Jak dbać o komputer stacjonarny – 4 najważniejsze zasady

2018-12-07

Krok 1 – odpowiednia wentylacja


Komputer stacjonarny nawet podczas podstawowej pracy generuje bardzo wysokie temperatury. Im posiada on wydajniejsze podzespoły, tym wytwarza więcej ciepła. Mimo wbudowanego układu chłodzenia, brak odpowiedniej opieki nad wentylacją komputera może doprowadzić do jego przegrzania, co w konsekwencji może oznaczać trwałą usterkę i konieczność odwiedzenia serwisu.

Układ chłodzenia bardzo dobrze sobie radzi z ciepłem wytwarzanym podczas pracy naszego komputera stacjonarnego, jednak po pewnym czasie otwory wentylacyjne pokrywają się sporą warstwą kurzu. Aby pozbyć się szkodnika, możemy użyć sprężonego powietrza lub zwyczajnego odkurzacza, którego moc ustawiona jest na minimum. Warto zwrócić uwagę na hałas, który podczas pracy generuje wentylator. Jeśli po dokładnym jego oczyszczeniu zauważasz, że głośność pracy tego elementu jest niepokojąca, to warto odwiedzić najbliższy serwis i przekonać się, czy nasz wentylator jest w pełni sprawny. Dobry wentylator do komputera powinien działać cicho, ale skutecznie!


Krok 2 – lokalizacja


Każdy przyszły użytkownik komputera stacjonarnego jeszcze przed jego zakupem ma w głowie plan, gdzie ulokuje swój nowo nabyty sprzęt. Czy każdy pamięta jednak o tym, aby komputer stacjonarny był trzymany z daleka od dodatkowych źródeł ciepła lub miejsc narażonych na wilgoć? Pamiętaj wybierz odpowiednie miejsce, w którym twój komputer nie będzie narażony na szkodliwe czynniki.

Krok 3 – dbaj o wnętrze komputera


Kurz to wróg numer jeden nie tylko układu chłodzenia w naszym komputerze stacjonarnym. Jego nadmiar we wnętrzu obudowy urządzenia może doprowadzić do awarii poszczególnych podzespołów. Co należy robić, aby uniknąć uszkodzenia, chociażby płyty głównej lub karty graficznej? Przede wszystkim regularnie czyścić wnętrze komputera stacjonarnego. Raz na kilka miesięcy warto otworzyć obudowę i dokładnie usunąć kurz. Pamiętajmy jednak o własnym bezpieczeństwie! Przed rozkręceniem komputera należy go całkowicie odłączyć od wszelkich źródeł zasilania. Usługi konserwujące możemy wykonać na własną rękę lub w pobliskim serwisie komputerów.

Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest użycie sprężonego powietrza i pędzelka z bardzo miękkim włóknem. Korzystanie z tego samego zestawu czyszczącego zalecane jest również w przypadku dbania o klawiaturę, myszkę lub inne dodatkowe elementy komputera stacjonarnego. Mimo że ich cena rynkowa nie jest ogromna, to ich częsta wymiana obciąży nasz portfel.

Krok 4 – listwa antyprzepięciowa


Na jej zakup przeznaczymy zaledwie kilkadziesiąt złotych, jednak listwa antyprzepięciowa powinna być priorytetowym dodatkiem do naszej stacjonarki. Nawet najbardziej nowoczesny komputer posiadający liczne zabezpieczenia może napotkać spory problem w przypadku nagłego wzrostu napięcia. Spowodowane są one najczęściej awarią sieci lub po prostu warunkami atmosferycznymi. Dobrej klasy listwa antyprzepięciowa zabezpieczy nie tylko nasz komputer, ale także ładujące się smartfony lub inne urządzenia, które potrzebują dopływu prądu, aby prawidłowo funkcjonować.

Wystarczy zastosować te proste zasady, aby cieszyć się swoim komputerem stacjonarnym na dłużej.
Powiązane artykuły
Komputer poleasingowy dla gracza - laptop czy komputer stacjonarny?
Gracze są bardzo specyficznym segmentem klientów dla każdego sklepu oferującego sprzedaż komputerów stacjonarnych i laptopów. Rosnące wymagania gier komputerowych sprawiają, że sprzęt gamingowy musi charakteryzować się bardzo mocnymi podzespołami. Tego typu urządzenia potrafią znacznie obciążyć budżet domowy. Czy istnieje nieco tańsza, ale nadal bardzo wydajna alternatywa? Podpowiadamy, jak kupić tani komputer dla gracza.
Czytaj więcej
Komputer stacjonarny poleasingowy – jaki model wybrać do obróbki grafiki i video?
Praca grafika lub twórcy filmów to zajęcie wymagające specjalistycznego sprzętu i zaawansowanych narzędzi informatycznych. Komputer do obróbki obrazów i video musi spełniać rolę swoistej pracowni artysty oraz profesjonalnego studia cyfrowego zarazem. Najlepiej pod tym względem sprawdzają się modele stacjonarne, ale komputer komputerowi nie równy. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednie urządzenie.
Czytaj więcej
Złącza i gniazda komputerowe
Złącza to elektromechaniczne elementy, które umożliwiają powstanie połączenia elektrycznego pomiędzy poszczególnymi częściami obwodu. Złożone są one z wtyku oraz gniazda. Mają różne kształty, zastosowanie, funkcje i właściwości. Dzięki nim możliwe jest podłączanie do komputera urządzeń, takich jak np. drukarki, kamery cyfrowe, myszki, tablety czy klawiatury.
Czytaj więcej
Karta Graficzna | Jaki model wybrać
Karta graficzna odpowiada – przede wszystkim – za generowanie i wyświetlanie obrazów. Oprócz tego, zwiększa ona wydajność komputera oraz wspomaga obliczenia procesora. Odpowiedni jej wybór powinien być istotny głównie dla osób korzystających z profesjonalnych programów graficznych oraz zaawansowanych technologicznie gier.
Czytaj więcej
Gdzie kupić laptop poleasingowy, a gdzie tego nie robić?
Zakup laptopów poleasingowych wiąże się z bogatym pakietem korzyści. Ważne jednak, aby nabywać je w odpowiednim sklepie, w przeciwnym razie możesz tego żałować. Przykład? Zdarza się, że komputer nie jest na gwarancji, nie ma zainstalowanego systemu operacyjnego, a do tego może być dostarczony pod Twój adres jedynie kurierem (a Ciebie np. nigdy nie ma w domu). Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego sklepu z laptopami poleasingowymi? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Czytaj więcej
Dłuższe życie twojego laptopa – 10 przydatnych zasad
Jednym z głównych kryteriów, którym kierujemy się przy wyborze nowego laptopa jest okres, w jakim będzie w stanie nam posłużyć. Żywotność urządzenia nie zależy tylko od jego producenta. O jej długości w głównej mierze decyduje użytkownik. Jakich zasad trzeba przestrzegać, aby nasz laptop posłużył nam więcej niż przez jeden sezon?
Czytaj więcej
pixel