Laptop do diagnostyki samochodowej – jaki wybrać?

2022-11-08
Laptop do diagnostyki samochodowej – jaki wybrać?

Szybki, pancerny i przede wszystkim niezawodny – tak w kilku słowach można opisać to, jaki powinien być laptop wykorzystywany w warsztacie samochodowym. Tego typu sprzęt jest narażony na intensywną eksploatację, uszkodzenia mechaniczne oraz pracę w kurzu i niskich temperaturach. Dlatego dziś opowiemy Wam o tym, jakie cechy i funkcje należy wziąć pod uwagę przy zakupie laptopa do diagnostyki samochodowej. Taka maszyna musi zdać egzamin w naprawdę trudnych warunkach – nie tylko w warsztacie samochodowym, lecz również w zakładzie produkcyjnym, fabryce, czy centrum logistycznym! Informacji do przekazania mamy całkiem sporo – dlatego bez większego przedłużania, zapraszamy do dalszej lektury!

Jaki komputer do diagnostyki samochodowej?

Jeszcze nieco ponad dekadę temu w wielu warsztatach mogliśmy trafić na stacjonarny komputer do diagnostyki samochodowej. Dziś możemy się założyć, że u większości mechaników jego miejsce zajął laptop diagnostyczny. Dzieje się tak z prostej przyczyny – laptop jest wygodny w przenoszeniu i wbrew pozorom, mniej narażony na uszkodzenia. „Składana” forma laptopa chroni ekran, a jego niewielkie gabaryty sprawiają, że z łatwością możesz się z nim przemieszczać pomiędzy wnętrzami aut czy zabrać go ze sobą do domu. Laptopa schowasz pod pachą, w przeciwieństwie do komputera, który niegdyś na stalowym wózku przesuwało się pomiędzy autami a biurem.

Alternatywą dla warsztatowego laptopa może być ewentualnie tablet. Dlaczego jednak do diagnostyki samochodowej najczęściej stosuje się laptopy? Odpowiedź jest prosta – tablety charakteryzują się niższą wydajnością niż laptopy czy komputery stacjonarne. Są również podatniejsze na uszkodzenia – delikatna obudowa, która z jednej strony jest praktycznie w całości pokryta ekranem, nie jest w stanie zagwarantować pełnej ochrony urządzenia. Praktyka pokazuje, że brak tradycyjnej klawiatury WSAD w formie fizycznej ma negatywne przełożenie na wydajność pracy – laptopy są po prostu wygodniejsze w obsłudze. Jaki więc laptop najlepiej zda egzamin w warsztatowych warunkach?

laptop do warsztatu

Laptop do warsztatu – pancerny czy tradycyjny?

Odpowiedź jest prosta – oczywiście, że pancerny. Wnętrze warsztatu to środowisko, w którym stale unosi się kurz, pył i inne zanieczyszczenia pochodzące z naprawianych samochodów. Kolejna sprawa jest taka, że sprzęt komputerowy w takim miejscu jest szczególnie narażony na drgania, mogące uszkodzić dysk twardy oraz upadki, obicia i inne uszkodzenia mechaniczne – warto więc wybrać odpowiednio zabezpieczony sprzęt. Obudowa standardowego laptopa biurowego nie gwarantuje zbyt wysokiego poziomu ochrony – upadek takiego sprzętu z nawet nieznacznej wysokości może skutkować poważnym uszkodzeniem, którego konsekwencją może być nawet stała utrata danych. Dlatego nie warto ryzykować i od początku zaopatrzyć się w pancerny, czy jak kto woli – kuloodporny sprzęt.

Pancerny laptop do warsztatu samochodowego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oczywiście najlepiej, jeżeli dany model znajduje się w kategorii laptopy pancerne, którą przygotowaliśmy specjalnie z myślą o maszynach zdolnych do pracy w trudnych warunkach. Znajdziesz w niej między innymi laptopy z serii Toughbook – to komputery przenośne marki Panasonic. Seria Toughbook powstała już w 1996 roku i od tego czasu zdążyła zostać przetestowana w naprawdę ekstremalnych warunkach (między innymi w trakcie misji wojskowych). Konstrukcja obudowy takich laptopów została zaprojektowana w taki sposób, by amortyzować upadki, chronić wnętrze przed drganiami oraz zabezpieczać je, przed przedostawaniem się z zewnątrz kurzu i pyłów.

Jeżeli szukasz laptopa o nieco zgrabniejszej obudowie, to dobrym wyborem są również laptopy Lenovo, wydane w ramach serii ThinkPad. Są to komputery, które zyskały już sobie miano urządzeń do zadań specjalnych. Ich klawiatura jest często zabezpieczona przed zachlapaniami a wywietrzniki nierzadko posiadają dodatkową barierę chroniąca przed przedostawaniem się kurzu. Na uwagę zasługują również metalowe zawiasy, na których przytwierdzona jest matryca – zastosowanie tego rozwiązania minimalizuje ryzyko rozpadu komputera na dwie części w momencie upadku. Nawet jeżeli nie zdecydujesz się na zakup laptopa serii ThinkPad lub Toughbook, to przy zakupie zwróć uwagę na takie detale sprzętu jak:

  • Dysk twardy – laptop do warsztatu powinien być wyposażony w dysk SSD. Taki dysk jest odporny na drgania i działa szybciej niż tradycyjny dysk HDD. W tym miejscu warto dodać, że mechanika dysków HDD i SSD to dobry temat na osobny artykuł.
  • Mocowanie części z matrycą – dobrze, jeżeli matryca jest umocowana na metalowych zawiasach.
  • Rodzaj obudowy – jak ognia unikaj niskiej jakości plastiku. W trudnych warunkach o wiele lepiej sprawdzą się urządzenia w metalowej lub chromowanej obudowie.
  • Procesor – zadbaj o wygodę pracy i wybierz laptopa z solidnym procesorem. Takie procesory to na przykład Intel I5 lub Intel I7.
  • Pamięć RAM – czyli pamięć operacyjna. Ilość pamięci ram to kolejny parametr, od którego zależy prędkość działania danego laptopa. Sugerujemy wybór sprzętu z 8 lub 16 GB pamięci operacyjnej.
laptop do warsztatu

Jak wybrać dobry i tani laptop do diagnostyki samochodowej?

Dobre i tanie – te dwie cechy nie zawsze idą ze sobą w parze. Możemy jednak zagwarantować, że w przedziale 1000 do 2000 złotych jesteś w stanie znaleźć naprawdę przyzwoity przenośny komputer do diagnostyki aut. Taki laptop to na przykład modele marki Panasonic ze wspomnianej już kuloodpornej serii Toughbook lub bardzo dobre laptopy firmy Getac. Ceny nowych modeli sprzedawanych pod tym szyldem potrafią oscylować nawet wokół pięciocyfrowych kwot, dlatego ze swojej strony sugerujemy zakup laptopa poleasingowego.

Poleasingowy laptop do diagnostyki samochodowej

Czym jest laptop poleasingowy? To laptop, który wcześniej w ramach leasingu był używany przez inną firmę – na przykład w centrum logistycznym, banku czy korporacji. W praktyce taki sprzęt jest zazwyczaj używany przez krótki okres czasu (kilka miesięcy do około dwóch lat), a następnie (jeżeli pozwala na to jego stan techniczny) odsprzedawany firmom, które zajmują się jego renowacją i ponowną sprzedażą. Renowacja obejmuje przegląd i czyszczenie wszystkich podzespołów urządzenia, ze względu na to, że sprzęt nie był długo używany, to znajdujące się w nim podzespoły są w dalszym ciągu aktualne i znajdziemy je w wielu nowych komputerach. Tak samo, jak wspomniane nowe komputery, tak i urządzenia poleasingowe są objęte gwarancją, co jest dodatkowym potwierdzeniem jakości oferowanego sprzętu. Warto również dodać, że zakup laptopa poleasingowego jest rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ wybierając takie urządzenia, ograniczasz produkcję elektrośmieci.

Urządzenia poleasingowe dostępne w ofercie naszego sklepu są oznaczone klasą A+, A, A- lub B. Klasa B oznacza sprzęt z widocznymi śladami użytkowania – cena takiego sprzętu jest dużo korzystniejsza, niż cena urządzeń o podobnych parametrach, jednak sprzedawanych z oznaczeniem A+, A lub A-. Warto w tym miejscu dodać, że w dalszym ciągu nie jest to „oszpecony sprzęt”, a jego realny stan wizualny sprawdzisz przeglądając zdjęcia (w Rnew znajdziesz wyłącznie rzeczywiste zdjęcia danego sprzętu). Jeżeli interesuje Cię tani i niezawodny komputer do diagnostyki BMW, Audi, Fiata czy jakiegokolwiek innego modelu samochodu, to wybierz poleasingowego laptopa z oznaczeniem klasy B. Taki sprzęt pod względem działania w niczym nie ustępuje komputerom sprzedawanym w wyższych klasach natomiast aspekt wizualny w wypadku warsztatu samochodowego zdecydowanie można odłożyć na drugi plan!

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel