Darmowa dostawa od 40,00 zł

Laptop dla fotografa - jaki wybrać?

2021-05-10
Laptop dla fotografa - jaki wybrać?

Wydajny laptop to dla fotografów niezastąpione narzędzie pracy. Specyfika zawodu wymaga przyzwoitego sprzętu, o dobrych parametrach technicznych. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na procesor, pamięć RAM, ekran czy nawet i dysk. Wszystkie te elementy wpływają na komfort i szybkość pracy, jak również osiągane efekty. Zastanawiasz się, jaki laptop dla fotografa będzie najlepszy? Jeśli tak, przeczytaj ten artykuł.

Fotografowie mają spore wymagania, jeśli chodzi laptopy. Istotne dla nich są zwykle takie parametry, jak odwzorowanie kolorów, kontrast czy też głębia czerni – matryca musi dobrze wyświetlać każdą barwę. Samo urządzenie powinno dobrze się prezentować, ale przede wszystkim – być wyposażone w mocne podzespoły. Tylko one zapewnią płynną współpracę z zaawansowanymi programami graficznymi, takimi jak Photoshop czy też Lightroom.

Laptop dla fotografa – najważniejsze parametry

Oto główne parametry, na które należy zwrócić uwagę.

Pamięć RAM

Jesteś fotografem? Jeśli tak, Twój laptop powinien być wyposażony przynajmniej w 8 GB, ale lepiej w 12-16 GB pamięci RAM, jeżeli zajmujesz się niewielkimi projektami w Photoshopie (np. o rozmiarze 200-300 MB) i pracujesz na fotografiach o małej rozdzielczości w Lightroomie.

Dysponujesz większym budżetem i obrabiasz zdjęcia o rozdzielczości na poziomie kilkudziesięciu pikseli oraz pracujesz na nieco większych dokumentach (powyżej 300 MB, ale poniżej 1 GB), a do tego zajmujesz się np. montażem panoram z plików RAW? Jeśli tak, przyda Ci się sprzęt nawet z 32 GB pamięci RAM. Taka jej ilość pozwala również na swobodną zabawę time-stackingiem z kilkunastu lub kilkudziesięciu fotografii.

Pamięć 64-128 GB przydaje się jedynie wtedy, gdy tworzysz wielkie, wielowarstwowe i wielobitowe projekty. Komputer z pamięcią 8 GB da sobie radę przy prostych zadaniach, ale jeśli będziesz pracował na kilku zdjęciach naraz, szybko pojawią się pewne problemy.

Warto wiedzieć, że komputer podczas edycji zdjęć zużywa identyczną ilość pamięci RAM i tyle samo zasobów, co podczas montażu filmów – czyli, jak możesz się domyślić, bardzo dużo. Im większa ilość pamięci RAM, tym szybciej przebiegała będzie Twoja praca i cały proces obróbki zdjęć – odpowiada ona bowiem za sprawne działanie programów graficznych oraz przetwarzanie plików fotograficznych.

Warto wiedzieć, że pamięć RAM przechowuje dane z plików i aplikacji, które w danym momencie są otwarte. Jeśli jest ona duża, pozwala szybko przechodzić między kolejnymi oknami programów. Pamiętaj również, że pamięć RAM składa się z kości, przy czym znacznie wydajniejsze są kości DDR4 niż DDR3 – różnica prędkości przetwarzania danych wynosi w tym przypadku aż 2 razy.

Procesor

Laptop do zdjęć powinien charakteryzować się wysoką mocą obliczeniową, a co za tym idzie – musi mieć naprawdę dobry procesor. Najlepiej, jeśli będzie to model przynajmniej z serii Intel Core i5 lub i7. Dobrym rozwiązaniem będzie również występujący w profesjonalnych stacjach roboczych Intel Xeon.

Procesory koniecznie muszą mieć minimum 4 rdzenie (lub nawet 8), które zapewnią Ci wysoką wydajność. Co więcej, powinny cechować się wysokim taktowaniem. Warto zwrócić uwagę na to, aby na końcu modelu procesora nie występowała literka „U” – takie procesory są energooszczędne, ale – niestety – kosztem wydajności, co z pewnością nie pomoże Ci w pracy z programami graficznymi.

Laptop dla fotografa

Photo by Karolina Grabowska from Pexels

Ekran

Fotografowie często wybierają laptopy z ekranami 17-calowymi, które pozwalają im dostrzec więcej szczegółów na ekranie, np. podczas edycji zdjęć. Jeżeli jednak zamierzasz ze sprzętem często podróżować, lepszym rozwiązaniem będzie matryca 15-calowa – takie urządzenie bez problemu zmieścisz w plecaku lub nawet w większej torbie. Jeśli zdecydujesz się na drugie rozwiązanie, przyda Ci się dodatkowy ekran, który wystarczy podłączyć do komputera. Duża powierzchnia robocza doskonale sprawdza się podczas obróbki. Łatwiej jest wówczas nawigować po profesjonalnych, przeznaczonych do niej narzędziach, a tym samym – prościej jest wykonywać codzienne obowiązki.

Kolejna kwestia to rodzaj matrycy. Zdecydowanie najlepsze odwzorowanie kolorów zapewnia matryca IPS, która gwarantuje przy okazji szerokie kąty widzenia – to z kolei sprawia, że jakość obrazu jest niezmienna, niezależnie od miejsca, z którego patrzysz na ekran monitora. Alternatywą dla drogich matryc IPS są matryce VA, które są tańsze, a jednocześnie oferują najlepszą czerń. Wiele modeli takich matryc gwarantuje szerokie kąty widzenia (do 178°). Zdecydowanie lepsze są matryce IPS, ale – w razie potrzeby – te VA również się sprawdzą. Najsłabsze są z kolei matryce TN, które można znaleźć w tańszych komputerach biurowych – przekłamują one kolory i słabo nadają się do obróbki fotografii.

Fotografom często rekomenduje się również matrycę OLED, która zapewnia głęboką czerń i duży kontrast (dzięki któremu lepiej uwydatniają się barwy). Istotne jest także samo wykończenie matrycy. O ile modele matowe zapobiegają odbijaniu się światła i chronią oczy, o tyle te błyszczące oferują nam bardziej nasycone kolory. Jeżeli często pracujesz w plenerze, lepsza będzie zdecydowanie matryca matowa.

Warto zwrócić uwagę również na to, czy w laptopie znajduje się paleta Adobe RGB, która zapewnia lepszy poziom odwzorowania kolorów (obejmuje szerszą gamę zieleni) niż paleta sRGB – pokrycie powinno tutaj wynosić przynajmniej 90%. Ta druga paleta odwzorowuje kolory słabiej, co może sprawiać trudności podczas obróbki i korekty zdjęć. Prawidłowe wyświetlanie barw jest o tyle istotne, że dzięki niemu, po edycji, zdjęcie będzie wyglądało dobrze na każdym ekranie, jak i na samym druku. Aby mieć pewność, że monitor będzie wyświetlał takie kolory, jakimi one faktycznie są, warto go dodatkowo skalibrować i sprofilować.

Nie można zapomnieć również o rozdzielczości. Zasada jest prosta: im jest ona większa, tym lepiej. Tu absolutnym minimum jest Full HD, choć najlepiej byłoby wybrać przynajmniej 4K. Im większa ostrość, tym łatwiej uchwycić różne detale i tym łatwiej obrabiać fotografie. Warto też pamiętać, że im większa liczba pikseli, tym większa przestrzeń robocza do pracy. Przykładowo, rozdzielczość Full HD (1920 x 1080) pozwala zmieścić więcej okien programów niż rozdzielczość HD Ready (1366 x 768).

Karta graficzna

Dość ważnym elementem laptopa dla fotografa jest karta graficzna. Do podstawowych działań wystarczy zintegrowana karta graficzna, do bardziej zaawansowanych – musi być to model dedykowany (np. nVidia), który przeznaczony jest właśnie do obróbki zdjęć. Warto tu zaznaczyć, ze karta ta nie musi być najdroższa – wystarczy ta ze średniego segmentu cenowego. Zapewni Ci ona znacznie lepszą jakość obrazu oraz szybkość niż standardowa karta zintegrowana. Jednocześnie kupowanie drogich i profesjonalnych kart graficznych, jak np. Quadro czy Radeon Pro, nie ma w tym przypadku żadnego sensu.

Wbrew pozorom, w dużo lepszą kartę graficzną powinni zainwestować gracze, u fotografów nie jest ona aż tak istotna. Niemniej jednak z jej mocy korzysta zarówno Photoshop, jak i Lightroom, więc z pewnością się ona przyda – przykładowo, poprawia ona komfort pracy na maskach. Szybka karta graficzna umożliwia odciążenie procesora podczas wykonywania pewnych operacji i sprawia, że wszystkie czynności wykonywane są bez zbędnego opóźnienia.

Jeżeli na co dzień pracujesz z Ligtroomem i korzystasz z inteligentnej funkcji „Enhance Details” (która poprawia jakość obrazu w celu przygotowania plików do druku w dużym formacie lub zwiększenia rozdzielczości określonego fragmentu), najlepiej wybrać kartę AMD Radeon Vega bądź tez kartę z serii GeForce z architekturą Turing lub Ampere, a więc wszystkie karty GeForce RTX (np. GeForce'a RTX 3060 Ti) i GeForce GTX z serii 16xx (np. GeForce GTX 1660 Super). Dlaczego? Ponieważ ta funkcja najlepiej na nich działa. Warto dodać, że z opcji tej najczęściej korzystają osoby zajmujące się fotografią portretową lub fotografią pejzaży bądź też drukują na bardzo dużych powierzchniach.

Laptop do zdjęć

Dysk

Nie ma wątpliwości co do tego, że fotografowie powinni mieć laptopa z dyskiem SSD. Dlaczego? Ponieważ są one o wiele bardziej wydajne od klasycznych dysków HDD – w związku z tym pozwolą Ci szybciej kopiować i przesyłać różne pliki. Co więcej, pozbawione są on ruchomych elementów, dzięki czemu trudniej jest je uszkodzić. Ponadto działają one znacznie ciszej niż dyski HDD i są stosunkowo lekkie, co ma znaczenie, jeśli często pracujesz poza domem.

Ważne, aby zwrócić uwagę na pojemność dysku – im jest ona większa, tym lepiej. Dobrze jeśli będzie on wyposażony przynajmniej w 240 GB, dzięki czemu nie będziesz musiał się martwić, że zabraknie Ci miejsca na zdjęcia. Co więcej, będziesz mógł przerzucać fotografie od razu do komputera podczas sesji (aby dokonać szybkiego jej podglądu i wprowadzić ewentualne poprawki) i nie będziesz musiał ze sobą zabierać zewnętrznego dysku (chyba że chcesz od razu je zabezpieczyć i wykonać ich kopie). Warto zdecydować się również na możliwie jak największy dysk SSD również dlatego, że zapisuje się na nim np. główny katalog Lightrooma i cache RAW.

Niektórzy fotografowie decydują się na zakup laptopa z dwoma dyskami – SSD i HDD. Pierwszy z nich wykorzystują do obsługi programów, drugi natomiast – do przechowywania zdjęć i innych, dużych plików. W razie potrzeby, jeśli masz jeden dysk w komputerze i jest on stosunkowo mały, a potrzebujesz przechować większą ilość danych, możesz dokupić dysk zewnętrzny lub część plików trzymać w chmurze. Fotografowie chętnie korzystają dziś również z rozwiązań typu NAS bądź macierzy dysków twardych (czyli urządzeń składających się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu dysków twardych), które doskonale sprawdzają się na co dzień.

Złącza

Laptopy dla fotografa powinny być wyposażone również w odpowiednie złącza. To właśnie dzięki nim można podłączyć aparat, zewnętrzny monitor (a czasem nawet 2 monitory), kamerę, dysk zewnętrzny oraz inne nośniki danych. Warto sprawdzić, czy da się do sprzętu podłączyć także kartę pamięci SD, ponieważ niektóre laptopy obsługują jedynie microSD, co może nawet uniemożliwiać Ci pracę. Wynika to z tego, że jeśli sprzęt przystosowany jest tylko do takich kart, trzeba mieć zawsze przy sobie przejściówkę, o której łatwo jest zapomnieć i która łatwo ulega uszkodzeniom. Pamiętaj, że laptop musi być wyposażony także w nowoczesne porty USB lub Thunderbolt, które pozwolą Ci błyskawicznie zgrywać zdjęcia na dysk.

Waga

Warto zwrócić uwagę nie tylko na wielkość matrycy (a co za tym idzie – całego laptopa), ale również na jego wagę. Fotografowie często pracują w plenerze, na balkonie czy też w kawiarni, dlatego – jeśli dotyczy to również i Ciebie – sprawdź, czy wybrany sprzęt jest stosunkowo lekki i czy nadaje się do korzystania w różnych warunkach. Lekki komputer sprawdzi się zarówno jako sprzęt stacjonarny, jak i idealny model do zabrania w teren. W końcu nie zawsze jest czas na odwlekanie obróbki zdjęć i często trzeba całą czynność wykonać na „już”. Co więcej, lekki notebook nie będzie niepotrzebnie obciążał kręgosłupa, a jego noszenie nie będzie męczarnią.

Bateria

Co jeszcze powinny mieć laptopy dla fotografa? Warto sprawdzić, czy mają one baterię, która wytrzyma przynajmniej przez 3 godziny – o ile, rzecz jasna, często pracujesz w plenerze, a Photoshop i Lightroom uruchomione są cały czas (co znacznie skraca czas pracy baterii). Jeśli nie chcesz korzystać z przedłużacza lub też szukać gniazdka w kawiarni czy pociągu, koniecznie zwróć uwagę na ten parametr. Jednocześnie pamiętaj, że w pracy fotografa zdecydowanie nie jest to najważniejsza kwestia. Przykładowo, dedykowana karta graficzna sprawia, że bateria szybciej się rozładowuje, a jednak przydaje się ona bardzo podczas obróbki zdjęć,

Inne parametry i cechy

Sporym atutem jest również podświetlana klawiatura, która ułatwia pracę w wieczornych godzinach. Przyda się ona również wtedy, gdy często korzystasz ze skrótów klawiszowych podczas obsługi programów graficznych. Warto przed zakupem sprawdzić, czy wyposażona jest ona w wygodne klawisze. Przyda Ci się również komfortowy touchpad o dużej powierzchni – w terenie nie zawsze da się korzystać z myszy.

Laptop do zdjęć powinien mieć również dobry układ chłodzenia. W pracy fotografa bardzo ważne jest to, aby zbyt szybko się on nie nagrzewał i aby był naprawdę wydajny. Wielu fotografom przypadnie do gustu również ekran dotykowy, dzięki któremu można rysować bezpośrednio na zdjęciu i nie trzeba w tym celu korzystać z myszki. Co więcej, ułatwia on również powiększanie i przesuwanie obrazu. Ponadto umożliwia odręczne sporządzanie notatek. Takie urządzenia umiejętnie łączą funkcję laptopa oraz tabletu.

Jeżeli chodzi o system operacyjny, dobrze sprawdzi się przy obróbce zdjęć zarówno MAC OS, jak i klasyczny Windows 10 Home lub Pro – jest to kwestia indywidualnych preferencji. Zależy Ci na szczególnym zabezpieczeniu cennych plików? Wybierz laptop z czytnikiem linii papilarnych.

Laptopy dla fotografów

Jaki laptop do obróbki zdjęć będzie najlepszy?

Na rynku można znaleźć całkiem sporo laptopów, które wpiszą się w wymagania fotografów. Często jest to jednak sprzęt drogi. Dlatego też warto zastanowić się nad zakupem komputerów poleasingowych – są tą zwykle laptopy z wysokiej półki, które kosztują mniej niż nowe urządzenia o znacznie słabszych parametrach. Jeżeli więc nie chcesz przepłacać, spójrz na nasze propozycje.

Laptopy 15,6” i5 szóstej generacji

15-calowe laptopy Intel Core i5 szóstej generacji to najtańsza propozycja i to raczej dla tych początkujących fotografów. W tej kategorii znajdziesz laptopy w przedziale cenowym do około 3000 zł, z pamięcią do 8 GB, dyskiem SSD o pojemności do 240 GB oraz – w przypadku niektórych modeli – z ekranem dotykowym. Dodatkowo wyposażone są one w system operacyjny, np. Windows 10 Pro. Przykładem takiego laptopa jest Lenovo ThinkPad T560.

Laptopy 15,6” i5 siódmej generacji

To kategoria komputerów z podobnej półki cenowej, ale przede wszystkim – z nieco lepszym procesorem. Parametry tych sprzętów są również podobne, dlatego też są to komputery dla mało wymagających fotografów – na start będą jednak idealne. Warto tu wymienić chociażby Lenovo ThinkPad T570, biznesowy notebook z rozdzielczością Full HD, wygodną klawiaturą oraz bogatym zestawem złączy.

Laptopy 17’’

17-calowe laptopy to propozycja dla tych fotografów, którzy pracują głównie we własnym studio. Duży, wysokiej klasy ekran idzie w parze z mocnymi podzespołami: szybki i wydajnym procesorem Intel Core i7, pamięcią RAM sięgającą do 32 GB, dyskiem SSD o pojemności nawet 1 TB, a do tego – z praktycznym ekranem dotykowym. Wszystko to sprawia, że jest to idealny sprzęt dla profesjonalistów. W RNEW ogromnym jego atutem jest również atrakcyjna cena.

Laptopy i7 szóstej generacji

Laptopy z procesorem Intel Core i7 szóstej generacji to dość obszerna kategoria, dlatego warto tu spojrzeć głównie na droższe propozycje, z 16 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD o pojemności 480 GB. Co więcej, niektóre modele mogą pochwalić się rozdzielczością 4K. Znajdziesz tutaj takie laptopy, jak np. zaprojektowany z myślą o wymagających użytkownikach Lenovo ThinkPad P50 czy też ultramobilny Dell Precision 5510.

Laptop dla fotografa w RNEW

Jeśli szukasz laptopa dla fotografa, dzięki któremu rozwiniesz skrzydła i wzniesiesz swoje możliwości na wyższy poziom, jesteś w dobrym miejscu. W RNEW oferujemy coraz bardziej atrakcyjny sprzęt, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Dlatego warto być z nami na bieżąco. Chcesz dowiedzieć się więcej? Interesują Cię szczegóły konkretnego modelu? Skontaktuj się z nami 52 506 59 70!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel