Co to znaczy refurbished? Czy warto kupić odnowiony sprzęt?

2023-03-10
Co to znaczy refurbished? Czy warto kupić odnowiony sprzęt?

Czy używany laptop może działać i wyglądać jak nowy? Co właściwie oznacza termin refubrished i czym różni się laptop odnowiony od poleasingowego? Refubrished to nowa jakość wśród komputerów z drugiej ręki – co konkretnie oznacza ten termin? Czym różni się odnowienie fabryczne od serwisu poleasingowego? Dowiesz się z niniejszego artykułu – zapraszamy do lektury!

Refurbished – co to znaczy?

Termin refurbished to fabrycznie odnowiony. W kontekście elektroniki mianem refubrished oznacza się sprzęty elektroniczne, które zostały zwrócone do producenta bądź autoryzowanego serwisu i przeszły tam gruntowną renowację. Niektórzy sprzedawcy zamiast terminu refubrished używają sformułowań takich jak refurbed lub prefabrykowany – w naszym sklepie posługujemy się jednak określeniem refurbished. Taki fabrycznie odnowiony sprzęt ma wszystkie cechy nowego produktu – nie znajdziemy na nim rysek ani żadnych innych śladów użytkowania . Laptop refubrished zawsze jest sprzedawany z dobrą baterią oraz nowym dyskiem i oryginalnym zasilaczem. Potwierdzeniem jakości takiego urządzenia jest długi termin gwarancji – który w wypadku naszego sklepu wynosi aż 24 miesiące!

Fot. powered by NKS Group

Czym różnią się sprzęt refurbished od normalnego sprzętu poleasingowego?

Sprzęt poleasingowy nie został prefabrykowany przed ponowną sprzedażą – i jest to zasadnicza różnica pomiędzy laptopami poleasingowymi a komputerami refurbished. Nie oznacza to jednak, że wśród laptopów poleasingowych nie znajdziesz sprzętu, który wygląda i sprawuje się jak nowy. Po pierwsze, każdy laptop poleasingowy sprzedawany w Rnew jest serwisowany przed sprzedażą.

W ramach takiego serwisowania sprawdzana jest poprawność działania wszystkich podzespołów takiego komputera przenośnego. Zarówno wnętrze, jak i wywietrzniki takiego urządzenia czyszczone są z kurzu i innych zanieczyszczeń które zebrały się tam w trakcie dotychczasowego użytkowania. Dysk twardy jest formatowany i sprawdzany pod kątem bad sektorów. Taki serwis nie jest wykonywany przez producenta czy autoryzowany przez niego serwis, a fachowców zajmujących się dystrybucją sprzętu poleasingowego. Ok, w tym momencie pewnie wiele osób zapyta: Czy w takim razie tylko miejsce serwisowania laptopa przed ponowną sprzedażą świadczy o tym, czy określimy go mianem poleasingowego czy refurbished? Odpowiedź brzmi: Nie.

Fot. powered by NKS Group

Powiedzieliśmy już, że zarówno laptop poleasingowy jak i laptop refurbished jest sprzętem używanym. Powiedzieliśmy także że oba sprzęty przechodzą serwis przed ponowną sprzedażą. Serwis laptopa refurbished różni się jednak od serwisu laptopa poleasingowego. Celem prefabrykacji laptopa jest doprowadzenie go do stanu technicznego nowego urządzenia. Taki laptop zostaje fabrycznie odnowiony i rzeczywistości nie sposób go odróżnić od fabrycznie nowego urządzenia. Jedyną różnicą jest brak oryginalnego opakowania i folii na matrycy.

Fot. powered by NKS Group

Poniżej zestawiliśmy porównanie laptopów odnowionych ze zwykłymi laptopami poleasingowymi A+ (najlepsza kondycja dostępna w ofercie):

Laptopy odnowioneLaptopy poleasingowe klasy A+
zawsze oryginalny zasilaczzasilacz
bateria o żywotności > 60%, w przypadku gdy laptop ma więcej niż jedną baterię zainstalowane są wszystkie zainstalowane są wszystkieBateria pozwalająca na minimum godzinę normalnej pracy
zawsze wymienione pasty termi/termopadów na CPU pasty nie wymieniane
Nowy dyskSprawny dysk twardy
zawsze czysta matryca czysta matryca
zawsze klawiatura US QWERTY niestandaryzowana naklejkamiklawiatura US QWERTY może być standaryzowana naklejkami
podstawowe + obciążenie CPU, GPU, wbudowany seltest, wszystkie porty podstawowe testy: matryca, klawiatura, touchpad, LAN, wi-fi, porty USB, napęd optyczny, kamera, mikrofon
nstalacja oryginalnej, aktualnej wersji systemu Windowsinstalacja oryginalnej wersji systemu Windows
zawsze nowa bateria cmosbateria cmos nie jest wymieniana
brak śladów użytkowania, sprzęt wygląda jak nowy sprzęt może posiadać drobne ryski na obudowie, brak pęknięć, odbarwień, śladów po naklejce
24 miesiące gwarancji 12 mcy gwarancji

Cechy laptopa prefurbished

Czym cechują się fabrycznie odnowione laptopy? Odpowiadamy:

  • Wizualnie laptopy prefurbished wyglądają jak nowe . Nie mają żadnych rys i innych śladów używania na obudowie czy klawiaturze.
  • Nie mają żadnych rys, odbarwień i martwych pikseli na matrycy .
  • Laptopy prefurbished mają zawsze wymieniony dysk twardy na nowy .
  • Refabrykowane komputery przenośne są zawsze sprzedawane z oryginalnym zasilaczem.
  • Bateria w takich laptopach zazwyczaj działa jak nowa .

Klasy laptopów poleasingowych

Ok, napisaliśmy już o cechach laptopów fabrycznie odnowionych. Jednak napisaliśmy również o tym, że wśród laptopów poleasingowych też można znaleźć komputery w stanie do złudzenia przypominającym fabryczny. Przy zakupie laptopa poleasingowego zwróć więc uwagę na klasę sprzętu – w Rnew posługujemy się podziałem na cztery klasy:

  • A+, czyli sprzęt, który może nie przeszedł serwisu fabrycznego, ale wizualnie prezentuje się jak nowy.
  • A, czyli komputery posiadające minimalne ślady użytkowania. Ślady te zazwyczaj nie są widoczne na pierwszy rzut oka.
  • A-, to komputery posiadające normalne ślady użytkowania – na przykład drobne ryski w kilku miejscach obudowy.
  • B, to klasa sprzętu posiadającego zauważalne ślady użytkowania i defekty. Na obudowie takiego laptopa mogą być zauważalne rysy, pęnięcia z ubytkiem. Matryca sprzętu może mieć defekty w postaci rysek czy spotów. Nie warto oceniać książki po okładce – to właśnie w tej klasie można znaleźć komputery w naprawdę atrakcyjnych cenach.

Jako Rnew handlujemy wyłącznie sprawnym technicznie sprzętem. Dlatego to, do jakiej klasy dany laptop zostaje przyporządkowany, świadczy wyłącznie o jego stanie wizualnym – stan techniczny stoi zawsze na najwyższym poziomie. Którą klasę wybrać najlepiej? To zależy, do czego potrzebujesz takiego sprzętu.

Kiedy warto kupić laptop odnowiony, a kiedy lepiej sprawdzi się laptop poleasingowy?

Jeżeli prowadzisz warsztat samochodowy i szukasz laptopa do diagnostyki, to wygląd takiego sprzętu odgrywa drugorzędną rolę. Ważniejsze niż wygląd jest to, by był to sprzęt sprawny technicznie, niezawodny i najlepiej pancerny jak laptopy Getac czy nieco zgrabniejsze laptopy Lenovo serii ThinkPad. Jeżeli natomiast, szukasz laptopa, który będzie się dobrze prezentował na prezentacjach czy spotkaniach z klientem, to wybierz sprzęt refubrished, laptop poleasingowy klasy A lub powystawowy komputer przenośny. No właśnie, czym są komputery powystawowe?

Fot. powered by NKS Group

A co z laptopami powystawowymi?

Laptopy powystawowe to komputery przenośne, które były wystawione w ekspozycji sklepowej . Taki sprzęt mógł być testowany przez klientów. Pomimo tego, że istnieje cień szansy, że zobaczymy ryskę na takim sprzęcie, to jednak w praktyce jego stan wizualny i techniczny nie odbiega od stanu fabrycznie nowego egzemplarza. W kategorii laptopów powystawowych sprzedawane są również tak zwane „leżaki magazynowe”, czyli komputery, które przeleżały długi czas w magazynie sklepowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy mogło być wiele – najczęściej dzieje się tak ze względu na brak kontaktu z klientem lub niezdecydowanie z jego trony. Laptopy powystawowe mogą być dostarczane w opakowaniu zastępczym i podobnie jak laptopy poleasingowe, przechodzą przegląd serwisowy przed sprzedażą.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel