Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak wybrać odpowiedni procesor w laptopie poleasingowym?

2019-02-15
Jak wybrać odpowiedni procesor w laptopie poleasingowym?

Wszystko co warto wiedzieć o procesorze


Dobry i wydajny laptop poleasingowy musi być wyposażony w dobry procesor. Innej możliwości nie ma. Po czym rozpoznać, że serce naszego komputera spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników? Wbrew pozorom nie po liczbie rdzeni. To najczęściej popełniany błąd podczas wyboru odpowiedniego procesora. Nie zawsze układ 4-rdzeniowy będzie wydajniejszy od 2-rdzeniowego CPU. Warto pamiętać również o zasadzie, że procesor procesorowi nie jest równy, a o jego wydajności świadczy także taktowanie.

Ciekawostką jest tajemniczy skrót TDP znajdujący się w większości specyfikacji technicznych procesorów. To nic innego jak zapotrzebowanie naszego CPU na energię. Im mocniejszy procesor, tym więcej pochłania prądu i tym samym skraca czas pracy laptopa na jednym ładowaniu. W skrócie – wysokie TDP oznacza konieczność częstego ładowania komputera.  


Zastosowanie komputera a wybór procesora


O tym, jaki stopień wydajności będzie posiadał nasz procesor, powinno decydować przede wszystkim zastosowanie laptopa. Nie możemy sobie pozwolić na kompromisy, jeśli szukamy poleasingowego sprzętu do najbardziej wymagających zajęć. Montaż filmów bądź obróbka grafiki wymaga od nas zainwestowania w wysokiej jakości podzespoły. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na 4-rdzeniowe procesory Intel z serii i7. Najlepiej, jakby taki procesor posiadał oznaczenia HQ/H. Takie jednostki sprawdzą się również w laptopach gamingowych.

Nieco mniejsze wymagania muszą spełniać procesory przeznaczone do pracy. Zarówno tej w biurze, jak i domowej. Szukając uniwersalnego laptopa, który bez problemu poradzi sobie z arkuszami i plikami edycji tekstów, swoją uwagę powinniśmy zwrócić na przynajmniej 2-rdzeniowe układy, posiadające minimum 4 wątki z oznaczeniem M. Optymalnym produktem w tym wypadku będzie Intel Core i5 oraz model i3 generacji Skylake lub Haswell.

Oznaczenia procesorów. Co dokładnie oznaczają?

Wcześniej wspomniane oznaczenia odgrywają bardzo dużą rolę w przypadku wydajności procesorów. Literką Y oznaczono procesory niskonapięciowe, najczęściej najsłabsze w linii stosowane w budżetowych modelach. Cechują się one bardzo dużą energooszczędnością. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku oznaczeń HQ/H – to najmocniejsze i najbardziej energochłonne układy procesorów. Przeznaczone głównie dla graczy lub grafików.   Szukając kompromisu pomiędzy wydajnością a czasem pracy na jednym ładowaniu, należy zainteresować się procesorami z oznaczeniem U. Układ ten stosowany jest najczęściej w ultrabookach. Najbardziej popularnym oznaczeniem jest jednak literka M. To standardowy procesor mobilny. Wydajnością ustępuje desktopowym odpowiednikom, ale jednocześnie jest solidniejszy od CPU oznaczonych literką U.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixel