Komputer stacjonarny poleasingowy – jaki model wybrać do obróbki grafiki i video?

2018-06-11

Czy warto kupić komputer stacjonarny po leasingu?

O wyższości komputera stacjonarnego nad mobilnym w przypadku obróbki grafiki i filmów raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Pewne kontrowersje może jednak budzić propozycja produktu poleasingowego. Czy nie lepiej byłoby kupić fabrycznie nowy sprzęt w idealnym stanie? Oczywiście jest to niewątpliwie bezpieczne rozwiązanie i gwarancja satysfakcji, ale również spore obciążenie dla budżetu. Tymczasem komputery stacjonarne poleasingowe są niesłusznie uważane za urządzenia gorszej kategorii. W rzeczywistości jest to nowoczesny sprzęt wysokiej klasy, w przeważającej części pozbawiony usterek i śladów użytkowania. Jeśli zakupimy poleasingowy produkt od zaufanego sprzedawcy, zyskamy nie tylko wyspecjalizowane narzędzie do pracy, ale także zaoszczędzimy niemałą sumę pieniędzy. Ceny komputerów po leasingu są bowiem znacznie niższe niż tych samych modeli prosto ze sklepu.

Komputer do obróbki grafiki oraz filmów – najważniejsze parametry techniczne

Procesor jest pierwszym podzespołem komputera, na który trzeba zwrócić uwagę. Aby urządzenie pracowało sprawnie i bez trudu obsługiwało nawet najbardziej rozbudowane programy graficzne, musi mieć silny procesor, to znaczy o jak największej liczbie rdzeni. Warto wybrać model z serii Intel Core w wersji co najmniej i5 albo Intel Xeon, które posiadają 8 rdzeni oraz wewnętrzne układy graficzne. Poziom taktowania procesora zwykle jest zbliżony, ale pamiętajmy, że 3 GHz to absolutne minimum, które musimy sobie zapewnić do wykonywania licznych operacji na komputerze.

Pamięć RAM to kwestia uzależniona od typu programu, jaki wykorzystujemy do obróbki multimediów. Niektóre z nich (na przykład Adobe) potrzebują zaledwie 2 GB, ale bezpieczniej jest wybrać przynajmniej 8 GB (dla pakietu AutoCAD to wartość minimalna). Trzeba tutaj podkreślić, że większa pamięć RAM wymaga stosowania systemu 64-bitowego.

Jeżeli chodzi o dysk twardy, ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem jest kupienie dwóch typów: SSD 128 GB i więcej na dane systemowe oraz jak najbardziej nośny HDD na obrazy lub filmy. Dwa dyski twarde zapewnią optimum pojemności i płynności pracy zarazem.

Karta graficzna w standardowych komputerach nie musi stać na najwyższym poziomie, ale dla grafika jest to element kluczowy. Zasada jest podobna jak w przypadku pozostałych parametrów technicznych – im bardziej zaawansowany program graficzny, tym bardziej wydajna powinna być karta. Photoshop, 3ds Max czy Ilustrator pracują bez problemu przy podstawowych modelach kart zintegrowanych. Profesjonalne edytowanie obrazów i filmów wymaga jednak wyższej technologii. Obecnie graficy cenią sobie karty Nvidia wykorzystujące architekturę CUDA. Odciążają one w dużej mierze procesor, przejmując większość operacji na własną moc obliczeniową. Dla osób pracujących w środowisku CAD stworzono serię kart graficzny Quadro, w tym K2000, K4200, K620, Quadro 2000 oraz Quadro 4000. Dzięki tej serii podzespołów obsługa takich programów, jak np. Autocad, czy innych mniej popularnych, będzie przyjemnością.

Zestaw komputerowy zamiast komputera all-in-one dla grafika

Jeśli na poważnie zajmujesz się projektowaniem grafik oraz video, na pewno zdajesz sobie sprawę, że jedno kompleksowe urządzenie nie sprawdza się najlepiej jako narzędzie do pracy. Wśród grafików i filmowców popularne są wieloczęściowe zestawy komputerowe do zadań specjalnych – ich działanie jest bardziej precyzyjne, mają większy zakres możliwości, łatwiej też zmodernizować poszczególne elementy w razie potrzeby. Oprócz wyżej wymienionych parametrów każdy edytor multimediów powinien też przemyśleć dobrze kupno monitora (albo dwóch) i zasilacza.

Monitor musi spełniać wszystkie wymagania określone przez producentów programów do tworzenia obrazów lub filmów – najczęściej jest to ekran o rozdzielczości HD (1280x720 pikseli), jednak jak najbardziej wskazana jest rozdzielczość Full HD (1920x1080). Odpowiednio duża powierzchnia robocza ma niezwykle istotny wpływ na komfort pracy grafika. Z tego względu warto też rozważyć kupno drugiego monitora. Dwa zsynchronizowane wyświetlacze znacznie usprawnią twoją pracę.

Zasilacz także trzeba kupić osobno, gdyż te fabrycznie wbudowane mogą zagrozić spaleniem całego zestawu. W zależności od swojego budżetu możesz wybrać zasilacz o większej lub mniejszej mocy, ale pamiętaj, by dany model miał pewien zapas na momenty podwyższonego obciążenia. Zasilacz 650 W powinien dać sobie radę z typowym zestawem komputerowym, jeśli jednak masz więcej środków i wygórowane potrzeby, sugerujemy zakup zasilacza 1000 W.
Powiązane artykuły
Komputer poleasingowy dla gracza - laptop czy komputer stacjonarny?
Gracze są bardzo specyficznym segmentem klientów dla każdego sklepu oferującego sprzedaż komputerów stacjonarnych i laptopów. Rosnące wymagania gier komputerowych sprawiają, że sprzęt gamingowy musi charakteryzować się bardzo mocnymi podzespołami. Tego typu urządzenia potrafią znacznie obciążyć budżet domowy. Czy istnieje nieco tańsza, ale nadal bardzo wydajna alternatywa? Podpowiadamy, jak kupić tani komputer dla gracza.
Czytaj więcej
Złącza i gniazda komputerowe
Złącza to elektromechaniczne elementy, które umożliwiają powstanie połączenia elektrycznego pomiędzy poszczególnymi częściami obwodu. Złożone są one z wtyku oraz gniazda. Mają różne kształty, zastosowanie, funkcje i właściwości. Dzięki nim możliwe jest podłączanie do komputera urządzeń, takich jak np. drukarki, kamery cyfrowe, myszki, tablety czy klawiatury.
Czytaj więcej
Gdzie kupić laptop poleasingowy, a gdzie tego nie robić?
Zakup laptopów poleasingowych wiąże się z bogatym pakietem korzyści. Ważne jednak, aby nabywać je w odpowiednim sklepie, w przeciwnym razie możesz tego żałować. Przykład? Zdarza się, że komputer nie jest na gwarancji, nie ma zainstalowanego systemu operacyjnego, a do tego może być dostarczony pod Twój adres jedynie kurierem (a Ciebie np. nigdy nie ma w domu). Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze najlepszego sklepu z laptopami poleasingowymi? W tym artykule znajdziesz odpowiedź.
Czytaj więcej
Poleasingowy laptop dla graczy - jakie cechy powinien posiadać
Wybór odpowiedniego sprzętu komputerowego do gier nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie jeśli nie posiadamy wystarczająco dużej wiedzy dotyczącej komputerów. Problematyczny może stać się wybór podzespołów, które będą nadawały się do uruchomienia mniej lub bardziej zaawansowanych gier na naszym sprzęcie. Jakie cechy powinien posiadać idealny poleasingowy laptop dla graczy?
Czytaj więcej
Jaki monitor wybrać?
Monitor to w przypadku komputerów stacjonarnych niezbędny sprzęt, jednak liczba jego zastosowań jest znacznie większa. Jeśli potrzebujesz monitora do pracy, rozrywki, nauki, to dowiedz się na co zwracać uwagę podczas wyboru.
Czytaj więcej
Jak dbać o komputer stacjonarny – 4 najważniejsze zasady
Komputer stacjonarny dla wielu użytkowników to multimedialne centrum domowe. Możemy na nim pracować, ale równie dobrze posłuży nam do nauki lub rozrywki. Warto pamiętać jednak, że jest to tylko elektronika i jest ona podatna na liczne usterki. Jak dbać o naszego „peceta”, aby ten posłużył nam bezawaryjnie zdecydowanie dłużej, niż wynosi jego okres gwarancyjny?
Czytaj więcej
Przydatne akcesoria do twojego laptopa
Trudno zliczyć ilość dostępnych akcesoriów i gadżetów do laptopów. Niektóre z nich mogą znacznie poprawić komfort użytkowania sprzętu i rozbudować jego funkcjonalności. Poznaj kilka praktycznych akcesoriów, w jakie warto wyposażyć swojego laptopa.
Czytaj więcej
Dłuższe życie twojego laptopa – 10 przydatnych zasad
Jednym z głównych kryteriów, którym kierujemy się przy wyborze nowego laptopa jest okres, w jakim będzie w stanie nam posłużyć. Żywotność urządzenia nie zależy tylko od jego producenta. O jej długości w głównej mierze decyduje użytkownik. Jakich zasad trzeba przestrzegać, aby nasz laptop posłużył nam więcej niż przez jeden sezon?
Czytaj więcej
pixel