Komputer stacjonarny poleasingowy – jaki model wybrać do obróbki grafiki i video?

2018-06-11
Komputer stacjonarny poleasingowy – jaki model wybrać do obróbki grafiki i video?

Czy warto kupić komputer stacjonarny po leasingu?

O wyższości komputera stacjonarnego nad mobilnym w przypadku obróbki grafiki i filmów raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Pewne kontrowersje może jednak budzić propozycja produktu poleasingowego. Czy nie lepiej byłoby kupić fabrycznie nowy sprzęt w idealnym stanie? Oczywiście jest to niewątpliwie bezpieczne rozwiązanie i gwarancja satysfakcji, ale również spore obciążenie dla budżetu. Tymczasem komputery stacjonarne poleasingowe są niesłusznie uważane za urządzenia gorszej kategorii. W rzeczywistości jest to nowoczesny sprzęt wysokiej klasy, w przeważającej części pozbawiony usterek i śladów użytkowania. Jeśli zakupimy poleasingowy produkt od zaufanego sprzedawcy, zyskamy nie tylko wyspecjalizowane narzędzie do pracy, ale także zaoszczędzimy niemałą sumę pieniędzy. Ceny komputerów po leasingu są bowiem znacznie niższe niż tych samych modeli prosto ze sklepu.

Komputer do obróbki grafiki oraz filmów – najważniejsze parametry techniczne

Procesor jest pierwszym podzespołem komputera, na który trzeba zwrócić uwagę. Aby urządzenie pracowało sprawnie i bez trudu obsługiwało nawet najbardziej rozbudowane programy graficzne, musi mieć silny procesor, to znaczy o jak największej liczbie rdzeni. Warto wybrać model z serii Intel Core w wersji co najmniej i5 albo Intel Xeon, które posiadają 8 rdzeni oraz wewnętrzne układy graficzne. Poziom taktowania procesora zwykle jest zbliżony, ale pamiętajmy, że 3 GHz to absolutne minimum, które musimy sobie zapewnić do wykonywania licznych operacji na komputerze.

Pamięć RAM to kwestia uzależniona od typu programu, jaki wykorzystujemy do obróbki multimediów. Niektóre z nich (na przykład Adobe) potrzebują zaledwie 2 GB, ale bezpieczniej jest wybrać przynajmniej 8 GB (dla pakietu AutoCAD to wartość minimalna). Trzeba tutaj podkreślić, że większa pamięć RAM wymaga stosowania systemu 64-bitowego.

Jeżeli chodzi o dysk twardy, ostatnio coraz popularniejszym rozwiązaniem jest kupienie dwóch typów: SSD 128 GB i więcej na dane systemowe oraz jak najbardziej nośny HDD na obrazy lub filmy. Dwa dyski twarde zapewnią optimum pojemności i płynności pracy zarazem.

Karta graficzna w standardowych komputerach nie musi stać na najwyższym poziomie, ale dla grafika jest to element kluczowy. Zasada jest podobna jak w przypadku pozostałych parametrów technicznych – im bardziej zaawansowany program graficzny, tym bardziej wydajna powinna być karta. Photoshop, 3ds Max czy Ilustrator pracują bez problemu przy podstawowych modelach kart zintegrowanych. Profesjonalne edytowanie obrazów i filmów wymaga jednak wyższej technologii. Obecnie graficy cenią sobie karty Nvidia wykorzystujące architekturę CUDA. Odciążają one w dużej mierze procesor, przejmując większość operacji na własną moc obliczeniową. Dla osób pracujących w środowisku CAD stworzono serię kart graficzny Quadro, w tym K2000, K4200, K620, Quadro 2000 oraz Quadro 4000. Dzięki tej serii podzespołów obsługa takich programów, jak np. Autocad, czy innych mniej popularnych, będzie przyjemnością.

Zestaw komputerowy zamiast komputera all-in-one dla grafika

Jeśli na poważnie zajmujesz się projektowaniem grafik oraz video, na pewno zdajesz sobie sprawę, że jedno kompleksowe urządzenie nie sprawdza się najlepiej jako narzędzie do pracy. Wśród grafików i filmowców popularne są wieloczęściowe zestawy komputerowe do zadań specjalnych – ich działanie jest bardziej precyzyjne, mają większy zakres możliwości, łatwiej też zmodernizować poszczególne elementy w razie potrzeby. Oprócz wyżej wymienionych parametrów każdy edytor multimediów powinien też przemyśleć dobrze kupno monitora (albo dwóch) i zasilacza.

Monitor musi spełniać wszystkie wymagania określone przez producentów programów do tworzenia obrazów lub filmów – najczęściej jest to ekran o rozdzielczości HD (1280x720 pikseli), jednak jak najbardziej wskazana jest rozdzielczość Full HD (1920x1080). Odpowiednio duża powierzchnia robocza ma niezwykle istotny wpływ na komfort pracy grafika. Z tego względu warto też rozważyć kupno drugiego monitora. Dwa zsynchronizowane wyświetlacze znacznie usprawnią twoją pracę.

Zasilacz także trzeba kupić osobno, gdyż te fabrycznie wbudowane mogą zagrozić spaleniem całego zestawu. W zależności od swojego budżetu możesz wybrać zasilacz o większej lub mniejszej mocy, ale pamiętaj, by dany model miał pewien zapas na momenty podwyższonego obciążenia. Zasilacz 650 W powinien dać sobie radę z typowym zestawem komputerowym, jeśli jednak masz więcej środków i wygórowane potrzeby, sugerujemy zakup zasilacza 1000 W.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel