







Rok akademicki właśnie się rozpoczął, a to oznacza, że wiele młodych osób przymierza się do zakupu laptopa na studia. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy więc mały poradnik i zestawienie modeli, które najlepiej sprawdzą się na danym kierunku. Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa na studia? Ile może kosztować taki laptop? Jakie parametry powinien mieć laptop używany przez studenta architektury, a który model sprawdzi się u studenta medycyny? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć przy wyborze laptopa na studia. Cenne informacje wyłożone przystępnym językiem, a nie kodem zrozumiałym wyłącznie dla studentów informatyki. Tych ostatnich od razu uspokajamy – w naszym zestawieniu znajdziecie również laptopy dla przyszłych programistów. Informacji do przekazania mamy całkiem – nie przedłużamy więc i zapraszamy do lektury!
Spis treści
„Laptop powinien być dopasowany niczym dobrze skrojony garnitur” – cóż, nasz artykuł rozpoczynamy tym marketingowym frazesem, bo faktycznie jest w nim sporo prawdy. Parametry laptopa powinny być w pełni dopasowane stylu pracy i życia jego posiadacza – laptop jest przecież urządzeniem, z którego zazwyczaj korzystamy na co dzień. Dlatego należy solidnie przemyśleć jego zakup i zwrócić uwagę na parametry takie jak:
Każdy z wymienionych parametrów poniżej opisujemy szerzej w kolejnych akapitach – na koniec zaproponujemy najciekawsze laptopy poleasingowe od Rnew!
Każdy laptop, niezależnie od przeznaczenia ma podstawowe podzespoły takie jak:
Oczywiście wydajność tych podzespołów powinna być dostosowana do dedykowanego przeznaczenia laptopa. Już teraz chcielibyśmy jednak przytoczyć kilka podstawowych informacji na temat każdego z wymienionych podzespołów. Procesor jest sercem komputera – to od jego wydajności w ogromnej mierze uzależniona jest jakość działania komputera. Ujmując to najprościej jak to możliwe – od mocy procesora uzależnione jest to, jak szybko komputer myśli. Wydajność procesora jest odzwierciedlona w taktowaniu zegara tego podzespołu oraz w ilości rdzeni – im więcej rdzeni i im wyższa wartość taktowania, tym lepiej. Najbardziej wydajne procesory, to te z serii Intel i5, i7 oraz i9 a ich budżetowe i nieco mniej wydajne wersje to Intel Celeron, oraz Intel i3.
Pamięć operacyjna lub inaczej pamięć RAM komputera jest odpowiednikiem pamięci krótkotrwałej człowieka – to w niej przechowywane są ważne dane systemu operacyjnego i programów uruchomionych w czasie rzeczywistym. Dziś spotkamy się jeszcze z laptopami wyposażonymi w 4 GB pamięci jednak jeżeli szukasz urządzenia, które posłuży Ci przez cały okres studiów, to lepiej za minimum uznaj 8 GB pamięci RAM. Cóż – świat idzie do przodu, a programy mają coraz większe wymagania sprzętowe. Laptop wyposażony w ilość pamięci RAM mniejszą niż niejeden smartfon nadaje się więc do przeglądania internetu czy edytowania dokumentów jednak nawet i przy tych zadaniach potrafi się przysłowiowo wykrzaczać.
Dysk HDD lub SSD jest pamięcią trwałą laptopa – to na tym nośniku zapisany jest system operacyjny oraz wszystkie programy. Dyski HDD to tak zwane dyski twarde – stosuje się je raczej w starszych komputerach. Są cięższe, wolniejsze i bardziej awaryjne niż dyski SSD. Nie będziemy tu wchodzili detale techniczne każdego z tych nośników pamięci – po prostu jeżeli zależy Ci na wydajności, to wybierz laptop z dyskiem SSD.
Płyta główna jest podstawą każdego laptopa i komputera stacjonarnego. To właśnie do niej podłącza się kolejne podzespoły. Dlatego od jakości wykonania tego podzespołu w dużej mierze uzależniona jest bezawaryjność komputera. Warto w tym miejscu poruszyć pewną kwestię. W przypadku budżetowych laptopów często zdarza się, że odmawiają one posłuszeństwa po zaledwie kilku latach – najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy tkwi w zastosowanych w nich budżetowych podzespołach.
Producenci tego rodzaju sprzętu często stosują sprytny trik – wpinają najtańszą wersję markowego procesora i optymalną ilość pamięci operacyjnej (na tanich, niemarkowych kościach) do taniej, również niemarkowej płyty głównej. Konfiguracja takiego laptopa na pierwszy rzut oka wygląda OK, ale urządzenie po prostu szybciej się zużywa. Z kolei w komputerach klasy premium stosuje się podzespoły produkowane przez światową czołówkę producentów – to płyty główne cechujące się niską awaryjnością. Laptopy poleasingowe to właśnie laptopy klasy premium, które przeszły serwis przed ponowną sprzedażą. Warto więc podkreślić, że zakup laptopa poleasingowego jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż zakup laptopa budżetowego – to urządzenia, niewyeksploatowane (często używane przez zaledwie kilka miesięcy), odnowione i gotowe do działania przez lata!
Wielkość ekranu i rodzaj matrycy to kolejny parametr, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze laptopa. Po pierwsze, im większa matryca, tym większe wymiary całego urządzenia. Po drugie, od wielkości matrycy w dużej mierze jest uzależnione zużycie energii przez dany laptop. Jeżeli więc planujesz dużo podróżować ze swoim komputerem, to lepiej wybierz mały i poręczny model, z kolei jeżeli planujesz z laptopa korzystać głównie w jednym miejscu, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dostosował wymiar matrycy do swoich potrzeb. A co jeżeli potrzebujesz dużej matrycy, ale jednocześnie chciałbyś często podróżować z laptopem? Cóż w takiej sytuacji zawsze możesz wybrać laptop z małą matrycą i dołączyć do niego monitor zewnętrzny, lub też pogodzić się z podróżowaniem z nieco mniej poręcznym sprzętem.
W laptopach stosuje się matryce TN, IPS i VA w wersji błyszczącej lub matowej. Matryce TN i VA sprawdzą się w przypadku większości zastosowań. Wyjątkiem jest projektowanie graficzne – grafikom zalecamy wybór laptopa lub monitora zewnętrznego z matrycą IPS ze względu na najdokładniejsze odzwierciedlenie kolorów.
Kwestię mobilności poruszyliśmy już nieco w powyższym akapicie – wielkość zastosowanej matrycy ma na nią ogromny wpływ. Cóż – powtórzymy się: im większa matryca, tym większe zużycie baterii oraz oczywiście wymiary laptopa. Z kolei im większe wymiary laptopa tym oczywiście większa waga i mniejsza mobilność urządzenia. O czym jeszcze warto wspomnieć przy okazji omawiania wagi i mobilności komputera? Pamiętacie stare, prostokątne, grube i ciężkie laptopy? W tego rodzaju urządzeniach stosowano dyski HDD – podzespoły nawet kilkakrotnie razy większe od dysków SSD. Dlatego w tym miejscu powtórzymy się, ale chcielibyśmy to podkreślić – jeżeli szukasz lekkiego i poręcznego laptopa, to wybierz szybki laptop z dyskiem SSD.
Czas pracy laptopa na jednym ładowaniu baterii jest uzależniony od kilku czynników – te najważniejsze to:
Każdy laptop poleasingowy oferowany przez Rnew przechodzi gruntowny serwis przed wprowadzeniem do oferty. W jego ramach testowana jest jakość działania wszystkich podzespołów, w tym oczywiście baterii. Jeżeli bateria w laptopie pracuje krócej niż 60 minut przy wysokim obciążeniu, to wymieniamy ją na nową. W praktyce jednak zazwyczaj nie jest to konieczne ze względu na to, że najczęściej laptopy poleasingowe to sprzęty używane przez kilka do kilkunastu miesięcy – w tym okresie ich bateria po prostu nie zdążyła się zużyć.
Do portów w laptopie podłączamy urządzenia zewnętrzne takie jak:
Oraz wiele innych sprzętów – jakich więc portów potrzebujemy w laptopie? Po pierwsze oczywiście portów USB (dokładniej portów USB-A, najlepiej w standardzie 3.0), do których podłączysz większość kabli od urządzeń. Dodatkowo, jeżeli zależy Ci na podłączeniu monitora zewnętrznego do laptopa, to upewnij się, że jest on wyposażony w port VGA lub DVI. Z kolei telewizor lub projektor najwygodniej jest podłączyć do laptopa za pośrednictwem portu HDMI.
Skoro w powyższych akapitach tak szeroko poruszyliśmy kwestię mobilności, to w pierwszej kolejności chcielibyśmy przedstawić zestawienie małych i lekkich laptopów, które z łatwością spakujesz do torby i weźmiesz ze sobą na uczelnię – postanowiliśmy podzielić je na kilka kategorii cenowych oto one:
Jakiego laptopa potrzebuje przyszły informatyk? Kompaktowej, a zarazem zabójczo szybkiej maszyny do zadań specjalnych. Fakt – kodowanie na małym monitorze nie jest prostym zadaniem. Polecamy więc dołączyć do laptopa zewnętrzny monitor poleasingowy z oferty naszego sklepu, a teraz już śpieszymy z naszymi propozycjami – oto one:
Architektura i budownictwo to bardzo popularne kierunki – nauka na nich byłaby niemożliwa bez posiadania własnego laptopa w dzisiejszych czasach. Jakie urządzenie spełni wymagania nawet najbardziej wymagającego studenta? Cóż, po prostu musi być to komputer na tyle mocny, żeby płynnie obsłużył AutoCAD'a i inne wymagające programy architektoniczne. Z drugiej strony powinien być na tyle lekki, aby przyszła inżynierka czy architekt mogła zabrać go ze sobą do pracy w terenie. Dlatego:
Jakiego laptopa potrzebuje każdy student grafiki i wzornictwa? Po pierwsze, po prostu musi być to laptop z matrycą IPS, ponieważ ten model matrycy najlepiej odzwierciedla kolory. Dlatego oddaje ona rzeczywiste barwy wydrukowanych materiałów. Po drugie, matryca w takim laptopie powinna być na tyle duża, aby wygodnie korzystało się z programów takich jak Corel, Photoshop czy Illustrator. Jakie są propozycje Rnew w tej kategorii? Oto nasze typy:
Do czego student medycyny głównie wykorzystuje laptopa? Do siedzenia na facebooku i oglądania filmów na platformach streamingowych – żarcik. Oczywiście przecież każdy komputer jest kupowany przede wszystkim do pracy i nauki, a nie zabawy! Jeżeli jednak mowa o komputerach wykorzystywanych na kierunkach medycznych to przede wszystkim tworzy się na nich bazy dokumentacji medycznej i pisze prace zaliczeniowe. Dlatego laptop dla studenta medycyny nie musi mieć tak wydajnych podzespołów jak laptop dla informatyka, grafika czy architekta. Z drugiej jednak strony nie polecimy Wam przecież jednostki, która za chwilę zacznie się zawieszać – Rnew to marka, więc nie robimy takich rzeczy!
Jaki laptop dla studenta prawa wybrać? Który laptop dla studenta kierunków humanistycznych sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – sprawdź powyżej ranking laptopów poleasingowych dla studentów medycyny. Każdy z nich sprosta również Twoim wymaganiom, ponieważ potrzebujesz urządzenia o podobnych parametrach!
Tablet czy laptop – które z tych urządzeń lepiej sprawdzi się na uczelni? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście, że laptop. Laptopy są wydajniejsze i wygodniejsze w obsłudze niż tablety. Wyobraź sobie operowanie myszką lub pisanie dokumentów przy użyciu tableta – to po prostu słaby pomysł. Jeżeli zależy Ci na dotykowym ekranie to sprawdź koniecznie laptopy takie jak Laptop HP EliteBook 850 G5, Laptop Dell Latitude 7300 Carbon oraz laptopy Lenovo ThinkPad z dotykiem lub Lenovo Yoga z dotykowym wyświetlaczem – cena niektórych modeli w Rnew oscyluje wokół atrakcyjnej kwoty 1000 złotych!
Posiadanie komputera przez studenta jest w dzisiejszych czasach powszechnie przyjętym standardem. Nawet jeżeli dana uczelnia nie wymaga od studentów codziennego przynoszenia laptopów na zajęcia, to korzystanie z tego rodzaju urządzeń znacznie ułatwia pracę. Nie oszukujmy się – czasy ręcznego pisania prac dawno się skończyły a smartfon czy tablet, nie umożliwiają komfortowego redagowania dokumentów, czy obsługi programów. A komputery stacjonarne? Te z kolei nie są na tyle mobilne, by student mógł je zabrać ze sobą na uczelnię, czy chociażby do domu rodzinnego. Dlatego to właśnie laptop jest najlepszym kandydatem na stanie się podstawowym narzędziem pracy i wiernym towarzyszem codziennych zmagań studenta.
Wielkość i forma dofinansowania na laptop dla studenta jest uzależniona od możliwości i zasad panujących w danej uczelni, dlatego w celu poznania szerszych szczegółów najlepiej bezpośrednio skontaktować się z taką placówką. Warto również podkreślić, że nawet jeżeli uczelnia nie udziela stypendiów na zakup laptopa, to student może również ubiegać się o stypendium socjalne, stypendium rektora lub stypendium ministra i z uzyskanych środków pokryć taki zakup. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem finansowania tego zakupu, jest wybór laptopa poleasingowego z oferty Rnew. Dlaczego? Po pierwsze, ponieważ w naszym sklepie znajdziesz laptopy poleasingowe w najbardziej atrakcyjnych cenach. Po drugie, ponieważ są to laptopy na raty 0% – czyli możesz korzystać z wysokiej klasy urządzenia już nawet za zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Tym miłym akcentem kończymy ten artykuł i życzymy wszystkim studentom samych piątek w indeksach i elektronicznych dziennikach!