Mały laptop – idealny na wakacje lub w podróż służbową

2021-07-16
Mały laptop – idealny na wakacje lub w podróż służbową

Mały laptop to doskonała alternatywa dla dużych komputerów, na których pracujemy na co dzień. Oczywiście on również pozwala wykonywać służbowe obowiązki, z tym że jest o wiele bardziej kompaktowy. Dzięki temu z powodzeniem zabierzesz go zarówno na wakacje, jak i w delegację. Niektóre modele schowasz nawet w małej torebce! Komu się przyda mały laptop i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Zdjęcie: Andrea Piacquadio z PexelsMały laptop do pracy, nauki i rozrywki – komu się przyda?

Mały laptop to, wbrew pozorom, urządzenie o bardzo szerokim spektrum zastosowań. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które sporo podróżują i korzystają z komputera nierzadko poza biurkiem, co docenią np. freelancerzy. Nierzadko takie urządzenia wybierają również studenci, dla których często stanowią one elektroniczny zamiennik klasycznych zeszytów. Często pozwalają im szybciej robić notatki, nagrywać wykłady, a nawet robić zdjęcia prezentacjom. Dużym atutem małych laptopów jest również niska cena, co ma ogromne znaczenie dla wielu młodych ludzi.

Kompaktowe laptopy docultreniane są również przez większych przedsiębiorców oraz pracowników korporacji. Doskonale nadają się nie tylko do pracy w terenie oraz podróży służbowych. W dużych firmach często trzeba przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi oddziałami i wówczas niewielki komputer może być dużym ułatwieniem. Świetnie się sprawdzi podczas różnego rodzaju prezentacji oraz wykonywania rozmaitych zadań – urządzenia tego posiadają wszak często dobre parametry techniczne. Jeśli zależy Ci na przyzwoitym sprzęcie, zwróć szczególną uwagę na procesor, dysk i pamięć RAM, o których szczegółowo piszemy w kolejnym podrozdziale. W wielu przypadkach niewielki komputer nie zastąpi standardowego laptopa, ale może być jego świetnym uzupełnieniem.

laptop w parku

Zdjęcie: Polina Kovaleva z Pexels

Mały laptop znakomicie sprawdzi się również jako komputer dla dziecka, ze względu na niewielkie wymiary i niską wagę – zwłaszcza, jeżeli będzie to pierwszy użytkowany przez malucha model. Z nowymi technologiami warto zaznajamiać dziecko już od najmłodszych lat, ponieważ stanowią one swoisty ekosystem, w którym będzie ono dorastać – nie da się uciec komputerów, za to można  nauczyć dziecko rozsądnie z nich korzystać. Dla małego klienta laptop powinien być zarówno urządzeniem edukacyjnym, jak i wspaniałym źródłem rozrywki. Na szczęście, istnieje obecnie wiele aplikacji i programów, które łączą obie te funkcje, pozwalając uczyć się dziecku liter, liczenia czy też rozpoznawania kolorów poprzez świetną zabawę, a na kolejnych etapach edukacji – rozwijania pasji i własnych zainteresowań.

dziewczynka z laptopem

Zdjęcie: Andrea Piacquadio z Pexels

Istnieją również osoby, które decydują się na wybór małego laptopa do zwykłych, codziennych zastosowań. Bez problemu można na nim oglądać ulubione seriale, grać w proste gry oraz słuchać płyt ulubionych wykonawców. Sporym atutem takiego sprzętu jest to, że znakomicie odnajdzie się on np. w małych mieszkaniach. Nie bez znaczenia jest również stosunkowo niska cena.

Mały laptop – rodzaje

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów małych laptopów.

  • Mobilne notebooki – to urządzenia o funkcji laptopów, jednak mniejsze od nich. Zdecydowanie łatwiej jest je przenosić i korzystać z nich w ogródku czy też w kawiarni. Zwykle zalicza się do nich laptopy o przekątnej od 13 cali w dół. Z reguły można na nich swobodnie korzystać z pakietów biurowych, słuchać muzyki oraz oglądać filmy. Wydajniejsze modele umożliwiają pracę z bardziej zaawansowanymi aplikacjami.
  • Ultrabooki – są to smukłe laptopy o wysokiej jakości wykonania oraz atrakcyjnym designie. Zaliczyć do nich możemy również większe modele, np. 14- i 15-calowe. Dużym atutem jest ich waga, ponieważ wynosi ona zawsze poniżej 2 kg. Jeżeli chodzi o samą grubość, może ona wynosić maksymalnie 21 mm. Kolejna ich zaletą jest bateria o ponadprzeciętnej wytrzymałości, która bije na łopatki wiele większych i grubszych modeli. Pamiętaj jednak, że zamiast pełnowymiarowych portów znajdziesz w nich odpowiedniki w wersji mini czy nawet i micro. Sprawdź aktualnie dostępne Ultrabooki
  • Laptopy hybrydowe – są to praktyczne komputery z odczepianym lub konwertowalnym ekranem, dzięki czemu łączą one funkcję laptopa z tabletem. Doskonale sprawdzają się nie tylko w podróży, ale i w biznesie. Z reguły wyposażone są one w ekran dotykowy, który można obsługiwać piórkiem lub rysikiem. Czasem też można pisać bezpośrednio na nim, a jeżeli posiada on odpowiednie oprogramowanie, to, co stworzyłeś, zostanie przeniesione np. do edytora tekstu. Dzięki temu, że ekranem można poruszać pod różnymi kątami, sprzęt tego typu zda egzamin podczas spotkań w pracy, np. podczas prezentacji.
  • Tablety – trudno je nazwać małymi komputerami, są to jednak urządzenia mobilne, które niejednokrotnie zastępują laptopa. Mają dotykowy ekran, ale nie posiadają klawiatury. Niektóre, bardzo zaawansowane tablety bywają równie wydajne, co notebooki, posiadają stylowy design, a do tego są bardzo łatwe w obsłudze. Dobrze się spisują podczas przeglądania treści, problem pojawia się jednak wtedy, gdy trzeba taką treść wytworzyć. Nie są to urządzenia na tyle uniwersalne, aby sprawdzić się w każdej sytuacji. Nie dają one możliwości instalowania różnych programów, nie każdemu przypadnie też do gustu nawigacja dotykowa. Sprawdź aktualnie dostępne Tablety

Mały laptop – najważniejsze parametry

Jakie parametry powinien mieć laptop mały i funkcjonalny? Oto one.

Przekątna ekranu

To pierwszy i najważniejszy parametr małego notebooka. Urządzenie powinno mieć przekątną wynoszącą maksymalnie 13,3 cala. Wiadomo jednak, że im mniejszy ekran, tym łatwiej przewozić komputer, dlatego najlepszym rozwiązaniem są tutaj laptopy o przekątnej 12,1 lub – jeśli zależy Ci na wyjątkowo małym komputerze – o przekątnej 10 cali. Laptopy 12- i 13-calowe zapewniają jednak dużo lepszą czytelność od tych najmniejszych, a tym samym – gwarantują większą wygodę użytkowania oraz umożliwiają wykonywanie bardziej złożonych zadań. Laptop o przekątnej 10 cali sprawdzi się z kolei u studentów, którzy szukają alternatywy dla zwykłych zeszytów, ponieważ może on pełnić rolę elektronicznego notatnika.

przekątna ekranu w laptopie

Rozdzielczość i matryca

Mówiąc o ekranie, nie można zapomnieć także o rozdzielczości. W przypadku małych laptopów niełatwo będzie znaleźć modele o szczególnie wysokiej rozdzielczości obrazu. Często oferują one rozdzielczość HD, choć można też znaleźć na rynku komputery z wersją Full HD, a nawet 4K, która zapewnia świetną jakość obrazu – cena takich laptopów jest jednak dużo wyższa. Radzimy sprawdzić również występującą w urządzeniu skalę jasności, dzięki której obraz będzie lepiej widoczny nawet w pełnym słońcu, co szybko docenisz np. podczas wakacyjnego urlopu.

Warto rozważyć również wybór odpowiedniej matrycy. Istnieją dwa ich podstawowe rodzaje: błyszcząca oraz matowa. Jeśli wiesz, że z komputera będziesz korzystać w różnych warunkach, przy różnym oświetleniu, a tak zazwyczaj jest w przypadku małego laptopa, lepiej zdecydować się na matrycę matową, która nie odbija obrazu. Przy dużym nasłonecznieniu korzystanie z błyszczącej matrycy może być trudne, jednak zapewnia ona bardziej intensywne kolory.

przekątna ekranu w laptopie

Bateria

Wybierając małego notebooka, warto sprawdzić, czy posiada on wytrzymałą baterię – w końcu nieraz będziesz z niego korzystać bez zasilania podczas długich podróży. Na szczęście wiele mniejszych modeli może pochwalić się lepszą baterią niż mają klasyczne laptopy. Wynika to z tego, że ich ekran jest mniejszy, więc urządzenie nie pobiera aż tak dużej ilości energii jak w przypadku większych komputerów. Niektóre modele potrafią wytrzymać nawet 8 godzin ciągłej pracy. Miej jednak na uwadze, że na działanie baterii wpływa wiele czynników, w tym rodzaj wykonywanych operacji czy też temperatura otoczenia.

Pamięć RAM

W tym przypadku dużo zależy od Twoich potrzeb. Uznaje się jednak, że absolutne minimum to dzisiaj 4 GB pamięci RAM. Optimum to jednak zdecydowanie 8 GB. Ponadto warto szukać modeli laptopów, które umożliwiają ewentualną rozbudowę pamięci do nawet 16 GB – większą ilość pamięci RAM docenią zwłaszcza fotografowie oraz graficy.

RAM laptop

Procesor

Do codziennych zastosowań, jak i do pracy wystarczy Ci w zupełności procesor z serii Intel Core i5. Raczej nie warto już celować w starszą serię Intel Core i3, ponieważ za jakiś czas może się ona już nie sprawdzić. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy Twoim jedynym kryterium jest możliwie jak najniższa cena. Jeżeli zależy Ci na tym, aby korzystać z komputera przez wiele lat, możesz pokusić się nawet o procesor z serii Intel Core i7. Taki model docenią zarówno graficy i architekci, jak i studenci czy uczniowie.

procesor CPU laptop

Dysk

Przy wyborze laptopa małego, warto zwrócić uwagę również na dysk. Do wyboru masz – tak naprawdę – dwie opcje, przy czym każda z nich ma swoje wady i zalety – chodzi o dysk HDD i SSD. Dysk HDD cechuje się większą pojemnością, jednak jest głośniejszy i bardziej awaryjny. Dysk SSD jest z kolei znacznie szybszy, co błyskawicznie odczujesz podczas uruchamiania różnych programów. Praca z nim jest płynna i bezproblemowa, jednak pojemność dysku jest dużo mniejsza. Mimo to radzimy wybór dysku SSD, a jeśli będziesz potrzebował dodatkowej pojemności, możesz zakupić dysk zewnętrzny lub część danych umieścić w chmurze. Musisz jednak przemyśleć, czy np. podczas podróży będziesz w stanie pomieścić na nim wszystkie materiały – to istotna kwestia zwłaszcza w przypadku fotografów oraz grafików, którzy podczas wyjazdów często zajmują się obróbką i preselekcją zdjęć.

Karta graficzna

W segmencie małych laptopów zdecydowanie przeważają modele ze zintegrowanym układem graficznym. Tylko w nielicznych komputerach znajdziemy modele z kartą dedykowaną, która jednak najczęściej nie ma takiej wydajności, jak jej pełnowymiarowy odpowiednik. Dlatego sprawdzi się do mało zaawansowanych projektów graficznych, do większych – już raczej nie. Z tego samego względu mały laptop nie będzie też dobrym rozwiązaniem dla graczy, dla których wydajna karta graficzna jest – tak naprawdę – priorytetem. Niewielki ekran również nie będzie tu sprzymierzeńcem.

Obudowa

Tak jak w przypadku każdego laptopa, warto sprawdzić również wykonanie obudowy. Powinna być ona solidna, dlatego zdecydowanie odradzamy modele z plastiku. Zdecydowanie lepszym wyborem będą konstrukcje z metalu, a zwłaszcza z aluminium. Są one bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz lepiej odprowadzają ciepło. Przy okazji świetnie się prezentują. Warto także sprawdzić, czy komputer ma dobre zawiasy, które nie ulegną uszkodzeniom podczas wielokrotnego zamykania i otwierania.

System operacyjny

Poleasingowe, małe laptopy często wyposażone są w system operacyjny. Z reguły jest to Windows 10 Home lub Pro bądź też Windows 8 – również Home lub Pro. Wyjątkiem od reguły są Macbooki, czyli urządzenia firmy Apple, które mają zainstalowany system macOS. Dedykowany system operacyjny dla produktów poleasingowych możesz nabyć u nas.

system operacyjny windows 10

Inne udogodnienia

Z małych laptopów często korzystamy w podróży, dlatego warto zadbać o to, aby miały one podświetlaną klawiaturę – dzięki temu łatwiej będzie korzystać z komputera w różnych warunkach oświetleniowych. W urządzeniu powinno znaleźć się również minimum jedno złącze HDMI oraz opcja łączenia się z Bluetooth. Jeśli zależy Ci na szczególnym zabezpieczeniu danych, możesz wybrać model z czytnikiem linii papilarnych. Co więcej, mały laptop z pewnością nie powinien ważyć więcej niż 2 kg. Jeszcze lepiej, gdy jego waga będzie wynosiła około 1,5 kg.

Akcesoria do małego laptopa

Przy wyborze małego laptopa warto pomyśleć również o akcesoriach, które podniosą komfort jego użytkowania. Dobrym rozwiązaniem będzie myszka bezprzewodowa, choć – tak naprawdę – nie wszystkim jest ona potrzebna. Jeżeli nie zamierzasz podczas wyjazdów z niej korzystać, doradzamy wybór laptopa z komfortowym touchpadem. Niezastąpiona będzie również wygodna torba, która pozwoli Ci w odpowiednich warunkach transportować urządzenie. Jeżeli sporo piszesz na komputerze, przyda Ci się klawiatura bezprzewodowa – oczywiście, jedynie wtedy, gdy nie odpowiada Ci układ klawiszy w laptopie.

Małe laptopy w RNEW

W RNEW oferujemy szeroki wybór laptopów o kompaktowych rozmiarach. Wśród nich znajdziesz m.in. cenione modele marki Lenovo, Dell oraz HP.

Mały laptop Lenovo

Jedną z firm, które oferuje bogaty wybór laptopów, jest Lenovo. Wśród laptopów o przekątnej 12,5 cala znajdziemy produkty posiadające – w większości –  wszystkie, opisane wyżej parametry. Mają więc 8 GB pamięci RAM, procesor przynajmniej z serii Intel Core i5 oraz szybki dysk SSD. Interesującą propozycją są z pewnością urządzenia z serii Lenovo Yoga, wśród których znajdziemy ultrabooki 2w1, łączące funkcję laptopa z tabletem. Świetnie wyglądają, a dzięki konwertowalnemu ekranowi znakomicie się spiszą podczas ważnych prezentacji. Godnym uwagi rozwiązaniem jest również Lenovo ThinkPad x250, który będzie idealnym kompanem podczas podróży, posiada on bowiem aż 2 akumulatory. 

maly laptop lenovo rnew

Mały laptop Dell

Dell to amerykańska marka produkująca komputery dla firm i korporacji. W jej ofercie można znaleźć również laptopy małe, o interesującej specyfikacji technicznej. Warto zwrócić tu uwagę chociażby na Dell Latitude E7240 Carbon, czyli ultrabook biznesowy zaprojektowany z myślą o użytkownikach profesjonalnych. Laptop wyróżnia się lekką konstrukcją, długim czasem działania baterii, a do tego posiada aluminiową obudowę. W szerokiej gamie produktów Dell znajduje się również więcej modeli, które warto śledzić na naszej stronie.

mały laptop dell rnew

Laptop HP mały

Oczywiście na naszej liście nie mogło zabraknąć laptopów HP. Komputery z tej serii wyprzedzają konkurencję pod względem funkcjonalnych zabezpieczeń klasy biznes – teraz mogą z nich korzystać nie tylko wielkie korporacje, ale również mali i mikroprzedsiębiorcy. W portfolio tej marki można znaleźć urządzenia z serii EliteBook, która dedykowana jest profesjonalistom. Mocne podzespoły, niezawodność, a do tego solidne wykonanie – to tylko kilka cech, które są dla niej znamienne. Interesującą propozycją jest np. Laptop HP EliteBook 820 G4, czyli bardzo cienki i lekki laptop biznesowy, z obudową wykonaną z aluminium. Sprawdź wszystkie tutaj.

mały laptop hp rnew

Mały laptop w RNEW

Szukasz kompaktowego laptopa poleasingowego? Zależy Ci, aby był on nie tylko wielki, ale i maksymalnie funkcjonalny? Sprawdź naszą ofertę, jesteśmy pewni, że znajdziesz model idealny dla siebie. Potrzebujesz porady? Daj nam znać, a razem dobierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie! Zadzwoń na numer 52 506 59 70

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel