Tani laptop do filmów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2018-06-21
Tani laptop do filmów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Laptop do filmów zamiast komputera stacjonarnego – czy to się opłaca?


Na początku można zadać sobie pytanie, czy komputer stacjonarny nie byłby lepszym wyborem niż urządzenie mobilne. Przecież jest bardziej stabilny, większy i zbliżony w formie do telewizora. Okazuje się jednak, że atuty te blakną w obliczu zalet odpowiednio dobranego laptopa. Oczywiście najważniejszym argumentem, który przemawia na korzyść komputera przenośnego, jest wygoda użytkowania we właściwie dowolnym miejscu i czasie. Możemy zabrać go do autobusu lub pociągu, do poczekalni w przychodni, na nudny wykład, do znajomych, do ogrodu… Każdy, kto ogląda dużo filmów i surfuje w sieci, na pewno doceni ten aspekt. Jeżeli mimo to zdarzy się, że zatęsknisz za kinowym ekranem, wystarczy podłączyć laptop do telewizora lub monitora przy pomocy specjalnego kabla VGA/D-Sub, a lepsze efekty dźwiękowe uzyskasz dzięki głośnikom zewnętrznym (przypiętym przez kabel Jack-Jack albo połączenie Bluetooth).

Laptop multimedialny do 1500 zł – minimalne wymagania sprzętu

Zawsze znajdziemy profesjonalne urządzenia przeznaczone specjalnie do oglądania filmów, wyposażone w najnowsze technologie i liczne dodatkowe funkcje. Ale prawda jest taka, że przeciętny kinomaniak nie potrzebuje całego zestawu innowacji, a współczesne standardy większości komputerów w zupełności wystarczą do codziennego użytku. Standardy te to podstawowe parametry techniczne, które spełnia niemal każdy sprzęt w cenie do 1500 zł.
Procesor w laptopach z niższej i średniej półki jest mało wydajny – zwykle są to dwurdzeniowe jednostki Intela z serii Kaby Lake albo Skylake. W przypadku odtwarzania filmów jednak prosty, niskonapięciowy układ CPU jest korzystnym wyborem. Pomaga zaoszczędzić energię, zwiększając tym samym wytrzymałość baterii. Jest też bardziej odporny na przegrzewanie i nie wymaga stosowania hałaśliwych układów chłodzących.
Pamięć RAM powinna być dostosowana do nowoczesnego systemu operacyjnego i mieć co najmniej 4 GB. Dysk twardy natomiast może mieć optymalną pojemność 500 GB. W cenie 1500 zł kupisz komputer z szybkim dyskiem SSD, ale jeśli zależy ci na oszczędnościach, możesz wybrać laptop z dyskiem HDD i zamienić go później na SSD. Karta graficzna jest elementem mało istotnym – typowa jednostka zintegrowana bez problemu spełni swoje zadanie.

Ekran laptopa do filmów – matryca, rozdzielczość i przekątna

Nikogo raczej nie zdziwi, że podczas wybierania komputera multimedialnego to właśnie ekran jest tym, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Aby uzyskać jak najwyższą jakość generowanego obrazu, intensywną i kontrastową kolorystykę, a także szerokie kąty widzenia, przyda się matryca o specjalnych właściwościach – błyszcząca lub matowa. Pewnym rozwiązaniem są modele IPS, niestety nie zaliczają się one do tanich produktów. W komputerach przenośnych drugiej kategorii montuje się natomiast matryce TN, trochę słabsze pod względem ekspozycji barw, ale za to o krótkim czasie reakcji.
Rozdzielczość wyświetlacza powinna być jak największa, ale również dostosowana do wymiarów ekranu. Jeśli zdecydujemy się na Full HD (1920 x 1080 pikseli), parametr preferowany przez miłośników komputerowego kina, musimy poszukać laptopa o odpowiednio dużej przekątnej. Na pewno sprawdzi się model 17-calowy, poważna konkurencja dla komputera stacjonarnego. Czasem jednak wolimy postawić na lepszą mobilność kosztem rozdzielczości matrycy. Jeśli kupisz urządzenie z ekranem np. 15,4 calowym i proporcjonalnie mniejszą rozdzielczością, obraz niewiele na tym ucierpi, a ty będziesz mógł bez trudu przenosić komputer w dowolne miejsce.

Oglądanie filmów na laptopie – co jeszcze może się przydać?

Skoro wiemy już, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze laptopa do filmów – przede wszystkim jakość obrazu, dźwięku oraz energooszczędność – przejrzyjmy jeszcze pozostałe funkcje, które uczynią oglądanie filmów łatwiejszym i przyjemniejszym zarazem. W tanich laptopach często brakuje elementów, które są standardem w droższych jednostkach. Dlatego upewnij się, że dany model posiada wbudowaną kartę Wi-Fi, technologię Bluetooth, co najmniej dwa gniazda USB oraz złącze HDMI. Wśród ofert z przedziału cenowego 1000-1500 zł na pewno znajdziesz komputer, który z powodzeniem spełni rolę odtwarzacza filmów.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel