Poleasingowy laptop biznesowy a laptop do użytku domowego – najważniejsze różnice

2019-09-23
Poleasingowy laptop biznesowy a laptop do użytku domowego – najważniejsze różnice

Matryca – matowa czy błyszcząca?

Laptopy biznesowe są przygotowane do użytkowania w różnych warunkach: w podróży, na zewnątrz czy w oświetlonej ssali konferencyjne. W związku z tym przeważnie posiadają antyrefleksyjne matryce matowe, dzięki którym nie odbijają nam się błyski światła, obraz widoczny jest bez względu na nasłonecznienie, a podczas długiego użytkowania nasz wzrok męczy się dużo mniej niż w przypadku matryc błyszczących. To właśnie ten drugi rodzaj zazwyczaj posiadają laptopy konsumenckie, przeznaczone do użytkowania w domu, a nie w parku czy pociągu. Intensywność kolorów zazwyczaj jest tu lepsza, jednak przy mocnym oświetleniu w ekranie zobaczymy swoje odbicie, a nie przeglądany plik z danymi.

Ładna obudowa w sprzęcie domowym

Laptopy konsumenckie kuszą klientów kolorowymi lub stylizowanymi obudowami: czerwone, różowe, niebieskie, a dla miłośników spokojnych barw białe bądź srebrne. Jednak kolor obudowy to nie wszystko! Podczas wyboru sprzętu należy zwrócić uwagę na materiał wykonania obudowy. Urządzenia domowe są bowiem zazwyczaj wykonane ze zwykłego plastiku i mowa tu nie tylko o  płycie górnej, ale też dolnej, a nawet o zawiasach. W związku z tym laptop jest mało odporny nawet na drobne uszkodzenia i nie zapewnia odpowiedniej ochrony poszczególnym komponentom.

Zupełnie inaczej wygląda to w laptopach biznesowych, które są bardziej solidne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obudowa jest wykonana z trwałych materiałów, ponieważ są one wykorzystywane zarówno w pracy biurowej, jak i mobilnej, co często oznacza dosyć trudne warunki i narażanie na różnego typu uszkodzenia, w tym pęknięcia, zarysowania, czy wstrząsy. Producenci wykorzystują zazwyczaj lekkie stopy metali, takie jak aluminium czy magnez.

Różnice w cenach

Kolejną, bardzo ważną różnicą między dwoma typami laptopów jest ich cena. Za dobrą jakością sprzętu biznesowego idzie jego wysoka jakość i podzespoły, którymi może się pochwalić: bardzo wydajny procesor, szybki nośnik danych, trwała płyta główna, dobra karta graficzna i akumulator, który wytrzyma niejedną konferencję.

Ponadto, laptopy biznesowe muszą zapewnić bezpieczeństwo danych, więc często do poziomu ceny dokładają się dodatkowe zabezpieczenia. Komputery do użytku domowego są zdecydowanie tańsze właśnie ze względu na swoje parametry. Sprzęt konsumencki zdecydowanie nie sprawdzi się na dłuższą metę do celów biznesowych, jednak odwrotnie - jeśli możemy pozwolić sobie na większy wydatek – jak najbardziej.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixel