Kontrast monitora

2020-01-09
Kontrast monitora

Mianem „kontrastu ekranu” określamy stosunek luminacji maksymalnej do minimalnej. Czym jest sama luminacja? To miara natężenia światła, które pada w określonym kierunku. Mówiąc więc prostymi słowami: kontrast to różnica pomiędzy jasnością najjaśniejszego i najciemniejszego punktu ekranu.

Odpowiednio ustawiony kontrast oraz jasność ekranu sprawiają, że wyświetlający się obraz jest czytelny, a jednocześnie - przyjemniej się go ogląda. Jednocześnie należy pamiętać, że zbyt duży kontrast pomiędzy obrazem wyświetlanym na ekranie o otoczeniem powoduje, że wzrok szybciej się męczy. Najszybciej dzieje się tak w nocy, gdy pomieszczenie jest słabo oświetlone. Warto dodać, że zawsze można samodzielnie zmniejszyć kontrast i jasność obrazu na ekranie.

Kontrast statyczny i dynamiczny

W danych technicznych każdego monitora można z reguły znaleźć dwie informacje. Pierwsza dotyczy kontrastu statycznego, druga zaś – dynamicznego.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ten pierwszy parametr, czyli kontrast statyczny, którego wartość zazwyczaj mieści się w przedziale 1:1000 – 1:5000. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla osoby, która będzie z niego korzystać. Warto zaznaczyć, że każdy kontrast w tym przedziale jest bezpieczny dla oka. Czym właściwie jest kontrast statyczny? To taki kontrast, który można realnie zmierzyć i który stanowi różnicę między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanym w tym samym czasie na ekranie. Najwyższy kontrast, 1:5000, pojawia się obecnie w matrycach VA i jest on o wiele lepszy dla wzroku niż np. ten o wartości 1:1000.

Kontrast dynamiczny jest mierzony przez producentów i bardzo często jest on, po prostu, zawyżony – zwykle jest on kilkukrotnie wyższy od rzeczywistego kontrastu matrycy. Dlatego też często – w jego przypadku – pojawiają się nieraz w specyfikacji ogromne liczby, jak np. 100000000:1. Taki kontrast uzyskuje się przy zastosowaniu różnych algorytmów programowych, które mają wpływ na postrzeganie danego obrazu. W rzeczywistości, wartości te nie mają one wielkiego znaczenia i nie trzeba ich brać pod uwagę przy zakupie konkretnego monitora. Dlaczego? Ponieważ użytkownik nie ma szans na osiągnięcie podanych w specyfikacji wartości.

Warto dodać, że kontrastu dynamicznego nie należy porównywać z kontrastem statycznym, ponieważ są te dwie osobne wartości. Jeśli chodzi o kontrast dynamiczny, sens ma jedynie, tak naprawdę, porównywanie go z kontrastem tego samego producenta. Należy również zaznaczyć, że monitor, w którym włączona jest funkcja kontrastu dynamicznego, nie będzie odpowiedni do pracy przy komputerze – zwłaszcza, jeśli chodzi o obróbkę grafiki.

Monitor ze słabym kontrastem statycznym może posiadać inne parametry, które pozwolą na wygodniejsze korzystanie z niego. Należą do nich m.in.: rozdzielczość i długość przekątnej ekranu, częstotliwość odświeżania obrazu, czas reakcji monitora na działanie użytkownika oraz różne inne, dodatkowe technologie. Warto też dodać, że możliwości ludzkiego wzroku kończą się na kontraście wynoszącym około 1:10000.

 


 

Przeczytaj również: Wielkość matrycy laptopa - jak wpływa na użytkowanie?


 

Kontrast a matryce i podświetlenie

Należy zaznaczyć, że rodzaj matrycy ma wpływ na kontrast, głębię czerni i nasycenie. Pod tym względem najsłabiej wypadają matryce LCD – jest to efektem ich budowy oraz tego, że przepływ światła następuje – w ich przypadku – w każdym punkcie ekranu, co z kolei przyczynia się do słabszego odwzorowania czarnej barwy.

Lepiej z kontrastem radzą sobie matryce LED, które potrafią uzyskać większą głębię czarnego koloru, co można łatwo dostrzec, np. oglądania filmów czy też podczas gry. Do podświetlania wykorzystują one diody LED, które w większości przypadków umieszczone są na krawędziach matrycy. Dzięki temu rozwiązaniu obudowa monitora jest cieńsza, a sprzęt jest tańszy. Atutem takiej opcji jest również energooszczędność. Większy kontrast zapewnia jednak monitor, w którym diody znajdują się tuż za matrycą – co więcej, dzięki temu równomiernie oświetlona jest cała powierzchnia. Najwyższy kontrast osiągają obecnie jednak matryce VA. Można je podzielić na dwie podgrupy: MVA i PVA, przy czym to ta druga zapewnia większy współczynnik kontrastu.

Wybierając monitor dla siebie, warto więc zwrócić uwagę również na rodzaj podświetlenia oraz na jasność. Tak naprawdę, im wyższa jest jasność maksymalna, tym lepiej. Wynika to z tego, że umożliwia ona swobodną pracę nawet w wyjątkowo jasnym pomieszczeniu. Jasność podawana jest w jednostkach takich, jak cd/m2 (czyli ilość kandeli na metr kwadratowy). Dodatkowo, jeśli jesteś miłośnikiem gier, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy dany monitor posiada specjalny tryb dla graczy – zaledwie jeden przycisk umożliwi błyskawiczne dostosowanie jasności i kontrastu, dzięki czemu sceny rozgrywające się na ekranie będą dla ciebie lepiej widoczne.

Najpopularniejsze są monitory, które bardzo dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach o standardowym oświetleniu i które wyróżniają się jasnością na poziomie 140 cd/m2 – dzięki temu wzrok nie męczy się zbyt szybko. Wysoki kontrast, skonfigurowany do pracy z jasnością na poziomie 140-150 cd/m2 sprawi z kolei, że obraz będzie wyraźny, czytelny i przyjemny do oglądania. Wysoki kontrast i niższa jasność pozwolą uzyskać lepsze barwy, większą głębię czerni oraz odpowiednią jaskrawość bieli.

Jeśli na co dzień pracujesz w jasnym pomieszczeniu, często grasz w gry lub wykorzystujesz komputer głównie do oglądania filmów, jasność powinna wynosić przynajmniej 250 cd/m². Paradoksalnie bowiem, im większa jasność, tym większy współczynnik kontrastu. Jednocześnie, w monitorach z jasnością na poziomie 350 cd/m2 jest – z reguły – zafałszowany parametr kontrastu.

Czasem można się spotkać również ze stwierdzeniem, że w matrycach błyszczących występują żywsze kolory. Jest to jednak błędne założenie, ponieważ zależy to od jakości i rodzaju wykorzystanego panelu. W najprostszych matrycach kontrast jest często sztucznie podbity, co – niestety - nie przekłada się na realne odwzorowanie kolorów.

 

Szukasz monitora dla siebie? Sprawdź naszą ofertę monitorów poleasingowych!

Kontrast a kąty widzenia

Na jakość wyświetlanego obrazu oraz jego kontrast wpływają również kąty widzenia. Jeżeli są one szerokie i mają powyżej 170 stopni, kolory i jasność pozostaną te same również wtedy, gdy na ekran będzie patrzyło się z boku lub też odchyli się go do tyłu. W przypadku monitorów ze słabym kątem widzenia, poniżej 160 stopni, odchylenie na tył lub na bok sprawi, że wyświetlany obraz będzie miał mniejszy kontrast, słabszą jasność, a kolory nie będą już tak intensywne.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel