Zalany laptop – jak go uratować? I czego lepiej nie robić.

2021-06-14
Zalany laptop – jak go uratować? I czego lepiej nie robić.

Komputer towarzyszy nam niemal wszędzie, podobnie jak kawa, herbata czy nawet i woda. Przez większość czasu ten duet doskonale się sprawdza, jednak wystarczy jedynie niewielki ruch, aby napój przedostał się do wnętrza urządzenia. Zalanie laptopa może się skończyć katastrofą, jednak – jeżeli będziesz podążał za naszymi wskazówkami – istnieje szansa na jego odratowanie. Co zatem robić w takiej sytuacji? Odpowiadamy.

 

Zalany laptop – co robić?

Zalanie laptopa to jedna z najczęstszych przyczyn jego awarii. O ile wymiana klawiatury czy pamięci RAM nie jest szczególnie czasochłonna, o tyle odzyskanie danych znajdujących się na uszkodzonym dysku czy też wyeliminowanie zwarcia na płycie głównej może być dużo trudniejsze. Dlatego też, kiedy zauważysz zalany laptop, powinieneś zacząć działać jak najszybciej. Oto, co należy robić w przypadku wylania płynu na urządzenie. Czy zalany laptop będzie działał, jeśli będziesz podążać naszymi wskazówki? Istniej spora szansa na to, że tak.

Odłącz sprzęt od źródła prądu

To pierwsza zasada, o której powinieneś pamiętać. Należy odłączyć sprzęt od prądu ze względu na to, że różne płyny (w tym woda) mogą doprowadzić do zwarcia. Odepnij również wszystkie inne, zewnętrzne urządzenia, jeśli są do niego przyłączone, np. pendrive. Jeżeli Twój komputer nadal pracuje, wyłącz go, wciskając przycisk „Power”.

Następnie, najlepiej trzymając laptop do góry nogami, wyjmij baterię, o ile jest to możliwe. W wielu przypadkach, niestety, nie jest. W takiej sytuacji należy wcisnąć przycisk „Reset”. Gdzie go znaleźć? Podobnie jak i w routerach, jest on ukryty i zazwyczaj znajduje się na spodzie. Przypomina on dziurkę podobną do mikrofonu i należy go wcisnąć przy pomocy cienkiego przedmiotu. Przyda się więc tutaj cienki drucik, igła, wykałaczka, kolczyk, pinezka czy też spinacz do papieru.

Wiele osób zapomina o wyciągnięciu baterii po zalaniu komputera – mówimy tu, rzecz jasna, o sytuacjach, w których jest to możliwe. I – trzeba przyznać – jest to wówczas bardzo istotne. Dlaczego? Ponieważ jeśli bateria jest podłączona do laptopa, to nawet po odłączeniu wtyczki, jest on w pewien sposób zasilany. Jeżeli więc dojdzie do zalania płyty głównej, może powstać zwarcie, co z kolei nieraz kończy się uszkodzeniem kolejnych komponentów komputera.

laptop po zalaniu wyjmij baterie

Zdjęcie: wikihow.com

Zminimalizuj szkody

Nie poczułeś nieprzyjemnego zapachu spalenizny? Jeśli tak, możesz działać dalej. W kolejnym etapie należy zadbać o to, aby wylany płyn nie przedostał się w głąb urządzenia, a w szczególności – do laminatu płyty głównej. I bynajmniej nie chodzi to o to, aby komputer wycierać – w ten sposób jedynie powierzchownie rozwiążesz problem, tymczasem jest on o wiele bardziej złożony.

Zalany laptop należy odwrócić do góry nogami, a jego ekran musi być jak najbardziej rozłożony. Pamiętaj, aby urządzenia nie potrząsać, ponieważ płyn może wówczas wniknąć głębiej. Idealnie wygląda sytuacja, jeżeli ekran urządzenia można rozchylić się do kąta 180 stopni. W większości przypadków konstrukcje laptopów jednak na to nie pozwalają. Co więcej, jeżeli ustawisz sprzęt w pozycji piramidy, płyn rozleje się po poszczególnych jego podzespołach. Najlepiej więc ustawić komputer płasko – klawiatura i ekran powinny być skierowane równolegle do miejsca ulokowania. Można laptopa również położyć w taki sposób na płaszczyźnie, aby jego ekran zwisał w dół. Następnie warto sprawdzić, czy ciecz nie ścieka po matrycy, a – jeśli tak jest – możesz wytrzeć ją ręcznikiem papierowym. Pod komputer dobrze jest też podłożyć ręcznik, w który odpowiednio wsiąknie płyn.

Gdzie rozłożyć zalanego laptopa? Na przykład na stole, szafce lub biurku – tak, aby część, w której znajduje się płyta główna, leżała równolegle do blatu. W takiej pozycji komputer powinien leżeć od 24 do 48 godzin – w tym czasie większość cieczy powinna wyparować. Pamiętaj, aby przez ten czas komputera absolutnie nie włączać – nawet jeżeli sprzęt wydaje Ci się całkowicie suchy. Wykonanie tej czynności może wywołać zwarcie na tasiemce klawiatury, która sięga z kolei do płyty głównej. Jeśli ta będzie z kolei wilgotna, może dojść do reakcji łańcuchowej, w wyniku czego kolejne elementy się spalą, a laptopa nie będzie się dało uratować.

suszenie laptopa po zalaniu

Rozkręć laptopa (wariant dla zaawansowanych użytkowników)

Przy naprawie dużo zależy od rodzaju płynu, który przedostał się do wewnątrz urządzenia. Zdecydowanie najmniej szkodliwa jest woda, natomiast dużo mniej bezpieczne dla sprzętu są np. słodkie napoje, w tym cola, ale też wino, piwo oraz rozpuszczone leki na przeziębienie. Chodzi tu głównie o zawarte w nich związki: cukier, kwasy (askorbinowy, cytrynowy, ortofosforowy) oraz sole mineralne.

Jeśli substancje znajdujące się w wyżej wymienionych napojach pozostaną na powierzchni płyty głównej oraz innych podzespołów, będą stwarzały zagrożenie po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od zalania klawiatury. Mogą powodować mikrozwarcia oraz zaburzenia w przepływie sygnałów, a także przyczyniać się do elektrokorozji. Jeżeli do urządzenia dostanie woda, powinna wyparować ona w ciągu 24 godzin – jeżeli jednak dostaną się do niego słodkie napoje, na rozkręcenie i wyczyszczenie laptopa pozostaje Ci jedynie około 20 minut.

Jeżeli do wnętrza laptopa dostała się woda, po upływie 48 godzin od zalania możesz spróbować włączyć sprzęt – jeśli szybko wykonałeś poprzednie kroki, istnieje spora szansa na to, że maszyna będzie działać. Na laptopa wylał się słodki napój? W takim przypadku możesz go samodzielnie spróbować rozkręcić. Trudno będzie go jednak naprawić, jeśli płyn dostał się do płyty głównej – po pewnym czasie ciecz może korodować i powodować jeszcze większe problemy.

Zdecydowałeś się na samodzielne rozkręcanie? Jeśli tak, skorzystaj z instrukcji rozbierania sprzętu dostarczonej przez producenta. Na początku oczyść i przepłucz zalane podzespoły oraz płytę główną – pamiętaj jednak, aby nie płukać dysku twardego oraz napędu optycznego (na te elementy powinien spojrzeć wykwalifikowany specjalista). Z pewnością przyda Ci się woda destylowana (którą możesz kupić w aptece) oraz alkohol izopropylowy (który możesz kupić w sklepach elektronicznych i budowlanych). Następnie całość wysusz i skręć laptopa. Do usunięcia wody przydadzą Ci się chusteczki higieniczne, a do pozbywania się śladów korozji – roztwór alkoholu izopropylowego z wodą destylowaną (w proporcji 1:1), a także patyczek kosmetyczny. Na tym etapie należy również wyczyścić obudowę oraz klawiaturę. Po wyczyszczeniu poszczególnych elementów musisz chwilę odczekać. Zanim zaczniesz składać laptopa, sprawdź, czy wszystkie komponenty dobrze wyschły.

Oddaj laptop do serwisu

Jeżeli nie podjąłeś się samodzielnego rozkręcenia laptopa lub nie przyniosło ono oczekiwanych efektów, możesz oddać sprzęt do serwisu. Dzięki temu dowiesz się, jak duże szkody spowodowało zalanie komputera. Ile kosztuje naprawa takiego sprzętu? Za profesjonalne czyszczenie sprzętu zwykle należy zapłacić około 120 zł, ale jeśli jakieś podzespoły zostały uszkodzone, koszty naprawy będą o wiele większe. Zwykle całościowy koszt za naprawę wynosi 250-500 zł.

Jak widzisz, naprawa laptopa może Cię naprawdę sporo kosztować. W wielu przypadkach nie jest to po prostu opłacalne – zwłaszcza, jeżeli doszło do uszkodzenia płyty głównej i trzeba ją wymienić. W takiej sytuacji rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup laptopa, np. poleasingowego, który kosztuje mniej niż w salonach komputerowych, a wykazuje się nieraz dużo lepszymi podzespołami.

laptop po zalaniu

Zalanie poszczególnych komponentów

Osobny podrozdział warto poświęcić zalaniu poszczególnych elementów komputera.

Zalanie klawiatury

Klawiatura to jeden z tych elementów laptopa, które najczęściej ulegają awariom podczas zalania. Może ona się zepsuć nawet do 30 dni od tego wydarzenia. Zwykle trzeba ją w takich wypadkach wymienić, zwłaszcza jeżeli zepsuła się w wyniku styczności ze słodkimi napojami. Po zalaniu klawiaturę niełatwo jest wyczyścić, ponieważ jej konstrukcja jest dość skomplikowana. Zdecydowanie łatwiej jest zdemontować klawiatury starsze. Czasem można też spotkać klawiatury, w których da się oddzielić część mechaniczną od elektronicznej – wówczas istnieje możliwość wyczyszczenia ich tak, jak czyści się samo urządzenie, a więc przy pomocy wody destylowanej i izopropanolu. Zalanie klawiatury laptopa może doprowadzić do zepsucia klawiszy oraz ich sklejenia, dlatego pamiętaj, że trudno będzie pozbyć się z niej wszystkich zanieczyszczeń.

zalana klawiatura

Zalanie myszki

Kiedy dojdzie do zalania, myszkę trzeba jak najszybciej odłączyć, a następnie – pozbyć się wilgoci przy pomocy ręcznika lub chusteczki. Wydaje Ci się, że płyn dotarł do jej wnętrza? Jeśli tak, radzimy wysuszyć urządzenie, a następnie je rozkręcić. Później warto przeczyścić myszkę wodą destylowaną, a jeśli zauważyłeś niepokojący osad, użyj również alkoholu izopropylowego. Po wykonaniu tych czynności możesz złożyć myszkę i sprawdzić, czy działa.

Zalanie karty pamięci

Pamiętaj, że jeżeli karta pamięci jest mokra lub wilgotna, nie należy jej podłączać do komputera. Dlaczego? Ponieważ może dojść wówczas do zwarcia i uszkodzenia, a przede wszystkim – do utraty znajdujących się na niej plików. Należy ją więc dokładnie wysuszyć, a następnie – tak jak w przypadku innych urządzeń – przetrzeć ją wodą destylowaną lub izopropanolem.

Zalanie pendrive’a

W tym przypadku najczęściej dochodzi nie tyle do zalania, co wyprania urządzenia. Dlatego, jeśli często korzystasz z pendrive’ów, istnieje spora szansa, że wylądują one w pralce. Z tego względu należy wcześniej sprawdzać zawartość kieszeni. Jeśli tego nie będziesz robić, a pendrive będzie nawet szczelnie zamknięty, i tak może trafić do jego wnętrza pewna ilość wody. Ważne jest to, ze urządzenie będzie miało wówczas styczność nie tylko z wodą, ale i detergentami, które mogą dodatkowo powodować korozję. Po wyjęciu z pralki trzeba więc pendrive rozłożyć, osuszyć, a następnie oczyścić przy pomocy wielokrotnie już wspominanych środków – wody destylowanej i izopropanolu.

Czego nie robić przy zalanym laptopie?

W internecie można znaleźć mnóstwo porad na temat tego, jak radzić sobie z zalanym laptopem. Niestety, nie wszystkie są skuteczne, dlatego poniżej rozwiewamy wszelkie mity.

czego nie robic przy zalanym laptopie

Zdjęcie: pexels.com Joel Super

Suszenie suszarką i przy grzejniku

Nie należy przyspieszać schnięcia komputera przy pomocy suszarki do włosów czy też poprzez umieszczenie go w pobliżu grzejnika, farelki, jak również i opalarki – w ten sposób jedynie zwiększysz szkody, ponieważ ciecz wniknie głębiej, zwiększy ryzyko potencjalnych zwarć, a dodatkowo odkształci się wówczas klawiatura lub obudowa sprzętu.

Suszenie odkurzaczem

Z podobnych powodów nie należy do suszenia laptopa używać odkurzacza. Nieraz wykorzystywany jest on przez użytkowników, którzy myślą, że w ten sposób będą w stanie odessać wylany płyn ze sprzętu – to również niezbyt dobra metoda. Jeśli zbyt blisko przystawisz rurę ssącą do klawiatury, możesz zamiast płynów wciągnąć klawisze, a także naruszyć ich mocowanie.

Suszenie w piekarniku

Niektórzy użytkownicy próbują też osuszyć laptop… w piekarniku. Jak doradzają pewni „fachowcy”, należy ustawić urządzenie na 60 stopni i odczekać 7 minut, aż się nagrzeje. Następnie trzeba włożyć do niego laptop (matrycą i klawiaturą do góry), po czym wyjąć całość po 5 minutach. Co więcej, jeśli rzekomo włączy się termoobieg, poprawi to kolory znajdujące się na matrycy. Prawda jest jednak taka, że piekarnik skutecznie może komputer odkształcić – o tym jednak „specjaliści” nie mówią.

Umieszczenie w misce z ryżem

W ramach poszukiwania sposobów na radzenie sobie z zalanym laptopem, można natknąć się także na wzmiankę, iż należy umieścić go w misce z ryżem. Pomysł wydaje się całkiem abstrakcyjny, prawda? Jednak niektórzy wcielają go w życie i szybko się okazuje, że jest on zupełnie nieskuteczny. Co prawda, faktycznie potrafi przyspieszyć osuszanie laptopa, ale jedynie jego części znajdujących się na zewnątrz. Nie ma szans na to, aby w magiczny sposób ryż pomógł pozbyć się wilgoci wewnątrz sprzętu, pod jego obudową.

Inne wskazówki

Tak jak już powiedzieliśmy wcześniej, nie należy laptopem potrząsać – często jednak do tego dochodzi, np. pod wpływem zdenerwowania. Tymczasem ciecz może dotrzeć wówczas do kolejnych trudnodostępnych miejsc. Warto też pamiętać, aby nie transportować zalanego sprzętu dopóki dobrze on nie wyschnie. Ważne jest również to, aby samej klawiatury nie myć w zmywarce – jeżeli to zrobisz, z pewnością ulegnie ona uszkodzeniu.

Jak uniknąć zalania laptopa?

Teoretycznie sprawa jest prosta: aby nie doszło do zalania laptopa, wystarczy nie stawiać przy nim napojów. Wszyscy wiemy jednak, jak to wygląda w praktyce. Warto więc np. umieszczać kubek w bezpiecznej odległości od sprzętu. Ciekawym rozwiązaniem są również silikonowe klawiatury, które zabezpieczą Cię przed tego rodzaju sytuacjami, Bardzo dobrym rozwiązaniem są także laptopy z wodoodporną klawiaturą, która najczęściej jest komfortowa w użytkowaniu, jak np. w przypadku laptopów Lenovo z serii ThinkPad, dostępnych m.in. w RNEW.

Komputery Laptopy Rnew

Poleasingowe laptopy w RNEW

Szkoda Ci pieniędzy na kosztowną naprawę? Uważasz, że lepiej zainwestować tę kwotę w inny sprzęt? Jeśli tak, szeroki wachlarz laptopów znajdziesz w RNEW. Masz pytania odnośnie interesującego Cię urządzenia? Potrzebujesz porady? Jeśli tak, zadzwoń do nas już dziś!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel