Jaki komputer kupić?

2022-02-06
Jaki komputer kupić?

Wybór komputera stacjonarnego to poważna decyzja. Zazwyczaj taki sprzęt służy nam przez kilka dobrych lat. Zastanawiając się nad różnymi możliwości, warto przeanalizować oferty pod kątem parametrów technicznych poszczególnych podzespołów. W ten sposób łatwiej dobrać dobry komputer stacjonarny dopasowany do indywidualnych potrzeb. Zobacz nasz poniższy poradnik, w którym dowiesz się, jak (skutecznie) wybrać wydajny komputer osobisty!

 

Komputer stacjonarny - poleasingowy czy nowy?


Pierwszym kryterium, o którym myślimy przy większych zakupach, są finanse. Dlatego na samym początku warto jest zastanowić się, czy potrzebujemy nowe urządzenie, czy może to być komputer używany. Obydwie opcje mogą mieć wady i zalety. Część osób naturalnie wybiera jedynie nowe urządzenia, ponieważ najlepiej czuje się z takim wyborem.

Warto jednak obalić pewne niesłusznie ukute mity dotyczące sprzętów używanych. W przypadku komputerów najważniejsze znaczenie mają ich podzespoły oraz stopień eksploatacji. Kupując sprzęt z niepewnego źródła, od nieznanej osoby prywatnej, podejmuje się pewnego rodzaju ryzyko. Nie wiadomo, przykładowo, czy taki komputer nie był wykorzystywany do wydobywania kryptowalut lub nie był podkręcany w celu uzyskania wyższej wydajności kosztem długiej żywotności.

Zupełnie inaczej na tym polu prezentują się poleasingowe komputery stacjonarne. To urządzenia, które były wykorzystywane w umiarkowany, zgodny z zaleceniami sposób przez firmy biurowe i informatyczne przez określony, zazwyczaj krótki, czas. Ze względu na sposób użytkowania oraz konstrukcję tych urządzeń komputery poleasingowe bardzo rzadko mają bardziej dostrzegalne ślady użytkowania na obudowie. To bezpieczny zakup, który jest gwarancją nie tylko oszczędności finansowych. Do głównych zalet komputerów stacjonarnych poleasingowych należy zaliczyć:

 • niższą cenę zakupu,
 • możliwość dobrania urządzenia o wydajniejszych parametrach w wybranym zakresie cenowym w porównaniu do nowych komputerów,
 • szeroki wybór sprawdzonych i wielokrotnie polecanych zestawów komputerowych,
 • proekologiczność wyboru.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy lepiej wybrać nowy czy używany komputer stacjonarny, koniecznie poznaj ofertę sklepu Rnew, aby przekonać się, jak wydajne są nasze sprzęty poleasingowe!

  Wnętrze komputera

Jaki komputer stacjonarny do pracy biurowej?


Nie istnieje uniwersalny, najlepszy komputer stacjonarny, który sprawdzi się doskonale dla każdego. Dlaczego? Wynika to z konieczności dopasowania sprzętu to jego docelowego zastosowania, kto będzie go obsługiwać i w jakim celu. Z tego powodu rozważając, jaki komputer stacjonarny kupić, warto przeanalizować, do czego będziemy go potrzebowali - teraz i w przyszłości.

Profesjonalny komputer biurowy powinien być wyposażony w szybki, wydajny procesor, który będzie umożliwiać swobodną pracę. Im bardziej zaawansowane programy służbowe, wymagające dużych ilości pamięci obliczeniowych, tym lepszy powinien być ten komponent. Wydajność procesora do komputera stacjonarnego warto sprawdzić na podstawie wyników jego osiągów: częstotliwości taktowania. Do podstawowych parametrów procesów zaliczamy rdzenie i wątki, jednak czasem urządzenia o mniejszej liczbie rdzeni mogą mieć i tak lepszą wydajność od nowszych modeli z wielordzeniowych. Do prawidłowego wykonywania wszystkich operacji konieczne jest także zapewnienie wystarczającej ilości pamięci operacyjnej RAM. Dobry komputer stacjonarny do domu wystarczy, że będzie wyposażony w 4 GB / 8 GB pamięci RAM. Jeśli jednak używasz komputera do modelowania grafiki trójwymiarowej, korzystając z takiego oprogramowania, jak np. Blender, warto wybrać jednostkę z dedykowaną kartą graficzną. Dobrym wyborem będzie skorzystanie z serii Nvidia Quadro lub Radeon PRO.

 

Gamingowy komputer stacjonarny do domu


Dom to miejsce, w którym w dzisiejszych czasach nie może zabraknąć komputera. Szukając dobrego komputera stacjonarnego do użytku domowego, nie trzeba wybierać maszyny z najnowszymi podzespołami. Do przeglądania internetu, korzystania z filmów i aplikacji, z powodzeniem wystarczą komputery wyposażone np. w procesory Intel Core serii i3 lub i5. Ważnym aspektem w tym przypadku będzie chłodzenie, które - ze względu na mniejsze obciążenie komputera - powinno być przede wszystkim jak najcichsze.

Bardziej zaawansowane układy chłodzenia znajdą zastosowanie w komputerach służbowych i przeznaczonych do gier. One również powinny być wyposażone w bardziej wydajne procesory i karty graficzne. Komputer stacjonarny gamingowy powinien posiadać kartę graficzną z dobrym procesorem GPU i wystarczającą ilością pamięci cache - obecnie minimum 2 MB. W ofercie dwóch najpopularniejszych producentów kart graficznych - Nvidia i ATI Radeon - znaleźć można wiele urządzeń dedykowanych dla graczy. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się karty graficzne Nvidia GTX, np. GTX 1050, GTX 1660 Ti, RTX 2060/2070/2080 czy produkty najnowszej generacji - karty serii RTX 3000.

 

Rodzaje komputerów stacjonarnych ze względu na typ obudowy


Komputery stacjonarne możemy podzielić na kilka rodzajów. Wszystkie mają nieco inny kształt, a co za tym idzie - odrębne możliwości, wady i zalety. Do najpopularniejszych rodzajów komputerów stacjonarnych zaliczamy:

 • komputery z obudową typu tower - to najbardziej charakterystyczne, klasyczne komputery zamknięte w dużej obudowie w kształcie prostopadłościanu. Konstrukcja ta jest swego rodzaju fenomenem, gdyż - z drobnymi modyfikacjami - służy nam od ponad trzech dekad. Są to jedne z największych obudów, co jest może być wadą, jeśli szukamy czegoś mniejszego, ale także zaletą - wszystkie komponenty w standardowych rozmiarach zmieszczą się wewnątrz i możliwe będzie zainstalowanie innowacyjnych rodzajów chłodzenia (np. wodnego).
 • urządzenia All in One (AiO) - komputery połączone z monitorem są świetnym sposobem na oszczędność miejsca i wyeliminowanie uciążliwych problemów z kablami. Z tych powodów komputery typu All in One najchętniej wybierane są do biura i do domu, jeśli szukamy sprzętu do wykonywania podstawowych czynności, np. przeglądania sieci.
 • Mini-PC - nieco mniejsze komputery stacjonarne, które znajdziesz w naszym sklepie w wersji nowej i poleasingowej. Mini-PC zamknięte są sześciennej obudowie i wyposażone są w specjalne, mniejsze warianty podzespołów.
 • SFF (ang. Small Form Factor) - SFF to mniejsza obudowa od tower, jednak podobna kształtem i wciąż o większych gabarytach względem Mini-PC. Wyposażone są w wydajniejsze układy chłodzące i wydajniejsze podzespoły, jednak wciąż przeznaczone są głównie do pracy biurowej.
 • stacje robocze - najbardziej zaawansowany sprzęt komputerowy do zastosowań specjalistycznych. Pod względem wizualnym nie musi się różnić od klasycznych, nowych lub poleasingowych komputerów stacjonarnych. Komputery stacjonarne w postaci stacji roboczych przeznaczone są dla grafików, projektantów i analityków. Polecane zestawy komputerowe tej kategorii mogą mieć wbudowane dedykowane karty graficzne.

 

Jaki komputer kupić?

 


 

Przeczytaj równieżNa jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?


 

Jakie podzespoły powinien mieć dobry komputer stacjonarny?


Wiadomo, że wybór komputera nie jest łatwy i powinien być gruntownie przemyślany. To, jaki komputer stacjonarny jest dobry, zależeć będzie głównie od jego podzespołów. Komputery stacjonarne składają się z takich komponentów, jak procesor, karta graficznapłyta główna (z wyprowadzeniami i złączami), dysk twardy, kości pamięci RAM, odtwarzacz DVD (coraz częściej zastępowany przez porty USB), zasilacz i inne, pomniejsze komponenty. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze karty graficznej, procesora i dysku dla komputera stacjonarnego.

 

Procesor komputera


Ogólna wydajność komputera zależy w największym stopniu od procesora. Sprawdzając, który komputer wybrać do domu, można postawić na nieco starsze procesory o dobrej specyfikacji, które są dostępne w bardzo niskiej cenie. W przypadku urządzenia do gier i zadań specjalnych, lepiej będzie kupić sprzęt z wydajniejszym procesorem, zdolnym do obsługi wymagającej karty graficznej. Przy wyborze trzeba uwzględnić między innymi częstotliwość taktowania zegara, liczbę wątków i rdzeni oraz dostępną pamięć podręczną.

Serie procesorów dwóch najpopularniejszych producentów można do siebie przyporządkować ze względu na chronologię powstania oraz podobną specyfikację techniczną:

 • AMD Athlon / Intel Celeron / Intel Pentium 4,
 • AMD Ryzen 3 / Intel Core i3,
 • AMD Ryzen 5 / Intel Core i5,
 • AMD Ryzen 7 / Intel Core i7,
 • AMD Ryzen 9 / AMD Ryzen Threadripper / Intel Core i9.

Modele te będą się jednak od siebie różniły, dlatego starając się wybrać dobry komputer stacjonarny, dobrze jest porównać wydajność każdego komponentu z osobna. Warto dodać, że każda z powyższych rodzin procesorów ma wiele różnych generacji, a każda wyposażona jest w nieco inne możliwości.

 

Karta graficzna


Jeśli szukasz informacji, jaki komputer do domu kupić, w przypadku mniej zaawansowanego użytkownika z powodzeniem możesz wybrać kartę graficzną klasy Nvidia Geforce, pierwszych modeli GTX lub ATI Radeon serii 5000 / 6000. To wystarczająco wydajne komponenty do pracy, przeglądania aplikacji, jak i mniej zaawansowanych gier, np. rozrywki online w League of Legends. Przy wyborze sprawdź koniecznie, jaka jest maksymalna obsługiwana rozdzielczość (np. Full HD, 4K). Dobry komputer stacjonarny do obsługi nowych tytułów powinien być wyposażone w nowsze technologie procedowania grafiki, np. Ray tracing (RT), którą znajdziemy w kartach GeForce RTX, Radeon RX 6000 i Intel ARC. Im bardziej wydajna karta graficzna komputera stacjonarnego, tym głośniejszy jej układ chłodzący, na co wpływa rodzaj i liczba zainstalowanych łopatek wentylatorów.

 

Dysk twardy


Głównym zadaniem dysku twardego jest przechowywanie i przetwarzanie danych. To podzespół, bez którego nie będziemy w stanie uruchomić maszyny. Choć szczegółowych wariantów dysków jest mnóstwo, wybór ogranicza się głównie do trzech rodzajów technologii zapisu danych:

 • dyski twarde HDD - najstarsza, klasyczna technologia wykorzystująca magnetyczne talerze ma prędkość rzędu 5400 - 7200 rpm. Tanie urządzenia HDD charakteryzują się stabilnym działaniem, dużą pojemnością i długą żywotnością.
 • dyski twarde SSD - półprzewodnikowe dyski twarde wykonują działania przy użyciu pamięci Flash. Są znacznie szybsze od dysków HDD, choć mniej długowieczne. Znajdziemy je w nowszych modelach komputerów stacjonarnych.
 • dyski twarde SSHD - rzadsze, hybrydowe rozwiązanie, które składa się z oddzielnego dysku SSD i klasycznego talerza magnetycznego.

 

Możliwość rozbudowy komputera i kompatybilność komponentów


Ogromną przewagą, którą mają pecetowcy nad użytkownikami laptopa, jest praktycznie nieograniczona możliwość wprowadzania zmian technicznych. Otworzenie obudowy komputera stacjonarnego, zwłaszcza typu tower, jest niezwykle proste. Poszczególne podzespoły w łatwy sposób można wyjąć, aby podłączyć do nich nowe. W tym celu jednak uprzednio warto sprawdzić ich kompatybilność. Znane są przypadki pewnych par produktowych, które nie współpracują ze sobą efektywnie. Dotyczy to przede wszystkim podzespołów różnych, konkurujących ze sobą marek. Jeśli potrzebujesz wydajny komputer stacjonarny i myślisz o późniejszym rozbudowywaniu go, koniecznie musisz to wziąć pod uwagę. Przed zakupem dobrze będzie sprawdzić marki komputerów stacjonarnych i specyfikacje ich podzespołów.

 


 

Przeczytaj równieżJaki monitor wybrać?


 

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając komputer osobisty?


Wybór komputera jest jak wybór samochodu. Nigdy nie brakuje parametrów, na które warto spojrzeć i przeanalizować. Chociaż powyższy poradnik zawiera już wszystkie najważniejsze informacje o tym, jaki wybrać komputer stacjonarny, możesz też zweryfikować dodatkowe kwestie. Przeglądając oferty dostępne w naszym sklepie, zwróć uwagę m.in. na:

 • ilość złączy, ich rodzaj i lokalizacja (z przodu / z tyłu obudowy),
 • dodatkowe wyjścia, np. gniazdo słuchawkowe,
 • energooszczędność - parametry prądowe zasilacza, procesora i karty grafiki,
 • pamięć operacyjna RAM,
 • system operacyjny,
 • waga, funkcjonalność i wygląd obudowy.

Wybierz taką maszynę, która będzie zapewniała świetną wydajność dopasowaną do przeznaczenia, np. do pracy w domu lub grania, a także dobry stosunek jakość / cena. W razie potrzeby skontaktuj się z nami, a z pewnością dobierzemy odpowiedni sprzęt dostosowany do potrzeb!

Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy wyborze komputera?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą! Zadzwoń! 52 506 59 70

Szukasz komputera w określonym zakresie cenowym? Sprawdź naszą ofertę komputerów poleasingowych w super cenach!

 

Komputery do 400 zł Komputery do 500 zł Komputery do 1000 zł Komputery do 1500 zł

 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel