Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

2022-01-31
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Zakup laptopa to nie lada wyzwanie. Aby znaleźć odpowiedni komputer, warto najpierw określić, czym kierować się przy jego wyborze. W tym artykule zobaczysz, jak wybrać dobry laptop ze względu na kilka różnych kryteriów, w tym cenę, wydajność i konkretne zastosowanie. Kup laptopa odpowiedzialnie - sprawdź, co przygotowaliśmy tym razem!

 

Czym kierować się przy zakupie laptopa?

 

Kupując laptopa, trzeba określić kilka początkowych cech, które idealny laptop powinien spełniać. Bardzo ważne jest zastosowanie i kontekst. Zgoła inne parametry techniczne laptopa będą wymagane dla urządzenia, które kupujemy w prezencie dla dziadków, inne do specjalistycznej pracy, która potrzebuje dużych mocy obliczeniowych. Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa? W tym artykule wskażemy kilka różnych sposób podejścia do tego wcale niełatwego tematu. Laptop będziesz mógł wybrać na podstawie kryterium: ceny, przeznaczenia (rodzaju użytkowania), stanu i pozostałych czynników. Doradzamy także, w jakie akcesoria można doposażyć komputer, aby stał się jeszcze bardziej funkcjonalny.

 

Najważniejsze parametry techniczne laptopów

 

Wybór laptopa jest procesem, który można “rozłożyć na części pierwsze” - i to całkiem dosłownie. W tym celu warto analizować różne oferty pod kątem poszczególnych podzespołów. Które z nich są najważniejsze? Do tych komponentów, które najbardziej wpływają na szybkość i niezawodność urządzenia, a także komfort korzystania z laptopa, zaliczamy:

 • procesor w laptopie,
 • karta graficzna (dedykowana lub zintegrowany układ graficzny na płycie głównej)
 • płyta główna,
 • pamięć operacyjna RAM,
 • przekątna ekranu (np. laptop 13’’, 14’’, 15,6’’, 17’’),
 • obsługiwana rozdzielczość (720p / Full HD / UHD / 4K / 8K),
 • dysk twardy (HDD, SDD),
 • liczba i rodzaj złączy oraz portów wychodzących,
 • system operacyjny (najczęściej Microsoft Windows),
 • bateria i rodzaj zasilacza do laptopa.

 

Najważniejszą rolę odgrywają dwa pierwsze parametry - procesor i karta graficzna w laptopie. Ten drugi podzespół jest nie tylko istotny pod kątem oglądania filmówobróbki grafiki czy grania w gry komputerowe. Współcześnie produkowane karty graficzne, nieco podobnie jak procesory, również biorą udział w procesie przetwarzania informacji.

Warto wybrać model, który będzie zapewniał szybkie i bezawaryjne działanie. Biorąc pod uwagę wymagania nowych systemów operacyjnych oraz standardowych aplikacji, polecanym laptopem będzie urządzenie posiadające minimum 2 GB - 4 GB pamięci RAM. Dysk twardy w technologii SSD będzie nieco droższy, ale zapewni lepsze osiągi zapisu i odtwarzania danych. Przy wyborze laptopa nie można też zapominać o matrycy. O ile wymiary ekranu są kwestią względną, o tyle warto sprawdzić rodzaj matrycy (np. TN, IPS, VA) i ich powłok. Przykładowo, notebook z powłoką antyrefleksyjną dużo lepiej się sprawdzi od standardowego dla kogoś, kto często zabiera laptop na zewnątrz i pracuje w terenie.

 

Nowy czy używany - jaki laptop wybrać?

 

Jeszcze kiedyś “nowe” było synonimem “lepszego”. Dziś ta zasada zdążyła się już zdezaktualizować. Nowe laptopy są produkowane zarówno z myślą o użytkownikach wymagających, jak i tych, którzy z komputera korzystają raz w tygodniu. Można więc znaleźć dobre, nowe laptopy, jak i urządzenia o niskim poziomie wydajności. Oczywiście to samo można powiedzieć o laptopach używanych.

Sprawdzając różne oferty i rozważając zakup laptopa, warto wziąć pod uwagę urządzenia używane. Laptop używany to sprzęt często najwyższej jakości, który może mieć nawet znacznie bardziej wydajne podzespoły. Szczególnie godne zainteresowania są laptopy poleasingowe. Wykorzystywane były przez firmy, najczęściej biurowe, informatyczne, dlatego w zdecydowanej większości przypadków pozostają w stanie prawie że idealnym. Laptopy poleasingowe można otrzymać w cenie nawet kilkukrotnie niższej w porównaniu do nowego sprzętu. Dzięki temu można zaoszczędzić środki lub za cenę nowego urządzenia wybrać komputer o lepszej wydajności. Zaletą zakupu komputera poleasingowego staje się również proekologiczność tego wyboru.

Każdy komputer poleasingowy, dostępny w dobrym sklepie internetowym, zawsze musi być w 100% sprawny. Klasy jakościowe wyznaczają jedynie stopień występowania śladów eksploatacyjnych. Jeśli występowanie drobnych rys na obudowie lub innych małych niedoskonałości nie stanowi przeszkody, poleasingowe laptopy będą strzałem w dziesiątkę - dla Twojego komfortu i dla komfortu Twojego portfela! Wśród sprzętu poleasingowego problemu znajdziesz świetnej jakości laptopy do 1000, 2000, a nawet 800 zł

 

Laptop poleasingowy - na co zwrócić uwagę?

 

Dopasowanie laptopa do jego przeznaczenia

 

Jednym z głównych ograniczeń i zarazem kryteriów wyboru sprzętu komputerowego jest ich cena. Zazwyczaj mamy już wstępne “widełki cenowe” i szukamy jak najlepszych produktów, które mieszczą się w ich zakresie. Takie założenie nie zawsze się sprawdza - często lepiej jest nie zwracać uwagi na początku na cenę, lecz na zastosowanie danego laptopa. Może się okazać, że laptop z wydajną kartą graficzną Nvidia / Radeon, która zapewnia rozdzielczość 4K, w ogóle nie będzie wykorzystywany tak, aby mógł pokazać swój olbrzymi potencjał. Zasada działa też w drugą stronę: nie można kierować się wyłącznie jak najniższą ceną, gdyż można dokonać zakupu sprzętu, który i tak będzie musiał być niebawem wymieniony na szybszy. Poniżej znajdziesz wskazówki, jaki laptop wybrać do konkretnego zastosowania - do pracy biurowej, do domu i do gier.

 

Jak wybrać laptop do pracy biurowej?

 

Ze względu na swoją mobilność laptop bardzo często jest podręcznym urządzeniem biurowym. Można go wygodnie zapakować w teczkę, by pracować w gabinecie lub poza nim. Jeśli laptop ma być często przenoszony, kluczowym parametrem będzie niska waga. Czym powinien charakteryzować się dobry laptop biurowy, biznesowy? W tym przypadku najważniejsza jest wciąż niezawodność. Osiągniemy ją poprzez wybór laptopa z dobrym procesorem, który będzie wspomagany sporą ilością pamięci RAM.

Przykładowe elementy konfiguracji laptopa biurowego mogą wyglądać następująco:

 • procesor Intel Core i5,
 • 16 GB pamięci operacyjnej RAM,
 • dysk twardy SSD,
 • zintegrowany układ graficzny,
 • monitor 15,6’’,
 • rozdzielczość Full HD.

Powyższa check lista nie powinna jednak być stosowana, szukając laptopa do pracy specjalistycznej. Jeżeli jesteś grafikiem komputerowym, potrzebujesz dedykowanej karty graficznej, np. z serii Nvidia Quadro. Przyda się także bardzo precyzyjny trackpoint i dobry wyświetlacz, który obsługuje nie tylko rozdzielczość Full HD, ale co najmniej 4K. Z kolei osoby, których praca związana jest z przetwarzaniem bardzo dużych ilości danych, powinny szczególnie zwrócić uwagę na procesor do laptopa.

 

 Laptop na kanapie

Więcej na temat wyboru laptopa do biura przeczytasz w naszym artykule: Laptop do biura - czym powinien się charakteryzować?

 

Jakie parametry powinien mieć komputer do domu?

 

Standardowy laptop do użytku domowego nie musi być bardzo wydajny, aby obsługiwać sprawnie podstawowe aplikacje i programy. Dzięki temu dobre urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z odtwarzaniem filmów w serwisach streamingowych, przeglądaniem Internetu czy nauką zdalną, można znaleźć w bardzo niskiej cenie.

Podstawowy laptop do użytku domowego dla mniej wymagających użytkowników może mieć następującą konfigurację:

 • procesor Intel Core i3 / AMD Series A,
 • 4 GB - 8 GB RAM-u,
 • dysk twardy HDD
 • zintegrowany układ graficzny lub dedykowana karta grafiki,
 • matryca matowa lub błyszcząca,
 • rozdzielczość Full HD.

Oczywiście im więcej bardziej zaawansowanych czynności będziemy chcieli wykonywać na komputerze, tym bardziej wydajne powinny być parametry techniczne. Do swobodnego użytkowania wystarczy mały laptop poleasingowy lub nowy o matrycy 13’’. Jednak gdy chcesz oglądać filmy bezpośrednio na nim, rozważ zakup laptopa z matrycą 15,6’’ lub 17’’.

 

Czym kierować się przy wyborze laptopa gamingowego?

 

Laptopy gamingowe to najbardziej zaawansowane technicznie urządzenia. Muszą być wyposażone w bardzo dużą ilość pamięci RAM i wydajny procesor, jednak najważniejsza jest karta graficzna. To od jej parametrów najbardziej zależy uzyskiwany stopień płynności w grach komputerowych.

Przykładowy zestaw gamingowy może składać się z poniższych komponentów:

 • procesor Intel Core i7 / i9 lub ,
 • dedykowana karta graficzna do gier - np. Nvidia GTX 1660Ti / GTX 2060/2070/2080 lub GTX 3060/3070/3080 lub ATI 5060 XT / ATI 6060 XT,
 • 16 GB - 32 GB pamięci operacyjnej RAM,
 • dysk twardy SSD,
 • monitor 15,6’ / 17’’ z rozdzielczością Full HD / UHD / 4K,
 • częstotliwość odświeżania monitora - 144 Hz,

Niewymaganym, ale wartym uwagi dodatkiem będzie podświetlana klawiatura. Laptopy przeznaczone do gier najczęściej są projektowane przez producentów w charakterystyczny sposób. Podświetlenia LED są jednak nie tylko ciekawe wizualnie, ale również pomagają w trakcie rozgrywki, zwłaszcza w gorzej oświetlonym pomieszczeniu.

 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając laptopa?

 

Wybór laptopa jest w dużej mierze kwestią indywidualną. O ile powyżej można zobaczyć obiektywne porady, czym kierować się przy wyborze laptopa, o tyle szczegółowe aspekty zależą już od indywidualnych upodobań. Jedna osoba odnajdzie w poniższej liście ważne kryteria wyboru komputera, inna zaś uzna je za drugorzędne. Niemniej jednak przystępując do zakupu komputera przenośnego, można zwrócić uwagę na:

 • długość przekątnej i typ matrycy,
 • energooszczędność,
 • trackpoint w klawiaturze laptopa,
 • liczba złączy wychodzących i ich rodzaj (np. USB 2.0, USB 3.0, USB 3.2),
 • dodatkowe złącza do mocowania linki zabezpieczającej przed kradzieżą (np. Kensinghton, Noble Wedge Lock),
 • podświetlenie klawiatury,
 • czytnik kart pamięci,
 • gniazdo słuchawkowe,
 • materiał wykonania obudowy,
 • ogólny wygląd laptopa,
 • pojemność akumulatora i czas pracy na baterii,
 • jakość obrazu monitora.

 

Półprzymknięty laptop na biurku

 

Dodatkowe akcesoria do laptopów, które ułatwiają życie

 

Laptop wybrany? Nie tak szybko! Nawet najlepszy laptop, nowy lub poleasingowy, potrzebuje przecież dodatkowych akcesoriów. Zastanawiając się więc, co jest ważne przy zakupie laptopa, nie mogło na tej liście zabraknąć urządzeń peryferyjnych.

Laptopy posiadają już klawiaturę, a rolę myszki komputerowej przejmuje wbudowany touchpad. Jednak w wielu sytuacjach - zwłaszcza szukając laptopa do biura lub do domu, który będzie w ciągłym użytku - warto dokupić zewnętrzną myszkę komputerową i klawiaturę. Ułatwiają one efektywność pracy i pozwolą na komfortową rozrywkę. Urządzenia peryferyjne to całkowity must have, jeśli jesteś grafikiem komputerowym, architektem, wykonujesz inny zawód wymagający projektowania lub uwielbiasz grać w gry komputerowe.

Warto zwrócić uwagę na elementy wyposażenia komputera przenośnego. Każdemu przyda się odpowiednia torba na laptopa, która powinna być dopasowana do niego pod kątem rozmiarów (długość przekątnej monitora). W związku z powszechnym organizowaniem spotkań zdalnych można rozważyć zakup dodatkowej kamery i uchwytu montażowego. Przydać się mogą również linki zabezpieczające, replikatory portów, dodatkowe pamięci zewnętrzne USB, rozdzielacze kabli, etui, zasilacze i wentylatory zewnętrzne w postaci podkładek umieszczanych pod laptopem.

 

Wybór odpowiedniego modelu laptopa a sklep, w którym kupujemy komputer

 

Ostatecznie warto wspomnieć o tym, że nadrzędną rolę w kupowaniu laptopa odgrywa dobry research. Nie chodzi jednak wyłącznie o kierowanie się ceną lub fokusowanie się na to, aby znaleźć konkretny model laptopa. Najważniejsze staje się dotarcie do dobrego sklepu internetowego, który gwarantuje wysoką jakość sprzętu komputerowego. To szczególnie istotne wtedy, gdy kupuje się laptop poleasingowy, który musi faktycznie odpowiadać wskazanym klasom jakościowym. Dlatego w Rnew możesz wybierać spośród dużej palety poleasingowych laptopów do gier i do pracy biurowej, a wszystkie są w 100% sprawne i będą mogły służyć Ci przez wiele długich lat!  

Nadal masz wątpliwości na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą! Zadzwoń: 52 506 59 70

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel