Porównanie procesorów – które modele będą najlepsze?

2019-11-27
Porównanie procesorów – które modele będą najlepsze?Jeśli chodzi o rynek procesorów, dominują w nim w tym momencie dwie duże firmy: Intel oraz AMD. Możemy wśród nich wyróżnić wiele modelów i serii, charakteryzujących się różnymi parametrami. Niektóre procesory przeznaczone są raczej do użytku codziennego i pracy biurowej, inne – idealnie wpiszą się w potrzeby grafików oraz miłośników gier. Sprawdź nasze porównanie procesorów i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Porównanie procesorów: Intel i AMD – podstawowy podział

Zastanawiasz się, czy wybrać procesor Intel Core i3 czy i5? Cóż, wydawać by się mogło, że im wyższa cyferka przy nazwie danego procesora, tym większa jego wydajność. Jak się jednak okazuje, nie do końca tak to wygląda, dlatego warto zwracać uwagę również na inne parametry techniczne danego modelu. Sprawdź, czym się poszczególne serie charakteryzują.

Procesory Intela:

• Intel Core i9 – najmocniejszy typ procesorów, przeznaczony głównie dla profesjonalnych grafików oraz osób grających w bardzo zaawansowane technologicznie gry. Niektóre z nich posiadają nawet 18 rdzeni, dlatego są maksymalnie wydajne.
Intel Core i7 – bardzo wydajne procesory, które doskonale sprawdzą się zarówno do renderowania grafik i modelowania 3D, przypadną do gustu również graczom; występują one w laptopach i komputerach stacjonarnych, posiadają od 2 do 10 rdzeni.
Intel Core i5 – wydajne procesory, które znakomicie spełnią swą rolę w warunkach domowych oraz biurach. Posiadają od 2 do 6 rdzeni oraz gwarantują krótki czas rozruchu sprzętu.
Intel Core i3 – procesory, które wyróżniają się – przede wszystkim – atrakcyjną ceną, wyposażone są z reguły w 2 rdzenie, nowsze natomiast w 4 rdzenie. Dobrze sprawdzają się na co dzień, szczególnie w laptopach, a także w komputerach biurowych. Szybko się ładują, działają przez długi czas bez ładowania i są bardzo mobilne.
• Intel Celeron – ekonomiczne procesory, które nie cechują się zbyt wysoką wydajnością, jednak kuszą niską ceną.
Intel Pentium – procesory w przystępnej cenie, sprawdzą się w komputerach do codziennego użytku.
Intel Xeon – procesory, których głównym zastosowaniem jest obsługa dużej ilości danych, wykorzystuje się je przede wszystkim w stacjach roboczych.

Procesory AMD:

• AMD Ryzen Threadripper – procesory, które posiadają nawet 32 rdzenie i 64 wątki, stworzone są do obsługi wielu wymagających aplikacji.
• AMD Ryzen 7 – bardzo dobre procesory, świetnie sprawdzą się w obróbce wideo i renderowaniu grafik, a także grze i streamowaniu, porównywalne są do serii Intel Core i7.
• AMD Ryzen 5 – procesory, które bardzo dobrze nadają się do gry oraz półprofesjonalnej pracy graficznej, porównywalne są do serii Intel Core i5.
• AMD Ryzen 3 – ekonomiczne procesory, sprawdzą się w komputerach multimedialnych, porównywalne są do serii Intel Core i3.
• AMD FX – procesory, które sprawdzą się do wielu gier oraz pracy w zaawansowanych programach.
• AMD A10 – procesory, które sprawdzą się do amatorskiej obróbki zdjęć oraz pracy z bazami danych, są jednak za słabe dla graczy oraz profesjonalistów pracujących na programach takich, jak: Photoshop czy też AutoCAD.
• AMD A8 – mało wydajne procesory, przeznaczone raczej do podstawowych zadań, porównywalne do Intel Pentium.
• AMD A4/A6 – ekonomiczne procesory, które sprawdzą się do surfowania po internecie oraz oglądania filmów, nie nadają się jednak do obsługi pakietów biurowych, porównywalne są do procesorów Intel Celeron.

Oznaczenia procesorów

Przed wyborem odpowiedniego procesora dla siebie lub swojej firmy, ważne jest również to, aby umieć rozszyfrowywać poszczególne oznaczenia. Chodzi tu o cyferki i literki, które znajdują się w nazwie każdego modelu i które – bynajmniej – nie są przypadkowym ciągiem znaków.

Oznaczenia procesorów Intel

Zacznijmy zatem od początku. Załóżmy, że chcesz się dowiedzieć czegoś o procesorze i7 – 4790K:

• pierwsza literka (i) wskazuje na producenta procesorów, czyli na Intela,
• pierwsza cyferka (7) w zapisie oznacza rodzinę procesorów,
• pierwsza cyferka po myślniku (4) wskazuje na generację procesora – im jest ona wyższa, tym wydajniejszy jest procesor,
• kolejne trzy cyfry (790) oznaczają numer modelu,
• jeżeli na samym końcu znajduje się literka ( K), mówi ona o innych, szczególnych właściwościach danego procesora.

W tym momencie warto sprawdzić, co mogą oznaczać inne literki, umieszczone na końcu zapisu:

• S – wskazuje na niskie zużycie energii lub edycję specjalną,
• T – oznacza bardzo niskie zużycie energii, występuje w komputerach stacjonarnych,
• U – to procesory o wyjątkowo niskim poborze energii,
• M – dotyczy procesorów w pełni mobilnych,
• K – procesory posiadające odblokowany mnożnik, co daje możliwość ich podkręcenia,
• H – oznacza bardzo wydajną grafikę,
• HK – procesory, które cechują się wydajną grafiką oraz mają odblokowany mnożnik, dzięki czemu mogą być one podkręcane w celu zwiększenia wydajności,
• XM / HQ – procesory o najwyższej wydajności, przeznaczone dla programistów, grafików oraz graczy,
• X – procesory, które umożliwiają podnoszenie mnożnika (a więc i zwiększanie wydajności) bez żadnych ograniczeń,
• F – modele, które wymagają osobnej karty graficznej,
• G – procesor z zewnętrzną kartę graficzną, która może zwiększyć wydajność urządzenia.

Oznaczenia procesorów AMD

Jeśli chodzi o procesory AMD, oznaczenia są podobne jak w przypadku Intela, jednak – oczywiście – trochę się od nich różnią. Pod lupę weźmy np. AMD Ryzen 7 2700X :

• pierwsze trzy znaki (AMD) wskazują na firmę danego procesora,
• kolejny wyraz i cyferka (Ryzen 7) oznaczają serię procesorów,
• następna cyferka w zapisie (2) wskazuje na generację danego modelu,
• kolejne trzy cyfry (700) wskazują na wydajność procesora – im są one wyższe, tym lepiej,
• ostatnia literka w zapisie (X) wskazuje na właściwości szczególne danego procesora.

Końcowa literka może oznaczać różne atrybuty:

• G – oznacza procesory ze zintegrowanym układem graficznym,
• U – procesory w pełni mobilne,
• PRO – wskazuje na procesory biznesowe,
• X – oznacza podwyższoną wydajność i taktowanie,
• GE – energooszczędne procesory, ze zintegrowanym układem graficznym,
• K – odblokowany mnożnik i możliwość podkręcenia

Jaki procesor do laptopa i komputera stacjonarnego wybrać?

Wybierając odpowiedni procesor do laptopa, należy kierować się tymi samymi parametrami, co w przypadku komputera stacjonarnego. Główna różnica pomiędzy nimi polega na tym,
że procesory w urządzeniach mobilnych są montowane od razu w płycie głównej, a konkretnie – są w nią wlutowane, co sprawia, że ich konstrukcja jest cieńsza i lżejsza, jednak nie da się ich wymienić. Taka opcja jest możliwa jedynie w przypadku starszych laptopów, z obudową typu PGA. Tymczasem w przypadku komputerów stacjonarnych procesory umieszczane są w gnieździe (tzw. podstawce), dzięki czemu można ewentualnie zamienić je na bardziej wydajne modele.
Procesor od laptopa generuje mniej ciepła i pobiera mniej energii elektrycznej niż komputer stacjonarny, dlatego też jego wydajność jest trochę niższa – w związku z tym mniejsza jest w nim także częstotliwość taktowania, procesory w laptopach mają również mniej rdzeni. Jeśli zastanawiasz się, jaki procesor do laptopa i komputera stacjonarnego wybrać oraz który z nich będzie lepszy (np. Intel Core i3 czy i5) zwróć uwagę na podane wyżej oznaczenia i informacje, a także na: rdzenie i wątki, taktowanie, możliwość podkręcenia oraz współczynnik TDP. Co oznaczają wszystkie te parametry? Sprawdź.

Rdzenie i wątki

Najważniejsza różnica pomiędzy procesorami wynika przede wszystkim z liczby rdzeni i wątków. Określa ona, ile zadań może dany komputer wykonać. W praktyce nie oznacza to jednak, że im więcej rdzeni i wątków, tym szybciej i efektywniej będzie dany procesor pracować. Wynika to z tego, że wiele programów nie wymaga 24 wątków ani 12 rdzeni, dlatego ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany, a do korzystania z niektórych programów w zupełności wystarczą 2 rdzenie (jak np. w przypadku programu AutoCAD).

Taktowanie

Taktowanie wskazuje na ilość operacji wykonywanych przez procesor w ciągu jednej sekundy. To kolejny parametr, który znacząco wpływa na pracę komputera: im większa jest częstotliwość taktowania, tym większa jego wydajność. Można wyróżnić taktowanie bazowe oraz taktowanie turbo, które występuje tylko w niektórych komputerach. Tryb turbo uruchomiany jest wtedy, gdy sprzęt wymaga dodatkowej mocy obliczeniowej, potrzebnej np. do gry. W takich sytuacjach lepiej sprawdzi się zatem np. procesor Intel Core i7 8565U niż. intel Core i7 8550U, który nie posiada takiego trybu. Do pracy biurowej wystarczy procesor o niższym taktowaniu, natomiast do gier i projektowania graficznego sprawdzi się taktowanie na poziomie 3,5 GHz lub wyższym. W Intelu tryb turbo określany jest mianem „Turbo Boost”, natomiast w AMD – „Turbo Core”.

Możliwość podkręcenia

Aby uzyskać układ o jeszcze większej wydajności, warto sprawdzić, czy procesor posiada odblokowany mnożnik, a więc możliwość podkręcania. Najłatwiej to zrobić, sprawdzając oznaczenia danego modelu – w przypadku Intela jest to literka K lub X, natomiast w przypadku AMD – K lub BE. Więcej na temat tej funkcji można znaleźć w specyfikacji technicznej danego modelu.

Współczynnik TDP

Określenie to oznacza współczynnik ciepła emitowanego przez dany model. W przypadku wydajnych procesorów jest on z reguły wyższy niż w tych mniej wydajnych. Wysoki wskaźnik TDP oznacza również wyższe zapotrzebowanie na energię. Niszy współczynnik TDP wiąże się, natomiast, z dłuższym działaniem pracy baterii oraz cichszą pracą chłodzenia.

Pamięć podręczna cache

Przeglądając specyfikację konkretnego procesora, natkniesz się najpewniej także na informację o pamięci podręcznej – najczęściej pierwszego, drugiego i trzeciego poziomu (L1, L2 i L3). Pamięć podręczna cache to (mówiąc w dużym skrócie) mini-dysk, na którym przechowywane są dane, z których procesor niedługo – od danego momentu – będzie korzystać. Jest ona związana z ilością rdzeni, a – mówiąc w uproszczeniu – im jest jej więcej, tym większa wydajność komputera. W tym momencie procesory posiadają 4 MB od 20 MB pamięci podręcznej.

Zintegrowany układ graficzny

Niektóre procesory posiadają zintegrowany układ graficzny, który przydaje się w codziennym korzystaniu z komputera, a więc w przeglądaniu internetu czy też odtwarzaniu multimediów. Nie nadaje się on jednak do nowoczesnych gier. Procesory Intel zwykle wyposażone są w układ HD lub UHD Graphics, czasem też w Iris lub Iris Pro Graphics. Obecnie w procesorach AMD najczęściej pojawia się z kolei układ z serii Radeon Vega.

Wybrać 2 czy 4 rdzenie w laptopie? Intel Core i5 czy i7? A może AMD?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: „który procesor jest najlepszy?”. Wszystko zależy od zastosowania danego komputera. Niektóre programy wymagają dużej liczby rdzeni i wątków, inne – jedynie dwóch rdzeni i jednego wątku. Sprawdź, która opcja będzie najlepsza dla ciebie.

Procesor do codziennego użytku

Jeżeli komputer potrzebny jest ci głównie do scrollowania Facebooka, korzystania z internetu czy też przeglądania skrzynki e-mailowej, zupełności wystarczy procesor z 2 rdzeniami (np. Intel Core i3 lub i5) – w pełni wykorzystasz jego możliwości, a jednocześnie nie przepłacisz. Przy jego wyborze wart zwrócić uwagę z kolei na częstotliwość taktowania, która w niektórych przypadkach może osiągnąć około 3GHz.

Procesor do multimediów


Procesor do oglądania filmów i słuchania muzyki powinien być raczej szybki i wydajny, dlatego przydadzą się przynajmniej 4 rdzenie - zwłaszcza, jeżeli wykonujesz na sprzęcie inne, bardziej skomplikowane operacje. Jeśli natomiast chcesz, aby twój komputer był maksymalnie wydajny lub zajmujesz się czasem obróbką filmów i wideo, wybierz procesor z 8 rdzeniami.

Procesor do gier

Wybór odpowiedniego procesora do gier powinien być powiązany bezpośrednio z tytułami, które cię interesują. Warto zwrócić uwagę na to, czy jest on oznaczony literkami „HK” (jak np. Intel Core i7-7820HK), które wskazują na wydajną grafikę oraz mają możliwość podkręcenia, a więc zwiększenia wydajności w momencie, gdy konkretne gry będą tego wymagały. Jeszcze lepiej, jeśli procesor będzie oznaczony literkami XM lub HQ, które wskazują na modele o najwyższej wydajności.

W tym momencie do gamingu w zupełności wystarczają 4 rdzenie, jednak w niedalekiej przyszłości może się to zmienić, dlatego też warto rozważyć wybór modeli z 6 rdzeniami. Najlepiej, jeśli taktowanie będzie mieściło się w przedziale 3,50 - 4.0 GHz. Procesory do gry powinny mieć również około 6-8 MB pamięci cache. Do gamingu znakomicie nadadzą się nie tylko procesory z serii Intel Core i5, i7 czy i9 (choć to właśnie one sprawdzają się tutaj najlepiej), ale również AMD Ryzen 7 oraz AMD Ryzen 5.

Procesor przeznaczony do podróży

Jeśli bardzo często podróżujesz ze swoim laptopem, prawdopodobnie ważny jest dla ciebie możliwie jak najdłuższy czas pracy sprzętu, bez potrzeby częstego ładowania. W takich sytuacjach przyda ci się procesor z literką M (procesor mobilny w Intelu) lub U (procesor mobilny w AMD). Jeżeli istotna jest dla ciebie również wydajność, przypadnie ci do gustu model z serii Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5.

Procesor do pracy biurowej

W przypadku pakietów biurowych, baz danych oraz podstawowych programów graficznych procesor nie musi być maksymalnie wydajny, wystarczy Intel Core i3 czy i5, a także AMD Ryzen 3 lub Ryzen 5, z 2 rdzeniami i 4 wątkami. Taktowanie w przypadku takiego rdzenia powinno wynosić około 3.00 GHz. Jeżeli wykorzystujesz komputer do różnych obliczeń matematycznych i chcesz, aby pracował on szybciej, warto wybrać procesor z 4 rdzeniami. W komputerach biurowych z reguły zbędna jest zewnętrzna karta graficzna, dlatego wystarczy wbudowany układ Intel UHD Graphics lub zintegrowane układy w procesorach AMD (są one wydajniejsze od tych w Intelu). Warto dodać, że jeśli korzystasz często z programu AutoCAD (który często używany jest w biurach), procesor powinien mieć przynajmniej jedynie 2 rdzenie.

Procesor dla grafika, programisty i informatyka

Jeśli jesteś profesjonalnym grafikiem, programistą lub informatykiem, przyda ci się procesor z przynajmniej 6 lub 8 rdzeniami, z serii i7 lub i9, z oznaczeniem H/HQ lub X. Programy do renderowania grafiki z reguły wymagają przynajmniej 4 rdzeni, przy czym jest to absolutne minimum. Doskonale do profesjonalnego zastosowania nadadzą się również procesory AMD Ryzen7 oraz AMD Ryzen Threadripper. Taktowanie w nich powinno wynosić około 4.0 GHz. Procesory dla grafików i programistów powinny posiadać również około 10 - 20 MB pamięci podręcznej cache.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel