Jak dbać o baterię w laptopie? Kompletny poradnik!

2023-05-19
Jak dbać o baterię w laptopie? Kompletny poradnik!

Mobilność laptopa jest bezpośrednio uzależniona od stanu technicznego baterii, więc to właśnie jej poświęcamy dzisiejszy artykuł. Czy należy ją formatować? Czy kalibruje się baterie litowe? O czym świadczy puchnięcie baterii w laptopie? To tylko kilka pytań, na które odpowiemy właśnie dzisiaj. Gratisowo opowiemy jeszcze o tym, jak wygenerować plik raportujący stan baterii. Jeżeli więc szukasz informacji na temat baterii do laptopa, to doskonale trafiłeś. Oto skarbiec informacji o bateriach laptopowych – kompendium wiedzy przygotowane specjalnie dla Ciebie!

Spis treści

Baterie w laptopach – podstawowe informacje

Pojemność baterii laptopowych podawana jest w miliamperogodzinach (mAh). Na wartość tą składa się łączna pojemność wszystkich ogniw zastosowanych w tym komponencie. W największym uproszczeniu, ogniwa to takie minibaterie połączone przewodem i zamknięte w plastikowej obudowie. Zazwyczaj pojemność baterii w laptopie mieści się w przedziale 2000 do 5000 mAh, co pozwala na 3 do nawet 8 godzin używania laptopa, bez podłączenia zasilacza. Na rynku możemy spotkać się z różnymi typami baterii laptopowych – w starszych urządzeniach stosowano baterie niklowe i kadmowe, które z czasem zostały wyparte przez litowe odpowiedniki, czyli baterie litowo-jonowe (Li-Ion) lub litowo-polimerowe (Li-Poly). Są to baterie najnowszej generacji i to właśnie ten typ akumulatorów będziemy dzisiaj omawiać. Laptopy poleasingowe dostępne w naszym sklepie, są zazwyczaj wyposażone właśnie w akumulatory tego typu. Lit ma niską masę atomową oraz wykazuje wyższą (niż kadm i nikiel) gęstość energetyczną. W skrócie oznacza to tyle, że bateria litowa o przykładowej pojemności 3000 mAh, będzie wyraźnie mniejsza i lżejsza od baterii NiCd o takiej samej pojemności. Ogniwa litowe odznaczają się również wyższą, od ogniw niklowych żywotnością – dlatego obecnie znajdziemy je w prawie każdym urządzeniu mobilnym.

Słabe punkty baterii litowych – na co uważać przy używaniu laptopa?

Baterie litowe mają kilka czułych punktów, które warto poznać, aby nie ograniczać żywotności takiego akumulatora. Przede wszystkim, lit jest wrażliwy na wysokie temperatury – najlepiej więc nie zostawiać urządzenia w nasłonecznionym miejscu, aby nie uszkodzić takiej baterii. Pozytywną praktyką jest również stosowanie podkładek chłodzących, które chronią baterię i inne komponenty laptopa przed przegrzaniem i zawsze mają korzystny wpływ na ogólną wydajność urządzenia. Baterie litowe słabo znoszą całkowite rozładowywanie, dlatego tego rodzaju akumulatory powinniśmy podłączyć do zasilacza jeszcze zanim poziom baterii spadnie poniżej krytycznych 5%. Nie powinno się również takich akumulatorów przeładowywać, dlatego najlepiej jeżeli stan baterii litowej utrzymuje się w przedziale 20 do 90%.

Ile powinna trzymać bateria w laptopie? Od czego to zależy?

To jak długo laptop może działać na jednym ładowaniu, jest uzależnione od czynników takich jak:

 • Intensywność eksploatacji (oglądanie filmów czy granie w gry zużywa baterię w większym stopniu niż np. pisanie artykułów),
 • Energochłonność podzespołów zastosowanych w danym sprzęcie (np. procesor),
 • Ustawiona jasność matrycy – matryca jest jednym z największych pożeraczy bateriowej energii. Dlatego im wyższą jasność ekranu ustawisz, tym szybciej bateria będzie się zużywać,
 • Podłączone dodatkowe urządzenia – np. jeżeli podłączysz telefon do laptopa i uruchomi się w nim ładowanie, to będzie ono obciążało baterię w Twoim sprzęcie.
 • Przyjmuje się, że nowy laptop powinien działać przynajmniej 3 do 5 godzin na jednym ładowaniu.

  Ile kosztuje nowa bateria i jej wymiana?

  Ile kosztuje nowa bateria do laptopa ThinkPad albo bateria do MacBooka? To, ile przyjdzie nam zapłacić za nową baterię, uzależnione jest od modelu laptopa, z jakiego korzystamy. Zazwyczaj jednak cena oryginalnej baterii do nowszych laptopów marek takich jak HP, Lenovo, Apple czy Dell wynosi około 400 złotych. Alternatywą może być zakup odpowiednika – w takim wypadku koszt baterii to około 150 złotych. Tylko wybierając oryginalny produkt, możemy być pewni, że laptop po wymianie baterii będzie się sprawował dokładnie tak samo, jak sprawował się zaraz po rozpakowaniu z pudełka.

  A jak to wygląda w wypadku zamienników? – do tego tematu wrócimy jeszcze w następnym akapicie. Jeżeli chodzi o koszt wymiany baterii w laptopie, to zazwyczaj jest on zerowy, ponieważ baterię wyjmujemy z tyłu urządzenia, po zwolnieniu blokady zabezpieczającej. W niektórych modelach wymiana jest utrudniona, ponieważ aby jej dokonać, trzeba zdemontować część tylnej pokrywy obudowy laptopa (są to na przykład nowsze generacje laptopów HP serii Elitebook). Zazwyczaj jednak taki demontaż obudowy opiera się na odkręceniu czterech śrubek i nie zajmuje więcej czasu niż kilka minut. Jeżeli jednak postanowimy dokonać wymiany baterii w serwisie, to koszt takiej usługi nie powinien przekraczać kwoty 50 złotych.

  Czy warto kupić zamiennik oryginalnej baterii do laptopa?

  Wróćmy jeszcze na moment do tematu zamienników baterii laptopowych. Zamienniki baterii do laptopa potrafią być nawet o ponad połowę tańsze od swoich oryginalnych odpowiedników. Tak to prawda, producenci markowego sprzętu stosują naprawdę wysokie marże. Z drugiej jednak strony nie ma co się oszukiwać – wyższa cena zazwyczaj idzie w parze z wyższą jakością. Dlatego jedynie niektóre zamienniki dorównują oryginałowi pod względem wydajności i żywotności. Czym kierować się przy wyborze zamiennika?

 • Czytaj opinie – zarówno na temat konkretnego modelu baterii, jak i samej marki. Zawsze da to jakiś obraz na temat tego, czy masz do czynienia z firmą krzak, czy z produktem renomowanego producenta baterii zamiennych.
 • Sprawdź pojemność mAh i porównaj ją z pojemnością oryginału. Czasami zdarza się, że zamiennik może mieć mniejszą pojemność, co później wpłynie na krótszy czas pracy.
 • Niesamowite – litowo-jonowa bateria o takich samych wymiarach jak oryginał ma pojemność większą aż o 1000 mAh? W takim razie zastanów się, czy warto w ogóle kupować taki produkt – zawyżanie pojemności na akumulatorach to zagrywka często stosowana przez chińskich producentów. Jakość tych produktów jest marna, a pojemność często nie ma związku z rzeczywistością.
 • W tym miejscu jeszcze jedna cenna porada – zawsze przy zakupie baterii do laptopa dokładnie sprawdź, czy pasuje ona dokładnie do Twojego modelu. Wspominaliśmy wcześniej o serii HP Elitebook – oznaczenia tych laptopów to na przykład HP Elitebook 720 G1 lub HP Elitebook 720 G3. Symbol G1/G3 oznacza generację danego laptopa. Często zdarza się, że każda generacja takiego modelu ma nieco inną baterię.

  Jaki jest stan baterii w laptopach poleasingowych?

  Jako Rnew przyjęliśmy zasadę, że bateria w laptopie poleasingowym musi działać przynajmniej 60 minut przy dużym obciążeniu. Jest to minimalny czas pracy i w praktyce może się on wydłużyć do nawet 240 minut. Zawsze przed sprzedażą wykonujemy szczegółowy pomiar wydajności baterii w oferowanych sprzętach – jeżeli bateria nie spełnia naszych norm, to wymieniamy ją na nową oryginalną, bądź też na wysokiej klasy zamiennik. Informacja o stanie technicznym baterii zawsze znajduje się na stronie konkretnego produktu.

  Nowa bateria w laptopie – pierwsze ładowanie

  Czy baterię należy formatować przy pierwszym ładowaniu? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby wymieniające baterię w laptopie. Formatowanie baterii polega na pełnym rozładowaniu baterii, ponownym jej naładowaniu i pozostawieniu laptopa podłączonego do ładowarki nawet na kilkanaście godzin, a następnie pełnym rozładowaniu i ponownym załadowaniu w 100%. Działanie to miało uchronić baterię przed szkodliwym działaniem tak zwanego efektu pamięci. W skrócie efekt pamięci polegał na tym, że bateria przekłamywała swoją prawdziwą pojemność, ponieważ „zapamiętywała” tylko ilość mocy, jaką poprzednim razem została załadowana.

  Na efekt pamięci są narażone baterie starego typu – na przykład baterie NiCd, czyli niklowo-kadmowe. Pierwsze ładowanie baterii litowej, powinno przebiegać tak samo jak każde następne – czyli rozpocząć się na poziomie około 20% naładowania i zakończyć się przy około 90 procentach. Baterie litowo-jonowe -jak już wspomnieliśmy- wręcz nie powinny być rozładowywane w pełni ani przeładowywane, dlatego konieczność ich formatowania jest mitem. A skoro po raz kolejny wspominamy o przeładowywaniu, to płynnie przejdźmy teraz do następnego akapitu, który również jest po części związany z tym zagadnieniem.

  Czy laptop powinien być podłączony do prądu cały czas?

  Laptop z włożoną baterią nie powinien być stale podłączony do prądu, ponieważ ma to negatywny wpływ na wydajność tego podzespołu. Oto dlaczego taka praktyka nie jest wskazana:

 • Każdy podzespół laptopa ma swoją żywotność – skoro stale ładujemy baterię, to stopniowo zużywamy ten komponent.
 • Bateria nagrzewa się w trakcie ładowania oraz pracy komputera – Lit nie lubi wysokich temperatur, więc ogniwa mogą tracić swoje właściwości.
 • Trzymanie baterii w laptopie, który i tak jest podłączony do prądu to strata pieniędzy – w takiej sytuacji bateria stale rozładowuje się o kilka procent, by ponownie zapełnić się do 100%. Dzieje się tak nawet jeżeli komputer wskazuje na 100% naładowania baterii.
 • Co zrobić, żeby bateria dłużej trzymała?

  Jeżeli chcesz, żeby bateria w Twoim laptopie trzymała jak najdłużej, to wkładaj ją do urządzenia tylko wtedy, kiedy planujesz wyjazd bądź pracę z komputerem bez możliwości podłączenia się do sieci elektrycznej. Tak wiemy, w praktyce zadanie to nie jest wcale takie proste – możliwość odpięcia laptopa od kabla zasilania i przeniesienie się z komputerem do innego pomieszczenia jest esencją mobilności każdego laptopa. Jeżeli więc zależy Ci na utrzymaniu tej wygody, to po prostu trzymaj się reguł wymienionych w tym artykule – nie przeładowuj i nie rozładowuj w baterii. A jeżeli już nadejdzie dzień, w którym wydajność baterii zacznie wyraźnie spadać, to potraktuj to jak coś normalnego. Warto w takim momencie ocenić nasze zadowolenie z ogólnej jakości pracy komputera – jeżeli sam sprzęt wciąż daje radę, to wymieńmy samą baterię a jeżeli już wyraźnie się starzeje, to może jest to znak, by zacząć szukać nowego laptopa?

  Co oznacza spuchnięta bateria w laptopie?

  Tak jak wspomnieliśmy, każda bateria składa się z ogniw. Ogniwa te wypełnione są mieszanką elektrolitową, która pod wpływem przegrzania lub po prostu zużycia jednego z komponentów baterii, może wydostać się na zewnątrz, do obudowy baterii. W takiej właśnie sytuacji bateria puchnie. Używanie spuchniętej baterii jest skrajnie niebezpieczne i może poskutkować pożarem, dlatego taką baterię należy niezwłocznie zutylizować!

  Dlaczego bateria nie ładuje się do końca?

  Problem ten może mieć kilka przyczyn. W pierwszej kolejności polecamy sprawdzić, czy na laptopie nie ma zainstalowanego programu do zarządzania opcjami zasilania. Może być to na przykład oprogramowanie dołączane do laptopów Lenovo takie jak:

 • Power Manager Lenovo,
 • Lenovo Energy Management,
 • Lenovo settings,
 • Lenovo vintage,
 • OneKey Optimizer.
 • W takiej sytuacji należy w programie znaleźć opcję zasilania baterii i sprawdzić w ustawieniach, czy maksymalny poziom baterii nie został ustalony na wartość niższą od 100%. Problem z niedoładowującą się baterią występuje także w przypadku laptopów ze starszymi typami baterii i oznacza konieczność kalibarcji tego podzespołu. Uwaga – baterii Li-Ion ani Li-Poly nie powinno się formatować, ponieważ przeprowadzenie tej procedury może uszkodzić ogniwa.

  Jak sprawdzić stan baterii w laptopie? Generujemy plik raportujący!

  Istnieje możliwość wygenerowania piku, który wykaże nam najważniejsze informacje dotyczące baterii – dowiesz się, jaką miała pojemność początkową, a jaką ma aktualnie. Poznasz ilość cyklów ładowania, jakie zostały wykonane oraz poznasz historię ładowania baterii w swoim laptopie. Oto jak wykonać taki pomiar i wygenerować plik:

 • Kliknij prawym przyciskiem na guzik startowy i wybierz opcję: Program Windows PowerShell (administrator).
 • W pytaniu o zezwolenie kliknij tak
 • W uruchomione okno wklej komendę: powercfg /batteryreport /output "C:\bateria.html” i naciśnij Enter. Jeżeli Twój główny dysk twardy ma inne oznaczenie niż „C”, to zastąp nim literę „C” w podanej komendzie.
 • Brawo – plik z raportem o stanie baterii znajduje się teraz na Twoim dysku twardym („C”). Nazwa pliku to bateria.html. Teraz wystarczy przeciągnąć go do okna przeglądarki i poznać szczegółowe dane na temat baterii!
 • Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
  pixel