Karta Graficzna | Jaki model wybrać

2020-01-09
Karta Graficzna | Jaki model wybrać

Karta Graficzna

Karta graficzna odpowiada – przede wszystkim – za generowanie i wyświetlanie obrazów. Oprócz tego, zwiększa ona wydajność komputera oraz wspomaga obliczenia procesora. Odpowiedni jej wybór powinien być istotny głównie dla osób korzystających z profesjonalnych programów graficznych oraz zaawansowanych technologicznie gier.

Wybór odpowiedniej karty graficznej nie jest prosty. Przed jej zakupem należy jednak koniecznie sprawdzić jej kompatybilność z płytą główną i procesorem – w przeciwnym wypadku nie wykorzysta się w pełni jej potencjału. Oprócz tego istotne są takie czynniki, jak: wielkość pamięci VRAM, producent, oznaczenia, taktowanie rdzenia i pamięci, system chłodzenia, jak również i moc zasilacza.

Karty graficzne zintegrowane i dedykowane

Karty graficzne można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: zintegrowane z procesorem oraz dedykowane. Oba typy kart sprawdzają się zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach.

Zintegrowane karty graficzne stanowią część płyty głównej komputera i są umieszczane w niej już na etapie produkcji. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że nie wymaga ono zakupu oddzielnej karty, czyli tzw. karty dedykowanej. Warto dodać, że wydajność najnowszych układów zintegrowanych jest zbliżona do wydajności kart dedykowanych starszych generacji. Zintegrowane karty graficzne wykorzystują pamięć RAM głównego procesora – takie rozwiązanie wystarcza do codziennych zastosowań, takich jak: oglądanie filmów, przeglądanie internetu, obróbka grafiki 2d, jak również do pracy biurowej.

Dedykowane karty graficzne to z kolei propozycja dla bardziej wymagających użytkowników. To oddzielne karty, które instaluje się na płycie głównej komputera lub jako osobne płytki, przy pomocy złącza PCI-E. Oferują one znacznie wyższą wydajność oraz więcej możliwości niż układy zintegrowane. Jest to możliwe dzięki temu, że mają one większą moc obliczeniową, dlatego też doskonale sprawdzą się w pracy graficznej i projektowej. Docenią je również fani zaawansowanych technologicznie gier, przy czym dla nich najlepszy byłby model wyposażony dodatkowo w dobre chłodzenie aktywne.

Rodzaj i pojemność pamięci VRAM

Na wydajność karty graficznej dedykowanej w dużym stopniu wpływa pamięć wideo, czyli VRAM. Ten rodzaj pamięci przechowuje dane na temat obrabianego obrazu, do którego komputer musi mieć szybki dostęp. Dobrze jest, gdy jej pojemność jest duża – ma to znaczenie głównie dla graczy oraz profesjonalnych grafików, którzy pracują w wysokich rozdzielczościach.

Aby korzystać z programów graficznych i niektórych gier, potrzebne jest wyświetlanie wszystkich potrzebnych detali oraz wygładzanie krawędzi. Czasem trzeba również podkręcić pole widzenia, dynamikę ruchu, cienie, itd. Po ustawieniu tych parametrów na najwyższym poziomie może się okazać, że na danej karcie graficznej nie ma wystarczająco dużo pamięci. Tymczasem im wyższe są dane ustawienia, tym więcej potrzeba pamięci VRAM. Jeśli nie będzie jej wystarczająco dużo, gra będzie się – po prostu – zacinała.

Wybierając kartę dla siebie, warto zwrócić uwagę również na rozdzielczość oraz ilość detali – te dwa czynniki również powinny być istotne szczególnie dla graczy oraz grafików. Jeżeli jesteś graczem i twój ekran ma niską rozdzielczość, przyda ci się pamięć VRAM na poziomie 3GB lub 4 GB – inaczej gry będą się zacinały. Jeśli korzystasz na co dzień z rozdzielczości Full HD, najlepiej wybrać kartę z 6 GB lub 8 GB pamięci. Przy rozdzielczości 2560×1440 potrzebna będzie karta o pojemności 4 GB, natomiast przy 4K/UltraHD 3840×2160 – niezbędna będzie karta 8 GB. Dla osób, które nie grają na co dzień ani nie są grafikami, w zupełności wystarczy karta o pojemności 2 GB.

Taktowanie rdzenia i pamięci

Dobrze jest przyjrzeć się także taktowaniu rdzenia karty graficznej, czyli częstotliwości, z jaką ona pracuje. Im jest ona wyższa, tym sprzęt działa wydajniej. Nowsze modele wyposażone są w tzw. tryb Turbo Boost, który uruchamia się wtedy, gdy potrzebna jest większa moc obliczeniowa. Karty z podwyższonym taktowaniem mają specjalne oznaczenia, takie jak: Superclocked, Overclocked, OC, oraz DC, Lightning, AMP.

Producenci i oznaczenia

Na rynku można znaleźć karty dwóch producentów: AMD oraz Nvidia. Oba rodzaje dobrze współpracują zarówno z procesorami Intela, jak i AMD. Aby dobrać najlepszą kartę dla siebie, należy przyjrzeć się oznaczeniom. Jeżeli chodzi o oznaczenia kart AMD, można znaleźć na opakowaniach tych modeli dwie nazwy:

 • Radeon – są to karty przeznaczone do codziennego użytku,
 • Radeon RX – to karty zaprojektowane z myślą o gamingu.
Każdy model kart graficznych AMD posiada też przy nazwie pewne oznaczenia.
 • Pierwsza cyfra po określeniach takich, jak „Radeon” czy też „Radeon RX” wskazuje na generację danego modelu. Przykładowo, Radeon RX 570 to karta graficzna piątej generacji, a więc jest nowsza np. od Radeon RX 480, czyli modelu czwartej generacji.
 • Kolejna cyferka wskazuje na wydajność konkretnej karty. Przykładowo więc model Radeon RX 580 jest wydajniejszy od karty Radeon RX 560.
A jak wygląda to w przypadku kart Nvidia? Na początku trzeba wymienić dostępne ich rodzaje:
 • GeForce – karty przeznaczone do codziennego użytku,
 • GeForce GT – karty z nieco wyższej półki, przeznaczone do standardowego korzystania z multimediów,
 • GeForce GTX – modele przeznaczone dla graczy, maja wysoką wydajność,
 • GeForce RTX – karty dla graczy i grafików, które umożliwiają bardziej realistyczne animacje graficzne w porównaniu do modeli GTX.
Podobnie jak w przypadku kart AMD, modele Nvidia posiadają swoje własne oznaczenia:
 • Pierwsza cyfra po nazwie serii wskazuje na generację.
 • Druga lub trzecia cyfra oznacza wydajność danej karty – oznacza to np., że model GeForce GTX 1060 jest mniej wydajny od GeForce GTX 1070. W praktyce wygląda to tak, że druga (lub trzecia) cyfra o wartości od 1 do 5 wskazuje na modele budżetowe (np. GeForce GT 630), o wartości od 6 do 7 – na średnio wydajne (np. GeForce GTX 760), a od 8 do 9 – na jednostki najbardziej wydajne (np. GTX 790)
 • Niektóre karty GeForce mają też na końcu dopisek „Ti”. Wskazuje on na przyspieszoną wersję i oznacza, że dana karta jest wydajniejsza od modelu bez tej końcówki.
Należy zaznaczyć, że na opakowaniach kart graficznych na próżno szukać jednak takich określeń jak Nvidia czy AMD. Wynika to z tego, że firmy te produkują jedynie chipsety, czyli układy graficzne. Produkcją pozostałych elementów, np. układu chłodzenia zajmują się producenci tacy, jak np. Gigabyte lub MSI i to właśnie te nazwy można najczęściej dojrzeć na opakowaniach.

SLI i CrossFire

Jeszcze do niedawna wśród graczy modne były konstrukcje stanowiące połączenie przynajmniej dwóch kart graficznych – rozwiązanie to miało podnieść wydajność sprzętu. Takie rozwiązania oferuje do dziś zarówno Nvidia, jak i AMD. W pierwszym przypadku nazywa się ono „SLI”, w drugim zaś – „CrossFire”.

Przed wyborem takiego rozwiązania, warto jednak sprawdzić najpierw, czy płyta główna w komputerze może w ogóle je obsługiwać – w przypadku SLI potrzebna jest specjalna, certyfikowana płyta główna. Problematyczne może być również to, że konstrukcje tego typu wymagają specjalnych profilów w sterowniku. Oprócz tego, przy takich rozwiązaniach potrzebny jest bardzo mocny zasilacz, o mocy przynajmniej 800 W. Co prawda, moc nie zwiększa się analogicznie do ilości posiadanych kart, jednak – pomimo to – dzięki temu gra jest o wiele bardziej płynna.

System chłodzenia

Chłodzenie to kolejna istotna kwestia przy wyborze karty graficznej – jedną z jej właściwości jest wydzielanie ciepła. Nowoczesne układy potrafią wytwarzać temperaturę sięgającą nawet do 80 - 100°C. Aby zapewnić karcie graficznej bezpieczeństwo pracy, potrzebny jest więc odpowiedni system chłodzenia.

Jeśli zależy ci na cichej pracy komputera, zdecyduj się na model z chłodzeniem autorskim, opartym na technologii danego producenta. Karty graficzne generują bowiem pewne odgłosy, które mogą przeszkadzać wielu użytkownikom – tym momencie praktycznie wszyscy producenci kart graficznych oferują jednak rozwiązania autorskie. Karty tego typu wyróżniają się często wyglądem, ponieważ posiadają np. podświetlenie LED. Warto zaznaczyć, że modele kart graficznych z najniższej półki są tak zaprojektowane, że nie potrzebują coolera.

Istnieją trzy rodzaje systemów chłodzenia:

 • aktywny – jego główną zaletą jest duża wydajność chłodzenia,
 • pasywny – nie generuje hałasu,
 • chłodzenie wodą – wyróżnia się wysoką wydajnością, a jednocześnie nie generuje hałasu.

Zasilacz

Wybierając odpowiednią kartę graficzną, warto zwrócić także uwagę na moc zasilacza. Im wydajniejszy jest dany układ graficzny, tym większa powinna być jego moc. Aby się dowiedzieć, który z nich będzie najlepszy w przypadku twojej karty graficznej, zerknij do specyfikacji karty – tam powinny znajdować się wszystkie informacje na ten temat.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
pixel