Laptop czy ultrabook - na co się zdecydować?

2018-06-15
Laptop czy ultrabook - na co się zdecydować?

Nie jest tajemnicą, że technika nie stoi w miejscu i ciągle wychodzą coraz to lepsze modele notebooków. Kilka lat temu firma Intel zaprezentowała prototyp tzw. ultrabooka, który szybko stał się nową kategorią sprzętu komputerowego. Jakie cechy i wymagania kryją się pod tym pojęciem? Czy rzeczywiście ultrabook przewyższa laptopa pod każdym względem? Sprawdź.

Ultrabooki powstały w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby konsumentów. W pewnym momencie okazało się, że piętnastocalowe, grube laptopy, ważące 3 kg, mogą być problemem podczas przemieszczenia się i podróży. Dlatego też zaprojektowano urządzenia, które mają często równie mocne podzespoły oraz świetną wydajność, a do tego są o wiele bardziej poręczne. Co jeszcze warto o urządzeniach, które zrewolucjonizowały rynek komputerów mobilnych? Odpowiadamy.

Czym różni się ultrabook od laptopa? Krótka historia

Każdy, kto mniej lub bardziej uważnie śledzi trendy technologiczne, na pewno zauważył, że większość producentów urządzeń mobilnych stosuje zasadę maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnej minimalizacji rozmiarów. Oznacza to, że najbardziej innowacyjne sprzęty są szybkie, wydajne i wielozadaniowe, a zarazem małe i lekkie.

Tak też można ogólnie scharakteryzować ultrabooki. Od laptopów różnią się przede wszystkim modernistycznym designem – cienkie i smukłe, wyglądają jak eleganckie teczki biurowe. Te kompaktowe jednostki posiadają jednak doskonałe parametry techniczne. Przedrostek „ultra” w nazwie pojawia się nie bez przyczyny. Jak nietrudno się domyślić, za dodatkowe udogodnienia musimy też zapłacić.

Pierwszy ultrabook został zaprezentowany w 2011 r. na targach Computex, organizowanych przez firmę Intel. Był to ASUS UX 21, o grubości zaledwie 17 mm. Wyposażony był on w bardzo wydajny procesor Intel Core i7, a jego obudowa wykonana była z aluminium i szkła. W zasadzie czas przeszły jest tutaj dużą przesadą – ASUSA można zakupić bowiem do dziś. Od tego czasu powstają jednak coraz to nowsze modele ultrabooków. Poszczególne sprzęty oczywiście różnią się niektórymi właściwościami, ale istnieją dla nich pewne określone wytyczne.

Ultrabooki powstały na skutek coraz większej popularności tabletów – producenci zauważyli, że istnieje potrzeba projektowania lżejszych i cieńszych komputerów, za w miarę przystępną cenę. Ważne było dla nich również wprowadzenie funkcji, które dotychczas występowały jedynie w tabletach – chodzi tu głównie o dotykowe ekrany (pojawiające się w bardzo wielu ultrabookach), a także możliwość szybkiego uruchamiania. Przy produkcji ultrabooków zaczęto również zwracać większą uwagę na nowoczesne technologie i atrakcyjny design.

Warto zaznaczyć, że o ile każdy ultrabook można określić mianem „laptopa”, o tyle nie każdy laptop można nazwać „ultrabookiem” . Jako że wszyscy wiemy, czym jest laptop, w tym wpisie skupimy się głównie na cechach, zaletach i wadach ultrabooków, które zrewolucjonizowały – tak naprawdę – świat mobilnych komputerów.

Ultrabook – podstawowe parametry techniczne

Od czasu, gdy w 2011 r. pojawił się rynku pierwszy ultrabook, zmieniły się nieco kryteria, które tego rodzaju sprzęt musi spełniać – Intel co pewien czas je aktualizuje. Przykładowo, początkowo takie komputery musiały działać minimum przez 5 godzin, dzisiaj – przez przynajmniej 6. Zmieniła się również sugerowana cena tego typu urządzeń: o ile na początku miała wynosić ona przynajmniej 1000 dolarów, o tyle dziś można te urządzenia kupić dużo taniej – zwłaszcza, jeśli są to urządzenia poleasingowe.

Aby minikomputer mobilny mógł zostać zakwalifikowany do kategorii ultrabooków, musi spełniać konkretne wymagania, takie jak:

 • niska waga, wynosząca około 1 kg, nieprzekraczająca 2 kg,
 • grubość wynosząca masymalnie 21 mm (są od tej zasady wyjątki),
 • niskonapięciowy procesor Intel, o współczynniku poboru mocy wynoszącym maksymalnie 15 W TDP,
 • krótki czas uruchamiana (od 2 do 7 sekund),
 • wydajna bateria (działająca co najmniej 6 godzin po odłączeniu od źródła prądu),
 • szybki dysk SSD lub dysk hybrydowy (SSD+HDD),
 • prędkość przekazywania danych przez dysk wynosząca minimum 80 MB/s,
 • przynajmniej jedno złącze USB 3.0 lub Thunderbolt,
 • precyzyjna technika wykonania z wysokiej klasy materiałów,
 • szybki czas wybudzenia z uśpienia (krótszy niż 3 sekundy),
 • rozwiązania technologiczne, zwiększające bezpieczeństwo danych,
 • nowoczesny, atrakcyjny design.

Nazwa „ultrabook” została zastrzeżona przez firmę Intel, która jako pierwsza wprowadziła tego typu komputery na rynek. Nie ma ścisłych informacji co do tego, jakie wymiary powinien mieć ekran (najczęściej jest to od 11,6- do 15,6 cali) ani też jak dużą musi mieć pamięć RAM (zwykle co najmniej 4 GB) . W sklepach znajdziemy tańsze ultrabooki wykonane z tworzywa sztucznego oraz bardziej kosztowne wersje z aluminium albo magnezu i włókna węglowego – materiały te zapewniają im lekkość i wytrzymałość. Na rynku dostępne są zarówno modele z wyświetlaczem tradycyjnym, jak i dotykowym. Poniżej bardziej szczegółowo opisujemy wybrane czynniki, które każdy ultrabook musi spełniać.

Grubość

Jeśli chodzi o grubość ultrabooków, tak jak już powiedzieliśmy, powinna wynosić ona maksymalnie 21 mm. Wyjątkiem jest tu jednak sprzęt z ekranem dotykowym – jego grubość może wynosić najwyżej 23 mm. Z drugiej strony, ultrabooki z ekranem o przekątnej 13,3 cala lub mniejszym, muszą mieć grubość wynoszącą maksymalnie 18 mm.

Energooszczędność

Warto powiedzieć kilka słów również o energooszczędności. Ultrabooki muszą być zasilane przez energooszczędną platformę sprzętową Intel, znaną również jako „platforma ULV”. Jest ona zaprojektowana w taki sposób, aby zapewniać dobre osiągi przy jednoczesnej wysokiej wydajności. Ultrabook dobrze poradzi sobie z większością codziennych zadań, ponieważ nie wymagają one szczególnie dużo energii. Nie są one jednak sprzętem w większości przeznaczonym do zadań, przy których potrzebna jest duża moc, a więc np. do edycji filmówobróbki grafiki czy też do gier.

Długość pracy baterii

Kwestią, którą należy umówić bardziej szczegółowo, jest również długość pracy baterii. Mimo że teoretycznie ultrabooki powinny pracować przynajmniej przez 6 godzin, a niektóre – nawet 12, dużo zależy od sposobu, w jaki z nich korzystamy. Jeśli każdego dnia użytkujesz komputer intensywnie, przez wiele godzin, np. oglądając filmy, słuchając muzyki czy też rozmawiając ze znajomymi, wiele nowych ultrabooków wytrzyma w praktyce mniej niż 6 godzin. Wciąż ultrabooki mogą się jednak pochwalić dłuższym czasem pracy baterii niż zwykłe laptopy.

Nowoczesne technologie

W ultrabookach stosuje się obecnie bardzo nowoczesne technologie, jak np. rozwiązania biometryczne czy też lepsze szyfrowanie danych, dzięki czemu można lepiej zabezpieczyć pliki na komputerze. Ultrabooki wyposażone są w Intel® Anti-Theft oraz Intel Identity Protection Technology, dzięki którym można zdalnie zablokować komputer i zabezpieczyć pliki, jeśli dojdzie np. do kradzieży sprzętu lub jego zgubienia.

Wybrane modele ultrabooków wyposażone są również w technologię Intel Smart Connect. Polega ona na tym, że urządzenie nawet w stanie uśpienia pozwala działać poczcie e-mailowej, serwisom społecznościowym czy też innym aplikacjom internetowym. Mówiąc innymi słowy: jeśli rano podniesiesz pokrywę komputera, różne aktualizacje będą gotowe i nie będziesz musiał czekać np. na synchronizację swojej poczty. Co więcej, aktualizacje dokonają się nawet wtedy, gdy Twój komputer będzie poza zasięgiem sieci. Ważne jest również to, że technologia ta nie wpływa zanadto na żywotność baterii.

Porty USB

Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, ultrabooki powinny mieć przynajmniej jeden port USB 3.0 lub złącze Thunderbolt. Okazuje się, że nowe urządzenia tego typu oferują najczęściej więcej niż jedno gniazdo USB 3.0 oraz szeroką gamę innych portów. Trochę inaczej to wygląda w przypadku kompaktowych ultrabooków, np. trzynastocalowych – mają one zdecydowanie mniej miejsca na porty. Dlatego też, jak łatwo się domyślić, jest ich mniej, a niektóre z nich bywają zastępowane złączami w wersji zminiaturyzowanej.

 


 

Przeczytaj również: Złącza i gniazda w laptopach


 

Czy ultrabooki mają wady?

Ultrabooki mają pewne cechy, które można uznać za wady. Przy niektórych modelach może istnieć problem ze zwiększeniem np. ilości pamięci RAM, z uwagi na to, że jest on przylutowany na stałe. Do wad ultrabooków można zaliczyć także brak stacji CD/DVD, które zwiększyłaby ich grubość – wówczas przestałyby być ultrabookami. Jednak powiedzmy sobie wprost: mało kto dzisiaj z takich stacji korzysta.

W internecie można przeczytać również o innych wadach ultrabooków – w większości nie jest one już jednak aktualne. Przykładowo, niektórzy zarzucają im ograniczoną liczbę złączy, przy czym – tak jak powiedzieliśmy wcześniej– wiele modeli ma jednak aż trzy porty USB. Na rynku są również modele, w których nie ma czytnika kart pamięci. W przykładach, które podajemy na końcu artykułu, udowadniamy jednak, że są na rynku bardzo dobre ultrabooki, z bogatym zestawem złączy oraz czytnikiem kart.

Dla kogo ultrabook będzie odpowiedni? A dla kogo laptop?

Ultrabook dla mobilnej osoby, przedsiębiorcy, freelancera i studenta

Zanim zdecydujesz się zainwestować dużą sumę pieniędzy w ultranowoczesny komputer przenośny, zastanów się, czy rzeczywiście jest ci on potrzebny. Powyższy opis technicznych właściwości ultrabooka dowodzi, że jest to urządzenie przeznaczone dla wymagających użytkowników.

Z ultrabooków na pewno skorzystają osoby, które wyjeżdżają w częste i długie podróże, i często muszą pracować poza domem. Mały i zgrabny ultrabook może pełnić funkcję miniaturowego biura w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach. Przyda się także jako sprzęt do zadań specjalnych w biznesie, kiedy szybkość działania i niezawodność podzespołów komputera mogą przesądzić o powodzeniu projektu. Poza tym wyważona stylistyka obudowy stanowi swoisty symbol prestiżu przedsiębiorcy.

Ultrabooki poleca się przedsiębiorcom i innym osobom często wyjeżdżającym służbowo, również dlatego, że urządzenia pobierają niewiele energii. Umożliwia to dłuższą pracę na baterii bez konieczności jej ładowania. W niektórych okolicznościach znalezienie źródła energii bywa kłopotliwe, poza tym konieczność podłączenia sprzętu do sieci zmniejsza jego mobilność. Z tego powodu ultrabook, jako urządzenie energooszczędne i długo pracujące na baterii, idealnie nadaje się do zabrania w firmowe podróże, na konferencje czy też do siedziby potencjalnego klienta. Ponadto niski profil obudowy zapewnia niezwykłą wygodę użytkowania, a zawartość urządzenia – np. firmowe dokumenty, często chronią dodatkowe zabezpieczenia takie jak wcześniej już wspomniane szyfrowanie albo rozpoznawanie biometryczne.

Z ultrabooków chętnie korzystają również studenci i uczniowie, którym łatwiej taki komputer jest włożyć do teczki lub plecaka, i którzy także często się przemieszczają. Ultrabook to również doskonałe rozwiązanie dla freelancerów, którzy, a więc np. dziennikarzy, redaktorów, tłumaczy, korektorów czy też copywriterów. Przyda się również wszystkim tym, którzy w obecnej sytuacji pracują całkowicie lub częściowo zdalnie.

Laptop do pracy biurowej i oglądania filmów

Przeciętny użytkownik będzie w pełni usatysfakcjonowany jednak laptopem ze średniej lub wyższej półki. Nie wspominając o tym, że do zwykłych celów, takich jak typowa praca biurowa, surfowanie w sieci, oglądanie filmów czy granie w gry, lepiej sprawdzi się urządzenie z większym ekranem i, ewentualnie, stacją CD, której ultrabook nie posiada.

Jeżeli więc rzadko kiedy przemieszczasz się z komputerem i masz wystarczająco dużo miejsca na biurku, polecamy zakupić dobrej jakości laptop. Oferta urządzeń w sklepach z elektroniką jest tak szeroka, że bez trudu znajdziesz model niemal idealnie dostosowany do swoich potrzeb. Jeśli jednak nadal zależy ci na mobilności, a supernowoczesny komputer znajduje się poza zasięgiem twoich możliwości finansowych, możesz zdecydować się na niedrogi kompromis w postaci netbooka. Jest wygodniejszy i bardziej poręczny niż laptop, ale wciąż nie tak wydajny (i nie tak drogi!) jak ultrabook.

Ultrabook – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Poniżej podajemy listę elementów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem ultrabooka:

 • ekran – ultrabooki zazwyczaj mają mniejsze ekrany niż klasyczne laptopy, a ich przekątna z reguły mieści się w przedziale od 11 do 14 cali, choć niektóre ultrabooki mają przekątną wynoszącą ponad 15 cali; istotna jest również rozdzielczość ekranu – im będzie ona wyższa, tym przeglądanie treści będzie bardziej komfortowe: przy mniejszych ekranach optymalna będzie rozdzielczość FullHD, natomiast przy większych – 4K; często spotyka się w ultrabookach również ekran dotykowy, dzięki czemu stanowią one połączenie laptopa oraz tableta;
 • procesor i pamięć RAM – w ultrabookach najczęściej wykorzystywane są energooszczędne, niskonapięciowe procesory, dzięki którym komputera nie trzeba przez długi czas podłączać do ładowarki, wiąże się to jednak z pewnym zmniejszeniem wydajności, którą warto zwiększyć, dobierając odpowiednią ilość pamięci RAM – najlepiej, jeśli będzie miała ona przynajmniej 8 GB, choć na rynku obecne są również ultrabooku z pamięcią 4 GB i u niektórych doskonale się ona sprawdza;
 • dysk – dobrze jest, jeśli komputer posiada przynajmniej dysk 256 GB; warto na to zwrócić uwagę, zwłaszcza, że dyski SSD są coraz tańsze;
 • czas pracy baterii – w tym wypadku zasada jest prosta: im dłuższy czas baterii, tym lepiej dla Ciebie – zwłaszcza, jeśli często podróżujesz.

Ile działa bateria w poleasingowych ultrabookach?

Jest to kwestia indywidualna i zależy od stopnia wyeksploatowania baterii w danym modelu. W RNEW korzystamy z programu diagnostycznego i mierzymy nim poziom żywotności baterii w procentach, przy każdej sztuce (zwykle wynosi on kilka godzin). Dzięki temu możemy Ci udzielić bardzo dokładne informacje co do nabywanego egzemplarza. Ultrabooki, ze względu na to, że są nastawione na pracę mobilną, mają baterie, na których zwykle można popracować dłużej niż na zwykłych laptopach. Absolutne minimum dla baterii w naszym sklepie to 1 h i dajemy gwarancję jej wymiany, jeśli w ciągu 14 dni przetestujesz sprzęt i okaże się, że bateria trzyma krócej.

Ultrabooki i laptopy poleasingowe w RNEW

Interesuje Cię więcej sprawdzonych modeli? Na naszej stronie z pewnością uda Ci się znaleźć idealny laptop poleasingowydo nauki, podróży i prowadzenia biznesu - lekki, wygodny w transporcie i pozwalający na bezproblemową obsługę niezbędnych aplikacji. Kliknij i dowiedz się więcej!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel