Jaki dysk wybrać kupując laptop poleasingowy?

2019-03-22
Jaki dysk wybrać kupując laptop poleasingowy?

Rodzaje i rola dysku w laptopach poleasingowych

Za co tak naprawdę odpowiedzialny jest dysk twardy w naszych komputerach? Pełni on kluczową rolę, ponieważ dysk przechowuje nasze dane i dane systemu operacyjnego zainstalowanego na pokładzie laptopa poleasingowego. Od jego pojemności zależy, ile plików, materiałów wideo lub zdjęć komputer będzie w stanie przechowywać w swojej pamięci. Najbardziej powszechnym typem tego segmentu podzespołów laptopów jest magnetyczny dysk twardy HDD. Za jego największą konkurencję, która ostatnimi czasy zyskuje na popularności, uważa się półprzewodnikowy SSD. Na rynku dostępne jest również połączenie obu rozwiązań. Dysk SSHD to hybrydowy talerz z dodatkową pamięcią SSD, jednak takie rozwiązanie bardzo rzadko spotykane jest w mobilnych stacjach roboczych.

Wszystko, co musisz wiedzieć o dyskach typu HDD i SSD


Dane zapisywane na dyskach twardych HDD znajdują się na wirtualnym talerzu. Takie rozwiązanie przez lata sprawdzało się nie tylko wśród komputerów stacjonarnych, ale również w przypadku laptopów. Ten rodzaj segmentów elektroniki charakteryzuje się sporą pojemnością. Nie trudno dziś znaleźć dysk talerzowy o pojemności przekraczającej jeden TB w bardzo rozsądnej cenie.  Na tym zalety dysków HDD niestety się kończą. Jakie są ich wady? Przede wszystkim niska wydajność, podatność na awarię oraz głośna i uciążliwa praca.

Chcąc wybrać dysk twardy, którego główną zaletą będzie wydajność, swoją uwagę należy zwrócić na SSD. Ich wyróżniającą się cechą jest szybkość zapisu danych oraz ich odczytu. Instalując system operacyjny na dysku twardym SSD, możemy być pewni, że nasz komputer będzie działał zdecydowanie sprawniej niż ten z zainstalowanym oprogramowaniem na dysku HDD. To cecha pożądana przez wielu użytkowników, jednak nie wielu może sobie pozwolić na zakup laptopa ze wbudowanym dyskiem SSD. Dlaczego? Ich cena jest zauważalnie wyższa od bardziej budżetowej konkurencji. Wśród wad należy wymienić również ich pojemność – rzadko spotykamy stacje z dyskami typu SSD o pojemności przekraczającej 1 TB.


Zakup poleasingowy? Skorzystaj z zalet dysków SSD


Decydując się na zakup laptopa poleasingowego, otrzymujemy bardzo duże udogodnienie związane z ceną. Niższa opłata za mobilną stację roboczą sprawia, że warto zainteresować się notebookami ze wbudowanym dyskiem SSD. W połączeniu z przynajmniej 4GB pamięci RAM możemy mieć pewność, że nasz komputer nie zawiedzie nawet podczas intensywnej pracy na zaawansowanych programach. Na rynku elektroniki mamy dostępne również laptopy z dwoma dyskami twardymi. Jeden z nich to tradycyjny talerzowy HDD, natomiast drugi o zdecydowanie mniejszej pojemności jest dyskiem twardym typu SSD. To na nim przeważnie instalowany jest system operacyjny, a dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie uzyskać wydajną stację z możliwością zapisu bardzo dużej ilość plików wideo lub zdjęć.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel