Jak dbać o komputer stacjonarny – 4 najważniejsze zasady

2018-12-07
Jak dbać o komputer stacjonarny – 4 najważniejsze zasady

Krok 1 – odpowiednia wentylacja


Komputer stacjonarny nawet podczas podstawowej pracy generuje bardzo wysokie temperatury. Im posiada on wydajniejsze podzespoły, tym wytwarza więcej ciepła. Mimo wbudowanego układu chłodzenia, brak odpowiedniej opieki nad wentylacją komputera może doprowadzić do jego przegrzania, co w konsekwencji może oznaczać trwałą usterkę i konieczność odwiedzenia serwisu.

Układ chłodzenia bardzo dobrze sobie radzi z ciepłem wytwarzanym podczas pracy naszego komputera stacjonarnego, jednak po pewnym czasie otwory wentylacyjne pokrywają się sporą warstwą kurzu. Aby pozbyć się szkodnika, możemy użyć sprężonego powietrza lub zwyczajnego odkurzacza, którego moc ustawiona jest na minimum. Warto zwrócić uwagę na hałas, który podczas pracy generuje wentylator. Jeśli po dokładnym jego oczyszczeniu zauważasz, że głośność pracy tego elementu jest niepokojąca, to warto odwiedzić najbliższy serwis i przekonać się, czy nasz wentylator jest w pełni sprawny. Dobry wentylator do komputera powinien działać cicho, ale skutecznie!


Krok 2 – lokalizacja


Każdy przyszły użytkownik komputera stacjonarnego jeszcze przed jego zakupem ma w głowie plan, gdzie ulokuje swój nowo nabyty sprzęt. Czy każdy pamięta jednak o tym, aby komputer stacjonarny był trzymany z daleka od dodatkowych źródeł ciepła lub miejsc narażonych na wilgoć? Pamiętaj wybierz odpowiednie miejsce, w którym twój komputer nie będzie narażony na szkodliwe czynniki.

Krok 3 – dbaj o wnętrze komputera


Kurz to wróg numer jeden nie tylko układu chłodzenia w naszym komputerze stacjonarnym. Jego nadmiar we wnętrzu obudowy urządzenia może doprowadzić do awarii poszczególnych podzespołów. Co należy robić, aby uniknąć uszkodzenia, chociażby płyty głównej lub karty graficznej? Przede wszystkim regularnie czyścić wnętrze komputera stacjonarnego. Raz na kilka miesięcy warto otworzyć obudowę i dokładnie usunąć kurz. Pamiętajmy jednak o własnym bezpieczeństwie! Przed rozkręceniem komputera należy go całkowicie odłączyć od wszelkich źródeł zasilania. Usługi konserwujące możemy wykonać na własną rękę lub w pobliskim serwisie komputerów.

Najlepszym sposobem na pozbycie się kurzu jest użycie sprężonego powietrza i pędzelka z bardzo miękkim włóknem. Korzystanie z tego samego zestawu czyszczącego zalecane jest również w przypadku dbania o klawiaturę, myszkę lub inne dodatkowe elementy komputera stacjonarnego. Mimo że ich cena rynkowa nie jest ogromna, to ich częsta wymiana obciąży nasz portfel.

Krok 4 – listwa antyprzepięciowa


Na jej zakup przeznaczymy zaledwie kilkadziesiąt złotych, jednak listwa antyprzepięciowa powinna być priorytetowym dodatkiem do naszej stacjonarki. Nawet najbardziej nowoczesny komputer posiadający liczne zabezpieczenia może napotkać spory problem w przypadku nagłego wzrostu napięcia. Spowodowane są one najczęściej awarią sieci lub po prostu warunkami atmosferycznymi. Dobrej klasy listwa antyprzepięciowa zabezpieczy nie tylko nasz komputer, ale także ładujące się smartfony lub inne urządzenia, które potrzebują dopływu prądu, aby prawidłowo funkcjonować.

Wystarczy zastosować te proste zasady, aby cieszyć się swoim komputerem stacjonarnym na dłużej.
pixel