Matryca w laptopie poleasingowym – matowa czy błyszcząca – jaką wybrać

2019-10-28
Matryca w laptopie poleasingowym – matowa czy błyszcząca – jaką wybrać

IPN, TN i MVA

Najczęściej spotykanymi na rynku matrycami są IPN, TN oraz MVA.  Pierwsze z nich charakteryzują się najwyższą jakością. W najlepszy możliwy sposób oddają one też kolory i zachwycają szerokim kątem widzenia. Poleca się je miłośnikom filmów oraz graczom. Świetnie sprawdzą się też w pracy z programami graficznymi. Ich największą wadą jest słabe odwzorowywanie czerni.

Kolejna grupa – matryce typu TN – oferują przyzwoite parametry w stosunkowo niskiej cenie. Wyświetlane na nich kolory, mają jednak zdecydowanie niższą jakość, niż te na ekranach z matrycą IPN. Sprawdzą się zarówno podczas przeglądania internetu, jak i w trakcie grania w gry, ze względu na szybki czas reakcji i odświeżania.

Ostatni rodzaj to MVA rewelacyjnie odwzorowuje kolory , przy czym nie poleca się go miłośnikom cyfrowej rozrywki, ze względu na niezachwycający czas reakcji.

Błyszcząca?

Kiedy podejmiemy decyzję o najodpowiedniejszym rodzaju matrycy, możemy zdecydować o tym, czy ma być ona matowa lub błyszcząca. Tak jak w przypadku opisanych powyżej typów matryc, wszystko zależy, do czego służyć będzie  nam nasz przyszły, poleasingowy laptop.

W przypadku matowej matrycy z pewnością nie możemy mówić o tzw. efekcie lustrzanego odbicia w ekranie. Projektowana jest ona do użytkowania biznesowego, więc jest to wysoko prawdopodobne, że kupując laptop z drugiej ręki od firmy, trafimy właśnie na nią. Posiadają one dobrą czytelność bez względu na oświetlenie i montowane są w większości modeli laptopów dostępnych na rynku. Z pewnością docenią je osoby podróżujące oraz pracujące w różnych warunkach. Bez znaczenia, czy będzie to słoneczne biuro, przedział pociągu, czy kawiarnia matowa matryca nie męczy wzroku, przez co nadaje się do profesjonalnego użytkowania.

A może matowa?

Soczyste i dobrze dobrane kolory pozwalające na oglądanie filmów i zdjęć – to najczęstszy komplement przytaczany w kontekście matowych matryc. Dobrze oddana czerń pozwala na wysokiej jakości wrażenia wizualne podczas oglądania multimediów. Matryce te spotkamy w urządzeniach z każdej półki cenowej. Polecić można je praktycznie wszystkim z wyjątkiem osób zajmujących się na co dzień grafikom lub obróbkom filmów.

Matryce tego typu mają bowiem tendencję do podbijania kontrastu. W pogodne dni pojawić się też może efekt tafli lustra, który wpływa na zmniejszenie komfortu pracy. Osoby wykorzystujące na co dzień komputer do mniej skomplikowanych zadań jak przeglądanie stron internetowych nie powinny tego odczuć.

Posiadając wszystkie wyżej wymienione informacje, o wiele prościej będzie nam wybrać poleasingowy laptop. Pamiętaj matryce błyszczące są bardziej podatne na uszkodzenia, jednak matowe są stosowane w większej ilości urządzeń.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel