Ile prądu zużywa komputer stacjonarny a ile laptop?

2023-09-29
Ile prądu zużywa komputer stacjonarny a ile laptop?

Optymalizacja firmowych kosztów jest niezwykle istotna – szczególnie dzisiaj, w dobie stale rosnących cen surowców energetycznych. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej temu, ile energii elektrycznej pobiera firmowy komputer. Czy faktycznie opłaca się kupować komputery w obudowach Mini PC? Ile prądu zużywa monitor? Jaki pobór mocy wykazuje laptop i jaki jest miesięczny koszt codziennego używania komputera stacjonarnego? Specjalnie dla Was porównaliśmy zużycie energetyczne poszczególnych jednostek komputerowych. Informacji do przekazania mamy całkiem sporo, a ponieważ czas to pieniądz to nie przedłużajmy już tego wstępu – dobijamy do brzegu i zapraszamy do lektury!

Spis treści

Od czego zależy zużycie prądu przez komputer?

Zużycie prądu przez komputer jest uzależnione od kilku czynników – jednym z podstawowych jest to, z jakim rodzajem jednostki mamy do czynienia. Inne zużycie wykazuje standardowy komputer stacjonarny, inne laptop, a jeszcze inne Mini PC. Postanowiliśmy więc opisać zużycie energetyczne każdego z wymienionych komputerów w osobnym podrozdziale. W tym miejscu jednak nadmienimy, że na zużycie energetyczne danej jednostki komputerowej mają wpływ takie czynniki jak:

 • Zastosowane podzespoły – każdy procesor, pamięci ram, dysk twardy, karta graficzna czy płyta główna wykazują inne zużycie energii elektrycznej.
 • Wielkość matrycy (w przypadku laptopów) – matryca jest jednym z najbardziej energochłonnych podzespołów każdego komputera przenośnego.
 • Zastosowany zasilacz – zasilacze są stosowane nie tylko w laptopach, lecz również komputerach stacjonarnych. W ich przypadku komponent ten jest schowany wewnątrz obudowy. Zasilacze mogą różnić się parametrami – ich moc powinna być dostosowana do zapotrzebowania energetycznego poszczególnych podzespołów komputera.
 • Rodzaj obudowy (szczególnie w komputerach gamingowych) – wszelkie lampki, dodatkowe coolery i inne wodotryski zużywają dodatkową energię płynącą z gniazdka.
 • Podłączone sprzęty peryferyjne – im ich więcej, tym więcej dodatkowego prądu „pożera” komputer. Nawet jeżeli dany dysk, głośniki czy monitor nie mają kabla służącego do bezpośredniego podłączenia do gniazdka elektrycznego, to w dalszym ciągu pobiera energię za pośrednictwem komputera.
 • Obciążenie sprzętu w trakcie pracy – czyli to, w jaki sposób korzystamy ze sprzętu w trakcie codziennego używania. Im więcej mocy wyciskamy z podzespołów komputera, tym więcej będzie on pobierał energii elektrycznej.

Sprawdź polecane modele energooszczędnych komputerów stacjonarnych:

Dysk HDD czy dysk SSD – który z nich pobiera mniej energii?

Bez dwóch zdań, w tym zestawieniu korzystniej wypadają dyski SSD. Powiemy dobitniej – dysk SSD dosłownie deklasuje swojego rywala. Tego rodzaju pamięci wykazują się około 30 razy niższym poborem energii elektrycznej. Oczywiście, w dalszym ciągu ilość energii pobieranej przez dysk jest jedynie składową całościowego zużycia energetycznego danej jednostki komputerowej. Z drugiej jednak strony warto nadmienić to, że laptop z dyskiem SSD może działać dłużej na baterii a dodatkowo, wykazuje się o wiele lepszymi osiągami. Dyski SSD są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie od swoich „twardych” odpowiedników – SSD to nowa generacja pamięci, które w przyszłości całkowicie wyprą dyski HDD. Dlaczego? Na szybko wymienimy jeszcze kilka zalet takich dysków:

 • Laptop z dyskiem SSD uruchamia się w kilka sekund,
 • Laptop z dyskiem SSD jest lżejszy,
 • Dyski SSD są cieńsze od dysków HDD, dlatego przy ich zastosowaniu można tworzyć smukłe, poręczne jednostki o niewielkich gabarytach – na przykład małe laptopy czy komputery Mini PC (choć stosuje się je również w stacjonarkach).

Dyski SSD znajdziesz między innymi we wszystkich komputerach HP Elitebook najnowszych generacji. Sprawdź koniecznie poleasingowe komputery HP Elitebook z dyskami SSD w ofercie Rnew!

Jak sprawdzić ile prądu zużywa komputer?

Ok, a jak w takim razie sprawdzić w praktyce, ile energii elektrycznej zużywa dany komputer? Jak już pewnie zauważyliście, na zapotrzebowanie energetyczne danej jednostki wpływ ma naprawdę wiele czynników. Najdokładniejszy pomiar zużycia energii elektrycznej przez dany komputer możemy wykonać przy użyciu urządzenia zwanego watomierzem. Watomierz (zewnętrzny miernik mocy) to urządzenie, które podłączamy do gniazdka elektrycznego, a z kolei do jego gniazdka podłączamy urządzenie, którego zużycie energetyczne chcemy poznać. Taki sprzęt wyświetla ilość zużytej energii oraz czas pomiaru na ekranie. Nadmienimy, że w nowszych watomierzach często znajdziemy funkcję wprowadzenia ceny za kilowatogodzinę, dzięki czemu urządzenie wyliczy dokładnie za nas rzeczywisty koszt zużycia energii.

Cena za 1kWh (kilowatogodzinę) jest uzależniona od taryfy ustalonej z operatorem. Aktualna stawka jest zawsze podana na każdym rachunku za energię elektryczną. Uwaga – jeżeli chcesz poznać pełne zużycie energetyczne danego zestawu komputerowego (np. laptop + monitor) to w pierwszej kolejności wszystkie wtyczki elektryczne urządzeń wchodzących w skład takiego zestawu podłącz do jednej listwy, następnie wtyczkę tej listwy wepnij do gniazdka watomierza a sam watomierz do gniazdka w ścianie. Jeżeli do watomierza podłączysz wyłącznie wtyczkę komputera, to poznasz jedynie zużycie energii elektrycznej przez komputer bez przyłączonych do niego urządzeń peryferyjnych.

Innym, mniej dokładnym sposobem pomiaru zużycia prądu przez komputer jest zainstalowanie programu takiego jak HWMonitor. Takie oprogramowanie da nam ogólny pogląd na zużycie energii przez podzespoły komputera, jednak dokładny pomiar wykonamy jedynie zewnętrznym miernikiem mocy, czyli wspomnianym watomierzem.

Ile prądu na godzinę zużywa komputer stacjonarny?

Zużycie energii przez daną jednostkę komputerową możemy również obliczyć, stosując proste działanie matematyczne – zaznaczamy jednak, że wynik działania będzie wskazywał jedynie przybliżoną wartość zużycia energii, ponieważ jest ona zmienna i uzależniona od aktualnego obciążenia podzespołów komputera. Specjalnie dla Was obliczyliśmy to na podstawie kilku przykładów:

 • Standardowy komputer stacjonarny charakteryzuje się mocą 500 Watów. W takim przypadku, aby poznać jego przybliżone zużycie energii, oblicz 500 Watt x ilość godzin, korzystania z urządzenia. Na przykład, jeżeli komputer był uruchomiony przez 4 godziny, to przybliżone zużycie energii wynosi: 500 W x 4 = 2 kWh.
 • Moc standardowego komputera gamingowego wynosi zazwyczaj około 700 Watów. Oznacza to, że taka jednostka w trakcie czterech godzin pracy zużyje: 700 W x 4 = 2.8 kWh.

Sprawdź polecane modele energooszczędnych komputerów stacjonarnych:

Ile prądu na godzinę zużywa laptop?

Mobilność jest największą zaletą komputerów przenośnych, dlatego każdy laptop jest skonfigurowany w taki sposób, aby wykazywał się jak najniższym zapotrzebowaniem energetycznym, nawet w trakcie pracy na wysokich obrotach. Dlaczego? Ponieważ niższe zapotrzebowanie na energię, wiąże się z dłuższym czasem pracy na baterii. W laptopach znajdziemy na przykład energooszczędne wersje procesorów – są one nieco mniej wydajne, od tych, które znajdziemy w stacjonarnych komputerach, jednak ich moc jest wystarczająca do komfortowej pracy i korzystania z multimediów. Przyjmuje się, że laptop pobiera średnio 65 Watów w trakcie godziny działania – nie jest to jednak regułą. W ofercie naszego sklepu znajdziesz na przykład poleasingowe laptopy HP, lub poleasingowe laptopy Lenovo Thinkpad cechujące się jeszcze niższym zużyciem energii. Dobrym przykładem jest tu na przykład HP EliteBook 820, który potrzebuje zasilacza o malutkiej mocy 45 Watt. Nieco wyższym zapotrzebowaniem energetycznym wykazują się laptopy gamingowe – w ich przypadku może być to 200 czy nawet 300 Watt.

Ile prądu zużywa komputer w obudowie Mini PC?

Komputery w obudowach Mini PC, to energooszczędne jednostki stworzone z myślą o osiągnięciu złotego środka pomiędzy wydajnością a zapotrzebowaniem energetycznym. To komputery stacjonarne, które wykazują się zużyciem energii bardziej zbliżonym do tego, jakie znamy z laptopów, niż tym, którym charakteryzują się komputery stacjonarne. Dobrym tego przykładem są poleasingowe mini PC takie jak HP ProDesk 400, który zużywa zaledwie 65 Watt w trakcie godziny pracy. Warto także zwrócić uwagę na nieco większe (od mini PC) komputery w obudowach SFF(Small Form Factor) takie jak Dell Optiplex 7040 lub HP ProDesk 600 G3 – godzinne zużycie energii przez takie jednostki oscyluje wokół wartości 250 Watt.

Ile prądu na godzinę zużywa monitor?

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o tym, ile prądu zużywa monitor. Oczywiście ponownie wartość ta może się różnić w zależności od danego modelu oraz przekątnej ekranu. Przyjmuje się jednak, że monitor LCD lub LED, którego przekątna mieści się w przedziale 22 – 27 cali wynosi około 30 watów. Większe monitory mogą zużywać nawet 60 Watów. Monitor jest urządzeniem mniej złożonym niż komputer, dlatego jego zużycie energetyczne można uznać za stałe. Wystarczy więc sprawdzić wartość mocy znamionowej podaną przez producenta i obliczyć ją mnożąc przez ilość godzin używania.

Ile kosztuje używanie komputera?

Ok, a jak to wygląda od strony finansowej? Na to pytanie nie sposób konkretnie odpowiedzieć ze względu na zmienne ceny energii elektrycznej. Wspomnieliśmy już, że stawka za kilowatogodzinę widnieje na każdym rachunku za prąd. W roku 2022 średnia cena za jedną kilowatogodzinę wynosiła 77 groszy, w roku 2023 jest to około złotówka. Można więc przyjąć, że obecnie korzystanie z komputera gamingowego kosztuje około 70 groszy na godzinę. Komputera stacjonarnego około 50 groszy na godzinę. Jeżeli natomiast mowa o laptopach i energooszczędnych mini komputerach, to koszt ten będzie wielokrotnie niższy – szerzej ten temat poruszamy w ostatnich akapitach tego artykułu, czyli w sekcji o oszczędnościach.

Czy uśpiony komputer pobiera prąd?

Czy komputer w stanie uśpienia pobiera energię elektryczną? Tryb uśpienia lub też hibernacja komputera to stan, w którym nasz sprzęt przechodzi w tak zwany tryb niskonapięciowy. Taki komputer w dalszym ciągu pobiera nieznaczne ilości energii elektrycznej potrzebne dla podtrzymania pracy części podzespołów i uruchomienia systemu w takim stanie, w jakim przeszedł do hibernacji (dzięki czemu na przykład nie stracimy niezapisanej pracy w programach). Trudno powiedzieć ile dokładnie energii elektrycznej pobiera komputer stacjonarny w trakcie uśpienia – wszystko zależy od konfiguracji sprzętu. Przyjmuje się jednak, że standardowa stacjonarka może pobierać nawet 35 W na godzinę w trakcie uśpienia – to już całkiem znacząca wartość przy założeniu, że nikt nie korzysta z tego sprzętu w danym czasie. Tak więc posiadacze komputerów stacjonarnych zastanówcie się – przez ile godzin dziennie „przepalacie” energię na hibernację nieużywanego komputera? Może czasem po prostu lepiej zapisać pracę i wyłączyć urządzenie?

Podpowiemy, że jeżeli szukasz oszczędności, to najlepiej od razu przesiąść się na laptopa lub poleasingowy komputer Mini PC. Ich zużycie energii w trakcie hibernacji jest nawet 50 razy niższe od jednostek stacjonarnych. Przyjmuje się, że mini komputer w trakcie hibernacji zużywa około 1 W na godzinę, natomiast standardowy poleasingowy laptop 0,78 W – w zestawieniu z 35 W na godzinę dla jednostki stacjonarnej jest to różnicą kolosalną! A jak różni się zużycie energetyczne tych komputerów w trakcie standardowej pracy? Sprawdźmy gdzie szukać oszczędności!

Ile mogę zaoszczędzić, wybierając energooszczędny komputer?

Posłużymy się przykładem – przyjmijmy, że dany komputer jest używany do celów biurowych przez 8 godzin dziennie, 24 dni w miesiącu (nie liczymy weekendów). W takiej sytuacji:

 • Używanie komputera takiego jak wykazujący się niską mocą znamionową (65W) HP ProDesk 400 obudowie Mini kosztować nas będzie 12,48zł.
 • Używanie komputera w obudowie SFF, takiego jak energooszczędny Dell OptiPlex kosztuje miesięcznie 48,96 zł.
 • Używanie standardowego komputera stacjonarnego o mocy znamionowej wynoszącej 500 Watt kosztuje miesięcznie około 100 złotych.

Powyższe wartości cenowe są podane w oparciu o średnią cenę, jaką musimy zapłacić za jedną kilowatogodzinę w 2023 roku (1zł). Cóż, życzymy nam wszystkim tego, by ceny energii elektrycznej zmieniały się na naszą korzyść, jednak jak na razie prognozy nie są optymistyczne. Warto więc szukać oszczędności tam, gdzie to możliwe – nawet jeżeli w naszym biurze działa tylko jeden komputer stacjonarny, to na jego pracy możemy zaoszczędzić od 85 do 50 %. Może to zaledwie 50 czy 85 złotych miesięcznie, ale w skali roku to już wartości liczone w setkach, lub nawet tysiącach złotych. Kończąc ten artykuł, nadmienimy, że sytuacja wygląda jeszcze ciekawiej w przypadku używania energooszczędnego laptopa – używanie takiego komputera we wspomnianym przedziale czasowym, kosztowałoby nas około 8 złotych. No cóż, zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane zakupem energooszczędnych komputerów – chętnie doradzimy w zakresie doboru sprzętu, który w 100% sprosta Państwa oczekiwaniom!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
pixel