Jak podłączyć drugi monitor do laptopa?

2023-05-12
Jak podłączyć drugi monitor do laptopa?

Jedną z największych zalet komputerów przenośnych jest kompaktowość. Laptopa bez problemu spakujemy do torby i zabierzemy wszędzie ze sobą. Ta zaleta, jest jednocześnie wadą – niewielka matryca często nie jest wystarczająca do komfortowego oglądania filmów, grania czy obróbki video. Dziś więc opowiemy o tym, jak podłączyć zewnętrzny monitor, projektor czy telewizor do laptopa. Będzie rzetelnie, konkretnie i jak zwykle – do wyczerpania tematu. Do którego gniazda w laptopie podłączyć projektor? Czy da się podłączyć monitor przez złącze USB-C? Jaki monitor sprawdzi się najlepiej przy projektowaniu graficznym, a jaki w grach? Sprawdźmy!

Spis treści

Kiedy warto podłączyć ekran zewnętrzny do laptopa?

Kiedy warto co najmniej przemyśleć kwestię podłączenia zewnętrznego wyświetlacza do laptopa?

 • tworzenie projektów graficznych na laptopie
 • przygotowywanie materiałów do druku na laptopie
 • obróbka video na laptopie
 • retusz fotografii na laptopie
 • oglądanie filmów
 • programowanie
 • granie w gry
 • prezentacje (w tym wypadku najlepiej sprawdzi się projektor)

Monitor zewnętrzny a ergonomia w miejscu pracy

W zgodzie z zasadami ergonomii pracy monitor powinien być umieszczony na wprost twarzy i w odległości 40 do 75 centymetrów – trudno jest spełnić te warunki, używając wyłącznie laptopa. Dlatego monitor zewnętrzny powinien być dostępny w każdym miejscu pracy. Zwróć uwagę na pozycję, którą przyjmujesz w trakcie używania laptopa – spędzanie wielu godzin z pochylonym karkiem i szyją, ma negatywny wpływ na zdrowie. Może wywoływać bóle głowy, karku i kręgosłupa, a także pogłębia i wywołuje wady postawy. Korzystanie z monitora zewnętrznego jest nie tylko dobre dla naszego zdrowia, lecz po prostu również wygodne – większa matryca to większa przestrzeń robocza. Ok, w takim razie jak podłączyć monitor zewnętrzny do laptopa? Poprzez jedno z gniazd video!

Monitor zewnętrzny a ergonomia w miejscu pracy

Rodzaje gniazd video w laptopach

We współczesnych laptopach i monitorach stosuje się cztery podstawowe typy gniazd – wymienimy w kolejności chronologicznej. Gniazda starszego typu służyły wyłącznie do przesyłania sygnału video – czyli wyłącznie obrazu. Dwa nowsze typy złączy umożliwiają również przesyłanie dźwięku.

Rodzaje gniazd video w laptopach

VGA (lub D-sub) to podstawowe gniazdo do przesyłania analogowego sygnału video z karty graficznej komputera na ekran zewnętrzny. Tego typu złącze znajdziemy w prawie każdym laptopie. Technologia D-sub jest już dosyć przestarzała. Pierwsze gniazda VGA zaczęto stosować już w 1987 roku. Tak jak wspomnieliśmy, połączenie przy użyciu gniazda VGA pozwala jedynie na przesyłanie obrazu, dźwięk w dalszym ciągu jest emitowany przez głośniki laptopa lub podłączony do innych gniazd sprzęt peryferyjny. Jakość obrazu pozostawia wiele do życzenia – jest to szczególnie widoczne na projektorach czy telewizorach. Maksymalna rozdzielczość, jaką uświadczymy w wypadku połączenia gniazdem D-sub to zaledwie 2048x1536 (QXGA) przy odświeżaniu 85 Hz.

Drugim złączem, które umożliwia przesyłanie obrazu na ekran zewnętrzny, jest port DVI. DVI nie jest tak powszechnie stosowane jak wspomniany D-sub. Rzadko stosuje się je w laptopach, częściej w kartach graficznych komputerów stacjonarnych – dlaczego? Trudno powiedzieć. Duży wpływ na taki stan rzeczy może mieć data premiery tejże technologii. Pierwsze złącza DVI pojawiły się w komputerach w 1999 roku. Technologia ta miała zapewnić lepszą ostrość, kontrasty i odwzorowanie barw niż ma to miejsce w wypadku przestarzałego złącza D-sub. A jak to wyszło w praktyce? Powiedzmy, że różnica nie była znacząca dla standardowego użytkownika. Dodatkowo złącze to ma jeden kluczowy mankament – podobnie jak przez D-sub, tak przez DVI nie prześlemy sygnału dźwiękowego. No cóż – wprowadzenie DVI na rynek nie było niczym przełomowym. Przełom jednak nastąpił po zaledwie trzech latach i skutecznie wyparł konkurencyjne rozwiązania!

Złącze HDMI zostało wprowadzone na rynek w 2002 roku i to właśnie to wydarzenie można uznać za przełom pod względem zarówno jakości, jak i możliwości przesyłania sygnału z komputera na ekran zewnętrzny. HDMI to obecnie najpopularniejszy typ złącza, dzięki któremu połączymy monitor czy telewizor z komputerem. Pozwala na przesyłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku. Obecnie port HDMI znajdziemy w każdym telewizorze oraz większości monitorów, projektorów, a także konsol, dekoderów, komputerów stacjonarnych i laptopów. Pierwotnie, HDMI pozwalało na emisję obrazu w rozdzielczości 1920x1200 pikseli 60p, ale kolejne wersje tego złącza były na bieżąco udoskonalane i dziś możemy cieszyć się ostrym jak brzytwa obrazem 8K. Sprawa wygląda podobnie w wypadku złącza DisplayPort.

Rodzaje gniazd video w laptopach

Złącze DisplayPort (złącze DP) również umożliwia przesyłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku. Standard ten powstał w 2006 roku i początkowo oferował lepsze parametry od złącza HDMI – wyróżniał się lepszą jakością obrazu i częstotliwością odświeżania przy wysokich rozdzielczościach. Z drugiej jednak strony zarówno standard DP jak i wspomniany HDMI są na bieżąco udoskonalane i obecnie różnica ta zaciera się na tyle, że nie jest widoczna dla standardowego użytkownika. Dlaczego to właśnie złącza HDMI, znajdziemy w większości telewizorów, monitorów i podłączanych do nich urządzeń? Podobnie jak w wypadku złącza DVI, premiera złącza DP, nie wniosła nic nowego. To nie był przełom, który podbiłby serca konsumentów. Tym przełomem była możliwość jednoczesnego przesyłania dźwięku i obrazu, jaką początkowo dawało HDMI. DP przespał swoją szansę – przez 3 lata samotnej bytności HDMI na rynku, złącza te implementowano we wszystkich popularnych konsolach, dekoderach i telewizorach. Kolokwialnie to ujmując – kiedy DP wjechał na rynek, było już pozamiatane. Nie oznacza to jednak, że technologia ta nie zdołała zdobyć swojego kawałka tortu – złącza DP znajdziemy w wielu laptopach i kartach graficznych.

Czy mogę podłączyć monitor przez gniazdo USB-C?

USB-C to wielofunkcyjne złącze, które coraz częściej zastępuje inne porty w laptopach. Nic dziwnego, założeniem twórców było zapewnienie wszystkich dostępnych standardów łączności za pomocą jednego kabla. Dzięki temu możemy nim również przesyłać sygnał wideo o wysokiej rozdzielczości. Co więcej, za pomocą jednego kabla możemy ładować laptopa, oraz przesyłać z niego obraz na zewnętrzny monitor. To świetne rozwiązanie, które ogranicza liczbę kabli na biurku. Jeżeli Twój laptop wyposażony jest w złącze USB C i umożliwia przesyłanie obrazu to wystarczy podłączyć go do monitora. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiedniego kabla - nie każdy przewód USB-C będzie w stanie przesłać obraz.

Podłączamy ekran do laptopa – krok po kroku

Podłączanie monitora do laptopa jest dziecinnie proste – musisz jedynie wpiąć kabel do wtyczek w obu urządzeniach. Laptop powinien od razu wykryć monitor i wyświetlić na nim obraz – jeżeli tak się nie stanie to zresetuj komputer. Jeżeli w dalszym ciągu obraz nie będzie wyświetlany na ekranie monitora, to może to świadczyć o uszkodzeniu kabla, karty graficznej, matrycy, bądź gniazda w jednym z dwóch urządzeń. Na szczęście, wina zazwyczaj leży po stronie kabla – kable video każdego rodzaju lubią się zużywać. Tak więc zanim zaczniesz szukać innej przyczyny, spróbuj połączyć sprzęt przy użyciu innego kabla.

Czy mogę podłączyć kilka monitorów do jednego laptopa?

Oczywiście, że możesz – wszystko zależy od tego, ile złączy video masz w swoim laptopie. Do każdego z nich możesz podłączyć jeden wyświetlacz. Pamiętaj, że podłączenie każdego monitora obciąża kartę graficzną. Przy podłączeniu większej ilości wyświetlaczy do komputera spowolnienia mogą być odczuwalne szczególnie w trakcie grania w gry czy przy pracy w zasobożernych programach do obróbki video.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć o ciekawym rozwiązaniu, które umożliwia podłączenie kilku monitorów do jednego wyjścia w laptopie, komputerze czy jakimkolwiek innym urządzeniu wyposażonym w port HDMI, z którego chcemy przesłać sygnał. Rozgałęźnik HDMI lub inaczej splitter HDMI to rozdzielacz wyposażony w port wejścia (do którego podłączamy do urządzenia emitującego sygnał) oraz co najmniej dwa porty wyjścia, do których podłączamy odbiorniki sygnału, czyli monitory, telewizory bądź projektor.

Dostępne są również rozgałęźniki dwukierunkowe – w ich wypadku możemy podłączyć kilka urządzeń emitujących sygnał (na przykład konsolę, laptopa i komputer) do jednego lub kilku ekranów. Tego rodzaju rozgałęźniki posiadają prosty system sterowania – przy użyciu pilota bądź pilota przekierowujemy sygnał z danego urządzenia na monitor. Rozwiązanie to sprawdza się na przykład, jeżeli do starszego telewizora (takie odbiorniki zazwyczaj mają wbudowane jedno gniazdo HDMI) chcemy podłączyć konsolę i laptop bez każdorazowego przełączania kabli. Na rynku dostępne są również przejściówki, dzięki którym można na przykład podłączyć kabel HDMI do wyjścia DisplayPort. Tego rodzaju kable znajdziesz w sekcji kable i przejściówki w naszym sklepie.

Jeżeli aktualnie planujesz zakup laptopa i jednego lub kilku monitorów zewnętrznych to zastanów się dokładnie, jakiego zestawu potrzebujesz. W ofercie Rnew znajdziesz laptopy poleasingowe oraz monitory poleasingowe – zawsze podajemy dokładną informację o ilości złącz oraz zamieszczamy realne zdjęcia oferowanego sprzętu. Warto więc sprawdzić te informacje jeszcze przed zakupem i skonfigurować zestaw, który w pełni zaspokoi Twoje oczekiwania.

Konfiguracja obrazu na zewnętrznym monitorze

Kiedy już podłączysz monitor do komputera, najprawdopodobniej zobaczysz na nim ten sam obraz, co ten, który wyświetlany jest na matrycy laptopa. Teraz przyszła olej na konfigurację – jak to zrobić? W systemie Windows 10 lub nowszym klikamy prawym przyciskiem myszy na pulpicie i z rozwijanego menu wybieramy opcję „ustawienia ekranu” i w wyświetlonej karcie scrollujemy do opcji „wiele wyświetlaczy”.

 • Wybór opcji „powiel te ekrany” spowoduje, że zarówno na laptopie jak i na ekranie zewnętrznym będzie wyświetlany ten sam obraz.
 • Wybór opcji „rozszerz te ekrany” spowoduje rozciągnięcie pulpitu na matrycę laptopa oraz wszystkie dołączone ekrany – zyskujesz w ten sposób większą przestrzeń roboczą.
 • Kolejna opcja to pokaż tylko na 1 lub tylko na 2 pozwala na wybór monitora, na którym ma być wyświetlany obraz.

Jak podłączyć projektor lub telewizor do laptopa?

Jak podłączyć telewizor lub projektor do laptopa? Dokładnie tak samo, jak opisaliśmy to w przypadku monitorów. Projektory i telewizory nowego typu są zawsze wyposażone w gniazdo HDMI a te starsze – w gniazdo D-sub. Teraz jedyne czego potrzebujesz, to znaleźć odpowiedni kabel i połączyć oba urządzenia. Miłego oglądania!

IPS VA czy TN – jaki monitor do grafiki, retuszu i obróbki video?

Matryce TN to najczęściej spotykany typ matryc laptopowych i biurowych. Cechują się bardzo dobrymi kątami widzenia i są czytelne nawet w pełnym słońcu, ale mają jeden podstawowy mankament, który wyklucza ich użycie przy profesjonalnym projektowaniu graficznym. W wypadku matryc TN doskonałą czytelność przypłacamy przekłamanym odzwierciedleniem kolorów – co uniemożliwia przygotowywanie materiałów do druku. Przy zadaniach związanych z grafiką najlepiej sprawdzają się monitory z matrycą IPS.

Matryce IPS są mniej czytelne od matryc TN, dlatego rzadko spotkamy je w urządzeniach mobilnych. Mają jednak inną zaletę – doskonałe parametry odzwierciedlenia kolorów. Oznacza to, że odcienie barw wyświetlanych na matrycy IPS są najbardziej zbliżone do tych, jakie zobaczymy po wydruku. Dlatego, o ile wstępne projekty można przygotować na laptopie z matrycą TN, o tyle do realizacji prac końcowych i przygotowania projektu do druku najlepiej użyć zewnętrznego monitora z matrycą IPS. Monitor z matrycą IPS to na przykład dostępny w naszej ofercie 24-calowy monitor DELL U2412Mc. Jako osoba od lat zajmująca się projektowaniem dodam, że dołączenie dużego, zewnętrznego monitora usprawnia pracę i pomaga uniknąć przykrych niespodzianek skutkujących niezadowoleniem klienta.

W wypadku obróbki video i retuszu zdjęć sprawa wygląda podobnie – filmy i zdjęcia wygodniej obrabia się na dużym ekranie. Dodatkowo każda matryca delikatnie przekłamuje kolory, przy czym IPS robi to w najmniejszym stopniu. Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby film czy zdjęcia po obróbce wyglądały podobnie na każdym ekranie, to obrabiaj je na ekranie zewnętrznym IPS i najlepiej na standardowych ustawieniach.

IPS, VA czy TN – jaki monitor do grania?

Każdy gracz z pewnością potwierdzi, że granie w gry na dużym ekranie to zupełnie inny wymiar rozrywki niż pykanie na 15-calowej laptopowej matrycy. Dlatego właśnie wielu graczy decyduje się na używanie monitora zewnętrznego. Jaki typ monitora najlepiej sprawdzi się w grach? Najlepiej, jeżeli jest to monitor z matrycą TN lub VA. Tak – matryce IPS lepiej odzwierciedlają kolory, ale dynamika obrazu jest na nich niższa. Dobrym kompromisem pomiędzy matrycami IPS a TN są właśnie matryce VA. Wyświetlają płynny obraz, charakteryzują się wysokim kontrastem i głęboką czernią. Podsumowując, w grach najlepiej sprawdzi się duży monitor z matrycą VA lub z matrycą TN i wysokimi parametrami odświeżania – czyli na przykład poleasingowe monitory Samsung serii SyncMaster.

IPS VA czy TN – jaki monitor do programowania i biura?

Jeżeli chodzi o zastosowanie biurowe, to kluczem musi być tutaj duża przestrzeń robocza i wysoka czytelność. Monitory poleasingowe Dell z serii Flat Panel Monitor idealnie sprawdzą się przy wykonywaniu prac biurowych, przeglądaniu internetu, copywritingu czy programowaniu. To seria dedykowana do zastosowań biurowych – wiele z monitorów z tej linii sprzedawanych jest wraz z uchwytami biurkowymi.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel