Laptop, ultrabook czy notebook – czym się różnią i co wybrać?

2022-11-10
Laptop, ultrabook czy notebook – czym się różnią i co wybrać?

Nie jest tajemnicą, że technika nie stoi w miejscu, a na rynku ukazują się coraz to lepsze modele notebooków. Dziś komputer przenośny to nie tylko laptop, lecz również ultrabook czy netbook. Czym charakteryzują się wymienione kategorie komputerów przenośnych? Czy lepszym wyborem okaże się zakup laptopa, czy ultrabooka? Sprawdźmy!

Laptop, ultrabook a może netbook?

Pomimo tego, że laptop jest z założenia urządzeniem mobilnym, to noszenie ze sobą piętnastocalowego, grubego i ważącego trzy kilo urządzenia stanowi nie lada problem. Wie o tym chyba każdy, komu kiedykolwiek przyszło podróżować z ciężkim laptopem – taka podróż wiąże się z bólem ramion i stałym ryzykiem upadku ciężkiej torby z wartościową zawartością. Ultrabooki powstały w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby konsumentów – pod względem wydajności urządzenia te jedynie nieznacznie ustępują swoim większym odpowiednikom, a jednocześnie są wygodniejsze w transporcie. Inną wersją laptopa niewielkich gabarytów są netbooki – urządzenia te jednak charakteryzują się gorszymi parametrami i przede wszystkim służą do przeglądania stron internetowych. Między innymi ze względu na gorsze osiągi, nie podbiły one serc konsumentów w takim stopniu, jak wspomniane ultrabooki. Na tym akapicie moglibyśmy zakończyć ten wpis jednak temat laptopów i ultrabooków jest na tyle ciekawy, że chcielibyśmy mu poświęcić cały artykuł!

Laptop a notebook

Jaka jest różnica pomiędzy laptopem a notebookiem? W dzisiejszych czasach praktycznie żadna, a oba te określenia są często używane naprzemiennie jako nazwa komputera przenośnego. Kiedyś, kiedy pierwsze komputery przenośne dopiero zaczynały pojawiać się na rynku, mianem notebooka określano laptopy o niewielkich (jak na owe czasy) gabarytach. Notebook w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza notes i takie właśnie z założenia miały być docelowo laptopy – kompaktowe, proste w obsłudze i mieszczące się w torbie. Dziś gabaryty notebooka stały się ogólnie panującym standardem, a w katalogach producentów nie znajdziemy już laptopów o grubości przekraczającej 5 centymetrów. Nowoczesne laptopy są smuklejsze od swoich protoplastów i nawet jeżeli nie określa się ich mianem ultrabooka, to śmiało możemy każdy z nich nazwać notebookiem.

Czym różni się ultrabook od laptopa? Krótka historia

Termin „ultrabook” określa pewien standard wśród komputerów mobilnych. Ultrabooki od laptopów różnią się przede wszystkim modernistycznym designem – są cienkie i smukłe, wyglądają jak eleganckie teczki biurowe. Kolejnym znakiem rozpoznawczym ultrabooków jest wydajność – wnętrze tych urządzeń skrywa w sobie energooszczędne procesory i pamięci najwyższych generacji, umieszczone na dobrze skonfigurowanej płycie głównej. Takie podzespoły odznaczają się niską emisją ciepła i właśnie dlatego można je „upakować” w niewielkiej obudowie ultrabooka. W tym miejscu warto dodać, że dopiero nieco ponad dekadę temu, rozwój technologii umożliwił produkcję minimalistycznych komputerów o tak wysokich parametrach sprzętowych.

Pierwszy ultrabook został zaprezentowany w 2011 r. na targach Computex, organizowanych przez firmę Intel. Był to ASUS UX 21, o grubości zaledwie 17 mm i wadze wynoszącej 1,1 kg. W tamtych czasach ASUS UX 21 był urządzeniem jedynym w swoim rodzaju – zarówno ze względu na wspomniane już niewielkie gabaryty, jak i parametry sprzętowe. Wnętrze protoplasty ultrabooków skrywało w sobie nowoczesny procesor Intel Core i7 ULV oraz dysk SSD o pojemności 64 lub 128 GB. Jak na rok 2011, była to najwyższa półka podzespołów. Pamiętajmy, że mówimy o czasach, w których dyski SSD były jeszcze często traktowane jako ciekawostka, która raczej nie da rady zastąpić starego dobrego HDD. Ta „ciekawostka” pozwoliła jednak na stworzenie ultrabooka – czyli laptopa zamkniętego w obudowie o grubości nieprzekraczającej 2 cm.

Jak już wspomnieliśmy, ultrabook to standard stawiający na minimalizm przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Nierzadko również w komputerach tego typu znajdziemy rozwiązania mające ułatwić codzienne użytkowanie – takie jak np. podświetlana klawiatura czy dotykowy ekran. O ile dotykowy ekran w laptopie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, o tyle chyba każdy, kto kiedykolwiek korzystał z laptopa z podświetlaną klawiaturą, przyzna, że zastosowanie tej technologii znacznie ułatwia pracę! Pewnie zauważyliście, że wielokrotnie w tym artykule używaliśmy naprzemiennie terminów „laptop” i „ultrabook”. Każdego ultrabooka można określić mianem „laptopa”, ale nie każdego laptopa można nazwać „ultrabookiem” . Tak więc, czym się różni laptop od notebooka sprzedawanego z dopiskiem Ultrabook? Laptop to komputer przenośny – to wiemy wszyscy. Ultrabook natomiast jest jego mobilniejszą wersją!

Ultrabook czy MacBook?

MacBook to popularny laptop marki Apple – która jak wiadomo, w zgodzie ze swoją polityką działania standaryzuje swoją ofertę i raczej ogranicza ilość dostępnych modeli do maksymalnie kilku wersji. Ultrabooki mogą różnić się od siebie pod względem materiałów zastosowanych przy produkcji obudowy (może być to np. aluminium, włókno węglowe albo zwykły plastik) , ale pod względem parametrów sprzętowych muszą spełniać określone normy wyznaczone przez Intela. O kryteriach tych wspomnimy za chwilę, a teraz skupmy się jeszcze na samym założeniu „opracowania” Ultrabooka.

Faktycznie to, że dzisiaj w ogóle mamy do czynienia z Ultrabookiem ma związek z sukcesem MacBooka. Pracownicy Intela zauważyli, że wiele osób dotychczas korzystających z Windowsa odpływa do środowiska macOS'a właśnie ze względu na wydajne i kompaktowe laptopy od Apple. Uznano, że na rynku maszyn windowsowych potrzebne jest wyznaczenie wytycznych dla urządzenia będącego odpowiednikiem MacBooka, jednak działającego w środowisku windowsowym.

Ultrabook – podstawowe parametry techniczne

Jak już wspomnieliśmy, ultrabook to standard – jego kryteria są wyznaczane przez Intela, dlatego wewnątrz ultrabooków zawsze znajdziemy procesor tej marki. Pozostałe kryteria są regularnie aktualizowane, wszystko po to, aby każdy ultrabook w dacie swojej premiery był nowoczesnym i wydajnym sprzętem. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich ultrabooków są kompaktowe wymiary, jakie jeszcze kryteria musi spełniać mini komputer mobilny, aby mógł zostać zakwalifikowany do kategorii ultrabooków? Oto kilka z nich:

Grubość

Jeśli chodzi o grubość ultrabooków, to zgodnie z wytycznymi Intela, może ona wynosić 21 mm. Wyjątkiem jest tu jednak sprzęt z ekranem dotykowym – jego grubość może wynosić najwyżej 23 mm. Z drugiej strony, ultrabooki z ekranem o przekątnej 13,3 cala lub mniejszym, muszą mieć grubość wynoszącą maksymalnie 18 mm.

Energooszczędność

Warto powiedzieć kilka słów również o energooszczędności. Ultrabooki muszą być zasilane przez energooszczędną platformę sprzętową Intel, znaną również jako „platforma ULV”. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniać dobre osiągi przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Warto w tym miejscu dodać, że niskie zużycie energii wiąże się jednak z delikatnym obniżeniem wydajności zastosowanych podzespołów. Dlatego ultrabook dobrze poradzi sobie z większością codziennych zadań, ale może mieć problem z bardziej wymagającymi grami czy obróbka filmów.

Czas pracy baterii

W teorii każdy ultrabook powinien pracować na baterii przez przynajmniej 6 godzin. Na rynku znajdziemy modele, których producenci zapewniają, że bez podłączenia zasilacza wytrzymują nawet 12 godzin. Praktyka jednak pokazuje, że czas działania ultrabooka na baterii jest uzależniony od sposobu, w jaki z niego korzystamy. Przy stałym oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki i korzystaniu z wideorozmów czas pracy naszego komputera może być o wiele krótszy. Jedno jednak należy przyznać ultrabookom – na jednym ładowaniu zawsze pracują odczuwalnie dłużej od standardowych laptopów.

Nowoczesne technologie zabezpieczeń

W ultrabookach stosuje się obecnie bardzo nowoczesne technologie, jak np. rozwiązania biometryczne czy też lepsze szyfrowanie danych, dzięki czemu można lepiej zabezpieczyć pliki na komputerze. Ultrabooki wyposażone są w Intel® Anti-Theft oraz Intel Identity Protection Technology, dzięki którym można zdalnie zablokować komputer i zabezpieczyć pliki, jeśli dojdzie np. do kradzieży sprzętu lub jego zgubienia.

Intel Smart Connect – funkcja w wybranych modelach Ultrabooków

Polega ona na tym, że urządzenie nawet w stanie uśpienia pozwala działać poczcie e-mailowej, serwisom społecznościowym czy też innym aplikacjom internetowym. Mówiąc innymi słowy: jeśli rano podniesiesz pokrywę komputera, różne aktualizacje będą gotowe i nie będziesz musiał czekać np. na synchronizację swojej poczty. Co więcej, aktualizacje dokonają się nawet wtedy, gdy Twój komputer będzie poza zasięgiem sieci. Ważne jest również to, że technologia ta nie wpływa zanadto na żywotność baterii.

Porty USB

W zgodzie z wytycznymi ultrabooki powinny mieć przynajmniej jeden port USB 3.0 lub złącze Thunderbolt. Oczywiście, producenci starają się upchać w kompaktowej obudowie jak największą ilość portów, uatrakcyjniając tym samym konfigurację danego ultrabooka. Zadanie to jednak jest utrudnione w wypadku najmniejszych modeli, dlatego w ultrabookach trzynastocalowych i mniejszych znajdziemy najczęściej kilka podstawowych złącz.

Dla kogo ultrabook będzie odpowiedni? A dla kogo laptop?

Zarówno ultrabook, jak i laptop jest urządzeniem mobilnym, jednak jeżeli planujesz często przemieszczać się ze swoim komputerem, to będzie to dużo wygodniejsze z ultrabookiem. Z drugiej jednak strony, jeżeli szukasz komputera przenośnego, który przez większość czasu będzie leżał na Twoim biurku, to musisz po prostu zastanowić się nad tym, czego oczekujesz od takiego urządzenia. Jeżeli zależy Ci na mobilnej wersji komputera stacjonarnego – z napędem CD/DVD, dużą ilością portów i większą matrycą, to dobry laptop okaże się lepszym wyborem.

Ultrabook dla mobilnej osoby, przedsiębiorcy, freelancera i studenta

Ultrabook to mobilny komputer stworzony z myślą o osobie mobilnej – często zmieniającej miejsce wykonywanej pracy i szukającej lekkiego i wydajnego sprzętu, mieszczącego się w plecaku czy niewielkiej torbie.

Z ultrabooków na pewno skorzystają osoby, które wyjeżdżają w częste i długie podróże – na przykład przedstawiciele handlowi, cyfrowi nomadzi lub przedsiębiorcy. Tego typu komputery odznaczają się niższym zużyciem energii, a więc dłuższym w stosunku do pozostałych laptopów czasie pracy na jednym ładowaniu baterii. Energooszczędny ultrabook sprawdzi się więc doskonale jako sprzęt do zabrania w firmowe podróże, na konferencje czy też do siedziby potencjalnego klienta. Niski profil obudowy zapewnia niezwykłą wygodę użytkowania, a zawartość urządzenia – np. firmowe dokumenty, często chronią dodatkowe zabezpieczenia takie jak wcześniej już wspomniane szyfrowanie albo rozpoznawanie biometryczne. Nie bez znaczenia jest również estetyka wykonania tego typu sprzętów – idealnie pasująca do profilu przedsiębiorcy. Parametry ultrabooków z pewnością docenią również studenciuczniowie – to małe, wydajne i wygodne w obsłudze komputery, które po zajęciach możesz spakować do plecaka!

Notebook czy ultrabook – który komputer wybrać?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi – przed zakupem komputera zastanów się, na jakich parametrach zależy Ci najbardziej, i do czego najczęściej będziesz używać tego sprzętu. Podpowiadamy, że jeżeli dany komputer mobilny większość czasu spędzi na Twoim biurku, a przede wszystkim będziesz używać go do grania w gry i oglądania filmów, to lepiej rozejrzyj się za dobrej jakości laptopem z dużą matrycą.

Niezależnie od tego, czy przymierzasz się do zakupu ultrabooka, czy laptopa to weź pod uwagę te parametry. Jeżeli nie jesteś pewien, jakiego rodzaju komputera przenośnego potrzebujesz, to całkiem możliwe, że odpowiedź nasunie się sama po określeniu Twoich wymogów sprzętowych:

  • Ekran – przekątna matrycy w wypadku ultrabooków, zazwyczaj mieści się w przedziale od 11 do 14 cali. Kolejnym ważnym parametrem ekranu jest rozdzielczość obrazu – im będzie ona wyższa, tym przeglądanie treści będzie bardziej komfortowe. W wypadku mniejszych matryc optymalna będzie rozdzielczość FullHD, natomiast przy większych – 4K. Zastanów się również, czy zależy Ci na ekranie dotykowym – wiele ultrabooków wyposażono w tę funkcję.
  • Pamięć RAM – 8 GB możemy w dzisiejszych czasach uznać za optymalne minimum zapewniające wygodne użytkowanie i obsługę większości procesów. Cenna informacja, którą warto mieć na uwadze przy wyborze komputera – niektóre modele ultrabooków mają na stałe wlutowane kości pamięci operacyjnej, dlatego w ich wypadku nie ma późniejszej możliwości powiększenia tego zasobu. W wypadku większości tradycyjnych laptopów wymiana podzespołów jest możliwa, a zastosowanych w nich płytach głównych często znajdziemy wolne sloty na dodatkowe pamięci RAM.
  • Dysk – jak już wspomnieliśmy, w ultrabookach znajdziemy wyłącznie dyski SSD. W wypadku klasycznych notebooków sprawa wygląda różnie – na rynku wciąż jeszcze możemy spotkać komputery mobilne z dyskiem twardym. My jednak w każdym wypadku polecamy wybór laptopa z dyskiem SSD – dzięki zastosowaniu tego komponentu komputer jest lżejszy, działa ciszej, uruchamia się szybciej i emituje mniej ciepła w trakcie pracy.
  • Czas pracy baterii – w tym wypadku zasada jest prosta: im dłuższy czas baterii, tym lepiej dla Ciebie – zwłaszcza jeśli często podróżujesz.
  • Procesor – na płytach głównych zastosowanych w ultrabookach nierzadko znajdziemy stałe wlutowane procesory. Dlatego, jeżeli zdecydujesz się na zakup ultrabooka, to warto zadbać o to, by jego wnętrze skrywało w sobie procesor o bardzo dobrych parametrach. Układy takie jak Intel I7 pozostają aktualne nawet po kilku latach od premiery i z łatwością radzą sobie z obsługą większości wymagających programów czy gier.

Ultrabooki i laptopy poleasingowe w RNEW

Laptop czy notebook-ultrabook? Skontaktuj się z ekspertem Rnew! Dobrze wiemy, jak bardzo czasochłonne potrafi być poszukiwanie wymarzonego laptopa. Dlatego zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby pragnące dostosować parametry notebooka do własnych potrzeb. W naszej ofercie znajdziesz odnowione i objęte 12-miesięczną gwarancją laptopy poleasingowe – zarówno ultrabooki, jak i komputery przenośne innego typu. Oferujemy pełne wsparcie merytoryczne przy wyborze urządzenia.

Ile działa bateria w poleasingowych ultrabookach?

Jak długo działa bateria w poleasingowym laptopie? Jest to jedno z tych pytań, które najczęściej słyszymy od Klientów. Kwestia ta jest indywidualna i zależy od stopnia wyeksploatowania baterii w danym modelu. W RNEW korzystamy z programu diagnostycznego i mierzymy nim poziom żywotności baterii w procentach, przy każdej sztuce (zwykle wynosi on kilka godzin). Dzięki temu możemy Ci udzielić bardzo dokładne informacje co do nabywanego egzemplarza. Absolutne minimum dla baterii w naszym sklepie to 1 h i dajemy gwarancję jej wymiany, jeśli w ciągu 14 dni przetestujesz sprzęt i okaże się, że bateria trzyma krócej.Zobacz także:

Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Gdańsk, Bielsko, Białystok, Toruń, Gdynia, Szczecin, Częstochowa, Kielce, Gliwice
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel