Domowe biuro – jak urządzić? Na co zwrócić uwagę?
W dzisiejszych czasach praca zdalna jest coraz popularniejszą formą wykonywania obowiązków zawodowych. Aby efektywnie je realizować, warto wydzielić we własnym mieszkaniu przynamniej niewielkie, domowe biuro. Jeżeli będzie ono urządzone ładnie i ergonomicznie, a zarazem funkcjonalnie, z pewnością będzie sprzyjało lepszej koncentracji i kreatywności. Jak zatem najlepiej je urządzić?
Urządzanie komfortowego miejsca do pracy może być dużym wyzwaniem – zwłaszcza, gdy mamy ograniczony metraż i dużą rodzinę. I mimo że każdy z nas ma inne preferencje i wymagania, istnieją zasady, o których zawsze warto pamiętać. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.
Wydzielenie przestrzeni
Pierwszą kwestią, o której warto pomyśleć, jest wydzielenie odpowiedniej przestrzeni w mieszkaniu. Jeśli w domu mamy specjalne pomieszczenie, które możemy wygospodarować, to świetnie. Częściej się jednak zdarza, że biuro musimy zorganizować w części salonu lub jadalni. W takich sytuacjach warto odgrodzić jedną część pomieszczenia od drugiej. Jak to zrobić? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.
Do wydzielenia domowego biura warto wykorzystać parawan, kotarę lub ściankę działową, wykonaną z karton-gipsu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też ażurowy regał (np. typu Kallax), który nie blokuje dostępu do światła. Jednocześnie pozwala on lepiej zorganizować biurowe dokumenty i akcesoria. Innym sposobem na wydzielenie przestrzeni jest umiejętne wykorzystanie kolorów, np. poprzez pomalowanie części ściany lub ułożenie w danym fragmencie mieszkania specjalnego dywanika. Można skorzystać również z fototapety i umieścić ją np. nad linią biurka – w ten sposób również oddzielimy jeden fragment pomieszczenia od drugiego.
Komputer stacjonarny czy laptop?
Domowe biuro nie może istnieć bez komputera. Jeśli zastanawiasz się nad sprzętem z drugiej ręki, z pewnością okaże się on o wiele tańszy – wydając określoną kwotę na poleasingowy komputer stacjonarny lub laptop mamy gwarancję dużo lepszej jakości podzespołów niż w przypadku sprzętu nowego. Ponadto zdecydujesz się na opcję, która nie obciąża środowiska i będzie doskonałym proekologicznym wyborem.
Wybór między laptopem biurowym a komputerem stacjonarnym do pracy biurowej może być trudny. Wiele osób decyduje się na zakup jednego i drugiego. Komputer stacjonarny z mocnymi podzespołami może służyć do intensywnej pracy, a laptop byłby dodatkiem, który zabierany jest na spotkania z klientami lub do pracy w biurze. Należy pamiętać, że zakup dwóch sprzętów nie jest tani. Z pomocą przychodzi oferta używanych laptopów i komputerów stacjonarych.
Sprzęt poleasingowy jest dobrą opcją również wtedy, gdy budżet nie pozwala Ci na zakup i laptopa, i komputera stacjonarnego. Jak dokonać wyboru? Odpowiedz sobie na kilka pytań. Czy lubisz pracować w różnych miejscach i pozycjach (np. kanapa, biurko, łóżko, podłoga, taras)? Rozważasz pracę hybrydową? Często jeździsz do klientów? W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem okaże się laptop do biura. Pozwoli Tobie na mobilność, a po godzinach przyda się do przeglądania Internetu, oglądania filmów lub gier. Jeśli jednak masz jedno stanowisko pracy i przygotowaną przestrzeń, w której najlepiej jest się Tobie skupić, nie masz potrzeby podróżowania ze sprzętem biurowym, to korzystniejszym cenowo rozwiązaniem okaże się komputer stacjonarny. Posiada on również większe możliwości rozbudowy lub wymiany podzespołów wraz ze zwiększającymi się potrzebami. Chcesz wybrać sprzęt, biorąc pod uwagę to, ile prądu zużywa laptop a komputer stacjonarny? Wszystko zależy od podzespołów i tego, ile potrzebują energii. Warto weryfikować to indywidualnie.
Nawet jeśli zdecydujesz się na posiadanie laptopa czy komputera stacjonarnego, pamiętaj, że możesz mieć zdalny dostęp do całego pulpitu, na którym pracujesz. To dzięki usłudze komputera w chmurze umożliwiającej korzystanie z programów i plików znajdujących się na serwerze, do którego masz dostęp z każdego urządzenia, w dowolnej lokalizacji. Logując się do zdalnego pulpitu widzisz aktualne pliki i programy firmowe, z których możesz korzystać, nie obciążając swojego komputera, tabletu, laptopa czy telefonu. Przetestuj bezpłatnie przez 14 dni: e-Pulpit24
Dobór sprzętu - nowy czy poleasingowy?
Jeśli masz już osobny pokój do pracy lub wyznaczoną do tego przestrzeń, zastanów się, jakie urządzenia do pracy będą Ci potrzebne. Może warto zastanowić się nad zakupem używanej drukarki lub klawiatury?
Dwa monitory
Niezależnie od tego, czy posiadasz komputer mobilny, czy też stacjonarny, do domowego gabinetu przydadzą Ci się dwa monitory, z których korzysta się na co dzień w wielu firmowych biurach. Wbrew pozorom, dwa monitory to dobra opcja nie tylko dla grafików, architektów czy też programistów. Docenią ją również np. analitycy finansowi, którzy potrzebują mieć na ekranie zawsze dużo przestrzeni. Korzystanie z dwóch monitorów może przydać się także tym osobom, które często muszą powiększać różne detale. Ponadto, spodoba się ono także i tym, którzy korzystają często z kilku lub kilkunastu programów jednocześnie. Kompletując sprzęt biurowy, dobrym rozwiązaniem będzie wybór monitora poleasingowego. Będzie o wiele tańszy, a jeśli spełni wymagania co do wielkości, matowej powłoki matrycy, to nie potrzebujesz nowego. Wtedy tylko przepłacisz, a najpewniej kupisz monitor o wiele gorszy niż poleasingowy w tej samej cenie.
Każdy monitor do domowego biura powinien jak najmniej męczyć wzrok, a przy tym zapewniać maksymalną ergonomię. Jeśli nie dysponujesz bardzo ograniczoną przestrzenią, powinieneś wybrać ekran o przekątnej około 23-24 cali lub większy. Im większa przekątna, tym bardziej komfortowa praca przy komputerze.
Kolejna kwestia to dobór rodzaju matrycy monitora. Najlepiej, jeśli jest ona matowa – dzięki temu nic się nie będzie od niej odbijało, co z kolei wpłynie na lepszą czytelność obrazu. W sytuacji, gdy jesteś grafikiem lub korzystasz z zaawansowanych programów do projektowania, powinieneś wybrać monitor z matrycą IPS. Jeżeli jednak na co dzień potrzebne Ci są proste aplikacje, w zupełności wystarczą Ci modele z matrycą TN.
Wygodna klawiatura
W domowym biurze koniecznie trzeba zadbać również o wygodną klawiaturę – w końcu będziesz spędzać przed ekranem przynajmniej kilka godzin każdego dnia. Jest to istotny zakup szczególnie dla tych osób, które dużo piszą na co dzień, czyli np. dziennikarzy czy copywriterów. Okazuje się bowiem, że klawiatura może pozytywnie wpływać na efektywność, musi się jednak wyróżniać solidnym wykonaniem oraz wysokim poziomem ergonomii. Dzięki tym parametrom możesz dodatkowo zadbać o zdrowie swoich nadgarstków. Tutaj również warto zastanowić się nad zakupem używanej klawiatury. W niższej cenie możesz dostać sprzęt o wiele lepszej jakości i ergonomii.
Przy wyborze klawiatury należy wziąć pod uwagę intuicyjność oraz wygodę użytkowania, a także – jak już powiedzieliśmy – ergonomiczną konstrukcję. W zależności od Twojego gustu i potrzeb, możesz wybrać urządzenie z kablem lub bez – jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, koniecznie sprawdź, czy kabel jest odpowiednio długi.
Sprawna drukarka
Niewątpliwie przyda Ci się również drukarka – bez względu na to, jaki zawód uprawiasz. Jeśli zależy Ci na tym, aby zajmowała ona jak mniej miejsca, powinieneś zdecydować się na model drukujący na czarno-biało. Modele kolorowe są jednak trochę większe, co nie znaczy jednak, że są gigantyczne – jeśli dysponujesz trochę większą przestrzenią, jak najbardziej możesz rozważyć ich zakup. Pamiętaj, że drukarka w domowym biurze powinna cicho pracować. Kolejnym parametrem, jaki powinieneś wziąć pod uwagę przy zakupie, jest szybkość wydruku.
Wiele osób może zainteresować urządzenie wielofunkcyjne, które nie tylko drukuje, ale i skanuje oraz kopiuje. Niektóre, nowoczesne modele tego typu, wyposażone są w moduł WiFi, co pozwala na drukowanie bezpośrednio ze smartfona czy też tableta. Co więcej, niektóre urządzenia są w stanie drukować od razu z chmury.
Praktyczna stacja dokująca
Organizując domowe biuro, szybko zauważysz powiększającą się plątaninę kabli, co nie jest ani ładne, ani bezpieczne (dla Ciebie i sprzętu). Aby się z nią uporać i nadać całości bardziej estetyczny wygląd, warto zainwestować w stację dokującą, która pozwoli przyłączyć do Twojego komputera wiele urządzeń i, w razie potrzeby, odpiąć je tylko jednym ruchem. Bez problemu można do niej podpiąć np. dwa monitory. W celu uporządkowania przestrzeni możesz wykorzystać również maskownicę do kabli. Jeśli dopiero projektujesz swoje biuro, zadbaj o gniazdka maskowane w podłodze.
Dobór mebli
Aby stworzyć domowe biuro, należy zadbać przynajmniej o dwa niezbędne elementy – biurko i fotel. Dobrze jest jednak również zapewnić przestrzeń na rozmaite dokumenty, np. szafka z półkami czy też wyżej już wspomniany, ażurowy regał.
Funkcjonalne biurko
W niewielkich przestrzeniach sprawdzi się biurko z wbudowanym modułem, np. z szafkami czy też półkami, które pozwolą Ci zaoszczędzić sporo miejsca. Wielu producentów oferuje również specjalne dostawki i ścianki, dzięki którym możliwe jest powiększenie przestrzeni roboczej. Pamiętaj, że osobne regały, szafki i półki powinny znajdować się możliwie jak najbliżej biurka – tylko wtedy korzystanie z nich będzie wygodne. Aby go nie zagracać, dokumenty warto dodatkowo posegregować w segregatorach, teczkach oraz organizerach.
Blat biurka powinien teoretycznie być na tyle przestronny, aby pomieścić na nim wszystkie najważniejsze przybory, narzędzia i sprzęty, niezbędne do codziennej pracy. Mamy jednak świadomość, że w mieszkaniach o niewielkim metrażu nie każdy może pozwolić sobie na mebel z obszernym blatem. W takich sytuacjach dobrze sprawdzi się jednak np. biurko rozkładane.
Sama szerokość biurka powinna wynosić minimalnie 90 cm, a najlepiej – 120-160 cm. Optymalna jego długość to natomiast 70-80 cm. Duże znaczenie ma również jego wysokość, ponieważ wygodne biurko powinno być dopasowane do wzrostu. Przyjmuje się, że najbardziej uniwersalna wysokość to 75 cm. Wyższe osoby powinny natomiast zainteresować się meblami o wysokości 85 cm. Jeżeli z biurka będą korzystali także i inni członkowie rodziny, warto zdecydować się na model z regulowaną wysokością.
Komfortowy fotel
Ważny jest również wybór odpowiedniego krzesła lub fotela. Mebel postawiony przy biurku powinien być wyposażony w regulację wysokości i oparcie – dzięki temu będzie dopasowywał się do Twojej pozycji i ciała. Idealny mebel do pracy posiada też podłokietniki, zagłówek, komfortowe siedzisko, a do tego jest on odpowiednio wyprofilowany. Może to być krzesło obrotowe, ale nie musi – to akurat zależy od Twoich preferencji.
Zasady ergonomii
Urządzając domowe biuro, koniecznie należy zadbać również o zasady ergonomii. Co to oznacza? Na przykład to, że gdy usiądziesz przy biurku i ułożysz dłonie na klawiaturze, zgięcie w łokciu powinno tworzyć kąt prosty. Jednocześnie Twoje stopy powinny leżeć płasko na podłodze, a zgięcia w kolanach również powinny tworzyć kąt 90 stopni. W celu zwiększenia swojego komfortu, możesz postawić też na podłodze ergonomiczny podnóżek pod nogi.
Kolejna sprawa to oświetlenie. Po pierwsze, jeśli pokój jest za bardzo nasłoneczniony, warto zainwestować w rolety lub żaluzje. Dzięki temu słońce nie będzie się odbijać w monitorze, a do tego wyeliminują one docierającą do nas ilość promieni, które nie pomagają podczas codziennej pracy. Co więcej, należy odpowiednio ustawić lampę biurkową. Jej głównym zadaniem jest oświetlanie tych przedmiotów, na które najczęściej patrzysz. Chodzi tu zatem o klawiaturę, myszkę oraz różnego rodzaju notatki. Ważne jest również to, że lampka powinna świecić słabiej od monitora. Pomiędzy światłem a blatem należy zachować pewną odległość – najlepiej, gdy wynosi ona 35-50 cm.
Poprawne stanowisko pracy siedzącej. Źródło: „ERGONOMIA – czyli jak pracować wygodniej, zdrowiej i bezpieczniej”, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku
W odpowiedni sposób należy również przygotować do pracy komputer. Dobrze jest, jeśli górna krawędź monitora znajduje się trochę poniżej poziomu Twoich oczu. Jeżeli będzie Ci wygodniej, możesz pod monitor położyć odpowiednią podstawkę, która pomoże ustawić Ci odpowiednią wysokość. Podczas wykonywania codziennych obowiązków, należy zadbać również o optymalną odległość oczu od ekranu – powinna wynosić ona 40-75 cm.
Istotna jest również regulacja nachylenia monitora. Zgodnie z zasadami ergonomii, powinno dać się go przechylać przynajmniej 20° do tyłu oraz 5° do przodu. Do tego powinien on dawać się obracać o co najmniej o 120°, co daje po 60° w obu kierunkach. Wszystkie te parametry dobrze wpływają na kręgosłup oraz zapobiegają zwyrodnieniom kręgu szyjnego.
Rośliny odświeżające powietrze
W domowym biurze nie można zapomnieć także o roślinach. Doskonale sprawdzi się w nich nawet zwykła paprotka, która pochłania szkodliwe promieniowanie oraz wytwarza dużą ilość tlenu. Warto rozważyć również zakup pelargonii, które odświeżają powietrze, a do tego mają bardzo przyjemny zapach.
Jak dowiedli brytyjscy i australijscy naukowcy, zieleń w pomieszczeniach biurowych nie tylko poprawia samopoczucie, ale i podnosi efektywność pracy. Zgodnie z psychologią kolorów, barwa ta sprzyja wyciszeniu oraz pomaga zminimalizować stres. Odpowiednio dobrane rośliny podnoszą również walory estetyczne pomieszczenia, wnosząc do niego dużo świeżości.
Projektując nasze domowe biuro pamiętajmy przede wszystkim o jednej rzeczy - to nam ma się w nim dobrze pracować i przebywać. Dobierajmy sprzęt i dodatki tak, by pasowały nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale i wizualnym. Będziemy w nim przecież spędzać bardzo dużo czasu. Sprawmy, by był on jak najprzyjemniejszy i efektywniejszy.
Potrzebujesz pomocy przy zorganizowaniu własnego domowego biura?
Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji! Zadzwoń: 52 506 59 70