Laptop dla programisty - jaki będzie najlepszy?

2021-03-22
Laptop dla programisty - jaki będzie najlepszy?

Jaki laptop do programowania będzie najlepszy? Cóż, nie jest to łatwe pytanie. Kod można pisać teoretycznie na każdym komputerze. Sprzęt dla osoby, która rozpoczyna działalność w IT nie musi być też wyjątkowo wydajny. Jeżeli jesteś web developerem od dłuższego czasu lub też poważnie wiążesz swoją przyszłość z programowaniem, rozważ jednak wybór bardziej profesjonalnego laptopa. Czym powinien się on charakteryzować?

Jaki laptop do programowania? Parametry

Zanim zaproponujemy kilka, naszym zdaniem, interesujących modeli, chcielibyśmy pokrótce opisać najważniejsze parametry, którymi powinny charakteryzować się laptopy dla programistów.

Procesor

Wykonywanie błyskawicznych obliczeń nie jest możliwe bez odpowiedniego procesora. Dobrze sprawdzi się tu maszyna z Intel Core i5 lub i7, AMD Ryzen 5 lub 7. W codziennej pracy zdadzą egzamin nawet procesory niskonapięciowe, dzięki którym dodatkowo mniej zapłacisz za prąd. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy procesor posiada minimum cztery rdzenie – im więcej ich jest, tym więcej operacji jest w stanie wykonać komputer.

Jeśli rozpoczynasz dopiero przygodę z programowaniem, wystarczą Ci dwa rdzenie, jednak później będzie to zdecydowanie za mało. Szybko tez zauważysz, że komputer z większą ilością rdzeni działa po prostu szybciej – zwłaszcza, jeżeli korzystasz z wielu narzędzi naraz. Różnicę szybko zobaczysz przy wykonywaniu wielu zadań np. kompilacji natywnych obrazów Javy.

Pamięć RAM

Jaki laptop dla programisty będzie najlepszy? Taki, który ma dużą ilość pamięci RAM. To bardzo istotny element dla osób pracujących w tym zawodzie. Duża ilość pamięci RAM pozwala szybko wykonywać kilka zadań jednocześnie.

Polecamy modele laptopów, które mają przynajmniej 8 GB pamięci RAM. Z czego to wynika? Przykładowo, środowiska programistyczne, takie jak Eclipse IDE czy IntelliJ IDEA pochłaniają sporo zasobów – przynajmniej 1-2 GB pamięci RAM. Co więcej, jeżeli zamierzasz projektować aplikacje webowe, potrzebne Ci będzie kolejne 500 MB-1 GB pamięci RAM do ich uruchomienia – zakładając, że będą to aplikacje średniej wielkości. Dołącz do tego Google Chrome, Spotify, Dropbox… Wszystkie te programy pochłaniają pewną ilość pamięci, więc jeżeli kupisz sprzęt z 4 GB pamięci RAM, poszczególne aplikacje mogą się w pewnym momencie wolno uruchamiać.

Przy zaawansowanych projektach przyda Ci się maszyna, która pozwoli płynnie je obsługiwać oraz poradzi sobie z kompilacją i emulowaniem środowisk pracy. Dobrze, jeśli będzie to dodatkowo pamięć DDR4 o wysokiej częstotliwości taktowania. Zapewni ona bezproblemową obsługę wielu programów i narzędzi naraz. Dzięki temu Twój komputer nie będzie również się zacinał.

 


 

Przeczytaj również: RAM do laptopa - jaką pamięć wybrać?


 

Klawiatura

Klawiatura to podstawa w codziennej pracy programisty, jako że kodowanie polega na pisaniu. Powinna być ona zatem odpowiednio zaprojektowana, aby korzystanie ze sprzętu było komfortowe, a tempo wykonywania obowiązków zawodowych – możliwie jak najszybsze. Polecamy tu przede wszystkim z klawiatury wyspowe, z dużym lub małym skokiem – ten parametr zależy głównie od Twoich preferencji. Przed zakupem prawdź również, czy w danym modelu klawiatura jest podświetlana – pozwoli to wygodniej pisać nie tylko w ciemnościach. Co więcej, warto zwrócić na laptopy z linii biznesowych, w których klawiatury są szczególnie wygodne, jak np. w serii Lenovo ThinkPad czy też Dell Precision.

Laptop dla programisty

(photo created by olia danilevich www.freepik.com)

 

Dysk

Jeśli zależy Ci na szybkim działaniu systemu, zdecydowanie warto pokusić się o laptop z szybkim dyskiem SSD. Najlepiej, jeśli będzie to dysk M.2 PCIe. Zapewni Ci on płynną i cichą pracę, co z kolei pozwoli się skoncentrować na tym, co najważniejsze. Jeżeli chodzi o pojemność, w pracy nie będziesz potrzebował dysku umożliwiającego przechowywanie ogromnej ilości danych, dlatego w zupełności wystarczy Ci 240 GB. Zapomnij o dyskach HDD, które są głośne i stosunkowo wolne, Jeśli zależy Ci jednak na dużej ilości pamięci na dysku, możesz zakupić laptop, który posiada oba rodzaje pamięci masowej – dzięki temu dysk będzie szybki, a zarazem niezwykle pojemny. Na rynku znajdziesz też laptopy, które posiadają aż dwa dyski SSD – zagwarantują one jeszcze lepsze osiągi.

 

 

 

 

Ekran

Aby wielogodzinna praca przed ekranem niekorzystnie nie wpłynęła na wzrok, warto zdecydować się na rozdzielczość przynajmniej FULL HD. Zapewni ona bardzo dobrą jakoś obrazu i pozwoli Ci łatwo dostrzec każdy szczegół. Warto rozważyć również wybór odpowiedniej matrycy. Do wyboru masz błyszczącą lub matową – pierwsza zapewnia bardziej intensywne kolory, druga natomiast świetnie sprawdzi się przy dużym nasłonecznieniu.

Jeśli chodzi o wielkość ekranu, dużo zależy od Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli często się przemieszczasz, wystarczy Ci laptop o przekątnej wynoszącej maksymalnie 15,6 cala. Jeśli jednak spędzasz czas głównie w jednym miejscu, możesz pokusić się o większy ekran. Warto dodać, że duży ekran pomieści dużą ilość kodu, co znacznie ułatwi Ci pracę. Pamiętaj jednak, że zawsze możesz podłączyć do komputera dodatkowy monitor, dzięki czemu wzniesiesz swoją efektywność na wyższy poziom – w takiej sytuacji należy jednak sprawdzić, czy komputer wyposażony jest w odpowiednie porty.

Jakość wykonania

Bardzo ważna jest również jakość wykonania laptopa. Warto pamiętać, że tanie urządzenia dostępne w sklepach z elektroniką wykonane są z zwykle niskiej jakości plastiku. To z kolei sprawia, że bardzo łatwo jest je uszkodzić. Głównym problemem takich sprzętów jest najczęściej chłodzenie – laptopy te szybko się przegrzewają. Jeśli zależy Ci na bezproblemowym użytkowaniu komputera przez wiele lat, lepiej zdecydować się na model z linii biznesowej.

Po czym najłatwiej poznać niską jakość wykonania? Wystarczy, że złapiesz komputer za pokrywę. W tanich sprzętach z reguły się ona chwieje. Dobrze jest zatem, gdy obudowa jest wzmocniona i wykonana np. z włókna węglowego, magnezu czy aluminium. Lepszy niż najtańszy model będzie także ten z metalowymi zawiasami (a nie plastikowymi).

Warto sprawdzić dodatkowo, czy laptop posiada możliwość wymiany podzespołów. Dzięki temu, w razie potrzeby, wstawisz drugi dysk zamiast napędu, podepniesz duplikator portów czy też osobny monitor. Pamiętaj jednak, że najtańsze komputery nie dają takich możliwości.

 


 

Przeczytaj również: Jak wymienić dysk w laptopie?


