Jaki monitor wybrać?

2021-12-08
Jaki monitor wybrać?

Monitor to w przypadku komputerów stacjonarnych niezbędny sprzęt, jednak liczba jego zastosowań jest znacznie większa. Jeśli potrzebujesz monitora do pracy, rozrywki, nauki, to dowiedz się na co zwracać uwagę podczas wyboru.

Zastosowanie monitora – nie tylko komputery stacjonarne

Bardzo często monitor kojarzony jest z nieodłącznym elementem komputera stacjonarnego. Słusznie, ponieważ to najwygodniejsza opcja wyświetlania obrazu w przypadku popularnych stacjonarek. Zastosowań dla monitora jest jednak zdecydowanie więcej. Coraz częściej widuje się monitory podpięte pod notebooki, co zdecydowanie ułatwia pracę biurową. Z takiego rozwiązania korzystają również graficy lub programiści, dla których mnożenie ekranów to bardzo wygodna opcja zdecydowanie ułatwiająca pracę nad projektem.
Pod monitor można jednak podłączyć nie tylko komputery. Jeśli nasz ekran jest wyposażony w specjalny tuner DVB-T, może on posłużyć jako telewizor. Idealne rozwiązanie dla podłączenia dekodera, konsoli lub odtwarzacza DVD. Z monitora można korzystać również po podłączeniu nośnika danych lub pendrive za pomocą gniazda USB.

Kiedy warto zdecydować się na monitor poleasingowy?

Męczy Cię przełączanie się między okienkami podczas pracy, a budżet na sprzęt elektroniczny nie jest zbyt duży? A może chcesz oglądać filmy lub grać w taki sposób, by wszyscy Twoi znajomi mogli to oglądać, a jednocześnie nie chcesz wydawać kroci na nowy sprzęt? Jeśli tak, to zakup monitora poleasingowego będzie dla Ciebie dobrym pomysłem. Dodatkowy ekran podczas pracy znacznie zwiększa komfort użytkowania. Na jednym monitorze możesz wyświetlać dane, wykresy, informacje z tabel, a na drugim wypełniać raport. Jesteś programistą? Jeden z ekranów wykorzystasz do pisania kodu, a drugi do wyszukiwania informacji. To tylko kilka zastosowań drugiego monitora, ale jedno jest pewne – to niezwykle przydatny sprzęt.

Dlaczego warto wybrać monitor poleasingowy?

Wiele osób decyduje się na zakupienie monitora poleasingowego. Dlaczego? Jest on przede wszystkim tańszy niż nowy egzemplarz ze sklepu. Przy czym, jeśli jest zakupiony w solidnej firmie, która dokładnie sprawdza wszystkie sprzęty, nie ma z nim żadnych problemów. Żywotność monitorów poleasingowych jest niezwykle długa, nie są też awaryjne. Ponadto można wybierać z najlepszych marek, które oferują solidny sprzęt o doskonałych parametrach. Dodatkową zaletą jest ekologiczność tego rozwiązania – monitory są wykorzystywane ponownie, a więc ogranicza się produkcję kolejnych elektrośmieci.

 

Jaki monitor wybrać?

 

Przede wszystkim wielkość i typ matrycy

W tym wypadku więcej nie musi oznaczać lepiej. Wybór wielkości monitora powinien być uzależniony od zastosowania sprzętu, ilości miejsca dostępnej w pomieszczeniu oraz odległości, która będzie nas dzieliła od monitora. Warto podkreślić, że ekran nie powinien być ustawiony bliżej niż 50 cm od naszych oczu. Do codziennych zastosowań domowych oraz do pracy idealne będą monitory 17 lub 19-calowe. Jakie wyróżniamy formaty matrycy?

Zanim zdecydujesz się na konkretną wielkość przekątnej ekranu, to zweryfikuj, jaka będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Im pokaźniejsza przestrzeń robocza jest Tobie potrzebna, tym większy ekran powinieneś wybrać. W większości biur doskonale sprawdzają się ekrany 15 cali, jednak już graficy i programiści potrzebują więcej przestrzeni – jeżeli nie wiesz, jaka wielkość będzie dla Ciebie odpowiednia, to odezwij się do nas. Pomożemy Tobie w wyborze, w zależności od tego, jakie są Twoje przyzwyczajenia i preferencje.

Istotny będzie także format matrycy. Jednym z najbardziej powszechnych jest 16:9. To panoramiczny ekran w kształcie prostokąta, który idealnie nadaje się do odbioru obrazu w jakości minimum Full HD. Tego typu monitory oferują rozdzielczość 1920x1080. Dla fanów filmów, seriali i gier wideo stworzono ultrapanoramiczne ekrany w formacie 21:9. Charakteryzują się one kinową rozdzielczością wynoszącą 2560x1080 lub 3440x1440. Większość wyświetlanych filmów pozbawiona jest czarnych pasków na dole i górze ekranu. Tego typu format znany jest z wysokiej szczegółowości obrazu, wysokiej rozdzielczości oraz posiada duży obszar roboczy.
Ostatnim najpopularniejszym formatem monitorów jest 19:10. Ekrany tego typu w przeciwieństwie do dwóch poprzednich mają bardzo krótkie krawędzie i kształtem przypominają kwadrat. Takie monitory są bardzo powszechne w szkołach i biurach.

Rodzaj matrycy ma również kolosalne znaczenie

Podobnie jak w przypadku smartfonów, tak i w przypadku monitorów rodzaj matrycy wpływa bezpośrednio na jakość wyświetlanego obrazu. Najpowszechniejsze i najtańsze w produkcji są matryce typu TN. Monitory wyposażone w wyświetlacz TN charakteryzują się niską ceną, jednak ich parametry nie mogą budzić zachwytu. Odwzorowanie kolorów oraz kąty widzenia w tym przypadku są słabe, jednak tego typu matryce nieźle sprawdzają się w przypadku zastosowań biurowych. Zachwycającą jakością obrazu można, się cieszyć kupując monitor z matrycą typu IPS, idealnie sprawdzający się w profesjonalnym zastosowaniu.
Złotym środkiem pomiędzy TN a IPS są matryce typu VA. Charakteryzują się jakością obrazu lepszą od ekranów TN, ale jednocześnie jest ona gorsza od wygórowanej jakości proponowanej przez matryce typu IPS. Ten typ wyświetlacza charakteryzuje się dobrym czasem reakcji oraz bardzo szerokimi kątami widzenia. Ogromną zaletą jest również kontrast.

 

Czy warto wybrać monitor poleasingowy?

Cechy monitora – na co zwracać uwagę?

Niezwykle ważne jest także to, aby w przypadku sprzętu do pracy zdecydować się na monitor z matowym ekranem. Dzięki temu obraz jest lepiej widoczny – bez względu na kąt padania światła. Promienie słońca nie odbijają się w nim i można dłużej pracować bez zmęczenia oczu. Nie dostrzeżesz odblasków przy działaniu. Kolejnym atutem tej opcji jest także łatwość w utrzymaniu czystości ekranu – matowy ekran nie przyciąga tak bardzo kurzu i nie jest on na nim mocno widoczny. Na ekranie błyszczącym nie tylko dostrzeżesz nawet najdrobniejsze zabrudzenia, ale też odciski palców. Zaletą powłoki lśniącej są żywe barwy, dlatego jest polecana szczególnie dla osób, jakie zajmują się grafiką. Okaże się ona też doskonała dla tych, którzy dodatkowego monitora potrzebują przede wszystkim do oglądania filmów.

Tani i dobry monitor - czy to możliwe?

Co zrobić gdy ma się ograniczony budżet, a zakup monitora jest konieczny? Dobrym rozwiązaniem jest zakup monitorów poleasingowych w określonych zakresach cenowych. Już w cenie 100 zł można kupić bardzo dobry sprzęt, który spełni wszystkie oczekiwania użytkownika. Gdy szukamy monitorów do 200300 czy 500 zł wybór będzie jeszcze szerszy, a oszczędności nadal spore. Ofertę monitorów w różnych zakresach cenowych znajdziesz w Rnew.pl.

 

Potrzebujesz pomocy przy wyborze monitora?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą! Zadzwoń! 52 506 59 70

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel