Jaki laptop na studia? Przegląd najlepszych modeli

2023-10-09
Jaki laptop na studia? Przegląd najlepszych modeli

Rok akademicki właśnie się rozpoczął, a to oznacza, że wiele młodych osób przymierza się do zakupu laptopa na studia. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy więc mały poradnik i zestawienie modeli, które najlepiej sprawdzą się na danym kierunku. Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa na studia? Ile może kosztować taki laptop? Jakie parametry powinien mieć laptop używany przez studenta architektury, a który model sprawdzi się u studenta medycyny? Oto wszystko, co powinniście wiedzieć przy wyborze laptopa na studia. Cenne informacje wyłożone przystępnym językiem, a nie kodem zrozumiałym wyłącznie dla studentów informatyki. Tych ostatnich od razu uspokajamy – w naszym zestawieniu znajdziecie również laptopy dla przyszłych programistów. Informacji do przekazania mamy całkiem – nie przedłużamy więc i zapraszamy do lektury!

Spis treści

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając laptop na studia?

„Laptop powinien być dopasowany niczym dobrze skrojony garnitur” – cóż, nasz artykuł rozpoczynamy tym marketingowym frazesem, bo faktycznie jest w nim sporo prawdy. Parametry laptopa powinny być w pełni dopasowane stylu pracy i życia jego posiadacza – laptop jest przecież urządzeniem, z którego zazwyczaj korzystamy na co dzień. Dlatego należy solidnie przemyśleć jego zakup i zwrócić uwagę na parametry takie jak:

 • wielkość,
 • rodzaj matrycy,
 • wydajność,
 • liczba portów oraz rodzaj zastosowanych złącz.

Każdy z wymienionych parametrów poniżej opisujemy szerzej w kolejnych akapitach – na koniec zaproponujemy najciekawsze laptopy poleasingowe od Rnew!

Laptop poleasingowy dla studenta

Podstawowe podzespoły

Każdy laptop, niezależnie od przeznaczenia ma podstawowe podzespoły takie jak:

 • procesor,
 • pamięć operacyjna (RAM),
 • dysk (HDD lub SSD),
 • płyta główna.

Oczywiście wydajność tych podzespołów powinna być dostosowana do dedykowanego przeznaczenia laptopa. Już teraz chcielibyśmy jednak przytoczyć kilka podstawowych informacji na temat każdego z wymienionych podzespołów. Procesor jest sercem komputera – to od jego wydajności w ogromnej mierze uzależniona jest jakość działania komputera. Ujmując to najprościej jak to możliwe – od mocy procesora uzależnione jest to, jak szybko komputer myśli. Wydajność procesora jest odzwierciedlona w taktowaniu zegara tego podzespołu oraz w ilości rdzeni – im więcej rdzeni i im wyższa wartość taktowania, tym lepiej. Najbardziej wydajne procesory, to te z serii Intel i5, i7 oraz i9 a ich budżetowe i nieco mniej wydajne wersje to Intel Celeron, oraz Intel i3.

Pamięć operacyjna lub inaczej pamięć RAM komputera jest odpowiednikiem pamięci krótkotrwałej człowieka – to w niej przechowywane są ważne dane systemu operacyjnego i programów uruchomionych w czasie rzeczywistym. Dziś spotkamy się jeszcze z laptopami wyposażonymi w 4 GB pamięci jednak jeżeli szukasz urządzenia, które posłuży Ci przez cały okres studiów, to lepiej za minimum uznaj 8 GB pamięci RAM. Cóż – świat idzie do przodu, a programy mają coraz większe wymagania sprzętowe. Laptop wyposażony w ilość pamięci RAM mniejszą niż niejeden smartfon nadaje się więc do przeglądania internetu czy edytowania dokumentów jednak nawet i przy tych zadaniach potrafi się przysłowiowo wykrzaczać.

Dysk HDD lub SSD jest pamięcią trwałą laptopa – to na tym nośniku zapisany jest system operacyjny oraz wszystkie programy. Dyski HDD to tak zwane dyski twarde – stosuje się je raczej w starszych komputerach. Są cięższe, wolniejsze i bardziej awaryjne niż dyski SSD. Nie będziemy tu wchodzili detale techniczne każdego z tych nośników pamięci – po prostu jeżeli zależy Ci na wydajności, to wybierz laptop z dyskiem SSD.

Płyta główna jest podstawą każdego laptopa i komputera stacjonarnego. To właśnie do niej podłącza się kolejne podzespoły. Dlatego od jakości wykonania tego podzespołu w dużej mierze uzależniona jest bezawaryjność komputera. Warto w tym miejscu poruszyć pewną kwestię. W przypadku budżetowych laptopów często zdarza się, że odmawiają one posłuszeństwa po zaledwie kilku latach – najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy tkwi w zastosowanych w nich budżetowych podzespołach.

Producenci tego rodzaju sprzętu często stosują sprytny trik – wpinają najtańszą wersję markowego procesora i optymalną ilość pamięci operacyjnej (na tanich, niemarkowych kościach) do taniej, również niemarkowej płyty głównej. Konfiguracja takiego laptopa na pierwszy rzut oka wygląda OK, ale urządzenie po prostu szybciej się zużywa. Z kolei w komputerach klasy premium stosuje się podzespoły produkowane przez światową czołówkę producentów – to płyty główne cechujące się niską awaryjnością. Laptopy poleasingowe to właśnie laptopy klasy premium, które przeszły serwis przed ponowną sprzedażą. Warto więc podkreślić, że zakup laptopa poleasingowego jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż zakup laptopa budżetowego – to urządzenia, niewyeksploatowane (często używane przez zaledwie kilka miesięcy), odnowione i gotowe do działania przez lata!

Wielkość ekranu i matryca

Wielkość ekranu i rodzaj matrycy to kolejny parametr, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze laptopa. Po pierwsze, im większa matryca, tym większe wymiary całego urządzenia. Po drugie, od wielkości matrycy w dużej mierze jest uzależnione zużycie energii przez dany laptop. Jeżeli więc planujesz dużo podróżować ze swoim komputerem, to lepiej wybierz mały i poręczny model, z kolei jeżeli planujesz z laptopa korzystać głównie w jednym miejscu, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś dostosował wymiar matrycy do swoich potrzeb. A co jeżeli potrzebujesz dużej matrycy, ale jednocześnie chciałbyś często podróżować z laptopem? Cóż w takiej sytuacji zawsze możesz wybrać laptop z małą matrycą i dołączyć do niego monitor zewnętrzny, lub też pogodzić się z podróżowaniem z nieco mniej poręcznym sprzętem.

W laptopach stosuje się matryce TN, IPS i VA w wersji błyszczącej lub matowej. Matryce TN i VA sprawdzą się w przypadku większości zastosowań. Wyjątkiem jest projektowanie graficzne – grafikom zalecamy wybór laptopa lub monitora zewnętrznego z matrycą IPS ze względu na najdokładniejsze odzwierciedlenie kolorów.

Waga laptopa i mobilność

Kwestię mobilności poruszyliśmy już nieco w powyższym akapicie – wielkość zastosowanej matrycy ma na nią ogromny wpływ. Cóż – powtórzymy się: im większa matryca, tym większe zużycie baterii oraz oczywiście wymiary laptopa. Z kolei im większe wymiary laptopa tym oczywiście większa waga i mniejsza mobilność urządzenia. O czym jeszcze warto wspomnieć przy okazji omawiania wagi i mobilności komputera? Pamiętacie stare, prostokątne, grube i ciężkie laptopy? W tego rodzaju urządzeniach stosowano dyski HDD – podzespoły nawet kilkakrotnie razy większe od dysków SSD. Dlatego w tym miejscu powtórzymy się, ale chcielibyśmy to podkreślić – jeżeli szukasz lekkiego i poręcznego laptopa, to wybierz szybki laptop z dyskiem SSD.

Waga laptopa i mobilność

Czas pracy na jednym ładowaniu

Czas pracy laptopa na jednym ładowaniu baterii jest uzależniony od kilku czynników – te najważniejsze to:

 • pojemność baterii zastosowanej w laptopie,
 • pamięć operacyjna (RAM),
 • obciążenie podzespołów,
 • wielkość matrycy.

Każdy laptop poleasingowy oferowany przez Rnew przechodzi gruntowny serwis przed wprowadzeniem do oferty. W jego ramach testowana jest jakość działania wszystkich podzespołów, w tym oczywiście baterii. Jeżeli bateria w laptopie pracuje krócej niż 60 minut przy wysokim obciążeniu, to wymieniamy ją na nową. W praktyce jednak zazwyczaj nie jest to konieczne ze względu na to, że najczęściej laptopy poleasingowe to sprzęty używane przez kilka do kilkunastu miesięcy – w tym okresie ich bateria po prostu nie zdążyła się zużyć.

Porty i złącza

Do portów w laptopie podłączamy urządzenia zewnętrzne takie jak:

 • dysk przenośny,
 • smartfon,
 • aparat,
 • pamięć USB,
 • myszka,
 • klawiatura,
 • monitor.

Oraz wiele innych sprzętów – jakich więc portów potrzebujemy w laptopie? Po pierwsze oczywiście portów USB (dokładniej portów USB-A, najlepiej w standardzie 3.0), do których podłączysz większość kabli od urządzeń. Dodatkowo, jeżeli zależy Ci na podłączeniu monitora zewnętrznego do laptopa, to upewnij się, że jest on wyposażony w port VGA lub DVI. Z kolei telewizor lub projektor najwygodniej jest podłączyć do laptopa za pośrednictwem portu HDMI.

Jaki laptop na studia porty i złącza

Mały i lekki laptop na studia – top 5 modeli od Rnew

Skoro w powyższych akapitach tak szeroko poruszyliśmy kwestię mobilności, to w pierwszej kolejności chcielibyśmy przedstawić zestawienie małych i lekkich laptopów, które z łatwością spakujesz do torby i weźmiesz ze sobą na uczelnię – postanowiliśmy podzielić je na kilka kategorii cenowych oto one:

 • Najlepszy mały laptop poleasingowy w przedziale cenowym 600 do 1100 zł to Laptop Lenovo ThinkPad T460 – to naprawdę wytrzymałe urządzenie. Seria ThinkPad jest najstarszą wciąż kontynuowaną rodziną laptopów – wyposażono je w szereg zabezpieczeń takich jak na przykład metalowe uchwyty matrycy czy klawiatura odporna na zachlapania.
 • Najlepszy lekki laptop poleasingowy w przedziale cenowym 1200 do 1500 to Laptop Dell Latitude 7390 2-in-1. Laptopy Dell Latitude to naprawdę solidne urządzenia – mocną stroną tego modelu jest energooszczędny procesor, dzięki czemu laptop może długo pracować na baterii, nowoczesny design i przejrzysta dotykowa matryca.
 • Laptop Dell Latitude 7490 to ciekawa propozycja dla osób, szukających laptopa podobnie wyglądającego do modelu 7390, ale z zabójczo wydajnym procesorem intel i7 na pokładzie – dla nas model ten jest faworytem w przedziale cenowym od 1300 do 1700 zł.
 • W przedziale cenowym 1300 do 1900 zł naszym faworytem jest lekki laptop Lenovo ThinkPad T480! Jego matowa matryca cieszy oko żywymi kolorami wyświetlanymi w jakości full HD, a klawiatura jest tak wygodna w pisaniu, że w trakcie pracy musimy sobie przypominać, że właśnie używamy zaledwie 14-calowego lapka!

Jaki laptop na studia informatyczne i dla przyszłego programisty?

Jakiego laptopa potrzebuje przyszły informatyk? Kompaktowej, a zarazem zabójczo szybkiej maszyny do zadań specjalnych. Fakt – kodowanie na małym monitorze nie jest prostym zadaniem. Polecamy więc dołączyć do laptopa zewnętrzny monitor poleasingowy z oferty naszego sklepu, a teraz już śpieszymy z naszymi propozycjami – oto one:

 • Laptop Dell Latitude 7390 2-in-1 to laptop dla programisty, który nie ma sobie równych w przedziale cenowym 1200 do 1500 zł. Jest mały (matryca ma zaledwie 13,3 cala), więc zmieści się w plecaku każdego cyfrowego nomada. Każda wersja tego laptopa jest wyposażona w pojemny dysk SSD, więc z łatwością zmieścisz na nim wszystkie ważne dane!
 • W kategorii do 1900 zł wygrywa laptop Lenovo ThinkPad T590 z ogromnym dyskiem – w naszym sklepie znajdziesz go nawet w wersji SSD 1 TB!
 • Laptop Lenovo ThinkPad X13 to z kolei nasz faworyt w przedziale cenowym do 3600 zł. Seria ThinkPad dzieli się na kilka podrodzin – na przykład budżetowej L, standardowej T oraz ekskluzywnej X. Dlatego Lenovo ThinkPad X13 to laptopy wyposażone w najwydajniejsze wersje procesorów Intel i7 dużą ilość pamięci RAM i zawsze pojemny dysk SSD.

Jaki laptop na studia informatyczne i dla przyszłego programisty?

Jaki laptop dla studenta architektury i budownictwa?

Architektura i budownictwo to bardzo popularne kierunki – nauka na nich byłaby niemożliwa bez posiadania własnego laptopa w dzisiejszych czasach. Jakie urządzenie spełni wymagania nawet najbardziej wymagającego studenta? Cóż, po prostu musi być to komputer na tyle mocny, żeby płynnie obsłużył AutoCAD'a i inne wymagające programy architektoniczne. Z drugiej strony powinien być na tyle lekki, aby przyszła inżynierka czy architekt mogła zabrać go ze sobą do pracy w terenie. Dlatego:

 • Laptop Lenovo ThinkPad T480 jest zdecydowanie naszym faworytem w kategorii laptop dla studenta budownictwa i architektury w cenowym przedziale 1300 do 1900 zł. Model ten znalazł się już w naszej topce wśród małych i lekkich laptopów dla studenta – dlatego po więcej informacji na jego temat odsyłamy kilka akapitów wyżej.
 • Poleasingowy laptop Dell Latitude 5591 to naszym zdaniem najlepsza opcja w przedziale cenowym od 1600 do 2200 zł. To model stworzony z myślą o osobach szukających niezawodnego laptopa z dużą matrycą. Jeżeli więc nie masz możliwości podłączenia dodatkowego monitora do komputera, aby wygodnie obsługiwać oprogramowanie projektowe, to właśnie Dell Latitude 5591 jest dokładnie tym, czego potrzebujesz!
 • Potężna ilość pamięci ram, ogromny dysk twardy, wydajny procesor i7 i przejrzysta 17,3 – calowa matryca FullHD – wszystko to sprawia, że to właśnie Dell Precision 7720 jest naszym faworytem w kategorii cenowej od 2700 do 3100 zł. Dodamy, że model ten jest wyposażony w doskonały układ graficzny nVidia Quadro dlatego sprawdzi się również doskonale jako laptop dla studenta grafiki lub wzornictwa!

Jaki laptop na studia związane z grafiką i projektowaniem?

Jakiego laptopa potrzebuje każdy student grafiki i wzornictwa? Po pierwsze, po prostu musi być to laptop z matrycą IPS, ponieważ ten model matrycy najlepiej odzwierciedla kolory. Dlatego oddaje ona rzeczywiste barwy wydrukowanych materiałów. Po drugie, matryca w takim laptopie powinna być na tyle duża, aby wygodnie korzystało się z programów takich jak Corel, Photoshop czy Illustrator. Jakie są propozycje Rnew w tej kategorii? Oto nasze typy:

 • W przedziale cenowym do 1900 zł najbardziej polecamy laptopa serii Thinkpad – konkretniej Lenovo ThinkPad T590. Model ten ma wszystko to, co potrzebne studentowi grafiki – matrycę IPS wyświetlającą obraz w jakości Full HD, duży dysk oraz zawsze wydajny procesor i5 na pokładzie. A ilość pamięci RAM? Spokojnie 16 GB wystarczy w zupełności do płynnej obsługi nawet najbardziej złożonych projektów w programach pakietu Adobe!
 • W przedziale cenowym 1600 do 2200 zł polecamy poleasingowy laptop Dell Latitude 5591, który opisaliśmy już w kategorii laptopów dla studentów architektury. W ofercie naszego sklepu znajdziesz nawet modele tej serii z 2 TB dyskiem i aż 32 GB pamięci operacyjnej – tak potężna maszyna posłuży nie tylko w trakcie studiów, lecz również już później, w trakcie wykonywania zawodu.
 • Jeżeli interesuje cię laptop dla studenta wzornictwa lub grafiki w przedziale cenowym 2700 do 3100 złotych, to niestety znów musimy się powtórzyć – opisywany już Dell Precision 7720 w tej kategorii nie ma sobie po prostu równych. Jego mocne strony wymieniliśmy już w zestawieniu z laptopami dla studentów budownictwa. Tutaj jednak nadmienimy, że jego potężny układ graficzny znacząco odciąża pracę i tak niezwykle wydajnego procesora – w efekcie mamy do czynienia z urządzeniem - kolokwialnie to ujmując - nie do zajechania!

Jaki laptop na studia związane z grafiką i projektowaniem?

Jaki laptop dla studentów medycyny?

Do czego student medycyny głównie wykorzystuje laptopa? Do siedzenia na facebooku i oglądania filmów na platformach streamingowych – żarcik. Oczywiście przecież każdy komputer jest kupowany przede wszystkim do pracy i nauki, a nie zabawy! Jeżeli jednak mowa o komputerach wykorzystywanych na kierunkach medycznych to przede wszystkim tworzy się na nich bazy dokumentacji medycznej i pisze prace zaliczeniowe. Dlatego laptop dla studenta medycyny nie musi mieć tak wydajnych podzespołów jak laptop dla informatyka, grafika czy architekta. Z drugiej jednak strony nie polecimy Wam przecież jednostki, która za chwilę zacznie się zawieszać – Rnew to marka, więc nie robimy takich rzeczy!

 • Dell Latitude 7390 to naszym zdaniem najlepszy laptop dla studenta medycyny w przedziale cenowym 1200 do 1500 złotych. To niewielki i lekki laptop łatwy w transporcie. Za nieco ponad 1300 złotych w naszej ofercie znajdziesz wersję tego modelu z aż 1 TB dyskiem SSD, energooszczędnym procesorem i5 i dotykową matrycą – świadczy to o doskonałym stosunku ceny do jakości.
 • O Lenovo serii ThinkPad napisaliśmy już naprawdę wiele w tym artykule. Teraz dodamy jedynie że jeżeli szukasz małego, szybkiego i niezawodnego laptopa – to w przedziale 1500 do 1800 naszym faworytem jest Lenovo ThinkPad T490. To laptop do prac biurowych, ale nie tylko – uruchomimy na nim wiele nowych tytułów gier, więc możemy się dzięki niemu odprężyć po długiej i męczącej sesji na kierunku medycznym.
 • Dell Latitude 5590 to nasza propozycja w przedziale cenowym 1700 do 2300 zł. To komputer dla studenta medycyny z dużą i czytelną matrycą dotykową. Jest szybki, niezawodny i wyróżnia się estetycznym wzornictwem – świetnie będzie się prezentował na biurku w gabinecie lekarskim. Zdecydowanie jego mocną stroną jest procesor i7 8650U cechujący się wysoką wydajnością.

Jaki laptop dla studentów prawa i kierunków humanistycznych?

Jaki laptop dla studenta prawa wybrać? Który laptop dla studenta kierunków humanistycznych sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – sprawdź powyżej ranking laptopów poleasingowych dla studentów medycyny. Każdy z nich sprosta również Twoim wymaganiom, ponieważ potrzebujesz urządzenia o podobnych parametrach!

Jaki laptop dla studentów medycyny?

Laptop czy tablet na studia?

Tablet czy laptop – które z tych urządzeń lepiej sprawdzi się na uczelni? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – oczywiście, że laptop. Laptopy są wydajniejsze i wygodniejsze w obsłudze niż tablety. Wyobraź sobie operowanie myszką lub pisanie dokumentów przy użyciu tableta – to po prostu słaby pomysł. Jeżeli zależy Ci na dotykowym ekranie to sprawdź koniecznie laptopy takie jak Laptop HP EliteBook 850 G5, Laptop Dell Latitude 7300 Carbon oraz laptopy Lenovo ThinkPad z dotykiem lub Lenovo Yoga z dotykowym wyświetlaczem – cena niektórych modeli w Rnew oscyluje wokół atrakcyjnej kwoty 1000 złotych!

Czy laptop na studiach jest konieczny?

Posiadanie komputera przez studenta jest w dzisiejszych czasach powszechnie przyjętym standardem. Nawet jeżeli dana uczelnia nie wymaga od studentów codziennego przynoszenia laptopów na zajęcia, to korzystanie z tego rodzaju urządzeń znacznie ułatwia pracę. Nie oszukujmy się – czasy ręcznego pisania prac dawno się skończyły a smartfon czy tablet, nie umożliwiają komfortowego redagowania dokumentów, czy obsługi programów. A komputery stacjonarne? Te z kolei nie są na tyle mobilne, by student mógł je zabrać ze sobą na uczelnię, czy chociażby do domu rodzinnego. Dlatego to właśnie laptop jest najlepszym kandydatem na stanie się podstawowym narzędziem pracy i wiernym towarzyszem codziennych zmagań studenta.

Czy jest możliwe dofinansowanie do laptopa dla studenta?

Wielkość i forma dofinansowania na laptop dla studenta jest uzależniona od możliwości i zasad panujących w danej uczelni, dlatego w celu poznania szerszych szczegółów najlepiej bezpośrednio skontaktować się z taką placówką. Warto również podkreślić, że nawet jeżeli uczelnia nie udziela stypendiów na zakup laptopa, to student może również ubiegać się o stypendium socjalne, stypendium rektora lub stypendium ministra i z uzyskanych środków pokryć taki zakup. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem finansowania tego zakupu, jest wybór laptopa poleasingowego z oferty Rnew. Dlaczego? Po pierwsze, ponieważ w naszym sklepie znajdziesz laptopy poleasingowe w najbardziej atrakcyjnych cenach. Po drugie, ponieważ są to laptopy na raty 0% – czyli możesz korzystać z wysokiej klasy urządzenia już nawet za zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Tym miłym akcentem kończymy ten artykuł i życzymy wszystkim studentom samych piątek w indeksach i elektronicznych dziennikach!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel