Matryca w laptopie – jaką wybrać?

2023-01-15
Matryca w laptopie – jaką wybrać?

Na jakie parametry sprzętowe najczęściej zwracamy uwagę przy zakupie laptopa? Procesor, dysk twardy, pamięć RAM i oczywiście matryca! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kompendium wiedzy o ostatniej z wymienionych – matryca IPS czy matryca OLED? Błyszcząca czy matowa? Spokojnie – dziś odczarujemy te terminy, a Ty dowiesz się, który typ matrycy najbardziej sprosta Twoim oczekiwaniom!

Wszystko, co musisz wiedzieć o matrycy w laptopie – o czym się dowiesz z tego artykułu? Spis treści

Informacji do przekazania mamy naprawdę dużo dlatego niniejsze kompendium postanowiliśmy podzielić na pięć części:

 

Błyszcząca matryca w laptopie

Podstawowe parametry matryc

W tej części opowiemy o podstawowych parametrach, które odnoszą się do wszystkich typów matryc dostępnych na rynku. Nie omijaj tej części – to kilka banalnych z pozoru detali produktu, o których niestety często zapomina się przy rozważaniu zakupu danego laptopa - zarówno nowego, jak poleasingowego

Czy rozmiar matrycy ma znaczenie? Zdecydowanie tak!

Przed zakupem laptopa warto przemyśleć kwestię wielkości matrycy – oczywiście, retuszować zdjęcia czy oglądać filmy jest zdecydowanie wygodniej na dużym ekranie. Z drugiej jednak strony większa matryca to większe wymiary całego komputera a co za tym idzie, więcej trudności przy transporcie i konieczność noszenia większej torby ze sobą. Większa matryca to także większe zużycie baterii. Zastanów się więc czy Twój laptop będzie Twoim towarzyszem podróży, czy raczej będzie przez większość czasu stacjonował w biurze?

Pamiętaj, że do każdego laptopa możesz podłączyć ekran zewnętrzny. Jeżeli więc w równym stopniu cenisz sobie mobilność i wygodę pracy na dużym ekranie, to może zakup dodatkowego monitora okaże się najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem? Ze swojej strony dodam, że w moim wypadku takie zagranie okazało się strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu posunięciu mogłem cieszyć się wygodą podróżowania z 13-calowym HP na kolanach i zapomnieć o tachaniu nieprzemyślanego zakupu w postaci 17-calowca marki Lenovo. Natomiast po powrocie do domu mogę przeglądać efekty mojej pracy na dużym ekranie.

Nasycenie barw, szerokość kąta widzenia, czas reakcji...

Wymienimy jeszcze parametry, które stosuje się dla określenia jakości wyświetlanego obrazu niezależnie od tego, w jakiej technologii została wykonana dana matryca od laptopa.

  • Czas reakcji matrycy – czyli czas, potrzebny na wygaszenie lub podświetlenie jednego piksela danej matrycy. Na czas reakcji matryc szczególną uwagę zwracają gamerzy, ponieważ im wartość takiego parametru jest niższa, tym większa jest możliwość szybkiej reakcji w grach komputerowych.
  • Odświeżanie – czyli kolejny parametr bardzo ważny dla graczy. Określa on liczbę klatek obrazu, które dana matryca jest w stanie wyświetlić na sekundę.
  • Nasycenie barw – czyli saturacja. Im wartość saturacji jest wyższa, tym żywsze kolory widzimy na ekranie matrycy. 
  • Szerokość kąta widzenia – parametr mający bezpośredni wpływ na komfort użytkowania danej matrycy. Dziś na szczęście obraz na większości matryc pozostaje czytelny, nawet jeżeli patrzymy na nie z boku. Jeszcze kilka lat temu wcale nie było to normą.
  • Jakość czerni/głębia czerni – czyli to, jak głęboka i intensywna jest czerń wyświetlana na danej matrycy.

Matryca LCD a OLED – różnice

Ok, zanim zagłębimy się w temat i opiszemy poszczególne technologie stosowane przy produkcji matryc, chcielibyśmy jeszcze odczarować dwa terminy:

Matryce LCD (ciekłokrystaliczne) to obecnie najczęściej spotykany rodzaj ekranów na rynku. Sercem każdego z nich jest matryca LCD, czyli panel ciekłych kryształów, których rozmieszczenie jest zdeterminowane technologią, w jakiej dana matryca została wykonana. Trzy najpopularniejsze technologie to IPS, TFT i VA są stosowane właśnie w matrycach ciekłokrystalicznych. Jeżeli więc w opisie przeczytamy, że w danym komputerze zastosowano matrycę TFT to z pewnością będzie to również matryca LCD.

Matryce OLED działają na nieco innej zasadzie – emitowany przez nie obraz powstaje dzięki aktywowaniu określonych diod. Ze względu na to, że w ich wypadku to właśnie wspomniane diody są zarówno emiterem obrazu, jak i światła, to wyświetlacze te nie potrzebują osobnego źródła podświetlania. Technologia OLED jest wciąż rozwijana – najczęściej tego typu matryce znajdziemy w smartfonach i telewizorach.

Rodzaje matryc w laptopach (podział ze względu na technologię ekranową)

Skoro już objaśniliśmy sobie podstawowe pojęcia związane z rodzajami matryc, to teraz odczarujmy terminy określające poszczególne technologie. Trzy, najczęściej spotykane rodzaje matryc LCD to:

  • matryce TN (matryce TFT),
  • matryce VA (lub inaczej matryce MVA),
  • matryce IPS.

Matryce TN to najczęściej spotykany, a zarazem podstawowy typ matryc LCD stosowany w laptopach. Ich największe wady to słabe kąty widzenia oraz nie najlepsze parametry odzwierciedlenia kolorów. A największe zalety? Cena i czas reakcji! Tego rodzaju matryce stosuje się najczęściej w ekranach dedykowanych do przeglądania internetu i korzystania z aplikacji biurowych. Szybki czas reakcji i odświeżania obrazu matryc TN często doceniają również gracze, dla których nasycenie kolorów obrazu jest mniej istotne od dynamiki rozgrywki. Na koniec wspomnimy, że matryce TN to nieco udoskonalona wersja matryc TFT (jednego z najstarszych rodzajów matryc stosowanych w ekranach LCD). W ich wypadku poprawione zostały kąty widzenia, dzięki czemu wciąż są one często stosowane w urządzeniach mobilnych – w szczególności tych, z których korzystamy na zewnątrz.

Matryce IPS cechują się doskonałymi parametrami wyświetlanego obrazu – głęboką czernią, wysokimi kontrastami i rzeczywistym odzwierciedleniem kolorów. Zalety wyświetlanego przez nie obrazu z pewnością docenią osoby mające na co dzień do czynienia z grafiką. Lepsza jakość wyświetlanego obrazu wiąże się jednak z nieco wolniejszym czasem reakcji i odświeżaniem. O ile właściwości te dla przeciętnego użytkownika nie mają większego znaczenia, o tyle dla wytrawnego gracza wolniejsze odświeżanie obrazu może stanowić poważny mankament. W tym miejscu warto dodać, że wspomniane właściwości nie mają wpływu na wyświetlanie filmów – na matrycy IPS ogląda się je bardzo przyjemnie. Dzięki szerokim kątom widzenia obejrzymy je większą ekipą, żywe kolory są przyjemne w odbiorze, a nieco wolniejsze odświeżanie jest wciąż wystarczające dla płynnego wyświetlania filmu.

Matryce VA (MVA) to kompromisowe rozwiązanie pomiędzy wyświetlającą gorszej jakości obraz matrycą TN a matrycą IPS, w wypadku której za wysoką jakość obrazu musimy zapłacić nieco wolniejszym odświeżaniem. Takie matryce najczęściej stosujemy w laptopach gamingowych. Oferują one dobre parametry wyświetlanego obrazu a szybkie odświeżanie gwarantuje wysokie tempo rozgrywki.

Matryca do laptopa

Matryca matowa czy błyszcząca?

Błyszcząca matryca a matryca matowa – czym różnią się od siebie oba typy? To jedno z częściej zadawanych pytań przez naszych klientów. Dlatego opiszemy oba rodzaje matryc, a Ty samodzielnie podejmij decyzję czy Twoim wymaganiom sprosta matryca matowa, czy jednak wybierzesz tę w błyszczącej wersji.

Matryca błyszcząca (matryca glare, szklana matryca) – błyszczące matryce sprawdzają się najlepiej w laptopach gamingowych ze względu na wyświetlane żywe kolory i doskonale kontrasty. Korzystaniu z tego rodzaju matryc towarzyszy niestety „efekt lustrzanego odbicia”. Polega on na tym, że jeżeli ustawimy niższe oświetlenie takiej matrycy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamiast pulpitu, na ekranie ujrzymy odbicie naszej twarzy. Kolejna sprawa jest taka, że matryca błyszcząca odbija również promienie słoneczne. W praktyce takie matryce nie są raczej stosowane w laptopach biznesowych, ponieważ korzysta się z nich wygodnie wyłącznie w słabo nasłonecznionych pomieszczeniach. Taki rodzaj matrycy nie sprawdzi się w przestronnym biurze czy w służbowej podróży.

Matowa matryca – czyli taka, jaką najczęściej spotkamy w laptopach. Ten rodzaj matryc prawie nie odbija światła, dzięki czemu z komputera możemy wygodnie korzystać w każdych warunkach. Wyświetlany na nich obraz jest zawsze czytelny i mniej (niż w wypadku obrazu na matrycach błyszczących) męczący dla oczu. Ze względu na powyższe to właśnie matryce matowe są najczęstszym wyborem użytkowników. Jeżeli zależy Ci na wysokich kontrastach, nieprzekłamanym odwzorowaniu barw i wygodzie pracy to wybierz matrycę matową wykonaną na przykład w technologii IPS, a jeżeli do tego cenisz sobie dynamikę obrazu, to matowa matryca MVA(VA) okaże się świetnym wyborem!

Który rodzaj matrycy sprosta Twoim oczekiwaniom?

Matryca TN czy IPS? Która dla cyfrowego nomada, a która dla grafika?

Doskonałe odzwierciedlenie kolorów, wysoka głębia czerni i wysokie kontrasty – wszystko to sprawia, że matryce IPS są najchętniej wybierane przez osoby zajmujące się projektowaniem graficznym i obróbką filmową. Matryca TN sprawdzi się przy przeglądaniu internetu, kodowaniu oraz projektowaniu prostych grafik na social media. Jeżeli chodzi o przygotowywanie materiałów do druku to takie projekty lepiej przed wysyłką do drukarni wyświetlić na innym typie matrycy, aby potem uniknąć niespodzianek w postaci dużych różnic w odcieniach kolorów na wydrukach.

Matryca VA czy TN? Która do biura a która dla gracza?

Matryca TN doskonale sprawdzi się w biurze – jej właściwości pozwalają na wygodne surfowanie po internecie, używania edytorów tekstowych i innych programów biurowych. Matryce TN są zwykle tańsze i częściej spotykane w laptopach i monitorach. Charakteryzują się szybkim czasem reakcji i nieco niższą jakością obrazu, niż pozostałe rodzaje matryc. Docenią je z pewnością mniej wymagający gracze. Tym którym zależy jednak na wyższej jakości obrazu polecamy matryce VA.

Matryca VA czy IPS?

Skoro zarówno matryce IPS, jak i VA wyświetlają wysokiej jakości obraz, to dlaczego to właśnie matryce VA są najchętniej wybierane przez graczy? To proste – chodzi o czas odświeżania i reakcji, które w wypadku matryc IPS są niskie. VA stanowi kompromis pomiędzy wysoką jakością obrazu znaną z matryc IPS i szybkością wyświetlania matryc TN. Dlatego właśnie matryce VA sprawdzą się przy grach, natomiast IPS wszędzie tam, gdzie jakość i realne odzwierciedlenie barw jest najważniejsze.

Rodzaje matryc w laptopach

Matryca dotykowa – czy warto kupić dotykowego laptopa?

Na koniec chcielibyśmy jeszcze poruszyć temat matryc dotykowych. Dotyk może zostać zastosowany w każdym rodzaju ekranu LCD oraz OLED. Dotykowy ekran w laptopie to stosunkowo nowe rozwiązanie, którego celem było połączenie zalet wygodnego w obsłudze tableta i wydajnego laptopa.  Oczywiście, najwygodniej pisze się na tradycyjnej klawiaturze, a myszka jest niezastąpiona w większości gier. Z drugiej jednak strony, przeglądanie internetu, korzystanie z multimediów czy prowadzenie prezentacji przy użyciu dotyku jest przyjemne i niezwykle wygodne. Możliwość korzystania z zasobów laptopa przy użyciu dotyku sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie nie zawsze mamy czas i możliwość komfortowego stukania w klawisze – czyli w warunkach ekstremalnych.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel