Intel Core czy AMD Ryzen – jak wybrać procesor?

2024-04-26
Intel Core czy AMD Ryzen – jak wybrać procesor?

Intel Core czy AMD Ryzen – jak wybrać procesor?

Współczesny rynek procesorów jest zdominowany przez dwóch głównych graczy: Intela i AMD. Żadna z tych firm nie ustępuje ani kroku rywalowi w technologicznym pojedynku oferując coraz to ciekawsze i bardziej wydajne procesory. Dlatego: „AMD czy Intel – który z tych procesorów sprawdzi się lepiej?” To pytanie, które powinien zadać sobie każdy świadomy klient przed podjęciem decyzji o zakupie komputera. Dziś więc napiszemy nieco więcej o procesorach. Opowiemy o wątkach, rdzeniach i technologiach zastosowanych w konkretnych układach, a także przybliżymy serie oraz rodziny procesorów AMD i Intela. Ta wiedza pomoże Ci wybrać odpowiedni procesor. Zapraszamy do lektury!

Najlepsi producenci procesorów

Historia powstania pierwszych mikroprocesorów (CPU) sięga lat 70 XX wieku i od tamtego czasu ludzkość poczyniła ogromne postępy w zakresie produkcji tego typu układów. Jednym z głównych motorów napędowych tego rozwoju była konkurencja potentata z firmami pretendującymi do zdobycia jego pozycji – czyli pomiędzy Intelem a firmami, które kopiowały i udoskonalały jego rozwiązania. Pierwszy procesor „niebieskich” (Intel 4004) ujrzał światło dzienne już w 1971 roku, a pierwszy ogólnodostępny procek z tej stajni (Intel 8080) pojawił się na rynku trzy lata później. Przez ostatnie kilka dekad to właśnie Intel wraz z każdą premierą kolejnego układu wyznaczał trendy dla reszty branży. Jego pozycji nie zdołały zachwiać firmy takie jak Cyrix, Rise czy Sun. Wyjątkiem jest natomiast Advanced Micro Devices, czyli AMD.

AMD to firma, która podobnie jak Cyrix czy Rise, zaczynała od produkcji klonów procesorów Intela w oparciu inżynierię odwrotną. Dlaczego więc to właśnie AMD zdołał tak długo utrzymać się w rywalizacji z twórcą przełomowych procesorów 386 i Pentium? Ponieważ jej klony były po prostu lepsze! Układy AMD na tle innych procesorów wyróżniały się bardzo dobrą wydajnością, atrakcyjną ceną i tym, że można było je podkręcać lepiej niż jakiekolwiek inne procesory. Procesory AMD stosunkowo wcześnie przestały być udoskonalonymi kopiami układów Intela i zaczęły bazować na innowacyjnych autorskich rozwiązaniach technologicznych. Czerwoni (AMD) przez lata obecności na rynku nie tylko zdołali utrzymać się w rywalizacji z Intelem, ale stali się także równorzędnym przeciwnikiem, z którym niebiescy do dziś muszą się liczyć. Ta rywalizacja dwóch gigantów technologicznych przynosi wiele korzyści zwykłemu konsumentowi – procesory Intela i AMD są stale udoskonalane, a jednocześnie dostępne cenowo. Sztandarowym przedstawicielem jednostek CPU ze stajni AMD są procesory z rodziny Ryzen. Intel natomiast oferuje procesory z rodziny Core – Intel i3, i5, i7 oraz i9. Który z tych procesorów najlepiej sprawdzi się w określonym zastosowaniu? Poniżej opisujemy rodzaje i serie procesorów – każda z nich została stworzona z myślą o innym przeznaczeniu.

Intel Core – rodzaje i serie procesorów

Intel Core

Intel Core to na ten moment sztandarowa rodzina procesorów Intela. Obecnie jest podzielona na cztery serie procesorów, o których napiszemy w kolejnych akapitach. Zanim układy wielordzeniowe pojawiły się na rynku, to flagowymi procesorami Intela były procesory Pentium I, II, III i w końcu IV. Dziś Intel wciąż produkuje te układy, ale w wielordzeniowej wersji Pentium Gold dedykowanej do budżetowych zestawów komputerowych. Jeszcze bardziej ekonomiczną propozycją ze stajni Intela są procesory Celeron. W katalogu producenta znajdziemy również procesory Xeon dedykowane do serwerów czy Atom, stworzone z myślą o urządzeniach mobilnych, a także kilka innych, niekontynuowanych już rodzin. Czy w Twoim komputerze lepiej sprawdzi się Intel Core i3, i5, i7 czy i9? Każdą z tych serii opisujemy poniżej:

Intel Core i3 – procesory do komputerów biznesowych i szkolnych

Intel Core i3

Procesory Intel Core i3 zostały stworzone z myślą o użytkowniku, który komputera używa przede wszystkim do obsługi pakietów biurowych, przeglądania internetu, oglądania filmów czy tworzenia prezentacji szkolnych. To procesory dostępne w atrakcyjnej cenie, w zamian za którą oferują przyzwoite osiągi w wyżej wymienionych zastosowaniach. Najbardziej wymagające tytuły gier mogą się na nich zacinać, a filmy video będą się renderować bardzo powoli. Jeżeli jednak nie potrzebujesz komputera gamingowego ani nie zajmujesz się obróbką zdjęć czy filmów a po prostu szukasz solidnej maszyny do biura to procesor i3 powinien sprostać Twoim wymaganiom.

Intel Core i5 – procesory dla wymagających użytkowników

Intel Core i5

Jeżeli szukasz procesora, który poradzi sobie z obróbką wideo, uruchamianiem nowych gier i zasobożernych programów to procesor i5 będzie najprawdopodobniej dobrym wyborem. Najprawdopodobniej, bo i5 to najpopularniejsza i najbardziej zróżnicowana rodzina procesorów Intela. W jej zakres wchodzą układy, które pod względem wydajności dorównują procesorom i7 jak i te, które z obsługą niektórych programów radzą sobie gorzej niż mocne wersje procesorów i3. Ogółem jednak rzecz biorąc, procesory i5 stworzono z myślą o wymagającym użytkowniku półprofesjonalnym. Wybór zestawu z procesorem i5 sugerujemy więc osobom, które szukają wydajnego komputera zarówno do pracy, jak i zabawy. W ofercie Rnew znajdziesz laptopy poleasingowe z procesorem i5 – są to zarówno laptopy gamingowe, jak i właśnie, laptopy biurowe.

Intel Core i7 – potężne procesory do wymagających zadań

Intel Core I7

Procesory Intel Core i7 opracowano z myślą o użytkowniku profesjonalnym. Do momentu pojawienia się Core i9 na rynku to właśnie siódemki miały być tymi, które sprostają obsłudze najbardziej wymagających programów. Takie procesory stosuje się więc w komputerach przeznaczonych do graficznego projektowania 3D, pracy w programach architektonicznych czy tych przeznaczonych do zaawansowanej obróbki wideo. W Rnew znajdziesz wiele zestawów właśnie z procesorami z tej serii. To potężne laptopy poleasingowe z procesorem i7 dostępne w atrakcyjnej cenie – sprawdzą się w biurze architektonicznym, agencji reklamowej i wielu innych miejscach, gdzie komputer jest niezbędnym i intensywnie wykorzystywanym narzędziem pracy.

Intel Core i9 – szczyt możliwości Intel Core

Intel Core i9 thinkpad

Seria Core i9 definiuje szczyt osiągnięć firmy Intel w zakresie produkcji procesorów z rodziny Core. W jej zakres wchodzą najwydajniejsze układy zdolne do płynnej obsługi zasobożernego oprogramowania przy jednoczesnej realizacji pobocznych procesów w tle. W układach i9 drzemie moc jeszcze większa, niż ta drzemiąca w i7 – zazwyczaj użytkownik półprofesjonalny nie jest w stanie jej w pełni wykorzystać.

Generacje, numeracja i oznakowanie procesorów serii Core

Procesory Intela są wydawane nie tylko w ramach wymienionych powyżej serii, lecz również generacji. Generacja definiuje koncept konstrukcji procesora. Z biegiem lat Intel zmienia bazową architekturę tworzonych układów i w ten sposób tworzy kolejne generacje. W czwartym kwartale 2023 roku niebiescy zaprezentowali 14 generację swoich procesorów (Raptor Lake Refresh). Jak sprawdzić generację procesora? To proste – załóżmy, że pełna nazwa naszego procesora to:

i7-8700U

i7 – oznacza oczywiście, że mamy do czynienia z procesorem Core i7 8700U – pierwsza cyfra w oznaczeniu czterocyfrowym, bądź dwie pierwsze w oznaczeniu pięciocyfrowym (np.i7-12700K) oznaczają generację procesora. Kolejne trzy cyfry oznaczają model procesora wydany w ramach danej generacji. A litera? Poniżej opisujemy najczęściej występujące oznaczenia literowe w procesorach Intela.

 • U – ultraniskonapięciowa wersja procesora przeznaczona do komputerów mobilnych. Z jednej strony jego wydajność jest nieco niższa od wersji standardowej, z drugiej natomiast komputer z takim procesorem może dłużej pracować na samej baterii.
 • H – pełnonapięciowy, wydajny procesor przeznaczony do wymagających zadań.
 • HQ – oznaczenie stosowane dla wydajnych, czterordzeniowych procesorów w jednostkach mobilnych.
 • K – oznacza procesor z odblokowanym mnożnikiem. Odblokowany mnożnik daje możliwość „podkręcenia procesora”, czyli zwiększenia częstotliwości jego taktowania. Fabrycznie, wszystkie procesory AMD mają odblokowane mnożniki, natomiast sprawa ma się nieco inaczej w przypadku układów Intela.
 • G – to symbol stosowany w przypadku procesorów do urządzeń mobilnych i oznaczający, że procesor zawiera zintegrowany układ graficzny.
 • F – symbol oznaczający, że procesor nie ma zintegrowanego układu graficznego.

Oprócz wyżej wymienionych oznaczeń literowych znajdziemy również ich łączone modyfikacje – na przykład procesor z oznaczeniem KF, czyli układ z odblokowanym mnożnikiem i bez wbudowanego układu graficznego.

AMD Ryzen – rodzaje oznaczenia i serie procesorów

AMD Ryzen

Procesory AMD Ryzen to tak jak wspomnieliśmy, główni konkurenci serii Intel Core. Układy marki AMD są cenione przez użytkowników ze względu na nieco niższą cenę, dobrą wydajność oraz to, że jak już wspomnieliśmy, układy tego producenta mają fabrycznie odblokowany mnożnik, przez co można je podkręcać. Zanim omówimy podstawowe serie procesorów Ryzen wspomnijmy jeszcze o procesorach Athlon. To obecnie budżetowe układy, które kiedyś, podobnie jak Pentium dla Intela, były flagowym procesorem czerwonych. Dziś oba te procesory również ze sobą konkurują jednak w segmencie układów budżetowych. Producent ma na swoim koncie również jednostki takie jak Sempron, Duron czy K5 i K6. Dwa ostatnie z wymienionych w swoich czasach znacząco wyróżniały się na tle innych procesorów – tak pod względem wydajności, jak i możliwości podkręcania. To właśnie komercyjny sukces procesorów serii K w drugiej połowie lat 90 XX wieku pozwolił na zbudowanie pozycji, jaką dziś może się poszczycić firma AMD. Wróćmy jednak współczesności – obecnie wiodącą rodziną procesorów AMD jest Ryzen wydawany w kilku seriach o różnym przeznaczeniu.

AMD Ryzen 3 dla mniej wymagających użytkowników

Ryzen 3

Układy AMD Ryzen 3 są stworzone z myślą o użytkowniku domowym, który komputera używa przede wszystkim do obsługi pakietów biurowych czy przeglądania internetu. Moc obliczeniowa takich układów powinna wystarczyć do uruchomienia niektórych gier, ale w ich przypadku możemy raczej zapomnieć o płynnej rozgrywce w najnowszych tytułach.

AMD Ryzen 5 – dla graczy i półprofesjonalistów

ryzen 5

Procesory AMD Ryzen 5 są chętnie wybierane użytkowników, którzy na komputerze chcą uruchamiać bardziej zasobożerne programy. Popularne gry komputerowe, programy do obróbki zdjęć i renderowania filmów – wszystko to uruchomimy na komputerze z AMD Ryzen 5 na pokładzie i oczywiście pod warunkiem, że jego pozostałe układy są odpowiednio wydajne. Procesory AMD Ryzen 5 są odpowiedzią czerwonych na procesory i5 ze stajni Intela – warto mieć to na uwadze przy wyborze danego procesora.

AMD Ryzen 7 – odpowiedź na Core i7

Ryzen 7

Z kolei AMD Ryzen 7 są odpowiednikami intelowskich układów Core i7. Oznacza to, że stworzono je z myślą o profesjonalnym użytkowniku, który intensywnie wykorzystuje możliwości swojego komputera. Wielowątkowy i wielordzeniowy AMD Ryzen 7 poradzi sobie ze streamowaniem, przy jednoczesnej płynnej rozgrywce a w tle zrealizuje jeszcze kilka pobocznych procesów bez odczuwalnych dla użytkownika opóźnień.

AMD Ryzen 9

AMD Ryzen 9 to najwydajniejsza seria komercyjnych procesorów ze stajni AMD. Cechują się wielowątkowością, najwyższymi możliwościami obliczeniowymi i oczywiście najwyższą ceną. Takie jednostki stosuje się w komputerach narażonych na intensywną eksploatację. Najczęściej używają ich profesjonaliści, dla których liczy się wysokie tempo realizacji procesów. Odpowiednio skonfigurowany komputer z Ryzen'em 9 na pokładzie poradzi sobie z renderowaniem złożonych projektów 3D, długich filmów i obsługą kilku zasobożernych programów jednocześnie.

Ryzen 9

Generacje, numeracja i oznakowanie procesorów serii Ryzen

Aktualnie najnowocześniejszymi procesorami od AMD są układy piątej generacji (nazwa pierwszej to Zen, drugiej Zen+, trzeciej Zen 2, czwartej Zen 3 i piątej to Zen 4). Niestety jeżeli mowa o oznaczeniach procesorów to nie są one tak jasne jak w przypadku układów intela, dlatego generację danego procesora warto zawsze zweryfikować na stronie producenta. Nie oznacza to jednak, że nie jesteśmy w stanie niczego się dowiedzieć z samej cyfrowo-literowej nazwy konkretnego układu. Powiedzmy, że mamy do czynienia z procesorem:

Ryzen 5 8600G

Oczywiście Pierwsza cyfra oznacza serię – w tym przypadku mamy do czynienia z układem AMD Ryzen 5. Jeżeli chodzi o kolejną cyfrę, to nie oznacza ona wcale, że mamy do czynienia z układem 8-mej generacji, gdyż taka jeszcze nawet nie istnieje. Po zweryfikowaniu na stronie producenta wiemy, że jest to układ stworzony w architekturze Zen 4, czyli w ramach piątej generacji. A co oznacza litera na końcu nazwy tego modelu? Poniżej objaśniamy najważniejsze symbole literowe stosowane w przypadku procesorów AMD.

 • X – oznacza wersję procesora z podwyższona wydajnością względem wersji bez tej literki w nazwie.
 • U – oznacza niskonapięciowy procesor do urządzeń mobilnych.
 • H – pełnonapięciowy, wydajny procesor do urządzeń mobilnych.
 • HS – wydajne procesory do urządzeń mobilnych cechujące się niższym poborem mocy i wydajnością niż te wersji H.
 • G – oznacza procesor ze zintegrowanym układem graficznym, czyli tak jak w omawianym przed chwilą modelu Ryzen 5 8600G.
 • PRO – oznaczenie stosowane dla procesorów biznesowych,
 • GE – energooszczędna wersja procesora ze zintegrowanym układem grafricznym,

Jak wybrać procesor – kluczowe parametry procesora

Cache

Ok, a jak w takim razie dopasować dany model procesora do naszych potrzeb? Czym kierować się przy wyborze procesora? Po pierwsze, kluczem dla nas może być wybór konkretnej serii w zgodzie z jej przeznaczeniem. Kolejny krok to zwrócenie uwagi na parametry takie jak:

 • pamięć podręczna procesora (pamięć cache),
 • liczba rdzeni procesora,
 • liczba wątków procesora.
 • Generacja – im wyższa, tym nowszy procesor.

Pamięć cache procesora

bardzo istotną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze procesora, jest jego pamięć cache. Cache to pamięć podręczna przechowywana w jądrze procesora i wykorzystywana na potrzeby tego układu – to dane często używanych programów, polecenia i instrukcje realizacji konkretnych procesów systemowych. Im więcej pamięci cache posiada procesor, tym rzadziej musi „sięgać” po te informacje do pamięci RAM, co z kolei ma bardzo korzystny wpływ na prędkość działania takiej jednostki. Współczesne procesory korzystają z wielopoziomowej pamięci cache – i tak na przykład, procesor Intel Core i7-12700KF posiada:

12x32 kB pamięci podręcznej L1 (po 32 kB na każdy z jego 12 rdzeni)

11 MB pamięci podręcznej poziomu drugiego L2 25 MB pamięci podręcznej L3

Skoro już wspomnieliśmy o rdzeniach, to przydałoby się nieco odczarować to zagadnienie :)

Liczba wątków i rdzeni

Cache

Czym konkretnie są rdzenie i wątki procesora? Rdzeń to element fizyczny procesora odpowiadający za realizację konkretnych procesów i obliczeń – im więcej rdzeni, tym oczywiście więcej procesów dany układ jest w stanie przetworzyć jednocześnie. Dlatego najwięcej rdzeni znajdziemy w jednostkach rodzin i7, Ryzen 7, Core i9, Ryzen 9 czy Threadripper. Wątki natomiast odpowiadają za dostarczanie informacji potrzebnych do realizacji wspomnianych procesów przez rdzenie.

Wpływ liczby wątków i rdzeni na wydajność w aplikacjach i grach

Jeżeli czytasz ten artykuł od początku, to zapewne w tym momencie dochodzisz do wniosku, że jakość działania procesora jest składową ilości pamięci cache, rdzeni oraz wątków w konkretnym układzie. To dobry kierunek! Kolejnym ważnym elementem tej układanki jest taktowanie procesora oraz poszczególnych rdzeni – im wyższe taktowanie, tym szybciej dane są dostarczane przez wątki i przetwarzane w konkretnych rdzeniach a idąc dalej tym tropem, tym szybsze jest działanie całego układu.

Taktowanie procesora

Cache

Taktowanie procesora określa rytm pracy tego układu – wyznacza ilość cykli operacyjnych, jakie procesor jest w stanie wykonać w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym procesor można uznać za szybszy – to w największym uproszczeniu, jeżeli zagłębimy się w ten temat, to sprawa wygląda nieco inaczej. Procesory starszych generacji były układami jednordzeniowymi – w takiej sytuacji informacja o tym, że mamy do czynienia z procesorem Pentium IV 1,6 GHz dawała użytkownikowi szeroki pogląd na wydajność procesora. W przypadku nowoczesnych, wielowątkowych i wielordzeniowych architektur wygląda to nieco inaczej.

Podstawy taktowania

Jak czytać podstawowe parametry taktowania procesora? Już tłumaczymy! Powiedzmy, że mamy do czynienia z 8-rdzeniowym procesorem Core i7-10700 2.9 GHz oznacza to, że:

 • taktowanie bazowe każdego z rdzeni tego procesora wynosi 2.9 GHz,
 • jest to procesor 10 generacji (pierwsze dwie cyfry nazwy kodowej)

Z danych na stronie producenta możemy również przeczytać, że procesor w trybie turbo może pracować z częstotliwością dochodząca do 4.8 GHz. Przy wyborze procesora najlepiej sugerować się taktowaniem bazowym (podstawowym) – to głównie z taką prędkością będzie działał konkretny układ. Warto jednak wiedzieć o możliwościach szczytowych danego procesora, które uwarunkowane są właśnie w dużej mierze zastosowanymi technologiami – te najczęściej spotykane opiszemy w kolejnym akapicie!

Architektura procesora

Architektura procesora to zbiór najważniejszych cech konstrukcyjnych tego układu. Cechy te mają wpływ na działanie konkretnej jednostki i na przykład na to, na jakiej płycie głównej może działać konkretny procesor. To od zastosowanej architektury uzależniony jest format współpracy poszczególnych rdzeni oraz wątków w ramach procesora. Zmiana architektury zazwyczaj wiąże się również ze zmianą generacji procesorów – oczywiście im wyższa, tym nowocześniejsza jest generacja CPU.

Tak naprawdę dla użytkownika domowego najbardziej istotna jest weryfikacja zgodności danego procesora z posiadaną płytą główną. Nasi klienci nie muszą aż tak głęboko wchodzić w specyfikację techniczną układów komputerowych – pracownicy Rnew chętnie doradzą w zakresie doboru procesora wydajnego i kompatybilnego z pozostałymi komponentami komputera!

Turbo Boost i Precision Boost – technologie zwiększające wydajność

Turbo Boost to technologia Intela stworzona aby zmaksymalizować osiągi procesora stojącego w obliczu realizacji najbardziej złożonych procesów. Z kolei Precision Boost jest działającą na podobnej zasadzie technologiczną odpowiedzią AMD. Jak to działa w praktyce? Procesor z Turbo Boost lub Precision Boost stale monitoruje swoje zużycie energetyczne, obciążenie zasobów i temperaturę. Jeżeli taki układ „uzna”, że aktualnie nie jest on w stanie sprostać potrzebom użytkownika, to czasowo boostuje on swoją wydajność poprzez zwiększenie częstotliwości taktowania. Taki proces z jednej strony przyspiesza działanie układu, z drugiej natomiast zwiększa jego zapotrzebowanie na energię, co może być odczuwalne dla osób używających takich procesorów w komputerach przenośnych.

Dlatego stale powstają kolejne generacje tychże technologii takie jak Intel Turbo Boost 2.0 czy Turbo Boost Max 3.0. Działają one w zmodyfikowany sposób, celując w złoty środek pomiędzy zużyciem energetycznym a wydajnością procesora. Kolejną technologią, o której warto wspomnieć jest Intel Hyper-Threading, który zwiększa wydajność procesora poprzez wspieranie komunikacji pomiędzy poszczególnymi wątkami.

Podsumowanie: kluczowe różnice między procesorami AMD Ryzen i Intel Core

Jakie są kluczowe różnice pomiędzy procesorami AMD i Intel? Na ten moment tak naprawdę trudno je wskazać. Obaj producenci regularnie prezentują nowe modele procesorów wydawane w ramach serii opisanych w tym artykule. Rodzaj procesora powinien być dopasowany do konkretnych zastosowań. Dlatego przy wyborze CPU kieruj się takimi kwestiami jak:

 • Twoje potrzeby,
 • Taktowanie procesora,
 • Ilość wątków i rdzeni,
 • Ilość pamięci cache procesora,
 • Kompatybilność procesora z płytą główną.

W ofercie Rnew znajdziesz laptopy poleasingowe z procesorami AMD i Intel. Są to zarówno urządzenia do pracy biurowej, jak i wydajne komputery stworzone z myślą o realizacji zadań specjalnych – łączy je jeden wspólny mianownik, czyli oczywiście atrakcyjna cena!

Sekcja z pytaniami (FAQ)

Jak dobrać procesor do płyty głównej

W pierwszej kolejności sprawdź, jaki socket (gniazdo na procesor) znajduje się w danej płycie głównej. Mając tę wiedzę, ograniczysz poszukiwania procesora do grupy modeli pasujących do konkretnego gniazda (różne architektury procesorów są dedykowane do różnych gniazd). To, że procesor pasuje do danego gniazda, nie musi niestety oznaczać, że będzie on współpracował z układami na płycie głównej. Czasem konieczna może okazać się aktualizacja BIOS'u, a w nielicznych przypadkach uruchomienie procka na konkretnej płycie może być niemożliwe. Dlatego przed wyborem procesora koniecznie sprawdź, jego kompatybilność z konkretną płytą główną lub poproś nas o pomoc. Nasi eksperci z przyjemnością zajmą się tym za Ciebie i skonfigurują komputer, który sprosta nawet najbardziej wyśrubowanym wymaganiom!

Jak sprawdzić generację procesora

Sprawdź nazwę kodową konkretnego modelu na stronie producenta. W przypadku procesorów Intela generację możemy również wyczytać bezpośrednio z nazwy kodowej. Np. dla i7 6700, pierwsza cyfra jego nazwy kodowej (w tym przypadku 6), oznacza generację układu. Więcej na temat generacji procesorów Intel i AMD napisaliśmy w osobnych sekcjach dla każdego z procesorów „Generacje, numeracja i oznakowanie procesorów”.

Jak sprawdzić wydajność i taktowanie procesora?

Aby poznać wydajność i aktualne obciążenie procesora w komputerze z zainstalowanym systemie Windows:

 • uruchom menedżer zadań,
 • przejdź do zakładki wydajność i wybierz CPU,

W tej sekcji znajdziesz informacje o aktualnym obciążeniu zasobów procesora – jego podstawowym i aktualnym taktowaniu oraz o procentowym wykorzystaniu drzemiącej w nim mocy. Aby lepiej poznać możliwości posiadanego układu, przetestuj go przy użyciu bezpłatnych programów takich jak:

 • CPU-Z
 • Cinebench R23

Jaka powinna być temperatura procesora?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ różne modele procesorów nagrzewają się w różnym tempie i mają inną wytrzymałość temperaturową. Przyjmuje się jednak, że temperatura procesora w stanie spoczynku powinna mieścić się w przedziale 30–50 °C, natomiast pod obciążeniem wynosić 60–90 °C. Za niebezpieczną wartość uznaje się temperatury przekraczające 100 °C. Temperaturę możesz sprawdzić przy użyciu wspomnianego już w tym artykule darmowego programu CPU-Z. Alternatywą może być sprawdzenie temperatury procesora w BIOS'ie, choć zalecamy sprawdzanie tego parametru w momencie obciążenia tego układu – czyli przy użyciu programu i w trakcie standardowej pracy z komputerem.

Jaki procesor do pracy biurowej?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki procesor wybrać do komputera wykorzystywanego na typowo biurowe potrzeby to dobrze w tej roli sprawdzi się Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Zaznaczamy jednak, że przy wyborze układów z najniższych serii rodzin procesorów AMD i Intela warto wcześniej rozważyć czy w przyszłości dany komputer nie będzie wykorzystywany do bardziej wymagających zadań. Procesory i3 lub Ryzen 3 umożliwią płynną obsługę pakietów biurowych czy przeglądanie internetu. Jeżeli jednak w ramach prowadzonej działalności korzystasz na przykład z programów graficznych lub lubisz pograć po godzinach to lepiej wybierz procesory Intel Core i5, lub AMD Ryzen 5. Często cena takich układów jest niewiele wyższa od tych z serii trzeciej.

Jaki procesor do programowania? Ile rdzeni?

Powinien być to komputer z co najmniej 4-rdzeniowym procesorem Intel Core i5,i7, i9 lub AMD Ryzen 5,7 lub 9. Programowanie wbrew pozorom nie jest zadaniem mocno obciążającym procesor. Bardziej zasobożerne mogą być efekty uzyskane dzięki programowaniu, co warto mieć na uwadze przy wyborze konkretnego układu.

Jaki procesor do gier? Ile rdzeni?

Intel Core i5 oraz AMD Ryzen 5 to procesory najchętniej używane przez graczy ze względu na bardzo korzystny stosunek wydajności do ceny takiego układu. Przy wyborze procesora do komputera gamingowego zwróć koniecznie uwagę na ilość rdzeni i wątków – cztery rdzenie i osiem wątków to absolutne minimum dlatego sugerujemy wybór układu 6- lub 8-rdzeniowego. Taki układ poradzi sobie z obsługą najbardziej wymagających tytułów – na przykład gier RPG z bardzo złożonym i pełnym detali światem oraz mnogością misji pobocznych.

Jaki procesor do laptopa wybrać?

Wszystko zależy od tego, do jakich zadań planujesz wykorzystywać takiego laptopa. W ofercie naszego sklepu znajdziesz laptopy poleasingowe z procesorami Intel Core oraz AMD Ryzen. W laptopach stosuje się niskonapięciowe wersje procesorów, które z jednej strony są nieco mniej wydajne od układów do komputerów stacjonarnych, z drugiej natomiast umożliwiają długą pracę z laptopem działającym na baterii. Często takie układy (na przykład te oznakowane literką „U”), cechują się ograniczoną liczbą rdzeni lub wątków jednak w praktyce ograniczenia te nie są odczuwalne dla standardowego użytkownika laptopa. W przypadku wyboru procesora do tego rodzaju sprzętów w pierwszej kolejności bierz pod uwagę serię i generację procesora – choć równie dobrze możesz powierzyć ten wybór naszym ekspertom. Wierzymy, że komputer mobilny powinien być dopasowany do Twojego stylu życia niczym dobrze dobrana para butów – dlatego nasi pracownicy chętnie doradzają w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024
pixel