 

Karta graficzna

Programiści nie pracują na co dzień z Photoshopem, dlatego też niepotrzebna Ci będzie najwyższej klasy karta graficzna - chyba że zajmujesz się tworzeniem gier (lub kochasz delektować się kolorami i detalami obrazu). Jeśli nie, zdecyduj się na model ze zintegrowaną kartą graficzną, pozwoli Ci to sporo zaoszczędzić.

Złącza

Zdarza się, że programiści proszeni są o pokazanie swoich projektów. W takim przypadku istotne będą złącza, które umożliwią podłączenie laptopa do innych urządzeń, np. monitorów czy projektorów. Zanim wybierzesz komputer dla siebie, sprawdź, czy posiada on takie porty, jak: HDMI/DisplayPortUSB 3.0 lub 2.0, VGA/D-Sub, audio.

Bateria

Jeśli często się przemieszczasz, bo np. jesteś freelancerem, lub – po prostu – pracujesz zdalnie, przyda Ci się w laptopie dobra bateria. Najlepiej, jeśli nie trzeba będzie podłączać komputera do źródła prądu przynajmniej przez kilka godzin – to pozwoli Ci nie przynosić ze sobą zasilacza np. na prezentacje czy spotkania z kontrahentami.

Laptopy dla programistów – propozycje

Jeśli zastanawiasz się, jaki laptop dla programisty warto zakupić, spójrz na nasze poniższe propozycje lub sprawdź aktualną ofertę laptopów

Laptop Lenovo ThinkPad T480

Lenovo ThinkPad T480 to najlepszy dowód na to, że laptop dla programisty nie musi kosztować milionów. Smukłość, lekkość i mobilność sprawiają, ze jest to idealny model dla freelancera. Bogaty pakiet złączy umożliwia podłączenie go do wielu urządzeń peryferyjnych, dzięki czemu już nigdy nie będziesz stresował się prezentacjami. Technologia Power Bridge zapewnia z kolei dłuższy czas działania baterii, dzięki czemu bez problemu możesz zabierać go ze sobą w podróże. Procesor i5 ósmej generacji, 8-32 GB pamięci RAM oraz dysk SSD - tr elementy te zapewnią Ci płynną i stabilną pracę. Zobacz również pozostałe Poleasingowe Lenovo ThinkPad.

Lenovo t480 laptop dla programisty

Laptop HP 850

Kolejna nasza propozycja to laptop HP. Czym się on różni od poprzednika? Wygodna i ergonomiczna klawiatura pozwoli Ci zwiększyć produktywność, a technologia FULL HD zapewni Ci wyraźny obraz oraz szerokie kąty widzenia. Warto zwrócić uwagę również na obudowę laptopa, do której wykonania wykorzystano materiały odporne na uderzenia oraz zarysowania.

HP 850 dla programisty

Dell Precision M4800

Dell Precision M4800 to komputer stworzony z myślą o pracy w wymagających aplikacjach. W najlepszej, dostępnej u nas konfiguracji, posiada on imponujące parametry: 32 GB pamięci RAM, procesor Intel Core i7 czwartej generacji oraz 1TB GB pamięci na dysku HDD. Mocna obudowa, która przeszła trudne testy wojskowe, w połączeniu z klawiaturą zabezpieczoną przed przypadkowym zalaniem wodą, tworzy sprzęt wyróżniający wytrzymałością i solidnością wykonania. Komfortowa klawiatura z głębokim skokiem idealnie sprawdza się natomiast podczas pisania kolejnych wersów kodu.

m4800

Laptopy dla programistów w Rnew

W RNEW oferujemy szeroką gamę laptopów poleasingowych. W naszym sklepie znajdziesz urządzenia, które sprawdzą się zarówno podczas pisania prostych kodów, jak i maksymalnie wydajne maszyny, które zdadzą egzamin w przypadku bardzo zaawansowanych projektów. Masz jakieś pytania? Potrzebujesz porady? Zadzwoń na numer 52 506 59 70

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixel