z zupą może już obfitować w problemy. Zalanie należy do najczęstszych usterek, a naprawa urządzenia to koszt co najmniej 300 zł, zależnie od tego ile podzespołów zostało uszkodzonych.

Nie przenoś laptopa, trzymając go za róg!

Przenosząc komputer, trzeba go trzymać dwoma rękami. Przenoszenie za róg może doprowadzić do nadmiernego naprężenia i skutkować w uszkodzenie połączenia typu BGA. Równie niebezpieczne jest przekładanie laptopa, trzymając jedynie za jego klapę – łatwo doprowadzić do bardzo kosztownej awarii matrycy lub wyrwania zawiasów, co też wiąże się ze sporym wydatkiem.

Unikaj używania laptopa w łóżku

Nie tylko ze względu na negatywny wpływ światła komputera na oczy oraz sen, ale też z uwagi na wentylację urządzenia. Trzymając je na kocu, kołdrze, czy nawet kolanach, utrudniona jest wentylacja i przepływ powietrza, a to uniemożliwia sprawne chłodzenie i może doprowadzić do przegrzania sprzętu. To natomiast to tylko początek problemów z różnymi podzespołami, np. kartą graficzną czy procesorem.

Nie kupuj podrabianych ładowarek

Stawiaj tylko na oryginalne części do laptopa, szczególnie na ładowarki. Zamienniki mogą być o wiele tańsze, jednak po kilku ładowaniach, jeśli podróbka pozbawiona jest odpowiednich zabezpieczeń, może doprowadzić do uszkodzenia płyty głównej. Taka naprawa to koszt minimum 250 zł.

Nie przeładowuj

Będąc w posiadaniu starszego, 5-7 letniego laptopa, zmagamy się z krótką żywotnością jego baterii. To nie oznacza jednak, że powinniśmy na stałe podłączyć go do zasilania i ciągle ładować. Gdy poziom baterii osiąga 100%, zaleca się odłączenie urządzenia od prądu - taki zabieg przedłuży żywotność baterii i nie będziemy musieli zbyt szybko jej wymieniać.

Postaw na czystość

Ostatnią z naszych rad jest dbanie o czystość. Zarówno wokół urządzenia, na nim, a także w środku. Jeśli używamy laptopa w trudnych warunkach, np. w wilgotnym lub zakurzonym pomieszczeniu, trzeba zadbać o jego konserwację i regularne czyszczenie, najlepiej oddając komputer do serwisu. Następstwem zanieczyszczonego wnętrza będą samoczynne zwarcia, które doprowadzić mogą nawet do konieczności zakupu nowego sprzętu. W warunkach domowych zadbać należy o czystość na zewnątrz – samemu delikatnie odkurzajmy klawiaturę i przecierajmy obudowę zwilżonym papierowym ręcznikiem.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel