Dłuższe życie twojego laptopa – 10 przydatnych zasad

2018-10-11
Dłuższe życie twojego laptopa – 10 przydatnych zasad

1. Nie spożywaj posiłków nad laptopem

Absolutnie podstawowa zasada, której powinniśmy przestrzegać, myśląc o wydłużeniu życia naszego laptopa. Dokładne wyczyszczenie klawiatury sprzętu z resztek po naszych posiłkach może okazać się niewykonalne. Nawet przy użyciu sprężonego powietrza. Co gorsza, spożywając posiłki nad laptopem, możemy go zalać cieczą, a to bardzo prosta droga do niepotrzebnych i drogich wizyt w serwisach.

2. Pamiętaj o czyszczeniu

Nawet jeśli nie zdarza nam się spożywać posiłków nad klawiaturą laptopa, to warto zainwestować kilkadziesiąt złotych w pojemnik ze sprężonym powietrzem i od czasu do czasu regularnie przedmuchiwać nim klawiaturę. Czyszczenie matrycy oraz obudowy to również dobry pomysł, jednak warto do tego używać środków czystości przeznaczonych do elektroniki. Płyn do mycia okien na dłuższą metą okaże się szkodliwy dla naszej matrycy lub materiału, z którego zrobiona jest obudowa.


3. Koniecznie posiadaj antywirusa!


Programy antywirusowe to zaawansowane aplikacje, których podstawowym celem jest ochrona naszego sprzętu przed wirusami. Oprócz posiadania antywirusa istotna jest regularna aktualizacja bazy danych. Właściwie jej brak może negatywnie się odbić na „zdrowiu” naszego laptopa. Dziennie powstaje około 30 nowych wirusów, więc tylko codzienna aktualizacja jest w stanie pomóc nam w ich wykryciu i unieszkodliwieniu, nie dopuszczając tym samym do zainfekowania laptopa.


4. Aktualizacja systemu i oprogramowania


Oprócz zainstalowanego antywirusa z regularnym odświeżaniem bazy danych warto pamiętać również o aktualizacji systemu operacyjnego. Codziennie powstaje tysiące złośliwych kodów, które przez wykorzystanie luk w oprogramowaniu mogą nas przyprawić o ból głowy. Utrata loginów i haseł, numery kart kredytowych i płatniczych lub całkowite uszkodzenie laptopa to tylko kilka z licznych zagrożeń wynikających z braku aktualizacji systemu operacyjnego.


5. Dbanie nie tylko z zewnątrz


Bardzo istotną czynnością wpływającą na wydłużanie życia każdego laptopa jest dbanie o jego oprogramowanie. Coś jest nie tak, jeśli po uruchomieniu system ładuje się 10 minut. Niekoniecznie może być to wina samego oprogramowania. Większość producentów fabrycznie instaluje cały szereg aplikacji, które nie dość, że spowalniają nasz komputer, to jeszcze w większości nie są nam w ogóle potrzebne. Odinstalowanie takich plików może przyśpieszyć start laptopa. Pod warunkiem, że faktycznie są one dla nas całkowicie bezużyteczne! Warto również przejrzeć swoje archiwalne foldery i pliki, które są nam zbędne w codziennej pracy przenieść na osobny dysk lub pendrive’a.

6. Dopasowanie sprzętu pod nasze potrzeby


Pierwszy krok ku temu, aby nasz laptop żył zdecydowanie dłużej niż przez czas jego gwarancji, wykonujemy już podczas zakupu. Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, do jakich celów chcemy używać nowego sprzętu. Kupowanie podstawowego komputera, na którym planujemy instalować najnowsze tytuły gier, całkowicie mija się z celem. Tak samo, jak wydawanie kilku tysięcy złotych na gamingowe laptopy do oglądania filmów lub przeglądania stron internetowych.


7. Bezpieczne przenoszenie


Laptopy z założenia zostały skonstruowane jako urządzenia przenośne. Oczywistym faktem jest to, że sprzęt podczas transportu musi zostać odpowiednio zabezpieczony, aby uniknąć uszkodzeń mechanicznych na obudowie czy ekranie. Wciąż jednak niewiele użytkowników pamięta, żeby odczekać chwilę w temperaturze pokojowej, po tym jak laptop przebywał na mrozie. Taka sama zasada obowiązuje podczas upałów. Przegrzanie również może doprowadzić do uśmiercenia laptopa!


8. Dbaj o żywotność baterii


Możliwość pracy bezprzewodowej to jedna z głównych zalet posiadania laptopa. Najpopularniejsze w komputerach przenośnych są baterie Li-lon, które negatywnie reagują na całkowite rozładowanie i mogą w ten sposób zostać całkowicie uszkodzone. Aby wydłużyć żywotność naszej baterii, powinniśmy zacząć jej ładowanie, gdy poziom akumulatora spadnie do 5-10%. Istnieje kilka trików, które pozytywnie wpływają na czas pracy komputera na jednym ładowaniu. Rezultaty wynikające ze zmniejszenia jasności ekranu lub hibernacja zamiast uśpienia z pewnością zadowolą każdego użytkownika.  


9. Zapewnij odpowiednią wentylację


Przegrzanie laptopa to jedna z najpopularniejszych przyczyn całkowitej awarii naszego komputera przenośnego. W każdym laptopie wbudowane są wentylatory chłodzące, których celem jest dbanie o utrzymanie bezpiecznej temperatury. Aby ułatwić im pracę musimy pamiętać, żeby korzystać z laptopa na twardych powierzchniach i unikać kładzenia urządzenia na kołdrach i kocach. Można też skorzystać ze specjalnych podstawek, dostępnych w każdych sklepach z elektroniką.   

10. Pracuj w odpowiednich warunkach!

 W miarę możliwości należy unikać środowisk, gdzie poziomy zapylenia lub wilgoci przekraczają dopuszczalne wartości. Warto pamiętać, że do zawilgocenia urządzenia, które kwalifikowane jest jako uszkodzenie mechaniczne, może dojść nie tylko od wylania cieczy. Mobilności komputera nie należy traktować zbyt dosłownie i powinno się go użytkować w bezpiecznych warunkach. Niestabilne położenie naszego urządzenia zwiększa ryzyko jego upadku, a co za tym idzie, trwałego uszkodzenia. Przestrzegając wyżej wymienionych zasad, w znacznej mierze przyczynimy się do wydłużenia żywotności naszego laptopa. Warto również, zaraz po zakupie, zapoznać się z instrukcją obsługi oraz zaleceniami użytkowania producenta, które pomogą nam dłużej cieszyć się z nabytego sprzętu.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel