Laptop do biura - czym powinien się charakteryzować?

2021-11-17
Laptop do biura - czym powinien się charakteryzować?

Chcesz kupić doskonały laptop do pracy biurowej, a może wyposażyć w odpowiedni sprzęt wszystkich swoich pracowników? Warto wybrać urządzenie, które będzie spełniało wszystkie wymagania, a zarazem zapewniało komfortową pracę. Jaki laptop do pracy biurowej będzie odpowiedni? Dowiedz się, czym powinien cechować się taki sprzęt!

Jaki laptop biurowy kupić?

Każdy, kto kompletuje domowe biuro marzy o tym, by było ono maksymalnie dopasowane do jego potrzeb i preferencji. Komputer do pracy w biurze nie musi mieć najlepszych podzespołów – ich potencjał i tak nie będzie wykorzystywany. Dlatego też doskonałym rozwiązaniem będzie zakup laptopa poleasingowego. Można w ten sposób zaoszczędzić, wpłynąć pozytywnie na środowisko i zyskać sprzęt, który jest idealnie dostosowany do wielogodzinnej pracy. Na jakie podzespoły zwracać uwagę przy zakupie laptopa poleasingowego?

Procesor laptopa biurowego

Laptop biurowy powinien umożliwiać płynną pracę w wielu programach jednocześnie. Nie może on pobierać zbyt dużo energii, za mocno się nagrzewać i hałasować. Doskonale sprawdzą się tu zatem np.: niskonapięciowe procesory Intel Core i5, które zapewniają również dłuższy czas pracy baterii. Oznaczone są one na końcu literką U, jak np. w modelu i5-7200U. W pracy sprawdzą się również inne procesory z serii Intel Core i5, a także i7. W przypadku prostych pakietów biurowych sprawdzą się również mniej wydajne jednostki z serii Intel Core i3, jednak warto wybierać lepsze procesory, które bez problemu sprostają wymaganiom nowocześniejszych programów. Wybierając procesor, warto zwrócić również uwagę na częstotliwość taktowania, która powinna wynosić minimum 2.0 GHz. Wpływa ona na szybkość działania urządzenia i płynność, a więc ma przełożenie na komfort użytkowania.

Wybór matrycy

Komfort i nieduże zmęczenie oczu to najistotniejsze cechy przy wielogodzinnej pracy. Dlatego też należy zwrócić uwagę na rodzaj matrycy. Najlepiej sprawdzi się matowa – chroni przed refleksami. Błyszcząca matryca zapewnia z kolei żywsze, bardziej intensywne kolory, co jednak rzadko kiedy jest priorytetem podczas korzystania z podstawowych pakietów biurowych. Jeżeli chodzi o wielkość ekranu, wśród laptopów biurowych zdecydowanie dominują laptopy z matrycą o przekątnej 15,6”. Dobrą opcją są również laptopy 14-calowe, które są niewiele mniejsze, a zapewniają nieco większą mobilność. Jeśli zamierzasz często przemieszczać się z komputerem, idealną opcją będą urządzenia 12-calowe, które mogą pełnić również rolę laptopów dodatkowych, z których będziesz korzystać jedynie podczas podróży.

Odpowiednia klawiatura

Warto wybrać urządzenie z klawiaturą odpowiadającą Twojemu stylowi pracy. Przykładowo, księgowemu spodoba się klawiatura z blokiem numerycznym (który nie występuje w mniejszych laptopach), natomiast dziennikarz czy copywriter zdecyduje się najpewniej na model z większymi i wygodniejszymi klawiszami, które umożliwią bardziej komfortowe pisanie. W opinii większości użytkowników najwygodniejsze klawiatury występują w biznesowych laptopach z serii Lenovo ThinkPad oraz Dell Latitude.

 

Laptop z klawiaturą wyspową

Pamięć RAM

Kolejnym istotnym elementem na jaki warto zwrócić uwagę, wybierając laptop do pracy biurowej, jest pamięć RAM. Im więcej jej w komputerze, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ umożliwia ona lepsze wykorzystanie potencjału procesora. Różnego rodzaju dane magazynowane są właśnie w pamięci RAM, do której procesor ma szybki dostęp, co z kolei zapewnia płynność pracy. Co więcej, pamięć operacyjna pozwala bezproblemowo korzystać z kilku arkuszy lub dokumentów jednocześnie. Powinna ona wynosić w laptopie przynajmniej 8 GB. Warto też sprawdzić, czy komputer daje możliwość ewentualnego zwiększenia pamięci RAM w przyszłości – jeśli tak, nie będziesz musiał po pewnym czasie wymieniać komputera na nowy, a tym samym sporo zaoszczędzisz.

Dysk

Wybierając laptop do biura, zwróć uwagę na dysk, na którym najpewniej będziesz przechowywał sporą liczbę plików. Jednocześnie ważne jest, aby działał on szybko i sprawnie. Dlatego zdecydowanie polecamy zakup urządzeń z dyskiem SSD, który sprawi, że system operacyjny oraz wszelkie programy będą uruchamiały się znacznie szybciej niż w przypadku dysku HDD, co ma duże znaczenie w pracy biurowej. Jak pokazują różnego rodzaju testy, dysk SSD potrafi przyspieszyć działanie sprzętu nawet 10 razy! Pod tym względem jest on zatem bezkonkurencyjny w porównaniu do dysku HDD.

Ponadto, od dysku HDD model SSD różni się tym, że pracuje dużo ciszej, co również sprzyja w wykonywaniu codziennych obowiązków. Nie posiada on także części ruchomych, dzięki czemu trudniej jest go uszkodzić, co z kolei znacznie zwiększa bezpieczeństwo danych. Dobrym wyborem będzie również opcja hybrydowa, stanowiąca połączenie funkcjonalności dysku HDD i SSD. Dzięki niej uzyskasz większą pojemność, jednak kosztem potencjalnie większej awaryjności.

Dlaczego dysk ssd?
Grafika przedstawia korzyści wynikające z dysku SSD w laptopie

Karta graficzna – czy jest ważna w laptopie biurowym?

W laptopach do biura w zupełności wystarczy karta zintegrowana – o ile, rzecz jasna, pracujesz (lub Twoim pracownicy pracują) głównie z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi czy też z prostymi prezentacjami. Sprawdzi się ona również podczas pracy na dwóch, a nawet trzech monitorach jednocześnie. Dedykowane karty graficzne przydadzą się z kolei grafikom, osobom tworzącym zaawansowane animacje lub filmy, a także wszystkim osobom tworzącym projekty 3D. W standardowym laptopie biurowym taka karta nie jest jednak potrzebna.

Złącza

Laptopy biurowe powinny być wyposażone w bogaty pakiet złączy, dzięki czemu będzie można podpiąć do nich wiele rozmaitych urządzeń, jak chociażby monitor, projektor, skaner czy też drukarkę. Warto sprawdzić czy laptop posiada zatem takie gniazda, jak:

 • USB – najczęściej jest to USB 3.0 lub 3.1, ale coraz częściej spotykane jest również USB typu C, dzięki któremu można podłączyć smartfona, jak również monitor. Co więcej, w niektórych laptopach port ten pozwala naładować akumulator.
 • DIsplayPort i HDMI – laptop do biura powinien być wyposażony również i w te złącza, które umożliwiają podłączenie do niego projektora lub monitora, co jest sporym atutem podczas pracy oraz spotkań biznesowych.
 • Thunderbolt – to nowoczesny interfejs, który zapewnia najszybszy transfer danych.
 • Gniazdo słuchawkowe – dzięki złączu mini jack bez problemu podłączysz do laptopa słuchawki oraz zewnętrzne głośniki.
 • Ethernet / RJ45 – jest to typ portu, który umożliwia przewodowe połączenie z internetem, jednak w szczególnie smukłych laptopach może go zabraknąć – wówczas wystarczy jednak podłączyć przejściówkę USB na RJ45.
 • Czytnik kart pamięci – złącze to przydaje się, kiedy potrzebujesz szybko przenieść pliki na laptopa np. ze smartfona lub aparatu fotograficznego.

Korzystasz często z wielu gniazd naraz? Jeśli tak, sprawdź czy interesujący Cię laptop można podłączyć do stacji dokującejurządzenie to pozwala przyłączyć jeszcze większą liczbę urządzeń, co bywa podczas pracy sporą zaletą. Stację dokującą zazwyczaj podłącza się do portu USB, a dzięki niej można utrzymać ład i porządek na biurku, co z kolei ma duży wpływ na higienę pracy.

Rozdzielczość ekranu

Obecnie w laptopach do pracy biurowej najczęściej spotykana jest rozdzielczość Full HD (1920×1080), która zapewnia całkiem spory obszar roboczy, dzięki czemu z powodzeniem można pracować na kilku oknach naraz. Większa rozdzielczość, jak np. 4K (2560×1440) , sprawia, że jeszcze więcej mieści się na ekranie (choć w Twojej pracy nie musi być wcale to potrzebne). Obie te rozdzielczości zapewniają również dużą szczegółowość obrazu. Do pracy biurowej wystarczą tak naprawdę również niższe rozdzielczości HD (1366x768) czy HD+ (1600x1900).

Przy zakupie warto zwrócić uwagę również na matrycę, która może być matowa lub błyszcząca. W pracy lepiej sprawdzi się ta pierwsza, ponieważ nie odbija światła. O ile w biurze możesz nawet nie zauważyć różnicy między nią a matrycą błyszczącą (ponieważ nie musisz pracować przy oknie), z pewnością dostrzeżesz ją podczas wykonywania obowiązków w podróży. Błyszcząca matryca zapewnia z kolei żywsze, bardziej intensywne kolory, co jednak rzadko kiedy jest priorytetem podczas korzystania z podstawowych pakietów biurowych.

Jak ekran w laptopie?

Obudowa – jakie cechy powinna posiadać?

Urządzenia biurowe są dość mocno eksploatowane, dlatego warto zwrócić uwagę również na ich konstrukcję. Dobrze, jeśli będą one wykonane z trwałego, wysokiej jakości tworzywa. Najtańsze są laptopy z obudową plastikową, jednak dużo mocniejsze są te o konstrukcji z aluminium oraz włókna węglowego. Materiały te podnoszą również prestiż oraz komfort użytkowania. Jeśli często podróżujesz z laptopem biurowym, to wybierz sprzęt z dodatkowo wzmocnioną obudową.

Waga

Ten parametr jest istotny jedynie wtedy, jeżeli wiesz, że Ty lub Twoi pracownicy będą przemieszczać się z laptopem. Pomyśl tu nie tylko o zabieraniu go do domu czy w podróże, ale również o spotkaniach w obrębie firmy, podczas których laptop przenoszony jest z jednego pomieszczenia do drugiego. Im bardziej będzie on mobilny, tym większa wygoda dla Ciebie i Twoich podwładnych.

Kamerka

Najlepszy laptop do biura musi być wyposażony w kamerkę, która umożliwi sprawny kontakt z zespołem, klientami, a nawet uczestnictwo w różnego rodzaju kursach oraz szkoleniach. W niektórych laptopach występuje ona od razu z osłonką, jednak wciąż jest to jeszcze rzadko spotykane – w takich sytuacjach zalecamy zakup osobnej zaślepki.

Zaślepka na kamerę w laptopie

Laptop poleasingowy do pracy biurowej – czy to dobry wybór?

Czy do biura wystarczający będzie laptop poleasingowy? Jak najbardziej! Jeśli chcesz wyposażyć swoich pracowników w solidny sprzęt, to zdecydowanie lepiej będzie, gdy zaplanowany budżet wydasz na ten rodzaj urządzeń. To tani laptop do biura, który możesz wybrać według wymagń. Laptopy poleasingowe, w tej samej cenie co nowe urządzenia, oferują o wiele większą wydajność, mają lepsze podzespoły. Wybór takiego sprzętu to także duży wkład w ekologiczne działania. Niech Twoja firma będzie eko! Po co wydawać pieniądze na nowy sprzęt o gorszych parametrach, skoro w tej samej cenie możesz wyposażyć firmę w lepsze laptopy, które są wciąż w doskonałym stanie i nie powinny stać się elektrośmieciami? Decydując się na zakup laptopów poleasingowych do biura:

 • Oszczędzasz pieniądze
 • Masz pewność, iż urządzenia spełniają wymogi ergonomii pracy
 • Wybierasz spośród najlepszych marek
 • Otrzymujesz sprzęt z wydajnymi podzespołami
 • Możesz skorzystać z gwarancji
 • Masz możliwość wymiany sprzętu
 • Wykorzystasz profesjonalne doradztwo

 

Masz ograniczony budżet i szukasz dobrego laptopa w jego zakresie? Sprawdź naszą ofertę laptopów do 500, 10001500 i 2000 zł!

Polecane poleasingowe laptopy biurowe

Szukasz doskonałego laptopa do biura, który spełni Twoje oczekiwania, ale czujesz przytłoczenie wielością modeli do wyboru? Jaki laptop do pracy biurowej będzie najlepszy? Przedstawiamy trzy modele, które są szczególnie polecane i mają mnóstwo pozytywnych recenzji. Poznaj je!

Dell Latitude E5470 – wydajny i ergonomiczny

Elegancki design i niezwykle wytrzymała obudowa to dopiero wstęp do tego, co oferuje ten laptop. Ekran o wielkości 14" to standard w biurze – zapewnia on komfortową pracę przez wiele godzin bez zmęczenia oczu. Dzięki niemu nie będziesz wytężać wzroku, by zwrócić uwagę na szczegóły w Twojej prezentacji lub poprawnie wypełniać odpowiednie kolumny tabel. Matowa matryca dodatkowo chroni przed refleksami świetlnymi, a więc nic nie będzie Cię dekoncentrować. To także szybki laptop do pracy biurowej, należący do cenionej serii Latitude E5470. Pamięć 8 GB będzie wystarczająca do tego, aby przechowywać na nim programy i pliki, możesz wybrać także opcję 16 i 32 GB lub rozbudować pamięć w przyszłości. Obecnie coraz więcej danych przechowuje się w chmurze i w większości firm nie potrzebne są urządzenia z dużą pamięcią. Ten laptop biurowy posiada również szybki dysk SSD, który jest nie tylko bardziej wytrzymały, ale również znacznie skraca czas uruchamiania się komputera i aplikacji. Procesor Intel Core i5-6300U pozwala na obsługiwanie wielu procesów w tym samym czasie, co jest bardzo praktyczne. W szczególności, gdy jednocześnie poszukujesz informacji w internecie i obsługujesz programy, które wymagają większej mocy obliczeniowej. Model ten występuje także z procesorem w wersji i7 HQ (czterordzeniowy), co maksymalizuje jego moc obliczeniową i przekłada się na wydajność. Dużą zaletą tego urządzenia są złącza – ich duża liczba umożliwia łączenie się z urządzeniami do prezentowania, korzystanie z dodatkowego monitora i szybki przesył danych.

Niewielki laptop do biura - Laptop Lenovo ThinkPad T480

To komputer, który zostanie doceniony szczególnie przez osoby często podróżujące. Jest lekki – waży około 1,6 kilograma. To dobry laptop do pracy w biurze. Wyróżnia go także smukłość i standardowej wielkości ekran 14". Laptop Lenovo ThinkPad T480 sprawdzi się u przedstawicieli handlowych, ale okaże się także doskonały dla wszystkich osób, które oferują usługi u klientów i potrzebują sprzętu do wprowadzania danych. Biznesowy i elegancki wygląd sprawia, iż jest on reprezentacyjny. Sprzęt jest niewielki, ale wydajny. Posiada wygodną do pisania klawiaturę, szybki dysk SSD. W laptopie przeznaczonym do podróży nie mogło zabraknąć matowej matrycy, dzięki której możliwa jest praca w pełnym nasłonecznieniu. Obudowa została wzmocniona magnezem oraz pokryta warstwą, która chroni przed zabrudzeniami. Jeśli potrzebujesz mobilnego, lekkiego laptopa biurowego, który zabierzesz także na spotkanie z klientem, to ten model zapewne Ci się spodoba!

 

Jeśli Twoja praca nie jest mobilna, nie zależy Ci na małych gabarytach sprzętu biurowego, za to interesuje Cię wysoka wydajność i możliwość rozszerzania komputera o dodatkowe jednostki pamięci RAM lub wymiany podzespołów - być może lepiej sprawdzi się u Ciebie komputer stacjonarny do biura

Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy wyborze laptopa do biura?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą! Zadzwoń: 52 506 59 70

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel