Laptop dla fotografa do obróbki zdjęć. Jaki wybrać?

2022-03-02
Laptop dla fotografa do obróbki zdjęć. Jaki wybrać?

Szereg czynności wykonywanych przez profesjonalnych fotografów odbywa się bez użycia aparatu. Zadania wykonywane przy komputerze obejmują m.in. modyfikację zdjęć, retusz, konwersje formatów i wiele innych czynności. Dlatego komputer lub laptop w zakładzie powinien być odpowiednio szybki, wydajny i niezawodny. Przeczytaj poniższe kompendium, aby sprawdzić, który laptop do obróbki zdjęć wybrać i jakimi parametrami kierować się przy podejmowaniu decyzji!

 

Jaki komputer dla fotografa sprawdzi się w codziennej pracy?

 

Praca fotografa wymaga niezawodnego sprzętu komputerowego, na którym będzie można szybko dokonywać bieżących modyfikacji i poprawek fotografii oraz grafiki. Komputer powinien oferować jak najlepszą jakość obrazu i zapewnić płynne działanie w każdych okolicznościach. Wydawałoby się więc, że wybór jest dość prosty, jednak to, jaki laptop dla fotografa warto wybrać, zależy też od wielu innych aspektów.

Każdemu profesjonaliście zależy na szybkości przetwarzania danych i jak najlepszym odwzorowaniu barw. Dlatego przy wyborze takiego komputera, warto szczególnie zwrócić uwagę na wyświetlacz i rodzaj jego matrycy, a także układ graficzny. Przyda się efektywny procesor, np. procesor Intel Core i5, dużo GB pamięci RAM i szybki dysk twardy. Jeśli chcesz kupić dobry laptop do zdjęć, zapoznaj się ze wszystkimi informacjami poniżej!

 

Komputer stacjonarny dla fotografa czy laptop?


Parametry techniczne urządzeń mogą być bardzo podobne zarówno w jednostkach stacjonarnych, jak i specjalnych laptopach do obróbki zdjęć. Zastawiając się więc, jaki komputer dla fotografa warto wybrać, dobrze na wstępie określić jego przeznaczenie. Jeżeli urządzenie będzie wykorzystywane wyłącznie w studiu, z powodzeniem można wybrać model biurkowy. Warto jednak jeszcze upewnić się, czy jego usytuowanie pozwoli na komfortową pracę i poruszanie się.

 

fotograf przy pracy na laptopie

 

Jeżeli miejsce jest ograniczone i/lub potrzebujemy urządzenia, które możemy zabrać ze sobą do pracy w terenie (np. do sesji zdjęciowej), wówczas oczywistym wyborem staje się sprzęt mobilny. Laptopy są najczęściej wybierane przez fotografów, profesjonalnych i amatorskich, ze względu na ich niezwykłą uniwersalność. Przenośny laptop dla fotografa powinien być przystosowany do korzystania w różnych warunkach i charakteryzować się dobrą wytrzymałością. Ogromne znaczenie ma wydajność, ale także bateria, której czas pracy na pełnym naładowaniu powinien być wystarczająco długi, aby umożliwić komfortową pracę poza studiem. Jeśli pracujesz w trudnych warunkach, warto pomyśleć o zakupie laptopa pancernego, który przetrwa nawet ekstremalną sesję fotograficzną w wymagających warunkach pogodowych.

 

Nowy a poleasingowy laptop do fotografii


Wysokiej klasy urządzenie z szybkim procesorem może być zarówno nowym, jak i poleasingowym laptopem. Za skorzystaniem z tej drugiej opcji przemawia nie tylko oszczędność finansowa. Za tę samą cenę, którą wyznaczyliśmy na zakup nowego laptopa fotograficznego, możemy bez trudu znaleźć alternatywę używaną o znacznie lepszej konfiguracji sprzętowej. Przykładowo, poleasingowy laptop dla fotografa do 2000 złotych będzie mógł mieć dedykowaną kartę graficzną (np. serii GeForce RTX), nowoczesny procesor (Intel Core i5, Intel Core i7) i nawet 16 GB RAM, podczas gdy nowy model za taką cenę będzie znacznie wolniejszy. Wszystkie laptopy poleasingowe są produktami rekomendowanych marek, np. HP, Dell, Asus czy Lenovo. Bez wątpienia każdy fotograf potrzebuje najwyższej jakości sprzętu i ważne jest także to, aby ten nie posiadał zbyt wielu śladów użytkowania, zwłaszcza na wyświetlaczu. Rozwiązaniem okazać się mogą markowe, poleasingowe laptopy klasy A i A-, których stan wizualny jest bliski perfekcji. Tani laptop do obróbki zdjęć nie musi więc oznaczać sprzętu o niższych wymaganiach sprzętowych, jeśli zdecydujemy się na ofertę artykułów poleasingowych!

 

Wyświetlacz w laptopie dla fotografa


Monitor do komputera stacjonarnego lub ekran w laptopie to najważniejszy element całej konfiguracji. Przy edycji zdjęć ogromne znaczenie mają parametry obrazu, które wpływają na ocenę grafiki, ale także zakres możliwości jej edytowania. Wydajny laptop dla fotografa amatora lub profesjonalisty może być wyposażony w matrycę OLED, która - jak żaden inny typ matrycy - oferuję doskonałą głębię czerni i intensywne kolory. Z drugiej strony fenomenalnie sprawdzi się także nieco bardziej wszechstronna matryca IPS. Technologia ta (In-Plane Switching) wywodzi się jeszcze z końca lat 90. XX wieku i jest modyfikacją konstrukcji TN (Twisted Nematic). Dzięki rozwiązaniom pozwalającym na redukcję rozproszonego światła wewnątrz matryce IPS wyróżniają się świetnym odwzorowaniem kolorów i szerokimi kątami widzenia.

 

obiektyw na klawiaturze

 

Ekran komputera dla profesjonalisty z pewnością nie powinien być mniejszy niż 15,6 cali. Spotykane są też urządzenia o większej przekątnej matrycy. Im większy wyświetlacz, tym wygodniejsza praca, ale także nieco trudniejszy transport urządzenia. Wybór rodzaju matrycy to jednak dopiero początek zmagań związanych z wyświetlaczem. Zastanawiając się, jaki laptop do obróbki zdjęć będzie najlepszy, koniecznie trzeba sprawdzić takie parametry, jak pokrycie palety barw (sRGB / Adobe RGB). Najlepsze laptopy dla osób pracujących przy zdjęciach i grafice oferują możliwość zaawansowanej kalibracji kolorystycznej zgodnej ze wzorami kanonicznymi poszczególnych palet barw. Laptop dla fotografa musi mieć także możliwość podłączenia nowoczesnego monitora zewnętrznego lub projektora (złącze HDMI).

Kolejnym ważnym aspektem jest rozdzielczość, która przy obróbce zdjęć powinna być jak największa. Istotny jest też zakres ustawienia rozdzielczości. Do pracy fotografa rekomendowany jest komputer, który będzie miał większą rozdzielczość względem nieco standardowego już Full HD (1920 x 1080 pikseli). Rozdzielczość UHD lub 4K (pojęcia te wbrew pozorom nie są synonimiczne) sprawdzi się doskonale!

 

Karta graficzna laptopa do obróbki zdjęć


Procesowanie grafiki to najważniejsze zadanie techniczne stojące przed laptopem znajdującym się w zakładzie fotograficznym. Wybór modelu zależy od rodzaju wykonywanych prac. Z powodzeniem można sięgnąć po niezawodne jednostki Nvidia, np. Nvidia GeForce GTX 1080, 1660 Ti, a także nowsze generacje 2000 i 3000. Te ostatnie jednak mogą być nawet zbyt zaawansowane do wykonywania standardowych prac przy zdjęciach. Jeśli jednak fotograf zajmuje się bardziej skomplikowaną edycją grafiki, w tym grafiki 3D, zdecydowanie warto rozważyć zakup specjalistycznych kart serii Nvidia Quadro lub AMD Radeon RX. W przypadku zakupu laptopa dobrze będzie też sprawdzić parametry płyty głównej i zweryfikować, czy wybrany model z dedykowaną kartą umożliwia jej wymianę na inną.

 

Procesor w komputerze dla fotografa


Komputer dla fotografa musi być wydajny, a za tę właściwość odpowiada przede wszystkim wbudowany procesor. Szybkość wykonywania operacji i przetwarzania informacji wpływa na płynność i komfort pracy. Wydajny laptop dla fotografa musi sprostać bowiem wymaganiom programów graficznych, które w przypadku obróbki grafiki mogą być wygórowane. Obecnie najpopularniejsze na rynku są procesory Intel Core. Zalecane modele procesorów to nowsze odmiany generacji Intel Core i5 oraz Intel Core i7. Oczywiście wybierać można także spośród alternatyw przygotowanych przez firmę AMD. Przy wyborze warto sprawdzić częstotliwość taktowania wybranego procesora i sprawdzić jego testy fizyczne. Liczba rdzeni i obsługiwanych przez nie wątków jest zaś bardziej specyficznym parametrem, gdyż nie zawsze większa ich liczba przekłada się na wyższą wydajność.

 

laptop dla fotografa

 

System operacyjny, dysk i czytnik kart pamięci


Przy sprawdzaniu ofert laptopów poleasingowych dla fotografów należy sprawdzić dostępne systemy operacyjne. Zarówno Microsoft Windows (10 / 11), jak i najnowsze systemy operacyjne MacOS będą pozwalały na komfortową pracę z wybranymi, zaawansowanymi programami do obróbki grafiki i modyfikacji fotografii. Na szybkość pracy z wybranym oprogramowaniem wpłynie również rodzaj dysku twardego - dysk SSD będzie szybciej przesyłał dane od tradycyjnego dysku HDD konstrukcji talerzowej.

Co więcej, warto też zdecydować się na zakup dodatkowej przestrzeni dyskowej. Zewnętrzny dysk HDD do magazynowania zdjęć o dużej pojemności nie będzie dużym kosztem, ale zapewni bezpieczeństwo przechowywania danych. Za pomocą kabla microUSB lub specjalnych kieszeni można łatwo podłączyć go do dowolnego komputera.

Dodatkowym udogodnieniem może być czytnik kart pamięci. Choć takie karty są już mniej popularne, wciąż fotograf może być poproszony przez klienta o wydruk fotografii zawartej na tego typu nośniku. Wbudowany czytnik kart pamięci łatwiej jednak będzie znaleźć w nieco starszych modelach.

 

Pozostałe parametry laptopów przydatne w pracy fotograficznej


Dobry laptop do obróbki zdjęć musi być wygodny w użytkowaniu, a więc dostosowany do warunków pracy. W zakładzie fotograficznym często występuje ograniczone oświetlenie na potrzeby poszczególnych sesji. Świetnym rozwiązaniem będzie więc podświetlana klawiatura. Niektóre modele przenośne mają wbudowane osobne procesory zarządzające układem podświetlenia klawiatury i diody RGB, co pozwala na mnóstwo możliwości aranżacji tych elementów. Pozostając zaś w temacie klawiatury, nie można zapomnieć o komfortowych klawiszach i intuicyjnym touchpadzie. Do grafiki może też przydać się wbudowany powyżej panelu dotykowego tracker, który służy do precyzyjnego sterowania kursorem.

Warto pamiętać także, że nie jest łatwo wybrać najlepszy laptop - każde urządzenie jest inne i wiele zależy od wybranego sposobu użytkowania oraz przeznaczenia. Najważniejsze jest to, aby kupowany sprzęt posiadał wszystkie te parametry, na których najbardziej nam zależy. 

 

Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy wyborze laptopa do obróbki zdjęć?

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym doradcą! Zadzwoń! 52 506 59 70

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel