Darmowa dostawa od 40,00 zł

Laptop do biura - czym powinien się charakteryzować?

2021-05-24
Laptop do biura - czym powinien się charakteryzować?

Bezawaryjny, funkcjonalny, solidnie wykonany – taki powinien być laptop do biura. Cechy te spełnia, na szczęście, wiele modeli, które dostępne są w rozmaitych konfiguracjach. Najważniejsze, aby sprzyjały one wysokiej wydajności oraz zapewniały komfort pracy na co dzień – zarówno przy biurku, jak i w podróży, chyba że zamierzasz go potraktować jedynie jako komputer stacjonarny.

Jaki laptop do biura najlepiej zda egzamin w swojej kategorii? Cóż, zanim wybierzesz odpowiedni model, przejrzyj dokładnie parametry, jakimi się powinien charakteryzować.

Laptop do biura a parametry techniczne

Poniżej pokrótce opisujemy parametry, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Procesor

Zacznijmy od procesora. Powinien o w laptopie biurowym powinien umożliwiać płynną pracę z wieloma aplikacjami naraz. Jednocześnie nie może on pobierać zbyt dużo energii ani za mocno się nagrzewać. Doskonale sprawdzą się tu zatem np.: niskonapięciowe procesory Intel Core i5, które zapewnią Ci przy okazji dłuższy czas pracy baterii. Oznaczone są one na końcu literką U, jak np. w modelu i5-7200U. Nie jest to jednak jedyna możliwość – w pracy sprawdzą się również inne procesory z serii Intel Core i5, ale także i7 – na te drugie warto się zdecydować, jeżeli zamierzasz korzystać z komputera przez wiele lat. W przypadku prostych pakietów biurowych sprawdzą się również mniej wydajne jednostki z serii Intel Core i3, jednak warto wybierać lepsze procesory, które bez problemu dopasują się do wymagań różnych systemów i programów w przyszłości.

Warto dodać, że pracując na laptopach biurowych, nie wykorzystasz w pełni potencjału procesorów np. z serii Intel Core i9. Po co zatem przepłacać? Wybierając procesor, warto zwrócić również uwagę na częstotliwość taktowania, która powinna wynosić minimum 2.0 GHz – ona również wpływa na szybkość działania komputera, jak również wygodę jego użytkowania.

Pamięć RAM

Kolejnym istotnym elementem jest pamięć RAM. Im więcej jej w komputerze, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ umożliwia ona lepsze wykorzystanie potencjału procesora. Różnego rodzaju dane magazynowane są właśnie w pamięci RAM, do której procesor ma szybki dostęp, co z kolei zapewnia płynność pracy na komputerze. Co więcej, pamięć operacyjna pozwala bezproblemowo korzystać z kilku arkuszy lub dokumentów jednocześnie. Powinna ona wynosić w laptopie przynajmniej 4 GB, choć lepiej, jeśli będzie to 8 GB. Warto też sprawdzić, czy komputer daje możliwość ewentualnego zwiększenia pamięci RAM w przyszłości – jeśli tak, nie będziesz musiał po pewnym czasie wymieniać komputera na nowy, a tym samym sporo zaoszczędzisz.

Dysk

Wybierając laptop do biura, zwróć uwagę na dysk, na którym najpewniej będziesz przechowywał sporą ilość plików. Jednocześnie ważne jest, aby komputer działał szybko i sprawnie. Dlatego zdecydowanie polecamy zakup komputerów z dyskiem SSD, który sprawi, że system operacyjny oraz wszelkie programy będą uruchamiały się znacznie szybciej niż w przypadku dysku HDD, co ma duże znaczenie w pracy biurowej. Jak pokazują różnego rodzaju testy, dysk SSD potrafi przyspieszyć działanie komputera nawet 10 razy! Pod tym względem jest on zatem bezkonkurencyjny w porównaniu do dysku HDD.

Ponadto, od dysku HDD model SSD różni się tym, że pracuje dużo ciszej, co również sprzyja w wykonywaniu codziennych obowiązków. Nie posiada on także części ruchomych, dzięki czemu trudniej jest go uszkodzić, co z kolei znacznie zwiększa bezpieczeństwo danych. Dobrym wyborem będzie również opcja hybrydowa, stanowiąca połączenie funkcjonalności dysku HDD i SSD. Dzięki niej uzyskasz większą pojemność, jednak kosztem potencjalnie większej awaryjności.

Dlaczego dysk ssd?

Grafika przedstawia korzyści wynikające z dysku SSD w laptopie

Karta graficzna

W laptopach do biura w zupełności wystarczy karta zintegrowana – o ile, rzecz jasna, pracujesz (lub Twoim pracownicy pracują) głównie z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi czy też z prostymi prezentacjami. Sprawdzi się ona również podczas pracy na dwóch, a nawet trzech monitorach jednocześnie. Dedykowane karty graficzne przydadzą się z kolei grafikom, osobom tworzącym zaawansowane animacje lub filmy, a także wszystkim osobom tworzącym projekty 3D. W standardowym laptopie biurowym taka karta nie jest jednak potrzebna.

Bateria

Najlepszy laptop do biura powinien być wyposażony również w pojemną baterię – zwłaszcza, jeśli korzystasz z niego nie tylko przy biurku, ale także np. w pociągach. Pozwoli Ci ona uniknąć stresu związanego z szukaniem gniazdek. Zapewne wolałbyś również, aby podczas ważnego spotkania biznesowego czy też wideokonferencji laptop się nie wyłączył. W każdej z tych sytuacji przyda się sprzęt, który pracuje bez ładowarki przynajmniej przez godzinę (a najlepiej kilka godzin). Jeżeli jednak zamierzasz korzystać z laptopa jedynie w biurze, ten parametr będzie miał – tak naprawdę – większego znaczenia.

Klawiatura

Warto wybrać komputer z klawiaturą odpowiadającą Twojemu stylowi pracy. Przykładowo, księgowemu spodoba się klawiatura z blokiem numerycznym (który nie występuje w mniejszych laptopach), natomiast dziennikarz czy copywriter zdecyduje się najpewniej na model z większymi i wygodniejszymi klawiszami, które umożliwią bardziej komfortowe pisanie. W opinii większości użytkowników najwygodniejsze klawiatury występują w biznesowych laptopach z serii Lenovo ThinkPad oraz Dell Latitude.

Najlepszy laptop do biura będzie posiadał także klawiaturę wodoodporną. Dlaczego? Cóż, wszyscy wiemy, że komputer i kawa to w pracy biurowej nierozerwalny duet. Wystarczy lekko potrącić kubek, aby napój trafił na klawisze, zakłócając ich pracę na stałe. Zepsuta klawiatura wymaga wówczas wymiany, chyba że jest właśnie wodoodporna – w takim przypadku pyszny napój nie będzie dla Twojego laptopa żadnym zagrożeniem. Fajnym bonusem będzie również podświetlenie klawiatury, które pozwoli Ci swobodnie pracować przy słabym świetle oraz w podróży.

Laptop z klawiaturą wyspową

Złącza

Laptopy biurowe powinny być wyposażone w bogaty pakiet złączy, dzięki czemu będzie można podpiąć do nich wiele rozmaitych urządzeń, jak chociażby monitor, projektor, skaner czy też drukarkę. Warto sprawdzić czy laptop posiada zatem takie gniazda, jak:

  • USB – najczęściej jest to USB 3.0 lub 3.1, ale coraz częściej spotykane jest również USB typu C, dzięki któremu można podłączyć smartfona, jak również monitor. Co więcej, w niektórych laptopach port ten pozwala naładować akumulator.
  • DIsplayPort i HDMI – laptop do biura powinien być wyposażony również i w te złącza, które umożliwiają podłączenie do niego projektora lub monitora, co jest sporym atutem podczas pracy oraz spotkań biznesowych.
  • Thunderbolt – to nowoczesny interfejs, który zapewnia najszybszy transfer danych.
  • Gniazdo słuchawkowe – dzięki złączu mini jack bez problemu podłączysz do laptopa słuchawki oraz zewnętrzne głośniki.
  • Ethernet / RJ45 – jest to typ portu, który umożliwia przewodowe połączenie z internetem, jednak w szczególnie smukłych laptopach może go zabraknąć – wówczas wystarczy jednak podłączyć przejściówkę USB na RJ45.
  • Czytnik kart pamięci – złącze to przydaje się, kiedy potrzebujesz szybko przenieść pliki na laptopa np. ze smartfona lub aparatu fotograficznego.

Korzystasz często z wielu gniazd naraz? Jeśli tak, sprawdź czy interesujący Cię laptop można podłączyć do stacji dokującej – urządzenie to pozwala przyłączyć jeszcze większą liczbę urządzeń, co bywa podczas pracy sporą zaletą. Stację dokującą zazwyczaj podłącza się do portu USB, a dzięki niej można utrzymać ład i porządek na biurku, co z kolei ma duży wpływ na higienę pracy.

Ekran

Jeżeli chodzi o wielkość ekranu, wśród laptopów biurowych zdecydowanie dominują laptopy z matrycą o przekątnej 15,6”. Dobrą opcją są również laptopy 14-calowe, które są niewiele mniejsze, a zapewniają nieco większą mobilność. Jeśli zamierzasz często przemieszczać się z komputerem, idealną opcją będą urządzenia 12-calowe, które mogą pełnić również rolę laptopów dodatkowych, z których będziesz korzystał jedynie podczas podróży.

Przy zakupie warto zwrócić uwagę również na matrycę, która może być matowa lub błyszcząca. W pracy lepiej sprawdzi się ta pierwsza, ponieważ nie odbija światła. O ile w biurze możesz nawet nie zauważyć różnicy między nią a matrycą błyszczącą (ponieważ nie musisz pracować przy oknie), z pewnością dostrzeżesz ją podczas wykonywania obowiązków w podróży. Błyszcząca matryca zapewnia z kolei żywsze, bardziej intensywne kolory, co jednak rzadko kiedy jest priorytetem podczas korzystania z podstawowych pakietów biurowych.

A co z rozdzielczością ekranu? Obecnie w urządzeniach biurowych najczęściej spotykana jest rozdzielczość Full HD (1920×1080) , która zapewnia całkiem spory obszar roboczy, dzięki czemu z powodzeniem można pracować na kilku oknach naraz. Większa rozdzielczość, jak np. 4K (2560×1440) , sprawia, że jeszcze więcej mieści się na ekranie (choć w Twojej pracy nie musi być wcale to potrzebne). Obie te rozdzielczości zapewniają również dużą szczegółowość obrazu. Do pracy biurowej wystarczą tak naprawdę również niższe rozdzielczości HD (1366x768) czy HD+ (1600x1900)

Jak ekran w laptopie?

Obudowa

Urządzenia biurowe są dość mocno eksploatowane, dlatego warto zwrócić uwagę również na ich konstrukcję. Dobrze, jeśli będą one wykonane z trwałego, wysokiej jakości tworzywa. Najtańsze są laptopy z obudową plastikową, jednak dużo mocniejsze są te o konstrukcji z aluminium oraz włókna węglowego. Materiały te podnoszą również prestiż oraz komfort użytkowania.

System operacyjny

Wśród systemów operacyjnych występujących w laptopach biurowych bezsprzecznie króluje Windows, a konkretnie – Windows 10 Home lub Pro. Są to najbardziej intuicyjne systemy, które większość z nas doskonale zna. Wystarczy poprawnie je skonfigurować, aby w pełni cieszyć się ich możliwościami. Bardzo popularny jest również system macOS, który słynie z tego, iż zapewnia większe bezpieczeństwo oraz stabilność – na początku korzystanie z niego bywa jednak trudne. Najmniej intuicyjnym systemem operacyjnym jest z kolei Linux, do korzystania z którego wymagana jest znajomość określonych komend.

Waga

Ten parametr jest istotny jedynie wtedy, jeżeli wiesz, że Ty lub Twoi pracownicy będą przemieszczać się z laptopem. Pomyśl tu nie tylko o zabieraniu komputera do domu czy w podróże, ale również spotkaniach w obrębie firmy, podczas których laptop przenoszony jest z jednego pomieszczenia do drugiego. Im bardziej będzie on mobilny, tym większa wygoda dla Ciebie i Twoich podwładnych.

Kamerka

Najlepszy laptop do biura musi być wyposażony w kamerkę, która umożliwi sprawny kontakt z zespołem, klientami, a nawet uczestnictwo w różnego rodzaju kursach oraz szkoleniach. W niektórych laptopach występuje ona od razu z osłonką, jednak wciąż jest to jeszcze rzadko spotykane – w takich sytuacjach zalecamy zakup osobnej zaślepki (którą znajdziesz np. w RNEW).

Zaślepka na kamerę w laptopie

Jaki laptop do biura do 2000 3000 zł?

