Jak wymienić dysk w laptopie?

2020-09-30
Jak wymienić dysk w laptopie?

Niemal każdy komputer wymaga raz na jakiś czas wymiany dysku. Dzięki temu sprzęt działa o wiele szybciej, a do tego ma większą pojemność. Ze względu na to, że pliki zajmują coraz więcej miejsca, wymiana nośnika danych jest w pewnym momencie niezbędna. Jak się okazuje, nie jest to jednak takie trudne – wystarczy śrubokręt i odrobina wiedzy na ten temat.

Jeśli nie chcesz zanosić komputera do serwisu i zamierzasz spróbować wymienić dysk samodzielnie, idealnie trafiłeś. W tym tekście omawiamy wymianę dysku HDD na SSD oraz SSD na SSD. Co więcej, opisujemy tę procedurę krok po kroku, zarówno w kontekście komputera stacjonarnego, jak i dysków w laptopie. Dodatkowo uwzględniliśmy również instrukcję migracji danych, którą mogą wykonać nawet początkujący użytkownicy. Na wstępie opisujemy pokrótce podstawowe informacje na temat dysku HDD, SSD oraz SSHD.

Jaki rodzaj dysku wybrać?

Dysk to element komputera, który magazynuje całą cyfrową treść, a więc zdjęcia, dokumenty, programy, filmy, muzykę itd. Istnieją trzy podstawowe rodzaje dysków: HDDSSD oraz SSHD. Każdy z nich może być wewnętrzny lub zewnętrzny. Można korzystać tylko z jednego bądź z obu – w zależności od własnych potrzeb i preferencji.

Dysk HDD

Dysk HDD to klasyczny dysk talerzowy, określany też mianem „dysku twardego” lub „dysku magnetycznego”. Przez ponad dwie dekady korzystaliśmy z reguły właśnie z niego, a niektórzy robią to także i dziś. Dysk HDD może mieć różny format, w zależności od przeznaczenia. Najmniejsze dyski tego typu mają pojemność 160 GB.

Działanie dysku HDD

Działanie dysku HDD bazuje na tej samej technologii, na których kiedyś opierało się dawniej działanie kaset magnetofonowych. Składa się on z kilku szklanych talerzy, które pokryte są materiałem ferromagnetycznym – zamontowane są one na osi silniczka elektrycznego. Na materiale tym zapisywane są wszystkie dane. Po uruchomieniu komputera dysk zaczyna się poruszać przy pomocy specjalnej głowicy elektromagnetycznej – identycznej jak w odtwarzaczach CD. Dzięki temu dane mogą odczytywane lub zapisywane. Cały dysk znajduje się w aluminiowej obudowie.

Zalety dysku HDD

Głównym atutem dysku HDD jest to, że bez problemu można znaleźć model o dużej pojemności, sięgającej nawet 14 TB. W parze z dużą pojemnością idzie też atrakcyjna cena. Przykładowo, dysk HDD o pojemności 1 TB można zakupić obecnie za 150 zł, podczas gdy dysk SSD o tej samej pojemności kosztuje 450 zł – różnica jest więc bardzo duża.

Wady dysku HDD

Prędkość zapisu i odczytu jest na dysku HDD znacznie niższa niż na SSD. Ponadto, dysk HDD – ze względu na budowę – o wiele łatwiej jest zniszczyć. Posiada on bowiem ruchome elementy, które mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Problem ten dotyczy zwłaszcza dysków zewnętrznych, które często się przenosi, tymczasem wystarczy upadek na ziemię, aby przestały one działać. W celu zachowania odpowiedniej wydajności konieczne są też częste defragmentacje. Ponadto, dysk HDD pracuje głośniej niż SSD, jest mniej wydajny, a do tego zużywa więcej energii.

Rodzaje dysku HDD

Dysk HDD można podzielić pod względem formatu na kilka rodzajów.

 • Dysk 2,5’’ – wykorzystywany jest w laptopach oraz jako przenośny magazyn danych.
 • Dysk 3,5’’ – jest o wiele większy niż dysk 2,5’’, wykorzystuje się go w komputerach stacjonarnych.
 • Dysk 1,8’’ – najmniejszy i najmniej popularny typ dysku, bardzo trudno jest go znaleźć w sklepach.

Kupując dysk HDD, warto zwrócić uwagę na jego prędkość.

 • 5400 obr/min – taki dysk sprawdzi się głównie jako magazyn danych, jego atutem jest niska cena.
 • 7200 obr/min – dysk o większej wydajności i szybszym transferze, lepiej sprawdzi się w codziennym użytkowaniu od swojego poprzednika.

Dysk SSD

Dysk SSD, zwany też „dyskiem półprzewodnikowym”, to typ pamięci masowej, na którym zapisywane są różne informacje, np. system operacyjny, programy, zdjęcia, filmy, dokumenty itd. Coraz częściej zastępuje on dysk HDD. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Dysk twardy rodzaj SSD

Działanie dysku SSD

Dysk SSD bazuje na całkowicie innej, nowoczesnej pamięci typu NAND Flash – są to półprzewodnikowe kości, składające się z elektronicznych komórek, które przechowują wartości zero-jedynkowe. Konstrukcja dysku SSD bardziej przypomina pendrive niż dysk HDD. Za odczytywanie informacji odpowiada kontroler z pamięcią podręczną. Z samą płytą główną dysk SSD łączy się przy pomocy złącza. Nie ma też żadnych elementów ruchomych – dzięki temu jest mniej podatny na uszkodzenia. Cały dysk umieszczony jest na płytce PCB i w zależności od formatu może mieć obudowę lub nie.

Zalety dysku SSD

Przede wszystkim dysk SSD działa o wiele szybciej niż dysk HDD, a prędkość odczytu i zapisu danych wynosi w nim od 250 do 1000 MB/s, a nawet więcej. Im jest ona wyższa, tym lepiej dla Twojego komputera. Najlepsze modele mają obecnie pojemność 4 TB, najsłabsze natomiast - 128 GB.

Dysk SSD jest o wiele bardziej wydajny niż dysk HDD, co łatwo zauważyć już przy włączaniu komputera. Czas dostępu do pliku wynosi w nim mniej niż 1 ms, podczas gdy w dysku HDD wynosi on zwykle 10-20 ms. Dzięki temu, że nie ma w nim ruchomych elementów, o wiele ciszej działa – to pozwala z kolei maksymalnie skupić się na wykonywanych zadaniach. Jest również o wiele mniej podatny na uszkodzenia i upadki oraz wolniej się nagrzewa. Jest w stanie pracować w temperaturach od -45°C do + 85°C. Nie wymaga też ciągłych defragmentacji. Ważne jest również to, że dysk SSD zużywa mniej energii, dzięki czemu bateria działa dłużej.

Wady dysku SSD

Największą wadą dysków SSD jest wysoka cena, jednak w rzeczywistości jest ona coraz niższa. Warto też zaznaczyć, że żywotność nośników SSD jest ograniczona – każda komórka w tym dysku ma ograniczoną liczbę zapisów. Jednak, tak naprawdę, nie należy się tym zbytnio przejmować. Wynika to z tego, że obecnie produkowane dyski SSD są w stanie pracować przez kilkanaście lat, i to nawet podczas intensywnego użytkowania. Co więcej, nawet jeśli dysk półprzewodnikowy przestanie mieć możliwość zapisu danych, nadal będzie mógł je odczytywać.

Rodzaje dysku SSD

Dysk SSD można podzielić – pod względem formatu – na następujące rodzaje.

 • Dysk 2,5’’– posiada lekką obudowę, wykorzystuje się go zarówno w laptopach, jak i komputerach stacjonarnych. Przyłącza się go do złącza SATA. Najczęściej występuje w wersji z pamięcią 256 GB – pozwala ona na szybkie uruchamianie systemu oraz przechowywanie danych. Można go zakupić za stosunkowo niewielką cenę, a do tego łatwo się go montuje.
 • Dysk M.2 – najpopularniejszy typ dysku, posiadający format karty. Nie ma obudowy, jego gabaryty są mniejsze w porównaniu do dysku SSD SATA, dlatego idealnie pasuje do ultrabooków. Jest montowany bezpośrednio na płycie głównej. Nie wymaga dodatkowych kabli sygnałowych i zasilających, które powodują zakłócenie przepływu powietrza. Obecnie nie jest już droższy od dysku 2,5’’, a jego parametry techniczne są jednak o wiele lepsze. Obsługuje on zarówno złącze SATA, jak i PCI-E. oraz występuje w wielu różnych wariantach. Z wyglądu jest podobny do kości pamięci RAM, jest również o wiele bardziej skomplikowany w montażu i droższy niż dysk 2,5’’. Wyróżnia go jednak większa szybkość działania – nie bez powodu cieszy się obecnie największą popularnością. Doskonale sprawdza się zarówno podczas pracy, jak i rozrywki. Występuje w pięciu różnych formatach (2230, 2242, 2260, 2280, 22110), przy czym pierwsze dwie cyfry oznaczają szerokość, a kolejne – długość. Warto to wziąć pod uwagę przed zakupem i sprawdzić, jaka jego wielkość zmieści się na płycie głównej. Od pewnego czasu dysk M.2 jest dostępny również w wersji z radiatorem, który odpowiada za chłodzenie.
Dysk twardy M.2

Typy dysku SSD można podzielić również ze względu na interfejs.

  • SATA – jeszcze do niedawna był to najpopularniejszy typ dysku. Mimo że jego ostatnia wersja SATA 6.0 Gb/s, określana też mianem „SATA III” pojawiła się na rynku w 2009 r., wciąż jest często spotykanym złączem na płytach głównych. Jest to jednak stosunkowo wolny interfejs i mimo że sprawdzi się u większości użytkowników, nie spełni swojego zadania w stacjach roboczych oraz urządzeniach specjalistycznych. Jego ograniczenia można zauważyć już przy obróbce grafiki i filmów wideo, a także przy kopiowaniu plików o dużych rozmiarach. Dyski z SATA III można podpinać także i do starszych płyt głównych, z interfejsem SATA-II.
  • mSATA – miniaturowa i bardzo lekka wersja SATA III, która wykorzystuje to samo pasmo komunikacyjne. Zaprojektowana została z myślą o urządzeniach mobilnych – często można ją spotkać w notebookach i komputerach mini-PC. Jej maksymalna przepustowość to 600 MB/s. W przeciwieństwie do SATA nie trzeba do niej podłączać kabli zasilających ani transmisyjnych. Jest rzadko dziś wykorzystywana.
Dysk twardy mSATA
 • PCI-Express – typ dysku, określany czasem mianem „PCI-E” lub „AIC” od „Add-in-Card”. Również cieszy się dużą popularnością, jego zaletą jest najwyższa wydajność, a jednocześnie jest to najdroższa opcja na rynku. Szybkość wymiany danych jest zależna od szybkości gniazda PCI-E, jednak przepustowość jest tutaj dużo wyższa niż w przypadku dysków SATA. Taki dysk występuje jedynie w komputerach stacjonarnych. Doskonale sprawdzi się w zaawansowanych technologicznie stacjach roboczych.

Jak już powiedzieliśmy, dysk SSD bazuje na pamięci NAND Flash – ta występuje jednak w trzech różnych odmianach.

 • TLC (ang. Triple Level Cell) = najtańsza, jednak jednocześnie najwolniejsza i najmniej trwała technika wykorzystywana w dyskach SSD, pozwala na przechowywanie w jednej komórce trzech bitów danych.
 • MLC (ang. Multi Level Cell) – dysk oparty na tych kościach jest trwalszy i szybszy od tego na kościach TLC, w pojedynczej komórce zapisują się – w tym przypadku – dwa bity informacji.
 • SLC (ang. Single Level Cell) – rozwiązanie, w którym każda komórka przechowuje pojedynczy bit informacji, jest ono najwydajniejsze i najtrwalsze, jednak jednocześnie najdroższe.

Jeśli dysponujesz sporym budżetem, polecamy zainwestować w dyski bazujące przynajmniej na technologii MLC.

Dysk SSHD

Oprócz dwóch podstawowych rodzajów dysków, możemy też wyróżnić dysk SSHD – dysk hybrydowy, który stanowi połączenie dysku HDD oraz SSD i łączy zalety obu tych technologii.

Działanie dysku SSHD

Dysk SSHD posiada bardzo charakterystyczną budowę: składa się zarówno z dysku HDD i jego talerza magnetycznego, jak i z pamięci dysku SSD – jej celem jest przyspieszenie odczytu i zapisu danych. Kiedy z niego korzystamy, kontroler uczy się, z których danych korzystamy najczęściej, a następnie umieszcza je w niewielkiej pamięci SSD. Jednocześnie, zwykle ma on sporą pojemność – tak jak większość dysków HDD.

Zalety dysku SSHD

Dzięki specjalnej konstrukcji dysku można przyspieszyć niektóre operacje na komputerze, takie jak np. uruchamianie systemu, odczytywanie plików czy też wczytywanie gier. Dysk SSHD wyróżnia się bowiem krótkim czasem odczytu danych, podobnym do tego na dysku SSD.

Jest on o wiele wydajniejszy niż dysk HDD i zapewnia dużo większą pamięć. Jednocześnie taki dysk można kupić za stosunkowo niską cenę. Hybrydowy dysk ma również kompaktową budowę, dzięki czemu z powodzeniem można korzystać z niego nawet w laptopach.

Wady dysku SSHD

O ile czas odczytu danych jest na dysku SSHD dość krótki, o tyle czas zapisu jest porównywalny do tego na dysku HDD – przenoszenie i zapisywanie plików będzie więc trwało mniej więcej tyle samo. Dysk SSHD jest też bardziej narażony na uszkodzenia niż SSD – wynika to z tego, że w jego konstrukcji znajdują się ruchome elementy. Dyski tego typu pracują również głośniej niż dyski SSD i mogą się szybciej od nich nagrzewać, w wyniku czego czas pracy komputera ulega skróceniu. Ze względu na coraz bardziej konkurencyjne ceny dysków SSD, niewiele osób decyduje się dziś na dysk hybrydowy.

Jaką pojemność dysku wybrać?

Zasada jest prosta: im większa pojemność dysku, tym wyższa wydajność komputera. Należy pamiętać, że wiąże to się jednak również z wyższą ceną. Mówi się, że 480-512 GB to dzisiaj optymalny wybór – zwykle taki dysk jest w stanie przechować większość danych. Jeżeli potrzebujesz jednak większego dysku, warto zaopatrzyć się dodatkowo w dysk zewnętrzny HDD. Mniej wymagający użytkownicy, którzy chcą zaoszczędzić, zadowolą się z kolei dyskiem SSD o pojemności 120 GB.

Jaką pojemność dysku wybrać?

Jak wygląda proces wymiany dysku?

Poniżej opisujemy instrukcję wymiany dysku w różnych wariantach. Pamiętaj, że na samym początku należy sprawdzić, czy dany dysk pasuje do reszty podzespołów. Przed samą wymianą dysku zrób również jego kopię zapasową i zadbaj o sklonowanie danych – czynności te opisujemy w kolejnym podrozdziale.

Ważne jest również, aby dobrać odpowiedni śrubokręt. Aby odkręcić śrubki w komputerze stacjonarnym, odpowiedni w większości przypadków będzie klasycznych model krzyżakowy. W laptopach śrubki są jednak często dużo mniejsze, dlatego przyda się raczej śrubokręt krzyżakowy z cienkim grotem, śrubokręt gwiazdkowy bądź śrubokręt typu torx. Jeszcze lepiej, jeśli śrubokręt jest namagnesowany – znacznie to ułatwia uchwycenie łba śruby.

Wymiana dysku w laptopie

Poniżej podajemy ogólną instrukcję dotyczącą wyjmowania dysku w laptopie. Pod nią dodajemy informacje na temat tego, co należy robić po wykonaniu tej czynności w przypadku dysku HDD i SSD.

   1. Na początku należy wyciągnąć baterię. Aby to zrobić, odblokuj blokadę, która zabezpiecza komputer przed jej wysunięciem.
   2. Przetrzymaj zatrzask trzymający baterię i delikatnie wysuń ją z laptopa.
   3. Znajdź pokrywę dysku twardego – najczęściej jest ona oznaczona ikonką walca.
   4. Odkręć śrubki, dzięki którym pokrywa jest przymocowana. Pamiętaj, że czasem obudowa jest dodatkowo zabezpieczona zatrzaskami.
   5. Następnie ściągnij pokrywę. Przed sobą powinieneś zobaczyć komorę z dyskiem w kieszeni laptopa.
   6. Jeżeli jest taka potrzeba, odkręć znajdujące się wewnątrz śrubki, dzięki którym kieszeń jest przymocowana do wnętrza komputera. W niektórych laptopach nie trzeba wykonywać tego kroku i wystarczy wysunąć dysk HDD z dedykowanego dla niego w obudowie miejsca.
Dysk twardy rodzaj HDD
  1. Kiedy odkręcisz dysk, wyciągnij go, korzystając z taśmy przymocowanej do kieszeni dysku. Sprawdź, czy kieszeń na pewno została odkręcona. Wyciągnij dysk pewnym ruchem, ale bez użycia zbytniej siły.
  2. Kiedy wyciągniesz kieszeń z dyskiem, odkręć dysk, który jest przymocowany przy pomocy czterech śrubek. Następnie wyciągnij dysk z kieszeni.

Wymiana dysku HDD na większy HDD w laptopie

 • Po wykonaniu wyżej wymienionych rozpocznij montaż obudowy nowego dysku.
 • Następnie skręć komputer, wykonując podane wyżej kroki w odwrotnej kolejności.

Wymiana dysku SSD na większy HDD w laptopie

  1. Po wykonaniu wyżej wymienionych czynności w przypadku dysku SSD sprawa nieco się komplikuje. Kolejne kroki uzależnione są od tego, czy dysk obsługuje protokół SATA czy NVMe (standard komunikacyjny oparty na interfejsach PCI-E). Zanim zakupisz określony typ dysku, sprawdź, czy na pewno będzie on kompatybilny z laptopem. Możesz w tym celu zajrzeć do jego specyfikacji technicznej lub zerknąć na gniazdo M.2 zamontowane na płycie głównej komputera.
  2. Protokoły SATA i NVMe różnią się między sobą wcięciami, które określane są również mianem „kluczy”. W obu przypadkach wystarczy jednak włożyć płytkę drukowaną do gniazda płyty głównej, a następnie ją przykręcić.
  3. Następnie skręć komputer.
  4. Zainstaluj system operacyjny lub odtwórz go z obrazu kopii zapasowej,

Wymiana dysku HDD na SSD w laptopie>

  1. Po wykonaniu powyższych czynności, w miejscu dysku HDD zamontuj dysk SSD. Ze względu na to, że jest on zwykle nieco mniejszy od HDD, do zestawu producenci często dodają nakładkę pogrubiającą, która ma postać samoprzylepnej ramki.
  2. Przykręć śrubki i zamknij tylną klapę laptopa.
  3. Umieść baterię w odpowiednim miejscu i uruchom komputer.

Wymiana dysku HDD na HDD i SSD w komputerze stacjonarnym

Zastanawiasz się jak rozpocząć wymianę dysku HDD na HDD lub SSD w komputerze stacjonarnym? Poniżej opisujemy całą procedurę na kilku przykładach. Poniżej opisujemy kroki, które trzeba wykonać w każdym przypadku – inne zależą już tylko od danego typu dysku.

  1. Na początku, tak jak i w przypadku laptopa, należy dostać się do wnętrza obudowy. W tym celu wyłącz zasilanie. Przy okazji możesz odpiąć również resztę okablowania – dzięki temu będzie Ci wygodniej pracować.
  2. Usuń boczny panel obudowy, odkręcając śrubki z jego tylnej części – dlatego warto sobie przygotować śrubokręt. Przy niektórych obudowach nie będzie to nawet konieczne – wystarczy zdjąć boczny panel, przesuwając go najpierw do tyłu.
  3. Wykonaj kroki opisane przy każdym rodzaju dysku.
  4. Na końcu zamknij obudowę, podepnij wszystkie przewody, które wcześniej odłączyłeś i uruchom komputer. W następnej kolejności zainstaluj nowy system bądź sklonuj go z poprzedniego dysku.
Program antywirusowy

Wymiana dysku HDD na HDD w komputerze stacjonarnym

  1. Znajdź dysk. Powinien on mieścić się w jednej z zatok montażowych na przodzie obudowy. Niektóre modele dysków wkładane są od boku, inne natomiast – wsuwane od środka obudowy. Mogą być one również inaczej zamontowane – mogą one być wsuwane w swego rodzaju „tackach” do zatoki, przykręcone do niej bezpośrednio bądź zatrzaskiwane w określonym miejscu.
  2. Usuń dwa przewody: szerszy, czyli zasilający, oraz węższy, czyli SATA. Zdarza się, że w szczególnie wiekowych komputerach dyski bazują na taśmach ATA – w takich przypadkach konieczna może być wymiana całej płyty głównej, ewentualnie skorzystanie ze specjalnych, przeznaczonych do tego adapterów.
  3. Wykręć obecny dysk i zastąp go obecnym, wykonując wszystkie kroki w odwrotnej kolejności.

Wymiana dysku HDD na SSD w komputerze stacjonarnym

Wymiana na dysk 2,5’’

  1. Po usunięciu panelu bocznego i wykręceniu dysku według powyższych instrukcji, jeśli masz odpowiednio szeroką zatokę montażową, zainstaluj w niej nowy dysk. Jeśli jednak jest ona zbyt szeroka, wykorzystaj ramki lub sanki do montażu.
  2. W dysku SSD 2,5’’ występują identyczne złącza, co w dysku HDD. Dzięki temu wystarczy, że podepniesz dwa przewody i zamkniesz obudowę.

Wymiana na dysk SSD ze złączem PCI-Express lub M.2

Oba rodzaje dysków są instalowane bezpośrednio na płycie głównej.

Dysk ze złączem PCI-Express

Po usunięciu panelu bocznego i wykręceniu dysku według powyższych instrukcji, zainstaluj dysk PCI-Express. Aby to zrobić, należy go pewnym ruchem wpiąć do płyty głównej, a następnie zabezpieczyć go, przykręcając śrubkę do obudowy.

Dysk ze złączem M.2

Odkręć śrubkę zabezpieczającą. Wsuń nośnik do złącza i dociśnij go do płyty głównej. Na końcu zabezpiecz go śrubką, którą wcześniej odkręciłeś.

Jak wykonać migracje danych z dysku na dysk?

Tworzenie kopii zapasowej

  1. Zanim rozpoczniesz migrację danych, wykonaj kopię zapasową (backup) plików. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli podczas migracji twój komputer nagle się wyłączy, możesz na zawsze stracić wszystkie swoje pliki.
  2. Aby wykonać backup, wykorzystaj bezpłatny program, np. EaseUS Todo Back¬up. Dzięki niemu możesz utworzyć kopię zapasową zarówno pojedynczych plików, folderów, partycji, jak i całego dysku. Program umożliwia również klonowanie oraz przenoszenie na nowy dysk – niezależnie od tego, czy będzie to SSD czy HDD. Oznacza to, że możesz przenieść wszystkie swoje pliki, jak i sam system operacyjny.
  3. W zależności od potrzeb i preferencji, możesz zapisać kopię zapasową na dysku, płycie DVD, a nawet na serwerze FTP.
  4. Załóżmy, że chcesz wykonać kopię zapasową jedynie wybranych plików i aplikacji – w przypadku całego dysku zajmie ona bardzo dużo przestrzeni. Włącz program EaseUS Todo Back¬up Free i kliknij w lewym górnym rogu ikonkę przedstawiającą trzy kreski, a następnie zaznacz opcję „Kopia zapasowa pliku”.
  5. Zaznacz wybrane pliki, aplikacje lub foldery oraz ich lokalizację docelową, a następnie naciśnij „Kontynuuj”.
  6. Poczekaj aż proces tworzenia backupu plików się zakończy. Im więcej plików zaznaczysz, tym dłużej to będzie trwało.
  7. Kiedy proces tworzenia kopii zapasowej plików się skończy, w razie potrzeby będziesz mógł przywrócić zapisane w kopii pliki lub odzyskać do nich dostęp, wciskając przycisk „Odzyskiwanie” w głównym oknie programu.
  8. Następnie zaznacz, które pliki chcesz odzyskać, wskaż lokalizację i naciśnij przycisk „Kontynuuj”. Następnie, przez cały proces poprowadzi cię intuicyjny kreator programu.

Innym darmowym programem, który możesz wykorzystać do stworzenia kopii zapasowej, jest Macrium Reflect Free.

Przygotowanie do migracji danych z dysku na dysk

Czyszczenie danych

Istnieje wiele sposobów na przeniesienie danych z dysku na dysk. Poniżej podajemy tylko jeden z nich.

  1. Zanim przeniesiesz dane i cały system operacyjny z dysku na dysk, zrób porządki i usuń wszystkie pliki, foldery i aplikacje, które nie są ci już potrzebne.
  2. Kliknij ikonkę „Ten Komputer” i prawym przyciskiem zaznacz stary dysk. Naciśnij „Właściwości” –> „Oczyszczanie dysku” -> „Oczyść pliki systemowe”.

Do oczyszczania komputera z plików mogą Ci się przydać również takie aplikacje, jak CCleaner czy Glary Utilities.

Zmiana systemu partycji

Zanim przejdziesz do klonowania danych warto również sprawdzić, czy stary i nowy dysk mają ten sam system (tablice) partycji. Istnieją dwa systemy: GPT (GUID Partition Table) oraz MBR (Master Boot Record). GPT to nowszy standard, natomiast MBR – starszy. Zdarza się, że starszy dysk korzysta z jednego standardu, natomiast nowszy – z drugiego. Aby zmienić tablicę partycji, warto skorzystać z narzędzia DiskPart, które występuje w Windowsie 10. Załóżmy, że stary dysk korzysta z tablicy partycji GPT i zamierzasz do niego przystosować nowy.

  1. Naciśnij „Start” -> „Uruchom”. Wpisz „diskpart” i naciśnij „Enter”.
  2. Wpisz „listdisk” i naciśnij „Enter”.
  3. Wpisz „select disk x”. „X” wskazuje na numer dysku, który chcesz dostosować. W naszym przypadku należy więc wpisać „0” – jest to nowy dysk, na który zamierzamy przenieść system.
  4. Wpisz „clean” i naciśnij „Enter”.
  5. Wpisz „convert gpt” i wciśnij „Enter”.

W ten sposób nowy dysk zaczyna korzystać z tablicy partycji GPT.

Instalacja sterowników

Jeśli przenosisz dysk HDD na SSD, może być konieczne zainstalowanie odpowiednich sterowników. Jeżeli dysk SSD podpięty jest do złącza SATA, nie trzeba tego robić, jednak w przypadku modeli M.2 lub PCI-E (NVMe), są one czasem potrzebne. Aby wykonać tę czynność, podepnij dysk M.2 lub PCI-E do płyty głównej, a następnie zainstaluj sterownik od producenta. Zdarza się, że starsze płyty główne nie wykrywają dysku M.2 – w takich sytuacjach przyda się aktualizacja BIOSu.

Migracja danych z dysku na dysk – Macrium Reflect Free

W przypadku dysków SSD ich producenci często załączają płytę, na której znajdują się gotowe narzędzia, potrzebne do różnych operacji związanych z dyskiem. Czasem też udostępniają darmowe, przeznaczone do tego programy dla swoich użytkowników.

Jeśli jednak nie otrzymałeś żadnej płyty, a producent twojego dysku nie udostępnia żadnego oprogramowania, możesz skorzystać z aplikacji Macrium Reflect – jest to darmowy program, przeznaczony zarówno do użytku domowego, jak i komercyjnego. Jego obsługa jest bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawiać problemów.

  1. Rozpocznij instalację programu Macrium Reflect Free. Wybierz wersję Home i odznacz opcję podania maila w celu rejestracji – chyba, że chcesz zarejestrować swoją darmową kopię.
  2. Po instalacji uruchom program. Przed tobą powinny pojawić się wszystkie dostępne partycje.
  3. Rozpocznij klonowania partycji. Zaznacz ją, a następnie kliknij przycisk „Clone the disk” – znajduje się on przy niebieskiej ikonce pod partycjami.
  4. Kiedy pojawi się przed tobą kolejne okienko, zaznacz dysk, na który chcesz sklonować daną partycję.
  5. Zakończ całą operację. Następnie rozpocznie się proces, który może trwać kilka lub kilkanaście minut – w zależności od wielkości danej partycji.

Istnieją również bardziej zaawansowane sposoby migracji danych, jednak wymagają one większej wiedzy. Na początku warto to robić przy pomocy gotowych, darmowych programów – dzięki nim nie dojdzie przypadkiem do utraty danych lub awarii komputera.

Programy do migracji danych z dysku na dysk

Oprócz wyżej wspomnianego programu Macrium Reflect, można skorzystać również z takich darmowych narzędzi, jak:

  1. AOMEI Backupper Standard – bardzo dobrze sprawdza się przy tworzeniu i przywracaniu kopii partycji, systemu lub dysku, a także klonowaniu dysków i partycji. Można go wykorzystać m.in. do przenoszenia plików z dysku HDD i SDD – wystarczy wybrać odpowiednią opcję. Wszystkie najważniejsze opcje umieszczone w nim zostały w łatwo dostępnych zakładkach.
  2. WinToHDD – program, dzięki któremu można reinstalować lub instalować takie systemy operacyjne, jak Windows Vista, 7, 8.1 i 10. Nie wymaga korzystania z płyt DVD czy też pendrive’a. Kreator prowadzi użytkownika przez cały proces migracji danych. Jedną z jego funkcji jest również klonowanie systemu, np. gdy chcesz przenieść go z dysku HDD na SSD.
  3. EaseUS Todo Backup Free – program, który umożliwia zarówno klonowanie dysku, jak i tworzenie kopii zapasowych plików, folderów oraz partycji. Bardzo sprawnie przenosi on wszystkie dane, w tym również i samego Windowsa. Ponadto, daje on możliwość stworzenia dysku naprawy systemu.
  4. MiniTool Partition Wizard Free Edition – program, który jest łatwy i przyjazny w obsłudze. Dobrze sprawdza się przy partycjonowaniu dysków HDD i SSD. Pozwala on na tworzenie, łączenie, dzielenie, formatowanie i usuwanie woluminów. Posiada ciekawą funkcję Disk Map, która pozwala na wyświetlenie rozmieszczonych plików i dysków przy pomocy graficznej prezentacji.

Wszystkie wymienione programy mają intuicyjny interfejs, dzięki któremu można wykonać całą operację jedynie przy pomocy kilku kliknięć.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
pixel