Laptopy do video i grafiki – jakie powinny posiadać cechy

2018-08-08
Laptopy do video i grafiki – jakie powinny posiadać cechy

Laptop do grafiki i video – wysoka rozdzielczość matrycy

Projektanci CAD, web designerzy, graficy i montażyści wymagają od sprzętów używanych przy pracy dużej przestrzeni roboczej i wysokiej rozdzielczości. Kluczowe okazują się również kwestie takie jak zdolność matrycy do odwzorowania barw, jej kontrast oraz podświetlenie. Optymalne proporcje ekranu to 16:9 lub 16:10. Za minimalną rozdzielczość matrycy uznaje się z kolei Full HD. Osoby zajmujące się obróbką filmów i grafiki coraz częściej decydują się na zakup najbardziej zaawansowanych technologicznie laptopów o matrycach posiadających rozdzielczość 3K (2880 x 1620) oraz 4K (3840 x 2160).

Matowa powierzchnia i  szerokie kąty widzenia

Specjalistom od video i grafiki poleca się matryce matowe, znacznie zwiększające komfort pracy. Błyszczące powierzchnie odbijają refleksy w mocno oświetlonych pomieszczeniach i na zewnątrz, zamieniając ekran w lustro. Osoby zajmujące się tworzeniem projektów na notebookach docenią z pewnością rozwiązania wspierające dotyk, umożliwiające wykorzystanie całego ekranu jako narzędzia pracy. Przydadzą się też szerokie kąty widzenia, szczególnie w przypadku obróbki filmów.

Wydajny procesor

Do korzystania z zaawansowanych programów graficznych i tych przeznaczonych do edytowania i montowania video niezbędny jest mocny, operatywny procesor. Aby zaspokoić zapotrzebowanie na moc obliczeniową Adobe Photoshopa, warto zdecydować się na nabycie laptopa o procesorze wielordzeniowym. Dzięki niemu wszelkie obliczenia i operacje przebiegną szybciej i efektywniej.  Im więcej rdzeni posiada procesor (minimum dla grafiki i video to 4 rdzenie), tym więcej jest w nim wątków. Pozwala to przykładowo na jednoczesną pracę z wieloma aplikacjami do obróbki filmów.

Profesjonalny układ graficzny

Na wydajność laptopa dopasowanego do specjalistów zajmujących się tworzeniem animacji, grafik i video ma również wpływ karta graficzna. Do projektów z grafiką 2D wystarczy układ zintegrowany w procesorze GPU, jednak bardziej zaawansowane aplikacje do grafiki rastrowej potrafią wykorzystać potencjał chipów do przyspieszania tempa operacji. Wybierając sprzęt do obróbki filmów, nie poleca się rozwiązań z grafiką zintegrowaną. O wiele korzystniejsza okaże się dedykowana karta graficzna. Dzięki niej można skuteczniej wykorzystać funkcje https://rnew.pl/pl/menu/laptopy/zastosowanie/do-grafiki-i-video-182.htmllaptopa do video, a samo urządzenie poradzi sobie sprawniej z edycją filmów.

Pojemny dysk i spora ilość pamięci

Kupując laptopa z myślą o pracy z grafiką i video trzeba brać pod uwagę notebooki o 8 GB pamięci operacyjnej (RAM). Zwiększenie jej do 32 lub 64 GB dodatkowo poprawi wydajność komputera. Dysk twardy jako nośnik danych o pojemności 500 GB to absolutne minimum dla większości grafików czy montażystów. Dla poprawienia działania sprzętu warto rozważyć konfigurację dwudyskową, połączenie dysków HDD i SSD.

Zdolność dobrego radzenia sobie z temperaturami

Wydajne podzespoły wydzielają sporo ciepła, dlatego laptop musi posiadać rozwiązania neutralizujące jego negatywne działanie. Cichy układ chłodzenia będzie ogromną zaletą komputerów mobilnych do obróbki filmów, nie zakłócając pracy hałasem.

Laptop do video posiada odpowiednie złącza

Laptop, na którym dokonuje się edycji filmów, powinien posiadać minimum 2 gniazda USB (najlepiej USB 3.0) i gniazdo stacji dokującej. W komputerze musi zostać uwzględniony DisplayPort, wbudowane wejście HDMI oraz D-Sub. Najważniejsze dla profesjonalistów korzystających z programów graficznych i aplikacji do obróbki video będą cechy takie jak optymalna wielkość ekranu, szerokie kąty widzenia, odpowiednia wydajność matrycy, jej podświetlenie i właściwe odwzorowanie kolorów. Kluczowa przy zakupie laptopa stanie się też wydajność sprzętowa – efektywność procesora, karty graficznej, duża ilość pamięci ram oraz przestrzeni dyskowej. Zakup notebooka spełniającego wspomniane wymagania przełoży się na wyższy komfort twórczej pracy z użyciem komputerów przenośnych.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel