Jak dbać o komputer stacjonarny – 4 najważniejsze zasady

2018-12-07

Krok 1 – odpowiednia wentylacja


Komputer stacjonarny nawet podczas podstawowej pracy generuje bardzo wysokie temperatury. Im posiada on wydajniejsze podzespoły, tym wytwarza więcej ciepła. Mimo wbudowanego układu chłodzenia, brak odpowiedniej opieki nad wentylacją komputera może doprowadzić do jego przegrzania, co w konsekwencji może oznaczać trwałą usterkę i konieczność odwiedzenia serwisu.

Układ chłodzenia bardzo dobrze sobie radzi z ciepłem wytwarzanym podczas pracy naszego komputera stacjonarnego, jednak po pewnym czasie otwory wentylacyjne pokrywają się sporą warstwą kurzu. Aby pozbyć się szkodnika, możemy użyć sprężonego powietrza lub zwyczajnego odkurzacza, którego moc ustawiona jest na minimum. Warto zwrócić uwagę na hałas, który podczas pracy generuje wentylator. Jeśli po dokładnym jego oczyszczeniu zauważasz, że głośność pracy tego elementu jest niepokojąca, to warto odwiedzić najbliższy serwis i przekonać się, czy nasz wentylator jest w pełni sprawny. Dobry wentylator do komputera powinien działać cicho, ale skutecznie!


Krok 2 – lokalizacja


Każdy przyszły użytkownik komputera stacjonarnego jeszcze przed jego zakupem ma w głowie plan, gdzie ulokuje swój nowo nabyty sprzęt. Czy każdy pamięta jednak o tym, aby komputer stacjonarny był trzymany z daleka od dodatkowych źródeł ciepła lub miejsc narażonych na wilgoć? Pamiętaj wybierz odpowiednie miejsce, w którym twój komputer nie będzie narażony na szkodliwe czynniki.

Krok 3 – dbaj o wnętrze komputera


Kurz to wróg numer jeden nie tylko układu chłodzenia w naszym komputerze stacjonarnym. Jego nadmiar we wnętrzu obudowy urządzenia może doprowadzić do awarii poszczególnych podzespołów. Co należy robić, aby uniknąć uszkodzenia, chociażby płyty głównej lub karty graficznej? Przede wszystkim regularnie czyścić wnętrze komputera stacjonarnego. Raz na kilka miesięcy warto otworzyć obudowę i dokładnie usunąć kurz. Pamiętajmy jednak o własnym bezpieczeństwie! Przed rozkręceniem komputera należy go całkowicie odłączyć od wszelkich źródeł zasilania. Usługi konserwujące możemy wykonać na własną rękę lub w pobliskim serwisie komputerów.

Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest użycie sprężonego powietrza i pędzelka z bardzo miękkim włóknem. Korzystanie z tego samego zestawu czyszczącego zalecane jest również w przypadku dbania o klawiaturę, myszkę lub inne dodatkowe elementy komputera stacjonarnego. Mimo że ich cena rynkowa nie jest ogromna, to ich częsta wymiana obciąży nasz portfel.

Krok 4 – listwa antyprzepięciowa


Na jej zakup przeznaczymy zaledwie kilkadziesiąt złotych, jednak listwa antyprzepięciowa powinna być priorytetowym dodatkiem do naszej stacjonarki. Nawet najbardziej nowoczesny komputer posiadający liczne zabezpieczenia może napotkać spory problem w przypadku nagłego wzrostu napięcia. Spowodowane są one najczęściej awarią sieci lub po prostu warunkami atmosferycznymi. Dobrej klasy listwa antyprzepięciowa zabezpieczy nie tylko nasz komputer, ale także ładujące się smartfony lub inne urządzenia, które potrzebują dopływu prądu, aby prawidłowo funkcjonować.

Wystarczy zastosować te proste zasady, aby cieszyć się swoim komputerem stacjonarnym na dłużej.
Powiązane artykuły
Laptopy poleasingowe zyskują na popularności. Główną przyczyną jest to, iż użytkownicy biznesowi oraz prywatni poszukują tanich, a jednocześnie wydajnych urządzeń. Dodatkowym czynnikiem, jaki wpływa na wzrost zainteresowania laptopami poleasingowymi jest większa świadomość społeczna na temat ekologii. Rozważasz zakup komputera? Dowiedz się, czy warto kupić laptop poleasingowy, czy jest to dobre rozwiązanie dla Ciebie!
Czytaj więcej
Jak sprawdzić parametry komputera i laptopa? Kompletny przewodnik.
Jakie są parametry Twojego komputera? Okazuje się, że nie każdy jest w stanie odpowiedzieć na to z pozoru proste pytanie. Informacja na ten temat może nam gdzieś po prostu umknąć. Dziś więc w prostych słowach opiszemy o tym jak sprawdzić specyfikację komputera na Windowsie, Linuxie oraz macOS. 
Niezależnie więc od tego, jakiej marki urządzenia używasz ani na jakim systemie pracujesz – dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się jak sprawdzić parametry komputera. Dodatkowo podrzucimy także kilka przydatnych aplikacji, dzięki którym jeszcze bardziej zagłębisz się w jego specyfikację. Jak sprawdzić podzespoły komputera bez otwierania obudowy? Sprawdźmy!
Czytaj więcej
Ile prądu zużywa komputer stacjonarny a ile laptop?
Optymalizacja firmowych kosztów jest niezwykle istotna – szczególnie dzisiaj, w dobie stale rosnących cen surowców energetycznych. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej temu, ile energii elektrycznej pobiera firmowy komputer. Czy faktycznie opłaca się kupować komputery w obudowach Mini PC? Ile prądu zużywa monitor? Jaki pobór mocy wykazuje laptop i jaki jest miesięczny koszt codziennego używania komputera stacjonarnego? Specjalnie dla Was porównaliśmy zużycie energetyczne poszczególnych jednostek komputerowych.
Czytaj więcej
pixel