Laptop dla seniora - jak go wybrać?

2022-01-10
Laptop dla seniora - jak go wybrać?

Korzystanie z komputera przez osobę starszą nie powinno dzisiaj nikogo dziwić. Czasy się zmieniają i coraz więcej osób jest w stanie płynnie posługiwać się sprzętem elektronicznym. Jednak laptop dla seniora powinien być odpowiednio wybrany, aby maksymalnie ułatwić używanie go. Na co warto zwrócić uwagę?

Jaki laptop dla starszej osoby? Główne potrzeby seniorów

Z komputerów korzystamy powszechnie, a widok babci i dziadka przeglądających swobodnie swoje ulubione strony internetowe nie należy już do rzadkości. Tak, jak próg wejścia w korzystanie z elektroniki dla młodego pokolenia jest coraz niższy, tak też coraz więcej seniorów używa regularnie komputera - do pracy, jak i rozrywki. Zatem jakiego wybrać laptopa dla osoby starszej?

Jeśli chcesz wybrać dobrego laptopa dla babci lub dziadka, powinieneś zacząć od analizy tego, czego najbardziej będą oni potrzebowali. Wybór komputera to po części sprawa indywidualna. Czasem bowiem szukamy czegoś wyłącznie do wykonywania najprostszych czynności, np. korzystania z arkuszy danych i programów tekstowych. Czasem potrzeba sprzętu, który pozwoli na częste, zdalne spotkania za pomocą komunikatorów online bez zakłóceń. 

Zakup dobrego komputera dla osoby starszej nierzadko jest trudniejszy, niż mogło się wydawać. Z naszym poradnikiem dowiesz się jednak, na co zwrócić uwagę i dobierzesz idealny sprzęt dla najbliższych. Zaleca się, by dobry laptop dla seniora był przede wszystkim wytrzymały oraz lekki, aby można go było wygodnie przenosić. Ergonomiczny komputer przenośny musi być jednocześnie łatwy i intuicyjny w obsłudze, na co w dużej mierze wpływają nie tylko elementy hardware, ale system operacyjny. 

Laptop czy komputer stacjonarny?

Komputer przenośny może być znacznie lepszym wyborem względem wersji stacjonarnej. Przyczyn jest kilka. Z jednej strony taki komputer zajmuje znacznie mniej miejsca, co jest istotne z perspektywy osób starszych. “Stacjonarka” z reguły ma również wyższe zużycie energii elektrycznej, a konieczność podłączenia wszystkich kabli z urządzeń peryferyjnych może być sporym utrudnieniem. Ostatecznie komputer przenośny dla seniora a jest po prostu wygodniejszą opcją od komputera stacjonarnego. Można go wziąć ze sobą i przenieść na łóżko, kanapę, fotel lub zabrać w teczce na zewnątrz! 

 

Laptop dla seniora

 

Nowy czy poleasingowy?

Zakup nowego komputera przenośnego to wydatek, na jaki nierzadko emeryci nie mogą sobie pozwolić. Dobrą alternatywą jest rozważenie dokonania zakupu laptopa poleasingowego, który swoją jakością w niczym nie ustępuje nowym modelom, jest przy tym nawet 2-3 razy tańszy. Wszystkie laptopy w Rnew.pl są dokładnie sprawdzane, testowane i przygotowane w taki sposób, by od razu po wyjęciu z pudełka sprzęt był gotowy do użycia. Nie ma mowy o niedziałającym touchpadzie czy martwym pikselu na ekranie - oferowane przez nas produkty są w 100% sprawne, do tego objęte 12-miesięczną gwarancją. 

Laptop dla seniora. Jakie powinien mieć parametry techniczne?

Czym powinien charakteryzować się dobry laptop dla 60-latka? Wcale nie zawsze wysoką mocą obliczeniową! Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim niezawodność laptopa . Osoby należące do starszego pokolenia zazwyczaj (choć mogą zdarzyć się wyjątki!) nie potrzebują sprzętu o wysokich parametrach technicznych. Laptop dla emeryta powinien być jednak na tyle nowoczesny, aby umożliwiać bezproblemowe poruszanie się po sieci, korzystanie z programów i aplikacji oraz porozumiewanie się poprzez komunikatory (np. Zoom, Skype, Microsoft Teams). 

Procesor

Procesor urządzenia nie musi być demonem prędkości, dlatego nie trzeba dokładnie sprawdzać takich parametrów, jak wydajność wątków i rdzenia, TDM czy gniazda socket. Do zastosowań hobbystycznych z powodzeniem wystarczą generacje, takie jak: Intel Core i3 / AMD Ryzen 3 i Intel Core i5 / AMD Ryzen 5. Zamiast wczytywać się w informacje o dokładnej częstotliwości taktowania, dobrze jest sprawdzić datę produkcji podzespołu. Kolejnym aspektem jest jego zgodność technologiczna i dostępność sterowników. Procesor do laptopa dla osoby starszej nie musi być ultra wydajny. Powinien jednak działać stabilnie i pewnie, dlatego nie może być też zbyt wiekowy.  

Karta graficzna

Każdy podstawowy sprzęt umożliwi seniorowi swobodne przeglądanie multimediów, np. zdjęć i filmów wideo. Im lepsza karta graficzna, tym lepsza jakość wyświetlanego obrazu. Karty graficzne są stosunkowo drogie ze względu na ich wykorzystywanie w procesie wytwarzania kryptowalut. Wybierając komputer przenośny dla 60 latka czy 70-latka, na szczęście nie trzeba się tym zanadto przejmować. Grafika zintegrowana w płytach głównych powinna być wystarczająca dla użytkownika, który tylko co jakiś czas włącza komputer. A jeśli dziadkowie faktycznie potrzebują lepszej grafiki, dobrze jest zwrócić uwagę na modele laptopów wyposażonych w dedykowane karty graficzne. 

Pamięć RAM i dysk twardy

Prawdopodobnie jednym z najistotniejszych podzespołów komputerowych jest pamięć RAM. Parametr ten bezpośrednio przekłada się na łatwość i szybkość korzystania z komputera. Kości pamięci różnią się wydajnością nawet przy tym samym poziomie deklarowanej pamięci. Nie wchodząc jednak w szczegóły, kupując laptop dla osoby starszej, można wybierać spośród wariantów 4 - 16 GB RAM. Uznaje się, że 4 GB RAM to dziś absolutne minimum, ponieważ połowa pamięci RAM będzie wykorzystywane przez sam system operacyjny. Jeśli fundusze przeznaczone na prezent nam to umożliwiają, warto wówczas wybrać model z większą ilością pamięci operacyjnej. 

Gdy komputer nie będzie służył do przechowywania bardzo dużej liczby zdjęć, filmów i innych plików, można zdecydować się na dysk twardy o pojemności 128 - 256 GB. Do bardziej zaawansowanego użytku polecić można modele 512 GB - 1 TB. Bardziej jednak warto przyjrzeć się samej technologii odczytu danych. Dysk SSD w laptopie będzie zapewniał nieco szybsze działanie w porównaniu do starszych dysków HDD. 

 

 

Laptop dla seniora od strony funkcjonalnej

Osoby starsze najczęściej korzystają z komputera w domu. Potrzebują przed wszystkim sprzętu wygodnego w użytkowaniu. Czym można się kierować? Zasada nadrzędna pozostaje niezmienna: wygoda przede wszystkim. Dlatego wybór laptopa dla seniora, powinien być podyktowany takimi parametrami, jak rodzaj ekranu, waga laptopa, czy wygodna klawiatura.

Ekran

Rozmiar laptopa dyktowany jest wymiarami matrycy w calach. Najpopularniejsze ich warianty oscylują w przedziale 13’ - 17’. Osoby, które cierpią na problemy ze wzrokiem, powinny mieć dobrany odpowiednio większe urządzenie, co zagwarantuje im lepszą widoczność. Uniwersalnym i najbardziej sprawdzonym wyborem jest laptop dla seniora 15 cali. Taki komputer jest wystarczająco czytelny, a jednocześnie nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni. Rozmowa przez komunikator nie będzie sprawiała trudności, a średniej wielkości rozmiary nie powinny wpływać na wyższą wagę. Nie lada atutem jest także dostępność - laptopy z ekranem 15,6’ to wciąż najliczniejsza grupa komputerów przenośnych. Oczywiście większy ekran umożliwi także większą widoczność. Z drugiej strony nie zawsze będzie on wymagany, gdyż na wygodę użytkowania wpłynie także zwykła zmiana rozdzielczości.

W zakresie doboru ekranu warto doczytać, w jaki sposób zamyka się klapa monitora. Mechanizm powinien być jak najbardziej stabilny i wytrzymały. Może to mieć spore znaczenie dla seniorów, obawiających się delikatności elektroniki i niemających jeszcze doświadczenia w obchodzeniu się z nią. 

Waga

Małe wymiary laptopa będą dużym atutem. Pomimo tego, że taki sprzęt rzadziej będzie używany w podróży, np. w pociągu, wciąż kluczowe znaczenie ma to, ile będzie ważył. Sprawdzony laptop dla seniora musi być lekki, ergonomiczny i wygodny w przenoszeniu. Każdy producent podaje zawsze wagę całkowitą urządzenia - warto sprawdzić ten parametr i porównać kilka modeli na jego podstawie!

System operacyjny 

Wybór systemu operacyjnego dla laptopa dla seniora można sprowadzić do dwóch czynników: nowoczesności (aktualności) i legalności. Te dwa aspekty stanowią absolutną podstawę bezpieczeństwa. W praktyce obecnie można zdecydować się na Windows 10 lub Windows 11 (jeśli sprzęt spełnia wymagania techniczne oprogramowania). 

Jeżeli w rodzinie korzystamy z komputerów Apple, nic nie stoi na przeszkodzie, aby sprawić bliskim prezent w postaci laptopa z iOS. Wbrew pozorom wcale nie będzie on trudniejszy w obsłudze dla osoby, która nie ma żadnego doświadczenia. Pamiętajmy jednak, aby obdarowywanym poświęcić czas na wytłumaczenie podstawowych zasad korzystania z komputera!

Napęd DVD

Nowoczesne laptopy coraz rzadziej posiadają wbudowany napęd DVD. Zakładamy jednak, że wiele osób starszych z przyjemnością chciałoby mieć możliwość włożenia płyty do komputera i zobaczenia swojego ulubionego filmu. Jeśli faktycznie tak jest, warto wybierać laptopy dla osób starszych spośród modeli, które mają zainstalowany napęd DVD. Gdyby było to niemożliwe, ostatecznie pozostaje odpalanie filmów zgranych na nośnik USB lub dokupienie kieszonkowej wersji odtwarza płyt, który podłącza się za pomocą przewodu USB. 

Klawiatura i touchpad

Każdy laptop wyposażony jest w klawiaturę i touchpad. Komputer dla seniorów powinien mieć funkcjonalną, maksymalnie prostą i ergonomiczną klawiaturę. Touchpad nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca tak, aby nie przeszkadzać w wygodnym pisaniu. Dobrze, gdy klawisze są duże i pozbawione wielu dodatkowych opcji, z których seniorzy po prostu by nie używali. Osobną kwestią jest klawiatura numeryczna po prawej stronie, którą znajdziemy w wielu, ale nie wszystkich, modelach. Aspekt ten zależy już wyłącznie od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Tani laptop dla seniora do 1500 zł

Gdy możliwości budżetowe są nieco ograniczone, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić tańszy sprzęt. Obecnie dobry i wydajny laptop dla emeryta można znaleźć już w cenie do 1500 zł. Na uwagę w szczególności zasługują używane laptopy poleasingowe, których jakość znacznie przewyższa tę oferowaną w nowych laptopach w podobnym zakresie cenowym. Dodatkowym kosztem może być zakup oprogramowania, a cena systemu zależeć będzie od jego wersji. W większości komputerów przenośnych oferowanych przez nas sklep system operacyjny jest już jednak zainstalowany i nie trzeba za niego płacić.

 

laptop dla osoby starszej

 

6 najważniejszych parametrów laptopów dla seniora

Zamiast podsumowania na podstawie powyższej analizy możemy wskazać, jakie są najważniejsze parametry komputerów przeznaczonych dla osób starszych. Jak wspomnieliśmy, poszczególne aspekty zależą od czynników indywidualnych. Zupełnie inne wymagania może mieć 60-latek aktywny zawodowo, inne osoba, która potrzebuje sprzętu jedynie do słuchania muzyki, czytania wiadomości czy przeglądania Internet.

Gdybyśmy mieli wskazać cechy, jakie powinien posiadać komputer przenośny dla seniora, byłyby to:

  1. Matryca o wielkości 15-cali.
  2. Ekran z matową lub antyrefleksyjną powłoką, 
  3. Lekkość wybranego modelu.
  4. Minimum 4, optymalnie 8 - 16 GB RAMu.
  5. Dysk twardy SSD,
  6. Wygodna klawiatura wbudowana z ograniczoną liczbą funkcji dodatkowych.

Wiemy, że czasem lepsze bywa wrogiem dobrego, jednak mamy nadzieję, że udało sie nam przekonać Cię, że dobry laptop dla seniora powinien być maksymalnie funkcjonalny, praktyczny i prosty w obsłudze, a jednocześnie nie trzeba wydawać na niego kroci. Mając na uwadze powyższą listę, sprawdź już teraz wszystkie produkty dostępne w naszym sklepie! Mamy pewność, że w naszej ofercie znajdziesz coś dla siebie, lub bliskiej Ci babci lub dziadka, ponadto, w razie wątpliwości, nasi konsultanci chętnie pomogą, doradzą i polecą odpowiedni sprzęt.

Potrzebujesz indywidualnej porady jak dobrze wybrać Laptop?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą! Zadzwoń! 52 506 59 70

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel