Odnawianie sprzętów a ekologia – korzyści z kupowania i sprzedaży laptopów poleasingowych

2019-07-24
Odnawianie sprzętów a ekologia – korzyści z kupowania i sprzedaży laptopów poleasingowych

Czy wiesz, że nie więcej niż 40% odpadów elektronicznych jest poddawana recyklingowi? Każdego roku tony komputerów oraz ich części trafia na wysypiska. Część z nich jest bezpiecznie utylizowanych lecz wciąż mnóstwo zaśmieca środowisko i zagraża nie tylko przyrodzie oraz zwierzętom, ale także ludziom. Marketing, pojawiające się kolejne serie sprzętów, w których montuje się nieco lepsze podzespoły – to wszystko napędza sprzedaż, generuje niebezpieczne odpady. Przy tym konsumenci są nakłaniani do wydawania coraz więcej pieniędzy na urządzenia, z których potencjału nie będą korzystać, gdyż ich codzienne potrzeby są znacznie mniejsze. Jak można to zmienić?

Grafika na podstawie danych z: https://mobirank.pl/2021/01/13/globalny-rynek-komputerow-z-25-wzrostem-w-4q-2020-roku/

Co się dzieje ze zużytym sprzętem?

Produkcja nowych komputerów zużywa energię i generuje odpady. Około 270 kilogramów dwutlenku węgla, będącego gazem cieplarnianym, zostaje uwolnione w czasie wytwarzania jednego laptopa. Przy produkcji tego urządzenia zużywa się też 190 000 litrów wody. Same Stany Zjednoczone, aby zaspokoić rynkowe zapotrzebowanie na przenośne komputery w 2002 roku, wygenerowały emisje gazów cieplarnianych odpowiadające rocznym emisjom CO2 676000 samochodów. Na tym nie kończy się zgubny wpływ produkowania elektroniki i pogoni za coraz nowszym modelem sprzętu. Ogromne ilości elektrośmieci trafiają na wysypiska w Afryce. Wśród tysięcy ton starych komputerów, smartfonów i innych urządzeń znajduje się wiele używanych sprzętów, które zostały pozbawione możliwości dalszego użytkowania. To wpływa na cały ekosystem, jest przyczyną wymierania gatunków, skażenia środowiska i bezpośrednio przyczynia się do pogorszenia jakości życia na naszej planecie. Katastrofę klimatyczną można znacznie opóźnić, wystarczy maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości – bez obniżania komfortu swojego życia.

Grafika na podstawie danych z: https://circularcomputing.com/news/raw-materials-in-a-laptop/

Odnowione zamiast nowego - ekologiczne laptopy

Nie można całkowicie zrezygnować z używania części elektronicznych. Potrzebujemy urządzeń do codziennej pracy i rozrywki. Jednak można podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe i decydować się na ekologiczne laptopy do domu czy biura. Sprzęty używane, odnawiane, z wymienionymi podzespołami stają się coraz bardziej popularne. Dzięki temu możliwe jest bowiem zakupienie komputera, który jest dopasowany do potrzeb, a przy tym o wiele tańszy. Problem utylizacji elektrośmieci i marnowania sprawnych laptopów jest duży, jednak coraz częściej można skorzystać z usług firm zajmujących się odnawianiem elektroniki (refurbishing). Dzięki ich działaniom sprzęty mają szansę zyskać nowe życie, zamiast przedwcześnie trafiać na składowiska odpadów. Zarówno sprzedaż, jak i kupno odnowionych laptopów poleasingowych to ochrona środowiska.  Kiedy urządzenie zostaje ponownie wykorzystane, Ziemia nie traci zasobów zużytych przy produkcji nowej elektroniki i nie jest zanieczyszczana kolejnymi odpadami. Trzeba zarazem pamiętać, że kupując odnowione komputery poleasingowe, można zyskać urządzenie zgodne z aktualnymi standardami technologicznymi, przy jednoczesnym ograniczeniu swojego śladu węglowego, czyli całkowitej sumy emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez daną osobę. 

Grafika na podstawie danych z: https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7847-ElektroEko-raport-elektrosmieci-2019.pdf

Dlaczego warto wspierać ekologię przez kupno używanych sprzętów?

Część osób kieruje się błędnym przekonaniem, że nowe oznacza lepsze. Laptopy, które są nowe na rynku, często mają nieco lepsze podzespoły i odświeżony design. Jednak komputery używane można odnowić w taki sposób, że będą miały podobną wydajność, co nowe. Na pewno w tym samym przedziale cenowym lepszym rozwiązaniem okaże się laptop używany. Komputery poleasingowe są odświeżane, dokonuje się ich dokładnej diagnostyki, wymiany części i dzięki temu często pod niepozorną obudową z delikatnymi śladami użytkowania kryje się sprzęt doskonały do pracy czy do rozrywki. Laptopy poleasingowe doskonale sprawdzają się do pracy biurowej, codziennego użytkowania, ale można znaleźć też komputery specjalistyczne – dla programistów, grafików czy osób pracujących w trudnych warunkach. Bez problemu można w o wiele niższej cenie zakupić sprzęt dopasowany do przeznaczenia, a do tego przyczynić się do ochrony środowiska. Warto zwrócić uwagę na to, że większość stanowisk biurowych wykorzystuje komputery o przeciętnych parametrach. Muszą być wystarczające do surfowania po Internecie, obsługi firmowych programów oraz komunikacji. Takie laptopy poleasingowe są o wiele tańsze niż nowe, a ich żywotność również jest bardzo długa, co udowadnia chociażby to, że Rnew oferuje gwarancje na wiele komputerów (nawet do 36 miesięcy). Niedawne badania pracuj.pl[1] pokazują, że 42% osób podczas pracy korzysta chociaż raz w tygodniu z rozwiązań w chmurze. To pokazuje, że potrzebujemy coraz mniej miejsca na dysku, większość firm wprowadza bezpieczne przechowywanie danych w chmurze – ze względu na dobrą ochronę, ale też możliwość pracy zdalnej i wygodę dostępu do wszystkich plików. Obecnie nie potrzebne są najnowocześniejsze technologie do codziennej pracy, okazuje się, iż mnóstwo firm nie wykorzystuje potencjału urządzeń elektronicznych.

 

[1] https://prowly-uploads.s3.eu-west-1.amazonaws.com/uploads/landing_page_image/image/329751/3feb1d2d7db7528d3c9d527ff1dcdd39.pdf

 


 

Przeczytaj więcej o zaletach sprzętu poleasingowego w artykule: Czy warto kupić laptop poleasingowy?


 

Laptopy poleasingowe a podejście Zero Waste

Zero Waste (tłumaczone dosłownie jako „zero odpadów” albo „zero marnowania”) to styl życia skoncentrowany na tym, by generować jak najmniej odpadów, a co za tym idzie – nie zanieczyszczać środowiska. Zamiast produkować śmieci, używa się dostępnych zasobów. Remarketing odnowionych sprzętów jest zgodny z opisanym proekologicznym podejściem. Odświeżanie, testowanie, sprzedawanie, a z drugiej strony – kupowanie poleasingowych laptopów staje się wyrazem odpowiedzialnej produkcji, konsumpcji, ponownego wykorzystania i odzyskiwania wyrobów bez szkodliwej dla środowiska utylizacji i zrzutów do ziemi, wody i powietrza.  Życie według idei Zero Waste wymaga stosowania w praktyce zasad znanych jako 5R:

Refuse – odmawiaj            

Reduce – ograniczaj         

Reuse – wykorzystuj ponownie           

Recycle – poddaj recyklingowi            

Rot – kompostuj  

 

Do listy reguł dbania o środowisko dodaliśmy swoje „R” – refurbish, czyli odnawiaj. To kolejny sposób na ratowanie planety przed groźnymi skutkami globalnego ocieplenia, zmieniającego się klimatu i generowania większej ilości odpadów, niż jesteśmy w stanie przetworzyć bądź zutylizować.

Wiele części elektronicznych znajdujących się w laptopie (zwłaszcza baterii) okazuje się bardzo trudnych do odpowiedzialnej utylizacji, dlatego lepiej używać ich w obiegowej ekonomii technologii, polegającej na ograniczeniu marnowania przydatnych zasobów. 

 

Źródło: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/economy/20151201STO05603/gospodarka-o-obiegu-zamknietym-definicja-znaczenie-i-korzysci-wideo

Kupując laptopy poleasingowe, walczysz z efektami globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych – wybierz ekologiczne komputery

Główną przyczyną globalnego ocieplenia jest emisja dwutlenku węgla, stanowiąca 57% całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Zakup odnowionych sprzętów zmniejsza zapotrzebowanie na produkcję zupełnie nowych laptopów. Wraz z ograniczoną produkcją elektroniki, obniża się również emisja dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, pochodząca z wytwarzania komputerów, a to w rezultacie spowalnia proces globalnego ocieplenia i opóźnia nadejście jego groźnych dla środowiska konsekwencji. 

 

Zmiany klimatyczne to kolejny problem, z którym styka się współczesny człowiek. Jednym z kroków do jego rozwiązania może być remarketing sprzętów. Sprzedaż używanych laptopów pochodzących z leasingu zmniejsza potrzebę eksploatowania surowców wykorzystywanych do produkcji elektroniki. Ekologiczne komputery pozwalają oszczędzić cenne naturalne zasoby, uchronić florę i faunę Ziemi przed negatywnymi skutkami działalności człowieka, wpływającymi ostatecznie na klimat planety.

Czy odnowione sprzęty mogą być lepsze od nowych z salonu? Korzystny refurbish

Kupowanie poleasingowych laptopów – sprawdzonych, odświeżonych i gotowych do ponownego użytku – nie oznacza nabywania przestarzałego sprzętu. Większość urządzeń to wysokiej klasy  komputery o biznesowym rodowodzie, znacznie wydajniejsze niż znaczna część nowych modeli z ich półki cenowej: laptopy, komputery, monitory. Co ciekawe, nierzadko odnowiona elektronika, okazuje się mniej awaryjna niż zupełnie nowy produkt. Choć może wydawać się to dziwne, wytłumaczenie tej sprawy jest całkiem proste. Zupełnie nowy produkt przechodzi wszystkie standardowe kontrole jakości jeden raz, z kolei laptop poleasingowy – dwukrotnie. Sprawia to, że do klienta trafia sprzęt niezawodny, tańszy, a w dodatku pozwalający opowiedzieć się za ideą Zero Waste. 

 

Kupno odnowionych sprzętów okazuje się lepszym wyborem niż zakup nowego modelu, jeśli weźmie się pod uwagę kwestie finansów i ochrony środowiska. Laptopy poleasingowe są tańsze, a w dodatku ich nabywanie pozwala zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i zredukować ślad węglowy. To także kolejny sposób na to, by ograniczyć ilość generowanych odpadów, żyjąc zgodnie z podejściem Zero Waste i jego zasadami.

 


Zobacz także:

Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Gdańsk, Bielsko, Białystok, Toruń, Gdynia, Szczecin, Częstochowa, Kielce, Gliwice
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixel