Jak prawidłowo czyścić laptopa? – 10 zasad

2018-11-22
Jak prawidłowo czyścić laptopa? – 10 zasad

Nie ryzykuj – odłącz się od prądu


Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności mających na celu wyczyszczenie naszego laptopa należy odłączyć sprzęt od zasilania sieciowego. Dobrą profilaktyką będzie również wyjęcie baterii oraz odłączenie wszelkich innych urządzeń podłączonych do notebooka. W innym przypadku ryzykujemy zwarciem, które może spowodować uszkodzenie komputera lub porażeniem przez prąd!

Dobierz odpowiednie środki czystości

Bezpieczeństwo przede wszystkim! Warto zadbać o to, aby środki czyszczące były bezpieczne dla naszego sprzętu. Zakup szmatek z mikrofibry, sprężonego powietrza w puszce oraz specjalnych ścierek do czyszczenia ekranów LCD to łączny koszt ok. 40 zł. Klasyczne rozwiązanie, czyli płyn do mycia szyb i papierowy ręcznik na dłuższą metę mogą okazać się szkodliwe dla matrycy i obudowy.


Zadbaj o regularność

Sporadyczne czyszczenie laptopa mija się z celem. Jeśli chcemy, żeby nasze urządzenie było zadbane i posłużyło nam trochę dłużej, niż wynosi standardowy okres gwarancji na elektronikę, to powinniśmy dbać o czystość sprzętu regularnie. Ekran laptopa i klawiaturę można czyścić nawet kilka razy w tygodniu, natomiast pełne oczyszczanie komputera powinno odbywać się raz na siedem dni.

Krystalicznie czysty ekran

Wcześniej wspomniane ściereczki przeznaczone specjalnie do ekranów LCD to najbezpieczniejszy sposób na czyszczenie matrycy naszego laptopa. Zwilżona szmatka idealnie zbiera tłuste odciski i kurz z ekranu, a dla lepszego efektu warto dokończyć czyszczenie, przecierając matrycę suchą mikrofibrą.

Bez najmniejszego okruszka

Klawiatura naszego laptopa znana jest również jako schowek dla paprochów i okruszków. Co zrobić, aby na stałe pozbyć się ich z naszego laptopa? Użyj sprężonego powietrza, które skutecznie wydmucha z naszej klawiatury wszystkie niechciane obiekty. Warto dodatkowo przetrzeć wierzchnią część klawiatury suchą ściereczką z mikrofbry. Pozwoli nam to na wyeliminowanie tłustych plam.

Odkurzacz, czyli idealna alternatywa

Tak, tak. Odkurzacz również świetnie się sprawdzi w roli eksperta do spraw usuwania paprochów i okruszków. W każdym modelu odkurzacza możemy z powodzeniem ustawić moc ssania na najniższe obroty. Warto o tym pamiętać, ponieważ najwyższa moc odkurzacza może uszkodzić klawiaturę!


Zadbaj o obudowę


Do wyczyszczenia obudowy laptopa idealnie sprawdzi się sucha ścierka z mikrofibry, która najlepiej poradzi sobie ze ściągnięciem kurzu. Co w przypadku, gdy chcemy usunąć tłustą plamę? Zabronione jest używanie jakichkolwiek chemikaliów! Z tłuszczem możemy walczyć za pomocą zwilżonej szmatki do ekranów LCD. Jest ona nie tylko skuteczna, ale również bezpieczna dla naszego urządzenia.

Porty? Lepiej dmuchać na zimne!

Dosłownie i w przenośni! Wszystkie porty USB, HDMI oraz VGA należy czyścić za pomocą sprężonego powietrza. Wydmuchiwanie zalegającego tam brudu jest o wiele bardziej skuteczne i bezpieczniejsze od wszelkich prób ręcznego czyszczenia portów za pomocą ściereczek czy nawet patyczków do uszu.

Układ chłodniczy na błysk


Każde czyszczenie laptopa powinno zakończyć się czyszczeniem układu chłodzenia w komputerze. Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie! Wystarczy przedmuchać chłodzenie naszego notebooka sprężonym powietrzem. Należy pamiętać o regularności tego zabiegu. Nadmierne zakurzenie układu chłodzenia może doprowadzić do częstego samoczynnego wyłączania się laptopa.

Pamiętaj o TouchPadzie

TouchPad, czyli urządzenie odpowiadające za nawigację po systemie w laptopach to miejsce narażone na liczne przetłuszczenia lub zabrudzenia. Dbanie o jego czystość polepsza efekt wizualny oraz poprawia wygodę korzystania z urządzenia. Jak czyścić TouchPada? Najlepszym rozwiązaniem będzie przetarcie go zwilżoną ściereczką do ekranu LCD, a następnie suchą szmatką z mikrofibry.
pixel