Wymiana pasty termoprzewodzącej w kliku prostych krokach

2023-11-03
Wymiana pasty termoprzewodzącej w kliku prostych krokach

Pasta termoprzewodząca odgrywa bardzo ważną rolę w jakości działania komputera. Dlatego jeżeli postanowisz ją wymienić samodzielnie, to koniecznie dokładnie przeczytaj ten artykuł. Dlaczego? Bo nieumiejętne wykonanie tej czynności może skutkować uszkodzeniem procesora! Bez obaw – w prostych i przystępnych słowach wyjaśnimy jak wymienić pastę termoprzewodzącą na procesorze. Wymienimy również nazwy programów, dzięki którym sprawdzicie temperaturę procesora w swoim komputerze. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

Pasta termoprzewodząca – czym jest i do czego służy?

Pasta termoprzewodząca (pasta chłodząca) jest przeznaczona do odprowadzania temperatury z szybko nagrzewających się układów elektronicznych – takich jak właśnie procesor (inaczej CPU). Temperatura procesora w laptopie może dochodzić nawet do około 100℃ przy dużym obciążeniu, natomiast w stanie spoczynku jest ona średnio o połowę niższa. Tak czy owak, są to wysokie temperatury, dlatego procesor potrzebuje dodatkowego układu chłodzenia – jednym z jego elementów jest właśnie pasta termoprzewodząca, a kolejne to radiator (aluminiowy, lub miedziany element odprowadzający ciepło) i cooler (czyli wiatraczek).

Warto podkreślić, że to właśnie warstwa pasty termoprzewodzącej jest elementem układu chłodzenia, który przewodzi ciepło wytwarzane przez procesor do radiatora, który z kolei jest chłodzony przez cooler. Dlatego jakość pracy układu chłodzenia procesora jest w dużej mierze uzależniona od tego czy pasta została poprawnie nałożona. Dodamy, że w większości nowych laptopów procesor jest na stałe wlutowany w płytę główną, dlatego przegrzanie procesora może wiązać się z koniecznością wymiany całej płyty – co nie zawsze się opłaca.

Czym jest pasta termoprzewodząca

Jak sprawdzić temperaturę procesora?

Temperaturę procesora (CPU) poznasz dzięki takim programom jak CPU-Z czy intuicyjny i bardzo prosty w obsłudze HWMonitor. Sprawdź wyniki podane przez jeden z wymienionych programów i porównaj je z parametrami procesora podanymi przez producenta.

Kiedy należy wymienić pastę termoprzewodzącą?

Co może świadczyć o konieczności wymiany pasty termoprzewodzącej? Oczywiście nadmierne nagrzewanie się procesora. Pasta termoprzewodząca traci swoje właściwości po około dwóch – trzech latach. Wszystkie laptopy poleasingowe od Rnew, mają wymienioną pastę na nową w ramach serwisu poleasingowego. Jeżeli więc mowa o laptopie zakupionym w naszym sklepie, to trzy lata możemy uznać za okres, po którym warto wymienić pastę termoprzewodzącą – po tym czasie zwiększa się ryzyko przegrzania podzespołów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pasty termoprzewodzacej?

Wymiana pasty termoprzewodzącej zajmuje trochę czasu – najpierw trzeba przecież rozkręcić laptopa i dostać się do płyty głównej z procesorem. Dlatego warto kupić jakościowy produkt, aby czynności tej nie trzeba było szybko powtarzać. Przy zakupie pasty termoprzewodzącej zwróć uwagę na:

  • Skład pasty – na rynku dostępnych jest wiele różnych past jednak trzy podstawowe rodzaje to pasty silikonowe, pasty ceramiczne i pasty z dodatkiem metali (najczęściej srebra lub miedzi). Spośród wymienionej trójki polecamy te ostatnie, ponieważ rodzaj ten najdłużej zachowuje optymalne parametry chłodzące i wykazują się wysokimi parametrami przewodności cieplnej.
  • Przewodność cieplna – czyli w największym uproszczeniu to, jak wydajnie pasta odprowadza ciepło. W przypadku past silikonowych przewodność cieplna plasuje się w przedziale 0,7 do 3 W/mK. Jeżeli mowa o pastach z dodatkami metali to mieści się ona w przedziale 3 do 8 W/mK. Przewodność cieplną na poziomie 4 W/mK możemy uznać za optimum dla komputerów przenośnych.
  • Sposób aplikacji – najlepiej sprawdzają się pasty w strzykawkowych opakowaniach.

W ofercie Rnew znajdziecie pasty termoprzewodzące takie jak na przykład AAB CoolingThermal Grease – dlaczego wspominamy akurat o niej? Ponieważ produkt ten idealnie sprawdzi się w przypadku podzespołów stosowanych w laptopach, które sprzedajemy. Ok, a więc jak wymienić pastę przewodzącą w laptopie? Wytłumaczymy to w kilku prostych krokach!

Krok 0: przygotowujemy miejsce pracy

Niezależnie od tego czy wymieniasz pastę termoprzewodzącą w komputerze stacjonarnym, czy laptopie, to w pierwszej kolejności powinieneś odłączyć urządzenie od zasilania i przygotować stanowisko pracy. Przygotuj więc około 1,5 metra przestrzeni roboczej – usuń kurz z blatu wilgotną ścierką, poczekaj, aż wyschnie i ustaw na nim komputer. Z boku umieść wszystkie potrzebne akcesoria do przeprowadzenia tej operacji – czyli:

  • mały i duży śrubokręt krzyżowy,
  • tubka nowej pasty termoprzewodzącej,
  • ściereczka z mikrofibry,
  • alkohol izopropylowy,
  • pojemniki plastikowe lub pudełko zapałek na wykręcone śrubki.

Krok 1: rozkręcamy komputer

Teraz przyszła pora na rozkręcenie komputera. Jeżeli mamy do czynienia z komputerem stacjonarnym to w tylnej części obudowy znajdują się śrubki, które należy odkręcić. Z kolei jeżeli mowa o laptopach, to w pierwszej kolejności będzie trzeba odkręcić śrubki w dolnej części obudowy, choć nie jest to regułą. W niektórych wersjach laptopów wystarczy poluzować blokadę i podważyć klawiaturę. Aby sprawdzić dokładniej, jak rozkręcić laptopa, którego jesteś posiadaczem, wpisz jego model w okno przeglądarki plus angielski termin disassembly (rozkręcanie). Na przykład „HP 840 G3 dissasembly” czy „Lenovo ThinkPad T470 dissasembly” – najczęściej, konkretne instrukcje na temat rozkręcania konkretnego modelu znajdziesz na stronie producenta.

Rozkręcamy komputer

Krok 2: demontujemy radiator

Kiedy już dostaniemy się do środka obudowy, to naszym oczom ukaże się płyta główna wraz z dołączonymi podzespołami takimi jak pamięci RAM czy właśnie procesor. Większość procesorów wygląda podobnie, dlatego przed podjęciem kolejnych kroków warto zweryfikować wygląd CPU w internecie. Powinien się na nim znajdować metalowy radiator, do którego przykręcony jest wiatraczek. Przewody zasilające wiatraczek (cooler) są podłączone do płyty głównej – odłączamy je i demontujemy wiatraczek z radiatora. Kolejny etap to demontaż radiatora – należy go delikatnie odkleić od powierzchni procesora. Nie szarpiemy, a delikatnie przekręcamy, podnosząc do góry – radiator powinien sam się odkleić.

Demontujemy radiator

Krok 3: pozbywamy się starej pasty termoprzewodzącej

Jeżeli poprawnie wykonałeś wszystkie powyższe kroki, to Twoim oczom powinna ukazać się brudna od starej pasty termoprzewodzącej powierzchnia procesora. Podobne zabrudzenie znajduje się również na spodzie radiatora. Alkoholem izopropylowym zwilżamy delikatnie ściereczkę z mikrofibry i usuwamy nią starą pastę z radiatora i procesora. Czynność tę należy wykonywać ostrożnie i z dbałością o to, aby resztki starej pasty nie spadły na powierzchnię płyty głównej. Kiedy już obie powierzchnie są oczyszczone, to możemy przejść do aplikacji nowej pasty.

Krok 4: Aplikacja nowej pasty termoprzewodzącej

Doszliśmy do sedna – teraz wystarczy już jedynie nałożyć nową pastę termoprzewodzącą. W jaki sposób to robimy? Na środek procesora zaaplikuj dawkę pasty o objętości ziarenka grochu. Następnie połóż na wierzch radiator i delikatnie osadzaj go na powierzchni procesora, w ten sposób delikatnie rozprowadzając pastę. Uważaj, aby nie rozprowadzić pasty poza powierzchnią procesora. Pasta wymieniona! Teraz trzeba jeszcze z powrotem zamontować cooler na radiatorze i złożyć obudowę. Warto jeszcze odczekać dwie-trzy godziny z uruchomieniem komputera, aby pasta mogła solidnie związać procesor z radiatorem.

Aplikacja nowej pasty termoprzewodzącej

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Na koniec przygotowaliśmy dla Was kilka najczęściej zadawanych pytań (i oczywiście odpowiedzi) w związku z wymianą pasty termoprzewodzącej na procesorze.

Co ile zmieniać pastę termoprzewodzącą na procesorze? Co około 3 lata.

Ile kosztuje wymiana pasty termoprzewodzącej w serwisie? Od 50 do 150 złotych – zazwyczaj w cenie takiej usługi serwisant oczyszcza również wnętrze komputera z kurzu i innych zanieczyszczeń.

Jaką pastę termoprzewodzącą wybrać? Najlepiej taką o przewodności cieplnej 4 W/mK lub wyższej. Polecamy pasty z domieszką metalu.

Wymieniłem pastę termoprzewodzącą – kiedy mogę uruchomić komputer? Najlepiej odczekać kilka godzin, chyba że inaczej zaleca producent pasty termoprzewodzącej.

Czy w laptopie używanym trzeba od razu wymienić pastę termoprzewodzącą? Cóż to zależy od tego, kiedy ostatni raz wymieniał ją poprzedni właściciel. Na koniec podkreślimy, że wszystkie laptopy poleasingowe pochodzące z naszego sklepu przeszły gruntowny serwis poleasingowy, zanim zostały wprowadzone do sprzedaży. W jego ramach kontrolowana jest jakość działania baterii i podzespołów – te, które nie spełniają naszych wyśrubowanych norm, zostają wymienione. Stałym punktem każdego z takich serwisów jest także wymiana pasty na procesorze, więc nabywca laptopa powinien ją wymienić dopiero po około 2-3 latach. Zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania związane z naszą ofertą!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel