Na co zwrócić uwagę wybierając laptop poleasingowy dla studenta

2019-09-16
Na co zwrócić uwagę wybierając laptop poleasingowy dla studenta

Oszczędzaj pieniądze, wybierz laptop poelasingowy

Jako że budżet studenta jest zazwyczaj ograniczony, to dużo korzystniejszą finansowo opcją jest zakup laptopa poleasingowego - sprzętu o bardzo dobrych parametrach, który przez jakiś czas służył w dużych firmach. Nie są to urządzenia zniszczone ani na zewnątrz, bo używane były tylko w biurach, ani wewnątrz, ponieważ nie przechowywano tam wielu gigabajtów danych, a tym bardziej nie obciążano procesora grami lub filmami. Podczas wyboru laptopa poleasingowego dla studenta, do najważniejszych właściwości będą należeć: wielkość sprzętu, jego pamięć, procesor oraz pojemność akumulatora.

Wielkość

Prawdą jest, iż im większa matryca, tym lepiej używa się sprzętu, jednak biorąc pod uwagę, że laptopa często zabiera się na uczelnię, powinien on być poręczny. Tzw. netbooki, czyli urządzenia o matrycy wielkości 8-12” to z pewnością świetny wybór, jednak najczęściej są one pozbawione wejścia na płytę CD i niektórych gniazd.Na zajęciach zdarza się przedstawiać prezentacje z własnego komputera, dlatego wejścia służące podłączeniu do projektora są niezbędne. Najlepszym wyjściem będzie wielkość 13-14”. Warto też od razu przy zakupie komputera, zaopatrzyć się w etui lub torbę, które ułatwią jego transport.

Pamięć RAM

Odpowiednia ilość pamięci RAM umożliwia komfortową pracę na urządzeniu, dlatego im jej więcej, tym lepiej. Jednak urządzenia z dużą pamięcią RAM są też droższe. Do podstawowych zastosowań zdecydowanie wystarczą 4GB, lecz gdy chcemy na tym laptopie również grać albo też używać bardziej skomplikowanych i wymagających programów, typu pakiet Adobe, to 8GB będzie wartością minimalną. Dobrze jest wybrać sprzęt, który daje możliwość rozbudowy – wtedy, gdy 4GB okażą się niewystarczalne do działalności, można swobodnie dołożyć pamięć.

Procesor

Procesor to serce laptopa, które w dużym stopniu odpowiada za jego wydajność. Jeżeli urządzenie ma być przeznaczony tylko do korzystania z pakietu biurowego, przeglądarki internetowej czy odtwarzacza multimediów, to w zupełności wystarczy do tego procesor Celeron lub Intel i3. Natomiast do obsługi bardziej wymagających programów lepiej sprawdzą się mocniejsze jednostki o taktowaniu powyżej 3 GHz, np. Intel i5 oraz i7.

Dobra bateria

Laptop dla studenta powinien posiadać solidną baterię, która pozwoli korzystać z urządzenia w ciągu kilkugodzinnych zajęć bez konieczności sięgania po ładowarkę. W salach wykładowych nie zawsze jest możliwość podłączenia urządzenia do prądu, dlatego akumulator powinien wytrzymać co najmniej 4-5 godzin.

Warto pamiętać, że im dłuższy czas użytkowania oraz im większa ilość przechowywanych danych, tym krótszy czas działania. W ciągu roku oryginalna pojemność może się obniżyć o kilka procent i to zupełnie normalny proces w przypadku baterii litowo-jonowych. Pojemność oryginalnego akumulatora powinna wynosić przynajmniej 5000 mAh.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel