








Jedną z największych zalet komputerów przenośnych jest kompaktowość. Laptopa bez problemu spakujemy do torby i zabierzemy wszędzie ze sobą. Ta zaleta, jest jednocześnie wadą – niewielka matryca często nie jest wystarczająca do komfortowego oglądania filmów, grania czy obróbki video. Dziś więc opowiemy o tym, jak podłączyć zewnętrzny monitor, projektor czy telewizor do laptopa. Będzie rzetelnie, konkretnie i jak zwykle – do wyczerpania tematu. Do którego gniazda w laptopie podłączyć projektor? Czy da się podłączyć monitor przez złącze USB-C? Jaki monitor sprawdzi się najlepiej przy projektowaniu graficznym, a jaki w grach? Sprawdźmy!
Spis treści
Kiedy warto co najmniej przemyśleć kwestię podłączenia zewnętrznego wyświetlacza do laptopa?
W zgodzie z zasadami ergonomii pracy monitor powinien być umieszczony na wprost twarzy i w odległości 40 do 75 centymetrów – trudno jest spełnić te warunki, używając wyłącznie laptopa. Dlatego monitor zewnętrzny powinien być dostępny w każdym miejscu pracy. Zwróć uwagę na pozycję, którą przyjmujesz w trakcie używania laptopa – spędzanie wielu godzin z pochylonym karkiem i szyją, ma negatywny wpływ na zdrowie. Może wywoływać bóle głowy, karku i kręgosłupa, a także pogłębia i wywołuje wady postawy. Korzystanie z monitora zewnętrznego jest nie tylko dobre dla naszego zdrowia, lecz po prostu również wygodne – większa matryca to większa przestrzeń robocza. Ok, w takim razie jak podłączyć monitor zewnętrzny do laptopa? Poprzez jedno z gniazd video!
We współczesnych laptopach i monitorach stosuje się cztery podstawowe typy gniazd – wymienimy w kolejności chronologicznej. Gniazda starszego typu służyły wyłącznie do przesyłania sygnału video – czyli wyłącznie obrazu. Dwa nowsze typy złączy umożliwiają również przesyłanie dźwięku.
VGA (lub D-sub) to podstawowe gniazdo do przesyłania analogowego sygnału video z karty graficznej komputera na ekran zewnętrzny. Tego typu złącze znajdziemy w prawie każdym laptopie. Technologia D-sub jest już dosyć przestarzała. Pierwsze gniazda VGA zaczęto stosować już w 1987 roku. Tak jak wspomnieliśmy, połączenie przy użyciu gniazda VGA pozwala jedynie na przesyłanie obrazu, dźwięk w dalszym ciągu jest emitowany przez głośniki laptopa lub podłączony do innych gniazd sprzęt peryferyjny. Jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia – jest to szczególnie widoczne na projektorach czy telewizorach. Maksymalna rozdzielczość, jaką uświadczymy w wypadku połączenia gniazdem D-sub to zaledwie 2048x1536 (QXGA) przy odświeżaniu 85 Hz.
Drugim złączem, które umożliwia przesyłanie obrazu na ekran zewnętrzny, jest port DVI. DVI nie jest tak powszechnie stosowane jak wspomniany D-sub. Rzadko stosuje się je w laptopach, częściej w kartach graficznych komputerów stacjonarnych – dlaczego? Trudno powiedzieć. Duży wpływ na taki stan rzeczy może mieć data premiery tejże technologii. Pierwsze złącza DVI pojawiły się w komputerach w 1999 roku. Technologia ta miała zapewnić lepszą ostrość, kontrasty i odwzorowanie barw niż ma to miejsce w wypadku przestarzałego złącza D-sub. A jak to wyszło w praktyce? Powiedzmy, że różnica nie była znacząca dla standardowego użytkownika. Dodatkowo złącze to ma jeden kluczowy mankament – podobnie jak przez D-sub, tak przez DVI nie prześlemy sygnału dźwiękowego. No cóż – wprowadzenie DVI na rynek nie było niczym przełomowym. Przełom jednak nastąpił po zaledwie trzech latach i skutecznie wyparł konkurencyjne rozwiązania!
Złącze HDMI zostało wprowadzone na rynek w 2002 roku i to właśnie to wydarzenie można uznać za przełom pod względem zarówno jakości, jak i możliwości przesyłania sygnału z komputera na ekran zewnętrzny. HDMI to obecnie najpopularniejszy typ złącza, dzięki któremu połączymy monitor czy telewizor z komputerem. Pozwala na przesyłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku. Obecnie port HDMI znajdziemy w każdym telewizorze oraz większości monitorów, projektorów, a także konsol, dekoderów, komputerów stacjonarnych i laptopów. Pierwotnie, HDMI pozwalało na emisję obrazu w rozdzielczości 1920x1200 pikseli 60p, ale kolejne wersje tego złącza były na bieżąco udoskonalane i dziś możemy cieszyć się ostrym jak brzytwa obrazem 8K. Sprawa wygląda podobnie w wypadku złącza DisplayPort.
Złącze DisplayPort (złącze DP) również umożliwia przesyłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku. Standard ten powstał w 2006 roku i początkowo oferował lepsze parametry od złącza HDMI – wyróżniał się lepszą jakością obrazu i częstotliwością odświeżania przy wysokich rozdzielczościach. Z drugiej jednak strony zarówno standard DP jak i wspomniany HDMI są na bieżąco udoskonalane i obecnie różnica ta zaciera się na tyle, że nie jest widoczna dla standardowego użytkownika. Dlaczego to właśnie złącza HDMI, znajdziemy w większości telewizorów, monitorów i podłączanych do nich urządzeń? Podobnie jak w wypadku złącza DVI, premiera złącza DP, nie wniosła nic nowego. To nie był przełom, który podbiłby serca konsumentów. Tym przełomem była możliwość jednoczesnego przesyłania dźwięku i obrazu, jaką początkowo dawało HDMI. DP przespał swoją szansę – przez 3 lata samotnej bytności HDMI na rynku, złącza te implementowano we wszystkich popularnych konsolach, dekoderach i telewizorach. Kolokwialnie to ujmując – kiedy DP wjechał na rynek, było już pozamiatane. Nie oznacza to jednak, że technologia ta nie zdołała zdobyć swojego kawałka tortu – złącza DP znajdziemy w wielu laptopach i kartach graficznych.
USB-C to wielofunkcyjne złącze, które coraz częściej zastępuje inne porty w laptopach. Nic dziwnego, założeniem twórców było zapewnienie wszystkich dostępnych standardów łączności za pomocą jednego kabla. Dzięki temu możemy nim również przesyłać sygnał wideo o wysokiej rozdzielczości. Co więcej, za pomocą jednego kabla możemy ładować laptopa, oraz przesyłać z niego obraz na zewnętrzny monitor. To świetne rozwiązanie, które ogranicza liczbę kabli na biurku. Jeżeli Twój laptop wyposażony jest w złącze USB C i umożliwia przesyłanie obrazu to wystarczy podłączyć go do monitora. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego kabla - nie każdy przewód USB-C będzie w stanie przesłać obraz.
Podłączanie monitora do laptopa jest dziecinnie proste – musisz jedynie wpiąć kabel do wtyczek w obu urządzeniach. Laptop powinien od razu wykryć monitor i wyświetlić na nim obraz – jeżeli tak się nie stanie to zresetuj komputer. Jeżeli w dalszym ciągu obraz nie będzie wyświetlany na ekranie monitora, to może to świadczyć o uszkodzeniu kabla, karty graficznej, matrycy, bądź gniazda w jednym z dwóch urządzeń. Na szczęście, wina zazwyczaj leży po stronie kabla – kable video każdego rodzaju lubią się zużywać. Tak więc zanim zaczniesz szukać innej przyczyny, spróbuj połączyć sprzęt przy użyciu innego kabla.
Oczywiście, że możesz – wszystko zależy od tego, ile złączy video masz w swoim laptopie. Do każdego z nich możesz podłączyć jeden wyświetlacz. Pamiętaj, że podłączenie każdego monitora obciąża kartę graficzną. Przy podłączeniu większej ilości wyświetlaczy do komputera spowolnienia mogą być odczuwalne szczególnie w trakcie grania w gry czy przy pracy w zasobożernych programach do obróbki video.
W tym miejscu warto jednak wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, które umożliwia podłączenie kilku monitorów do jednego wyjścia w laptopie, komputerze czy jakimkolwiek innym urządzeniu wyposażonym w port HDMI, z którego chcemy przesłać sygnał. Rozgałęźnik HDMI lub inaczej splitter HDMI to rozdzielacz wyposażony w port wejścia (do którego podłączamy do urządzenia emitującego sygnał) oraz co najmniej dwa porty wyjścia, do których podłączamy odbiorniki sygnału, czyli monitory, telewizory bądź projektor.
Dostępne są również rozgałęźniki dwukierunkowe – w ich wypadku możemy podłączyć kilka urządzeń emitujących sygnał (na przykład konsolę, laptopa i komputer) do jednego lub kilku ekranów. Tego rodzaju rozgałęźniki posiadają prosty system sterowania – przy użyciu pilota bądź pilota przekierowujemy sygnał z danego urządzenia na monitor. Rozwiązanie to sprawdza się na przykład, jeżeli do starszego telewizora (takie odbiorniki zazwyczaj mają wbudowane jedno gniazdo HDMI) chcemy podłączyć konsolę i laptop bez każdorazowego przełączania kabli. Na rynku dostępne są również przejściówki, dzięki którym można na przykład podłączyć kabel HDMI do wyjścia DisplayPort. Tego rodzaju kable znajdziesz w sekcji kable i przejściówki w naszym sklepie.
Jeżeli aktualnie planujesz zakup laptopa i jednego lub kilku monitorów zewnętrznych to zastanów się dokładnie, jakiego zestawu potrzebujesz. W ofercie Rnew znajdziesz laptopy poleasingowe oraz monitory poleasingowe – zawsze podajemy dokładną informację o ilości złącz oraz zamieszczamy realne zdjęcia oferowanego sprzętu. Warto więc sprawdzić te informacje jeszcze przed zakupem i skonfigurować zestaw, który w pełni zaspokoi Twoje oczekiwania.
Kiedy już podłączysz monitor do komputera, najprawdopodobniej zobaczysz na nim ten sam obraz, co ten, który wyświetlany jest na matrycy laptopa. Teraz przyszła olej na konfigurację – jak to zrobić? W systemie Windows 10 lub nowszym klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z rozwijanego menu wybieramy opcję „ustawienia ekranu” i w wyświetlonej karcie scrollujemy do opcji „wiele wyświetlaczy”.
Jak podłączyć telewizor lub projektor do laptopa? Dokładnie tak samo, jak opisaliśmy to w przypadku monitorów. Projektory i telewizory nowego typu są zawsze wyposażone w gniazdo HDMI a te starsze – w gniazdo D-sub. Teraz jedyne czego potrzebujesz, to znaleźć odpowiedni kabel i połączyć oba urządzenia. Miłego oglądania!
Matryce TN to najczęściej spotykany typ matryc laptopowych i biurowych. Cechują się bardzo dobrymi kątami widzenia i są czytelne nawet w pełnym słońcu, ale mają jeden podstawowy mankament, który wyklucza ich użycie przy profesjonalnym projektowaniu graficznym. W wypadku matryc TN doskonałą czytelność przypłacamy przekłamanym odzwierciedleniem kolorów – co uniemożliwia przygotowywanie materiałów do druku. Przy zadaniach związanych z grafiką najlepiej sprawdzają się monitory z matrycą IPS.
Matryce IPS są mniej czytelne od matryc TN, dlatego rzadko spotkamy je w urządzeniach mobilnych. Mają jednak inną zaletę – doskonałe parametry odzwierciedlenia kolorów. Oznacza to, że odcienie barw wyświetlanych na matrycy IPS są najbardziej zbliżone do tych, jakie zobaczymy po wydruku. Dlatego, o ile wstępne projekty można przygotować na laptopie z matrycą TN, o tyle do realizacji prac końcowych i przygotowania projektu do druku najlepiej użyć zewnętrznego monitora z matrycą IPS. Monitor z matrycą IPS to na przykład dostępny w naszej ofercie 24-calowy monitor DELL U2412Mc. Jako osoba od lat zajmująca się projektowaniem dodam, że dołączenie dużego, zewnętrznego monitora usprawnia pracę i pomaga uniknąć przykrych niespodzianek skutkujących niezadowoleniem klienta.
W wypadku obróbki video i retuszu zdjęć sprawa wygląda podobnie – filmy i zdjęcia wygodniej obrabia się na dużym ekranie. Dodatkowo każda matryca delikatnie przekłamuje kolory, przy czym IPS robi to w najmniejszym stopniu. Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby film czy zdjęcia po obróbce wyglądały podobnie na każdym ekranie, to obrabiaj je na ekranie zewnętrznym IPS i najlepiej na standardowych ustawieniach.
Każdy gracz z pewnością potwierdzi, że granie w gry na dużym ekranie to zupełnie inny wymiar rozrywki niż pykanie na 15-calowej laptopowej matrycy. Dlatego właśnie wielu graczy decyduje się na używanie monitora zewnętrznego. Jaki typ monitora najlepiej sprawdzi się w grach? Najlepiej, jeżeli jest to monitor z matrycą TN lub VA. Tak – matryce IPS lepiej odzwierciedlają kolory, ale dynamika obrazu jest na nich niższa. Dobrym kompromisem pomiędzy matrycami IPS a TN są właśnie matryce VA. Wyświetlają płynny obraz, charakteryzują się wysokim kontrastem i głęboką czernią. Podsumowując, w grach najlepiej sprawdzi się duży monitor z matrycą VA lub z matrycą TN i wysokimi parametrami odświeżania – czyli na przykład poleasingowe monitory Samsung serii SyncMaster.
Jeżeli chodzi o zastosowanie biurowe, to kluczem musi być tutaj duża przestrzeń robocza i wysoka czytelność. Monitory poleasingowe Dell z serii Flat Panel Monitor idealnie sprawdzą się przy wykonywaniu prac biurowych, przeglądaniu internetu, copywritingu czy programowaniu. To seria dedykowana do zastosowań biurowych – wiele z monitorów z tej linii sprzedawanych jest wraz z uchwytami biurkowymi.