Jak sprawdzić parametry komputera i laptopa? Kompletny przewodnik.

2024-03-06
Jak sprawdzić parametry komputera i laptopa? Kompletny przewodnik.

Jakie są parametry Twojego komputera? Okazuje się, że nie każdy jest w stanie odpowiedzieć na to z pozoru proste pytanie. Informacja na ten temat może nam gdzieś po prostu umknąć. Dziś więc w prostych słowach opiszemy o tym jak sprawdzić specyfikację komputera na Windowsie, Linuxie oraz macOS. 

Niezależnie więc od tego, jakiej marki urządzenia używasz ani na jakim systemie pracujesz – dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się jak sprawdzić parametry komputera. Dodatkowo podrzucimy także kilka przydatnych aplikacji, dzięki którym jeszcze bardziej zagłębisz się w jego specyfikację. Jak sprawdzić podzespoły komputera bez otwierania obudowy? Sprawdźmy!

Spis treści

Jak sprawdzić jakie ma się podzespoły w komputerze?

Zacznijmy od podstawowej kwestii – dlaczego warto wiedzieć jakie podzespoły kryje wnętrze komputera? Odpowiedzi na to pytanie jest co najmniej kilka. Dzięki takiej wiedzy:

 • łatwo ocenisz czy komputer uruchomi daną grę lub program (wystarczy porównać minimalne wymagania sprzętowe),
 • dokładniej zdiagnozujesz problem jeżeli na przykład komputer zacznie wolniej działać w trakcie obsługi konkretnych procesów,
 • zyskasz wiedzę na temat tego czy nie zbliża się już czas, w którym warto zastanowić się nad wymianą sprzętu,
 • w razie ewentualnej awarii lepiej ocenisz, czy dany komputer jest jeszcze sens naprawiać,
 • lepiej wycenisz sprzęt.

Specyfikację techniczną komputera sprawdza się tak samo na laptopie, jak i na komputerze stacjonarnym – pewną różnicę mogą stanowić jedynie opcje systemowe. Poniżej więc tłumaczymy, jak sprawdzić parametry komputera na poszczególnych systemach operacyjnych.  

Jak sprawdzić podzespoły komputera w Windows 11 i Windows 10?

Jak sprawdzić podzespoły komputera w Windows 10 i 11? W najnowszych wersjach okienek zrobisz to na co najmniej na kilka sposobów! Zakładamy, że szukacie najprostszej i najszybszej opcji – oto one:

Opcja 1: Podstawowe informacje o podzespołach komputera.

 1. W Windowsie 11 kliknij przycisk START i w oknie wyszukiwania wpisz frazę „informacje o systemie” lub „msinfo” (w Windowsie 10 okno wyszukiwania znajduje się na pasku startowym). 
 2. W sekcji „podsumowanie systemu”, znajdziesz informacje takie jak ilość zainstalowanej pamięci RAM, model procesora czy wersja płyty głównej.

Informacje o systemie Windows

Opcja 2: dokładne informacje o podzespołach komputera. 

 1. Użyj skrótu klawiszowego „Windows + x” i z rozwiniętego menu wybierz „Menedżer urządzeń”. 
 2. Menedżer urządzeń pozwala na dokładniejszą weryfikację podzespołów komputera – w jego liście możesz wybrać interesujący Cię komponent aby dowiedzieć się więcej na jego temat. Za pośrednictwem menedżera możesz również instalować sterowniki dla każdej części.

Menedżer urządzeń Windows

Opcja 3: Informacje o aktualnym obciążeniu podzespołów komputera

 1. Użyj skrótu klawiszowego „CTRL+SHIFT+ESC”, który uruchamia „Menedżera zadań”. 
 2. „Menedżer zadań” wyświetla listę aktualnie uruchomionych procesów i programów na Twoim komputerze. Teraz przejdź do zakładki wydajność. 
 3. Zobaczysz wykres, który na bieżąco obrazuje obciążenie procesora. Z boku do wyboru znajdziesz również wykresy dla innych komponentów – dzięki nim poznasz aktualne obciążenie pamięci ram, dysku twardego, układu graficznego czy Wi-Fi. Klikając w każdy z tych wykresów, na dole zobaczysz szczegółowe parametry danego komponentu.

Menedżer zadań Windows

Jak sprawdzić komponenty komputera w Windows 7 i starszych systemach?

Opcja 1: Sprawdzanie podstawowych informacji.

 1. Znajdź na pulpicie ikonę „Mój Komputer”.
 2. Kliknij na niej prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Właściwości” z menu kontekstowego.
 3. W otwartym oknie zobaczysz podstawowe informacje o komputerze, takie jak ilość pamięci RAM, typ i taktowanie procesora oraz wersję zainstalowanego systemu operacyjnego.

Opcja 2: Użycie Menedżera urządzeń – szczegółowe informacje o podzespołach komputera.

 1. Użyj skrótu klawiszowego „WINDOWS + R”, aby otworzyć okno „Uruchom”.
 2. Wpisz komendę „devmgmt.msc” i naciśnij Enter.
 3. Przeglądaj kategorie w Menedżerze Urządzeń, aby zobaczyć listę podzespołów, takich jak karty graficzne, urządzenia wejścia.

Informacje o systemie Windows 7

Jak sprawdzić specyfikację Maca i Macbooka?

Komputery sygnowane jabłuszkiem zawsze wyróżniały się na tle konkurencji – podczas gdy firmy takie jak HP, IBM czy Toshiba dążyły do standaryzacji, popularnie zwane Maki działały na dedykowanych podzespołach i własnym systemie operacyjnym. Komputery te wyróżniają się systemem operacyjnym i wybitną jakością wykonania.

Komputery Mac (Macintosh), laptopy MacBook Pro i MacBook Air korzystają z systemu MacOS. Oprogramowanie to jest dedykowane wyłącznie dla urządzeń marki Apple, co sprawia, że dużo łatwiej jest przewidzieć ich specyfikację – nie mamy tu do czynienia z tysiącami przeróżnych i często zmodyfikowanych konfiguracji. 

Przejdźmy do sedna – jak sprawdzić konfigurację komputera pod MacOS? Jak sprawdzić podzespoły MacBooka? Jak na produkty firmy Apple przystało – sprawdzenie specyfikacji jest w jej przypadku bardzo intuicyjne i dziecinnie proste.

Opcja 1: Sprawdzanie podstawowych informacji

 1. Rozwiń menu z logo Apple i kliknij sekcję „Ten Mac”. 
 2. W otwartym oknie znajdziesz informacje o modelu i numerze seryjnym komputera, jego dacie produkcji, numerze seryjnym oraz o jego podzespołach takich jak procesor, układ graficzny czy ilość pamięci RAM. 

Opcja 2: Szczegółowe informacje o podzespołach

 1. Przytrzymaj klawisz „Option” i kliknij w logo Apple. 
 2. Wybierz „Informacje o systemie”. 
 3. W otwartym oknie znajdziesz szczegółowe informacje na temat komponentów Twojego komputera.

Jak sprawdzić podzespoły komputera z systemem Linux (Ubuntu)?

Co wyróżnia Linuxa na tle innych systemów operacyjnych? To, że jego kod może być w dowolny sposób modyfikowany, rozpowszechniany i wykorzystywany. Dlatego znajdziemy wiele dystrybucji linuxa, spośród których jedną z najpopularniejszych wśród użytkowników domowych jest Ubuntu. W jaki sposób sprawdzić specyfikację komputera z systemem operacyjnym Linux (Ubuntu)?

 1. Wciśnij klawisz „Super” (klawisz z logiem windowsa na klawiaturze).
 2. Wpisz: „System monitor”.
 3. W oknie monitora systemu znajdziesz informacje wersji zainstalowanego systemu, procesorze, ilości pamięci RAM oraz ilości wolnego miejsca na dysku twardym.

Sprawdzanie parametrów i specyfikacji za pomocą zewnętrznych aplikacji

Parametry komputera można również sprawdzić przy wykorzystaniu aplikacji zewnętrznych. Poniżej wymieniamy najlepsze naszym zdaniem, bezpłatne programy do sprawdzania podzespołów komputera – oto one:

 • CPU-Z (Windows),
 • HWMonitor (Windows),
 • MacCPUID (macOS),
 • HWiNFO32 Portable (Windows),
 • Speccy (macOS i Windows),
 • Neofetch (Linux, macOS, Windows).

Jak sprawdzić jaki mam model i nazwę laptopa?

Jeżeli korzystasz z komputera marki Apple, to informację na ten temat znajdziesz we wspomnianej już sekcji „Informacje o systemie”. Natomiast w komputerze z zainstalowanym Windowsem 7 lub starszym model marki i rodzaj laptopa poznasz dzięki kliknięciu prawym przyciskiem na ikonę „Mój komputer” i wybraniu opcji właściwości w rozwijanym menu.

Najprostszym sposobem na poznanie marki i modelu laptopa, jest sprawdzenie symboli znajdujących się na jego obudowie. Na przykład notebooki marki HP mają najczęściej podpisany numer modelu we frontowej części ramki matrycy, podobnie jak zresztą laptopy Lenovo. Czasem, taką informację możemy również znaleźć na etykiecie przyklejonej od spodu urządzenia. Nadmienimy, że wszystkie komputery poleasingowe z naszego sklepu są bardzo szczegółowo opisane. Dlatego na stronie produktu zawsze znajdziesz dokładną informację o modelu i specyfikacji urządzenia, podobnie zresztą jak na dowodzie zakupu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić jaki się ma procesor i ilość rdzeni?

W komputerach Apple tę informację znajdziesz w sekcji „Informacje o systemie” w zakładce „Sprzęt”. W komputerach z systemem Windows zastosuj skrót klawiszowy „ctrl+shift+esc” i w otwartym menedżerze zadań przejdź do sekcji wydajność. W sekcji CPU (procesor) znajdziesz informacje takie jak model procesora czy ilość rdzeni.

Jak sprawdzić jaki jest dysk w laptopie?

W komputerach z systemem Windows wpisz w sekcji wyszukiwania „Ten komputer”(Windows 10/11) lub „Mój komputer” (Windows 7 i starsze). Teraz w wyświetlonym okienku znajdź ikonkę dysku o nazwie takiej jak dysk lokalny (C:), dysk (C:), lub coś podobnego i kliknij w nią prawym przyciskiem. W rozwiniętym menu wybierz właściwości – w ten sposób poznasz w szczegółowe informacje na temat pojemności, ilości wolnego oraz zajętego miejsca na danym dysku.

W systemie macOS trzymając klawisz „Option” kliknij w logo Apple i wybierz „informacje o systemie” a następnie przejdź do sekcji „pamięć masowa”.

Jak sprawdzić jaki mam ram w komputerze?

W starszych Windowsach wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na ikonkę „Mój komputer” – informacja o ilości i rodzaju pamięci wyświetli się obok informacji o wersji systemu czy procesorze. Uniwersalnym sposobem jest natomiast zastosowanie wspomnianego już skrótu klawiszowego „ctrl+shift+esc” i przejście do sekcji właściwości menedżera zadań. W bocznej, lewej części okna sekcji znajdziesz listę – kliknij w ikonkę pamięć, aby poznać informacje o ilości i rodzaju pamięci RAM zamontowanej w danym komputerze.

Jak sprawdzić jaką się ma kartę graficzną?

Na przykład w ten sam sposób jak opisaliśmy to przy sprawdzeniu pamięci RAM czy procesora. W sekcji właściwości menedżera zadań wybierz „Procesor graficzny” aby w ten sposób poznać szereg informacji na jego temat. Więcej na temat karty graficznej w komputerze możesz się również dowiedzieć po kliknięciu prawym przyciskiem na pulpicie i wyborze sekcji „właściwości grafiki”.

Jak sprawdzić jaki ma się zasilacz w PC?

W ich przypadku informacja o podstawowych parametrach również znajduje się na obudowie. Problem jest jednak taki, że mieści się ona zazwyczaj na tej części obudowy zasilacza, która ukryta jest pod obudową komputera. Jak więc to sprawdzić? Na przykład przy użyciu wspomnianego już w tym artykule programu HWMonitor.

Jak sprawdzić model płyty głównej?

Zastosuj skrót klawiszowy „znak Windows+r”. W uruchomionym poprzez przytrzymanie tych klawiszy okienku wpisz „Msinfo32”. Twoim oczom ukażą się informacje o systemie – wśród nich znajdziesz informację na temat producenta oraz wersji płyty głównej w komputerze.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiecie, jak bez rozkręcania obudowy sprawdzić parametry każdego komputera. A w jaki sposób sprawdzić jaką specyfikację powinien mieć komputer dla grafika a jaką na przykład laptop dla programisty? W ofercie Rnew znajdziesz laptopy poleasingowe do pracy w każdych warunkach. Konfigurację każdego z nich możemy nieco zmodyfikować i w ten sposób jeszcze lepiej dostosować do potrzeb klienta. Nasi eksperci chętnie doradzą przy wyborze laptopów z oferty Rnew – dzięki czemu w spełnią one Wasze wymagania w 101-procentach!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024
pixel