W przypadku laptopów do biura rozpiętość cen jest bardzo duża. Klienci najczęściej zainteresowani są modelami do 2000 -3000 zł. Czym się one charakteryzują?

Laptop do biura do 3000 zł

Laptop do biura w tym segmencie cenowym sprosta wszystkim najważniejszym zadaniom – zwłaszcza, jeśli jest to model poleasingowy, który w tym przedziale cenowym ma o wiele lepsze parametry niż komputery nowe. Doskonale sprawdzi się on do pracy z dokumentami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi. Bez problemu wykorzystasz go również do wideokonferencji na takich narzędziach, jak Zoom czy też Microsoft Teams.

Sercem laptopa do 3000 zł jest porządny procesor, z serii Intel Core i5 lub i7. Zazwyczaj są to modele ze zintegrowaną kartą graficzną, choć od tej reguły są pewnie wyjątki. Bez problemu znajdziesz w tej półce cenowej komputer z 8, a nawet 16 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD, nawet o pojemności 512 GB. Takie podzespoły zapewnią Ci z kolei optymalne warunki do pracy. Zwykle laptopy do 3000 zł są również wyposażone w system operacyjny, jak np. Windows 10 Pro lub Home. Sprawdź Laptopy do 3000 zł. korzystając z sortowania po cenie.

Laptop do biura do 2000 zł

Czy można znaleźć dobry laptop do biura do 2000 zł? Oczywiście, że tak – zwłaszcza, jeśli celujesz w modele poleasingowe. Również i takie komputery mogą posiadać wydajny procesor, jak np. Intel Core i5. Od droższego sprzętu różnią się one najczęściej ilością pamięci RAM, choć również i tutaj w wielu przypadkach wynosi ona 8 GB. Laptopy te posiadają również zintegrowany układ graficzny oraz dysk – SSD lub HDD.

Wśród laptopów do biura do 2000 zł można znaleźć najczęściej modele 13-, 14- lub 15-calowe, o rozdzielczości Full HD lub HD, która również sprawdzi się w pracach biurowych. Podobnie jak i komputery do 3000 zł, również i one powinny być wyposażony w system operacyjny Windows. Sprawdź wszystkie Laptopy do 2000 zł. korzystając z sortowania po cenie.

Najlepszy laptop do biura Dell, HP, Lenovo.

Najlepszy laptop do biura to… No właśnie, nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest to, że najbardziej interesujące modele do pracy oferują trzy marki: Dell, HP oraz Lenovo. Czym się one charakteryzują i dlaczego warto przede wszystkim na nie zwrócić uwagę?

Laptopy do biura Dell

Dell to duża, międzynarodowa marka z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Specjalizuje się ona w produkcji notebooków biznesowych. Wszystkie uwzględnione w nich udogodnienia zostały wprowadzone z myślą o pracy biurowej. Jak się okazuje, nawet najtańsze modele Dell wyróżniają się szerokim wachlarzem zalet. W większości przypadków wyposażone są one w komfortowe klawiatury wyspowe, które ułatwiają szybkie pisanie. W zależności od modelu oraz konfiguracji, mogą mieć one nawet 16 GB pamięci RAM, dysk SSD o pojemności 480 GB oraz procesor Intel Core i7 i dotyczy to nie tylko tych najbardziej prestiżowych laptopów klasy premium. W portfolio marki znajdują się również tańsze modele, w różnych przedziałach cenowych, dzięki czemu możesz je idealnie dobrać do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Laptopy do biura HP

Mówiąc o laptopach do biura nie można zapomnieć również o marce HP. Jej produkty stanowią wyjątkowe połączenie wysokiej jakości z atrakcyjną ceną – najtańsze laptopy w naszej ofercie kosztują zwykle około 450 zł, choć droższe laptopy mogą pochwalić się lepszym wyposażeniem. Warto zwrócić uwagę głównie na serie takie, jak EliteBook, ProBook, Stream oraz Spectre. Są one przyzwoicie wykonane, a zastosowane w nich podzespoły zapewniają płynną i efektywną pracę. Posiadają one różne zabezpieczenia, a także wiele portów, które pozwolą Ci – w razie potrzeby – skorzystać z innych urządzeń. Zdecydowanie najbardziej prestiżowa jest seria Zbook, która zaprojektowana została jednak z myślą o tych najbardziej wymagających użytkownikach, a więc grafikach, programistach, fotografach – podczas prac biurowych nie wykorzystasz wszystkich jej możliwości, chyba że zajmujesz się bardzo zaawansowanymi projektami.

Laptopy do biura Lenovo

Od wielu lat świetną opinią cieszą się również laptopy Lenovo. Dotyczy to zwłaszcza serii ThinkPad, która jest stałym gościem zarówno w polskich, jak i zagranicznych biurach. Wyróżniają się pod względem komfortu użytkowania, a do tego posiadają zwykle 14-calowe matryce, które zwiększają ich mobilność. Wśród laptopów do 2000-3000 zł znajdziesz już bardzo zaawansowane technicznie modele. Niektóre z nich wyposażone są w technologię szybkiego ładowania, dzięki której można naładować komputer w ciągu godziny, co jest istotne, jeśli nie masz stałego dostępu do prądu. Wyposażone są one również w bardzo wygodne klawiatury, które w dodatku są wodoodporne. Co więcej, przeszły one trudne i rygorystyczne testy w ekstremalnych warunkach, co jest najlepszym dowodem na ich niesamowitą wytrzymałość.

Jaki laptop do biura wybrać? Wielkość

Przy wyborze laptopa jednym z najważniejszych kryteriów jest również ich wielkość.

Małe i mobilne laptopy 12,5”

Interesują Cię szczególnie małe i lekkie laptopy biurowe? W Twoje potrzeby idealnie zatem się wpiszą laptopy 12-calowe, które są ultramobilne, dzięki czemu będziesz mógł na nich pracować nie tylko w firmie, ale również w domu oraz podróży. Bez problemu zmieścisz je w plecaku lub lżejszej torbie. Takie modele zwykle wyróżniają się długim czasem pracy baterii oraz atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości – pod względem funkcjonalności nie są one wszak gorsze od większych konstrukcji. Wiele z nich wyposażonych jest wysokiej klasy procesory oraz dużą ilość pamięci RAM. Co więcej, wśród nich znajdziesz modele łączące funkcje komputera z tabletem – posiadają one dotykowe ekrany, które jeszcze bardziej zwiększą Twoją efektywność.

Standardowe laptopy biurowe 14’’

Laptopy 14-calowe to niezwykle uniwersalne urządzenia, które z jednej strony zapewniają ogromny komfort użytkowania, z drugiej natomiast są stosunkowo lekkie – standardowy laptop tego typu waży 1,4-1,5 kg. Z powodzeniem zastąpią one zatem komputer stacjonarny. To także idealne rozwiązanie dla osób, które potrzebują mobilnej stacji roboczej, a nie chcą, aby sprzęt zajmował im zbyt dużo miejsca na biurku. Ważne jest też to, że cechują się one dłuższym czasem baterii niż modele 15- czy 17-calowe. Należy zaznaczyć, że wśród urządzeń tej wielkości można znaleźć wiele laptopów o zróżnicowanych podzespołach. Warto tu wymienić chociażby Lenovo ThinkPad T440, HP EliteBook 840 czy Dell Latitude E7470. A to dopiero początek listy interesujących, 14-calowych modeli.

Większe laptopy biurowe 15,6’’

Mówiąc o laptopach biurowych nie można zapomnieć również o tych nieco większych, 15-calowych. Docenią je zwłaszcza osoby, które na co dzień korzystają z bloku numerycznego (który nie jest dostępny w mniejszych laptopach). Ze swoimi 13- i 14-calowymi konkurentami wygrywają także pod względem liczby portów, dzięki czemu łatwiej jest je podłączyć do wielu urządzeń naraz. Lepiej się sprawdzają również pod względem wygody. Większy ekran doskonale spisuje się podczas wielogodzinnej pracy i nie męczy nadmiernie wzroku. Do minusów takich laptopów należy z kolei mniejsza mobilność, choć oczywiście jest możliwość zabrania ich w podróż czy na spotkanie.

Laptopy do biura w RNEW

Szukasz laptopa, który z powodzeniem posłuży Ci przez wiele lat? A może poszukujesz komputerów dla swoich pracowników? W RNEW oferujemy szeroki wachlarz laptopów biurowych z mocnymi podzespołami, w bardzo interesujących cenach. Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń na numer 52 506 59 70

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel