Jaką specyfikację powinien posiadać dobry komputer stacjonarny poleasingowy do filmów?

2018-08-29
Jaką specyfikację powinien posiadać dobry komputer stacjonarny poleasingowy do filmów?

Procesor i grafika

Przed zakupem poleasingowego sprzętu zwróć uwagę na jego klasę, która powie Ci wiele o jego stanie wizualnym – najlepiej, by była ona jak najwyższa, czyli A lub A-. Jeśli chcesz oglądać wideo w wysokiej rozdzielczości, powinieneś wybrać komputer z wydajnym procesorem, dzięki któremu filmy w formacie HD, UHD czy Blu-ray będą wyświetlane płynnie. Z DivX czy płytami DVD da sobie radę każdy komputer stacjonarny. Jednak nie ma co zaniżać swoich oczekiwań i wybierać niższe formaty. Dlatego też nie należy sięgać po procesory starsze niż Intel Core 2 Duo 1,8 GHz czy AMD Athlon 64 X2 4800+. Jeśli marzą Ci się filmy w rozdzielczości 4K, musisz zadbać o model co najmniej dwurdzeniowy z minimum 3 MB Cache i częstotliwością 3,4 GHz. Poradzą sobie z 4K bez większych problemów. Warunkiem będzie tylko nie mniej niż 6 GB pamięci RAM. Karta graficzna z dwurdzeniowym GPU jest kolejnym must have. Jednak jednordzeniowe opcje z rozbudowaną pamięcią powyżej 8 GB też podołają tej najbardziej wymagającej rozdzielczości.  

Dysk

Komputer stacjonarny, który ma dysk o pojemności 1 TB pozwoli Ci na zgromadzenie sporej biblioteki multimediów. Z drugiej strony, możesz też postawić na podłączanie kupowanej osobno pamięci zewnętrznej – zwłaszcza jeśli liczy się dla Ciebie szybka praca komputera, a do wyboru masz wbudowany o wiele mniejszy dysk SSD. Spójrz na takie rozwiązanie bardziej przychylnym okiem, ponieważ dzięki SSD docenisz płynną prace na sprzęcie. Jednym z takich komputerów będzie przykładowo HP Z230 SFF Intel(R) Core(TM) i7-4770 z 8GB RAMu.  

Monitor

By zmienić swój pokój w salę kinowa, potrzebujesz nie tylko komputera stacjonarnego o dużej mocy, ale także dobrego ekranu i nagłośnienia. Monitor należy wybrać największy z możliwych, lecz panoramiczny, czyli z proporcjami 16:10, charakteryzujący się krótkim czasem reakcji matrycy, najlepiej poniżej 16ms. Ekran powinien cechować się dużym kontrastem, w okolicach 300c/m2. Dobrze, by miał jak najszersze kąty widzenia. 24-calowy wyświetlacz, który mieści w sobie 1920x1200 pikseli będzie najlepszym z możliwych rozwiązań – do oglądania filmów w najwyższej jakości, nie do codziennej biurowej pracy. Jeśli więc zamierzasz na komputerze robić coś więcej, postaw na trochę mniejszy ekran, wystarczy 19 cali. Poza tym, zainwestuj w solidny kabel HDMI.  

Napęd optyczny

Napęd optyczny w komputerze stacjonarnym powinien przede wszystkim być cichy, ale tylko jeśli zamierzamy w ogóle go używać. Dzisiejsza oferta platform VOD to poważny konkurent dla płyt. Jeżeli jednak masz sporą kolekcję Blu-rayów, zwróć uwagę czy napęd w komputerze ma napęd combo, czyli nagrywarkę DVD i czytnik płyt Blu-ray zarazem albo po prostu nagrywarkę BD.   Najważniejszymi elementami w specyfikacji dobrego poleasingowego komputera stacjonarnego będą procesor oraz mocna karta graficzna. Jeżeli jednak nie zamierzasz oglądać filmów w formacie 4K, możesz  zaniżyć swoje oczekiwania względem tej ostatniej. Jednak komputer to nie tylko stacja robocza – nie zapomnij więc o porządnym monitorze oraz zestawie głośników wysokiej klasy.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixel