Komputer do nauki zdalnej - jaki wybrać?

2022-03-04
Komputer do nauki zdalnej - jaki wybrać?

Nauka zdalna stała się przez pewien okres jedynym możliwym wariantem pobierania nauczania w związku z sytuacja epidemiczną. Jednak na świecie można zaobserwować tendencję do przenoszenia edukacji ze szkoły do domu. Bez względu na to, jak potoczy się sytuacja, warto wyposażyć się w dobry komputer do nauki zdalnej. Jaki komputer dla ucznia wybrać i na które parametry techniczne szczególnie zwrócić uwagę? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy poradnik!

 

Jaki komputer dla dziecka do nauki zdalnej?


Kolejne fale pandemii koronawirusa zaczęły już nas przyzwyczajać do okresowo wprowadzanej edukacji na odległość. Aby było to możliwe, dziecko musi być wyposażone w odpowiedni sprzęt do nauki zdalnej. W tym momencie wielu rodziców napotyka na problem: jaki komputer do nauki zdalnej będzie najlepszy dla dziecka? Za główne kryteria doboru urządzenia można uznać trzy poniższe:

 • płynność działania,
 • niezawodność techniczna,
 • kompatybilność z programami edukacyjnymi (np. komunikatorami wideo).

Szukając urządzenia, które będzie spełniać powyższe wymogi, warto przeanalizować typ komputera, główne podzespoły i wbudowane dodatkowe akcesoria.

 

Zakup komputera do nauki zdalnej - stacjonarny czy przenośny?


Obecnie najpopularniejsze są laptopy do nauki zdalnej. To urządzenia najczęściej wybierane ze względu na przenośny charakter i wbudowane udogodnienia takie, jak wyjście na słuchawki, złącze HDMI i przede wszystkim kamera internetowa. Notebooki mają tę gigantyczną zaletę, że nie zajmują zbyt wiele miejsca. Standardowy, pełnowymiarowy laptop z ekranem o przekątnej matrycy 15,6 cala może być łatwiejszy w użytkowaniu dla Twojego dziecka zwłaszcza wtedy, gdy miejsce w pokoju jest ograniczone. Nie można zapominać też o kolejnej zalecie - mobilności. Z przenośnym laptopem pociecha może uczestniczyć na lekcjach zarówno w domu, jak i np. w trakcie pobytu u dziadków.

 

dzieci przed komputerem

 

Z drugiej strony komputer stacjonarny do nauki zdalnej również może być świetnym pomysłem. Zdecydować się można na klasyczny sprzęt w obudowie typu tower, wraz z osobnym monitorem i peryferiami (klawiatura, mysz, głośniki, kamera), jak i na kompaktowe komputery stacjonarne 2w1. W tym drugim wariancie podzespoły urządzenia znajdują się w obudowie monitora. To, jaki laptop do nauki zdalnej lub komputer stacjonarny warto wybrać, zależy od indywidualnych potrzeb. W naszej ofercie znajdziesz bardzo dobry sprzęt w świetnych cenach: 400, 5001000 czy 1500 zł - wszystko zależy od Twojego budżetu!

 

Nowy czy poleasingowy komputer do nauki?


Komputer dla dzieci do nauki zdalnej nie musi być fabrycznie nowy, aby wyglądać na dopiero co rozpakowany i być w doskonałym stanie technicznym. Urządzenia poleasingowe cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są w świetnym stanie i oferują najczęściej te same udogodnienia, co nowe sprzęty. Są jednak dostępne w znacznie niższej cenie. Poleasingowe komputery i laptopy do nauki zdalnej pochodzą zazwyczaj od firm biurowych i informatycznych, które przez określony czas, np. 12 lub 24 miesiące, użytkowały go do bieżącej pracy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że takie urządzenia są całkowicie bezpieczne. Co więcej, mogą one także stanowić znacznie lepszą alternatywę względem urządzeń używanych, których pochodzenie i sposób eksploatacji jest niepewny.

Wszystkie komputery po leasingu w ofercie Rnew są całkowicie sprawne technicznie. Obecność ewentualnych śladów użytkowania wyrażona jest poprzez klasy jakościowe: A, A- oraz B. Produkty poleasingowe to także niebagatelna oszczędność. Mając do dyspozycji określony budżet, warto zdecydować się na takie urządzenie, aby za taką samą kwotę otrzymać wydajny komputer wyższej klasy z lepszymi podzespołami! W naszym sklepie bez problemu dobierzesz w pełni sprawny poleasingowy laptop nawet za 800 zł!

 

Parametry komputera online dla dziecka


Gdy zastanawiamy się, jaki komputer do nauki zdalnej kupić, warto posłużyć się wstępną listą najważniejszych parametrów technicznych. Dobry komputer dla ucznia powinien posiadać:

 • wydajny procesor co najmniej średniej klasy,
 • minimum 4 GB pamięci operacyjnej RAM (zalecane: min. 8 GB RAM),
 • optymalny rozmiar wyświetlacza - nie mniej, niż ok. 13 cali,
 • dysk twardy o pojemności nie mniejszej niż 128 lub 256 GB (dysk SSD lub HDD),
 • dobrą kartę graficzną odpowiadającą za jakość obrazu i szczegółowość wyświetlanych elementów,
 • system operacyjny przyjazny dla programów edukacyjnych i komunikatorów zdalnych, np. Microsoft Windows 10 (Pro / Home),
 • niezawodne działanie, dobry stan techniczny,
 • solidną konstrukcję i obudowę,
 • wszystkie podstawowe porty i złącza, w tym HDMI.


Procesor i dysk twardy


Sprzęt do nauki zdalnej musi być niezawodny. Nieprzerwane, szybkie działanie to podstawa udanej lekcji zdalnej, w której utrata łączności, np. na skutek zawieszenia się komputera, prowadzi do mnóstwa komplikacji. Dlatego procesor powinien być traktowany jako jeden z najważniejszych komponentów takiego zestawu. Śmiało można polecić niezawodne procesory Intel ze średniej półki, np. generację Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5. Wybrać można także tańszą alternatywę, często nawet do 1000 złotych lub 1200 zł, w postaci urządzenia z procesorem Intel Core i3 i wbudowaną grafiką zintegrowaną na płycie głównej - Intel HD Graphics. Jeśli pominiemy funkcje odpowiadające za rozrywkę, np. płynność w nowoczesnych grach komputerowych, to taki sprzęt z powodzeniem może być używany do udziału w lekcjach zdalnych i wykonywania zadań domowych.

Kolejnym aspektem jest dysk twardy, który powinien mieć minimum 128 GB przestrzeni. Trzeba pamiętać o tym, że nowoczesne systemy operacyjne wraz ze wszystkimi aplikacjami wbudowanymi mogą zajmować nawet kilkadziesiąt GB pojemności dysku. Nie brakuje ofert zarówno z dyskami HDD, talerzowymi, jak i nowszymi dyskami SSD, które są droższe, ale szybsze.

 

Uczeń przed komputerem

 

Karta graficzna i wyświetlacz


Laptop do nauki zdalnej, na którym dziecko będzie pracowało w domu i uczyło się, nie musi posiadać specjalistycznej ani dedykowanej karty grafiki. Takie udogodnienie jest polecane w sytuacji, gdy pragniemy dać pociesze prezent, dzięki któremu będzie mogła odtwarzać nowsze gry komputerowe i cieszyć się lepszą jakością wideo. Dobrym kompromisem są zaś sprawdzone, kilkuletnie karty graficzne o wciąż bardzo dobrych parametrach, np. Nvidia GeForce GTX 1050.

W przypadku zakupu monitora do urządzenia stacjonarnego lub laptopa, warto wziąć pod uwagę maksymalną obsługiwaną rozdzielczość. Dziś niekwestionowanym standardem jest już rozdzielczość Full HD (1980 x 1080 pikseli). Niewątpliwie ważny jest rodzaj matrycy. W przypadku laptopa dla ucznia duże znaczenie ma antyrefleksowa powłoka ekranu, która umożliwia wyraźne dostrzeganie szczegółów na monitorze także wtedy, gdy pada na niego światło słoneczne. Rozmiar wyświetlacza, kolorystyka i częstotliwość odświeżania to kolejne parametry, na które warto zwrócić uwagę.

 

Dodatkowe funkcjonalności komputerów do nauki w domu


Prezentowany sprzęt do nauki zdalnej musi też być w stanie bezproblemowo obsługiwać wykorzystywane w szkole i poza nią oprogramowanie. Narzędzia do nauki zdalnej najczęściej obejmują programy do komunikacji takie jak np. Microsoft Teams, Zoom lub Skype. Z jednej strony wymagają one dobrego połączenia internetowego (warto sprawdzić parametry karty sieciowej / płyty głównej), z drugiej zaś niezawodnej komunikacji. Wybierając komputer stacjonarny do nauki dziecka należy więc dodatkowo wyposażyć się w kamerę lub monitor z wbudowaną kamerą. W przypadku laptopów zadanie to jest łatwiejsze, gdyż zdecydowana większość takich produktów ma już wbudowane moduły wideo. Aby nauka dzieci w domu była efektywna i zapewniała odpowiedni komfort pracy, dobrze jest sprawdzić dostępność i rodzaj wyjścia słuchawkowego. Urządzenie powinno też posiadać wygodną klawiaturę i wszystkie podstawowe złącza.

 


 

Przeczytaj równieżJaki laptop dla studenta?


 

Laptop do nauki do 1000 złotych?


W ofercie Rnew nie brakuje rozwiązań szytych na miarę - markowanych laptopów i komputerów DellHP czy Lenovo w niskich cenach. Tani laptop do nauki zdalnej nie będzie miał szybkiego dysku twardego, najnowocześniejszego procesora ani dedykowanego układu graficznego, ale zapewni swobodną komunikację internetową. Nierzadko zresztą komputery dla uczniów i nauczycieli są osobnym sprzętem, używanym jedynie na potrzeby odbywania zdalnego nauczania. Czy lepiej zdecydować się na bardziej uniwersalny, szybszy komputer do nauki zdalnej, multimediów i gier, czy wyłącznie na sprzęt do lekcji zdalnych? Na to pytanie już każdy musi odpowiedzieć samodzielnie!

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?


Komfortowy komputer dla dziecka to urządzenie o płynnym działaniu i łatwej obsłudze. Powinno mieć wszystkie przydatne akcesoria takie, jak np. drukarka, słuchawki i mysz. Szczególną uwagę należy poświęcić kamerce internetowej szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na model stacjonarny. Przeglądając różne oferty, warto także upewnić się, jaką łączność bezprzewodową gwarantuje wybrana jednostka. Osoby bardziej zaawansowane mogą sprawdzić parametry karty sieciowej i płyty głównej. Z optymalnie dobranym sprzętem zdalna nauka na komputerze będzie dla dziecka przyjemnością pomimo wszelkich trudności związanych z takim modelem nauczania!

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy wyborze komputera do nauki zdalnej?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą! Zadzwoń! 52 506 59 70

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel