Laptop do pisania – wybieramy komputer do pracy z tekstem

2024-06-28
Laptop do pisania – wybieramy komputer do pracy z tekstem

W szkole, w biurze, na uczelni i w terenie komputer jest dla wielu z nas jednym z podstawowych narzędzi nauki i pracy, a jedną z jego kluczowych funkcji jest pisanie dokumentów – od prostych notatek po rozbudowane raporty czy prezentacje. Dziś więc konkretnym i przystępnym językiem wytłumaczymy, czym kierować się przy zakupie komputera do pisania. Podpowiemy, które darmowe pakiety biurowe warto zainstalować, a na koniec wymienimy kilka modeli laptopów, które najlepiej sprawdzą się w biurze i na uczelni – zapraszamy do lektury!

Spis treści

Komputer do pisania – podstawowe parametry

Jaką specyfikację sprzętową powinien mieć komputer do pisania? Wbrew nieprawdziwej, choć często powielanej opinii, nie każdy komputer nadaje się do pracy biurowej. Oczywiście, edytory tekstowe nie obciążają w dużym stopniu podzespołów komputera – dlatego, owszem, pisać można na prawie każdym sprzęcie. Jeżeli jednak zależy nam na wydajnej realizacji prac biurowych i swobodnym korzystaniu z urządzenia, to warto zainwestować w wydajną maszynę. Poza tym, praca polegająca na pisaniu zazwyczaj nie ogranicza się wyłącznie do korzystania z edytora tekstowego – materiały i dane do tworzonych dokumentów zbiera się przecież często w internetowej przestrzeni. Kolejna sprawa to to, że dobrze, jeżeli po godzinach pracy na takim komputerze można by jeszcze uruchomić jakieś gry czy obejrzeć odcinek ulubionego serialu na Netflixie. Jakie więc podzespoły powinien mieć komputer do pracy biurowej?

Procesor

Procesor uważa się za serce całego komputera, dlatego nasz opis zaczniemy właśnie od tego komponentu. Laptopy do pisania zazwyczaj nie potrzebują wielordzeniowych i wielowątkowych jednostek centralnych. Pakiet biurowy nie obciąża zasobów procesora w takim stopniu, jak na przykład program do projektowania architektonicznego czy graficznego. Więcej na temat laptopa dla przyszłego architekta czy grafika pisaliśmy w artykule "Jaki laptop na studia" – tutaj natomiast skupimy się na laptopie, który przede wszystkim będzie wykorzystywany do obsługi pakietu biurowego. W przypadku tego rodzaju sprzętów dobrze sprawdzają się urządzenia z procesorami:

 • Intel i3,
 • Intel i5,
 • AMD Ryzen 3,
 • AMD Ryzen 5.

Intel i3 oraz AMD Ryzen 3 to najbardziej podstawowe wersje procesorów przeznaczone przede wszystkim do sprzętu biurowego. Mobilne procesory z tych serii zazwyczaj mają od 2 do 4 rdzeni i od 4 do 8 wątków. Częstotliwość taktowania ich zegara jest nieco niższa niż w przypadku procesorów z serii Ryzen 5 lub i5. Te z kolei uważa się za układy do wykorzystania półprofesjonalnego – z jednej strony pozwalające na wydajną realizację prac biurowych, a z drugiej umożliwiające uruchamianie niektórych wymagających gier czy zasobożernych programów. Procesory Intel i5 są powszechnie cenione za bardzo korzystny stosunek ceny do jakości działania. Jeżeli więc szukasz komputera, na którym po nauce czy pracy pograsz sobie jeszcze w ulubioną grę, to lepiej wybierz laptop z procesorem i5 na pokładzie.

Pamięć RAM

Jeżeli mowa o pamięci RAM, to podobnie jak w przypadku procesora, pakiet biurowy nie obciąża zanadto jej zasobów. Inaczej sprawa się ma jednak w przypadku przeglądarek internetowych, które wraz z każdą kolejną wersją potrzebują coraz więcej pamięci operacyjnej. Tworzenie dokumentów tekstowych na komputerze często wiąże się ze wcześniejszym robieniem researchu w przestrzeni cyfrowej – a nawet jeżeli nie, to kto w obecnych czasach nie używa komputera do przeglądania Internetu? Dlatego dla Waszej wygody zalecamy wybór laptopa z co najmniej 8 GB RAM.

Matryca

Z jednej strony z edytorów tekstowych wygodniej korzysta się na laptopie z dużą matrycą. Z drugiej natomiast, im większa matryca, tym większe stają się gabaryty oraz waga urządzenia. Warto również dodać, że zużycie energii rośnie wraz z każdym dodatkowym calem przekątnej matrycy, co z kolei odczuwalnie skraca czas pracy na baterii. W takim razie, jakiej wielkości matrycę powinien mieć laptop do pisania? Najlepiej postawić na złoty środek – wybór matrycy, której przekątna umożliwia komfortowe pisanie, ale laptop w nią wyposażony wciąż zalicza się do tych małych i poręcznych. Nasze propozycje tego rodzaju laptopów przedstawimy w dalszej części artykułu, a tutaj jedynie zdradzimy, że są to laptopy poleasingowe z 14- i 15-calową matrycą.

Za wyjątek można uznać laptopy do pisania, które przez większość czasu będą używane w biurze. W takiej sytuacji możemy pokusić się o laptop z większą matrycą. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup zewnętrznego monitora, do którego podłączysz laptop zawsze wtedy, kiedy pracujesz w biurze – monitory poleasingowe znajdziesz oczywiście w ofercie naszego sklepu.

Dysk

Jaki rodzaj pamięci masowej sprawdzi się najlepiej w komputerze do pisania? Dwa stosowane obecnie typy nośników pamięci masowej to dyski SSD i HDD. Tak jak w większości przypadków, tak i tym razem uważamy, że powinien być to dysk SSD, który jest mniejszy, szybszy i lżejszy niż jego twardy konkurent. Laptop z dyskiem SSD działa szybciej, a poza tym cechuje się niższą wagą i wymiarami niż wersja z dyskiem twardym – dlatego wygodniej jest się z nim przemieszczać.

Laptop do pisania – klawiatura

Przy okazji wyboru laptopa do pisania warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt konstrukcji takiego komputera – klawiaturę. Po pierwsze, w laptopach stosuje się różne typy klawiatur dedykowane do różnych zastosowań. Kompletnie inny feeling oferuje klawiatura w laptopie gamingowym, a kompletnie inny ta w laptopie biznesowym. Jeżeli mowa o drugim z wymienionych typów, to klawiatury w laptopach biznesowych są specjalnie projektowane w taki sposób, aby stukanie w klawisze nie męczyło palców nawet w przypadku wielogodzinnego pisania. W Rnew znajdziesz przede wszystkim laptopy poleasingowe z serii biznesowych. Przyjemny, a zarazem precyzyjny skok klawiszy przekłada się na wysoki komfort pracy z takim sprzętem.

Kolejna kwestia to podświetlanie klawiatury, czyli funkcja, dzięki której nocne pisanie jest o wiele wygodniejsze. Z pewnością w szczególności docenią ją osoby mające problemy z widzeniem w ciemności – możliwość pisania na podświetlanej klawiaturze diametralnie zmienia jakość pracy, oczywiście na korzyść użytkownika. W kolejnych akapitach wymienimy godne polecenia laptopy z podświetlaną klawiaturą – są dostępne w naszym sklepie w bardzo atrakcyjnych cenach.

Trackpoint i touchpad

Trackpoint i touchpad to elementy konstrukcji laptopa, dzięki którym nie potrzebujesz myszki do sterowania kursorem. Trackpoint jest stosowany przede wszystkim w laptopach marki Lenovo, ale także znajdziesz go także w laptopach Dell i HP. Ma postać małego, ogumowanego punktu na klawiaturze. Z kolei touchpad ma postać prostokątnego panelu i znajduje się poniżej klawiatury. Zarówno touchpad, jak i trackpoint umożliwiają sterowanie kursorem poprzez dotyk. Poniżej touchpada znajdują się również klawisze będące odpowiednikami lewego i prawego klawisza myszy. Warto przed zakupem zwrócić uwagę na wygodę obsługi i jakość działania touchpada i trackpointa, szczególnie jeżeli często korzystamy z komputera w drodze, kiedy nie używamy raczej myszki.

Poleasingowy laptop do pisania – czy warto go kupić?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - oczywiście, że tak! Komputery poleasingowe to najczęściej maszyny używane wcześniej przez banki, instytucje publiczne lub korporacje i wybierane właśnie pod kątem realizacji prac biurowych. Ponadto, laptopy poleasingowe to najczęściej komputery klasy premium – wyprodukowane przez topowych producentów i skonfigurowane w taki sposób, aby służyły przez lata jako narzędzie pracy w biurze. Takie laptopy poleasingowe są dostępne w dużo niższych cenach. W Rnew znajdziesz laptopy poleasingowe w dobrym stanie wizualnym (A-) dostępne już za około 1000 zł. W podobnej kwocie można kupić co najwyżej nowego budżetowca, który już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie, że został wyprodukowany z gorszych jakościowo materiałów, nie mówiąc już o tym, co znajduje się wewnątrz jego obudowy.

Laptop poleasingowy zawsze przechodzi szczegółowy serwis przed ponownym wprowadzeniem do sprzedaży, posiada sprawną baterię, a informacja o jego stanie wizualnym jest podana w opisie konkretnego urządzenia (klasa: A+, A, A- lub B). Dodamy, że każdy laptop poleasingowy kupiony w Rnew jest oczywiście objęty gwarancją. Wybór laptopa poleasingowego jest dobrym posunięciem niezależnie od tego, czy szukamy laptopa do biura, domu, czy na uczelnię – poniżej przedstawiamy kilka modeli godnych polecenia.

Najlepsze laptop do pisania, nasze propozycje:

Lenovo ThinkPad T490

 • Klawiatura: bardzo wygodna klawiatura z precyzyjnym skokiem klawiszy.
 • Trackpoint: standardowy w serii ThinkPad, ułatwia precyzyjną nawigację.
 • Touchpad: duży i precyzyjny, wspiera gesty wielodotykowe.
 • Dysk: szybki dysk SSD (pojemność zależna od wybranej wersji).
 • Wielkość matrycy: 14".

ThinkPad T490 to jeden z najbardziej popularnych laptopów marki Lenovo. Laptopy tej serii powszechnie uznaje się za komputery do pracy w każdych warunkach ze względu na ich wyjątkową konstrukcję. Lenovo T490 wyposażono w odporną na zalania klawiaturę oraz specjalne zabezpieczenia, które powstrzymują zaciąganie kurzu do wnętrza obudowy przez wywietrzniki. W Rnew laptop ten jest dostępny również w zestawie z torbą i myszką.

Dell Latitude 7420

 • Klawiatura: Wysokiej jakości klawiatura, która jest wygodna nawet podczas długotrwałej pracy. Model ten posiada również opcjonalny, podświetlany wariant.
 • Trackpoint: Brak trackpointa, ale wysokiej jakości touchpad kompensuje jego brak.
 • Touchpad: Duży, płynny w działaniu, wspiera różne gesty dotykowe, ciche kliknięcie.
 • Dysk: Szybki i energooszczędny dysk SSD (pojemność do wyboru).
 • Wielkość matrycy: 14".

Jest mały, poręczny i świetnie się prezentuje – Dell Latitude 7420 to model sprawdzony w niejednym biurze i podróży biznesowej. Z pewnością docenią go również studenci i każda inna osoba, która często przemieszcza się ze swoim komputerem. Ze względu na perfekcyjnie zoptymalizowaną konfigurację sprzętową, ten zgrabny laptop może bardzo długo pracować bez podłączenia do zasilacza, a z łatwością spakujemy go do każdej torby czy plecaka. Model ten występuje również w wariancie z podświetlaną klawiaturą, dzięki czemu przyjemnie korzysta się z niego również w nocy przy zgaszonym świetle.

Dell Latitude 5500

 • Klawiatura: wygodna, z wyraźnym skokiem klawiszy.
 • Trackpoint: standardowy w seriach Latitude.
 • Touchpad: duży i precyzyjny, wspiera różne gesty wielodotykowe.
 • Dysk: szybki dysk SSD (od 128 GB).
 • Wielkość matrycy: 15,6".

Dell Latitude 5500 to większy kuzyn opisywanego powyżej Della 7420. Z jednej strony może być trudniej spakować go do małego plecaka, z drugiej natomiast wciąż jest to zgrabny i estetycznie wykonany laptop z dużą i przejrzystą matrycą. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się zarówno w firmowym, jak i domowym biurze, i nie tylko przy pracy, ale również podczas oglądania filmów czy nawet graniu w gry. W Rnew znajdziesz go również w wersji z wydajnym procesorem Intel i7.

Lenovo ThinkPad T480

 • Klawiatura: wysokiej jakości, typowa dla serii ThinkPad, z wygodnymi i precyzyjnymi klawiszami.
 • Trackpoint: standardowy w serii ThinkPad, ułatwia precyzyjną nawigację.
 • Touchpad: duży i responsywny.
 • Dysk: szybki dysk SSD (wielkość dopasowana do potrzeb klienta).
 • Wielkość matrycy: 14".

T480 to kolejny solidny przedstawiciel serii Lenovo ThinkPad. Podobnie jak T490, cechuje się przemyślaną konstrukcją i wysoką wydajnością. W jego przypadku matryca jest umieszczona na stalowych zawiasach – w sytuacji zderzenia z ziemią laptop ten nie powinien rozpaść się na dwie części. Kolejna kwestia to potężna bateria zastosowana w tym modelu, która cechuje się niskimi spadkami żywotności nawet po kilku latach intensywnego używania.

Lenovo Yoga x390

 • Klawiatura: jak w ThinkPadach, z precyzyjnym skokiem klawiszy.
 • Trackpoint: standardowy w serii ThinkPad, ułatwia precyzyjną nawigację.
 • Touchpad: duży i precyzyjny, wspiera gesty wielodotykowe.
 • Dysk: szybki dysk SSD (pojemność od 256 GB).
 • Wielkość matrycy: 13,3".

Fakt – ekran dotykowy nigdy nie zastąpi wygodnej klawiatury do pisania. Z drugiej jednak strony wiele osób ceni sobie wygodę przeglądania stron na dużym, dotykowym ekranie. Dlatego Lenovo Yoga x390 to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą się zdecydować pomiędzy tabletem a laptopem. Laptop ten oferuje całe dobro serii ThinkPad i dokłada do tego możliwość złożenia klawiatury, przemieniając go w ten sposób w tablet. Ma bardzo wygodną klawiaturę i przejrzysty, 13,3-calowy ekran, który bardzo precyzyjnie rejestruje dotyk. Atutem tego modelu są również jego małe gabaryty – to kolejny laptop poleasingowy od Rnew, który sprawdzi się nie tylko w biurze, ale również w podróży.

Darmowe pakiety biurowe

Na koniec opowiemy jeszcze o darmowych pakietach biurowych – czyli zestawach programów takich jak edytor tekstowy, arkusz kalkulacyjny, program do prezentacji czy notatnik. Obecnie darmowe pakiety biurowe najchętniej wybierane przez użytkowników to:

Lenovo Yoga x390

 • LibreOffice,
 • OpenOffice.

Oba z nich pod względem funkcjonalności nie ustępują wiele płatnemu Microsoft Office – sprawdzą się zarówno w domowym, jak i firmowym biurze. Osobom, które z sentymentem patrzą na prosty interfejs starszych wersji pakietu biurowego Microsoftu, bardziej do gustu przypadnie OpenOffice. Niestety, edytor tekstowy zawarty w tym pakiecie ma jeszcze jedną archaiczną cechę. OpenOffice Writer nie zapisuje plików w formacie „.docx”, a w starszym „.doc”, co może powodować problemy z kompatybilnością, jeżeli dany dokument tworzymy w różnych edytorach tekstowych. Dlatego zalecamy wybór nowoczesnego LibreOffice, który w pełni obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty dokumentów. Ponadto pakiet ten jest regularnie aktualizowany, co przekłada się na doskonałą kompatybilność i funkcjonalność.

Warto wiedzieć jeszcze o jednym darmowym pakiecie biurowym – Dokumenty Google. Pakiet ten jest dostępny dla każdego, kto posiada darmowe konto Google. Nie instaluje się go na dysku komputera – obsługa odbywa się w 100% w chmurze, a dokumenty zapisywane są na Dysku Google. Czy pakiet biurowy online może w pełni zastąpić pakiet instalowany na dysku komputera? Pomimo tego, że Dokumenty Google znacznie ułatwiają codzienną pracę z tekstem, to zawsze warto mieć darmowy pakiet biurowy na dysku. W takiej sytuacji nasza praca nie będzie uzależniona od stałego dostępu do internetu.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
pixel