Darmowa dostawa od 50,00 zł

Pamięć RAM - co to jest i jakie są jej rodzaje?

2022-04-27
Pamięć RAM - co to jest i jakie są jej rodzaje?

Płynność działania komputera to nic innego, jak szybka i stabilna obsługa bieżących procesów. Aby było to możliwe, procesor komputera musi korzystać z zasobów pamięci o szybkim dostępie. Odpowiada za to pamięć RAM, która z pozoru może wydawać się jednym z najprostszych komponentów komputerowych. W praktyce jest jednak nieco inaczej. Jeśli zastanawiasz się, jaką pamięć operacyjną do komputera kupić, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Co to jest pamięć RAM i jak działa?

Pamięć RAM to pamięć operacyjna, która pełni funkcję nośnika informacji wykorzystywanego w zarządzaniu procesami. Nazwa “RAM” jest skrótem wywodzącym się z anglojęzycznego terminu Random Access Memory, oznaczającego pamięć o dostępie swobodnym. Technologię pamięci o dostępie swobodnym można podzielić na dynamiczną (DRAM - Dynamic RAM) i statyczną (SRAM - Static RAM). Obecnie wykorzystywane pamięci RAM przez różne komputery i urządzenia mobilne to pamięci dynamiczne.


To właśnie pamięć operacyjna RAM pośredniczy we wszystkich procesach zachodzących na komputerze. Przechowywane są w niej informacje systemowe i dotyczące otwartych (bądź działających w tle) aplikacji oraz ustawień. Z tego powodu osoby, które pragną zmodernizować swój sprzęt, aby działał szybciej i płynniej, często decydują się na zakup dodatkowej kości pamięci RAM.


Z technicznego punktu widzenia pamięć RAM pośredniczy między szybką pamięcią tymczasową cache, a dyskami twardymi. Stanowi nieodzowne wsparcie procesora, który wykorzystuje swoją moc obliczeniową do zarządzania procesami, czerpiąc informacje o nich między innymi z pamięci RAM. Jednakże pamięci te znajdziemy również jako wbudowane komponenty pozostałych podzespołów. Przede wszystkim znajdują się w dobrych kartach graficznych, które wymagają zapamiętywania i szybkiego przetwarzania informacji.

Jakie są rodzaje pamięci RAM?

Kupując nowy lub poleasingowy komputer, zawsze sprawdzamy jego parametry. Jednym z nich jest właśnie pamięć operacyjna RAM. Na co zwrócić uwagę w tym przypadku?


Jednym z kluczowych czynników jest generacja pamięci, określana także jako jej standard. Standard reprezentuje pewną linię technologiczną, każdy kolejny jest nowszy i potencjalnie zapewnia szybsze przetwarzanie informacji. Choć wiadomo już o pracach nad szóstą generacją RAM, wyróżniamy obecnie pięć głównych standardów: DDR2, DDR3, DDR4 i DDR5.

 

laptop

 

Pamięć RAM DDR2

DDR2 to obecnie najstarszy spotykany standard pamięci RAM. W porównaniu do poprzednika, DDR, taktowanie zostało zwiększone z poziomu 400 MHz do 1066 MHz. Komponenty w tej technologii najczęściej miały 1 GB, 2 GB lub 4 GB. Zastosowanie większej objętości było niemożliwe.

Pamięć RAM DDR3

Pamięć operacyjna DDR3 zaczęła się upowszechniać na początku drugiej dekady (premiera - 2007 r.). Znacznie obniżono napięcie (z 1.8 V do 1.5 V) i pobór mocy. Pamięci typu DDR3 mają bardzo szeroki zakres częstotliwości taktowania: od 800 MHz do 2400 MHz. Wydajność zależy od poszczególnego modelu i rozwiązań, na które zdecydował się dany producent. To bardzo popularny typ pamięci, który nadal służy milionom użytkowników na całym świecie.

Pamięć RAM DDR4

Pamięć DDR4 została zaprezentowana w 2014 roku. Najważniejsze zmiany to kolejne obniżenie energochłonności i napięcia (do 1.2 V), wyższy zakres częstotliwości taktowania (2133 MHz - ok. 3600 MHz) i wyższa wydajność. Pamięci te stosowane są w najlepszych komputerów dla programistów, grafików, a także dla graczy. Kości obsługiwać duże ilości pamięci RAM - w przypadku wersji DIMM najbardziej profesjonalne produkty mogą mieć aż do 64 GB RAM.

Pamięć RAM DDR5

Najnowsze dostępne na rynku pamięci RAM DDR5 charakteryzują się ogromną przepustowością i wydajnością (taktowanie na poziomie 6400 MHz). Napięcie wynosi 1.1 V, a pojedynczy moduł jest w stanie pomieścić do 128 GB RAM. Z całą pewnością są one w stanie sprostać najbardziej wymagającym oczekiwaniom, dlatego często wykorzystywane są przez jednostki profesjonalne.

Pamięć RAM DDR6

Trwają obecnie prace nad kolejnym standardem - RAM DDR6. Nowa technologia ma zapewniać taktowanie na poziomie nawet 17000 MHz. Na ten moment jednak brakuje szczegółowych informacji. Premiera odbędzie się na przestrzeni następnych kilku lat!

Które parametry pamięci RAM są najważniejsze?

Wybierając pamięć operacyjną do komputera, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Każdy z nich odpowiada za nieco inne właściwości podzespołu.


Najważniejsze parametry pamięci RAM to:

  • rodzaj pamięci - standard technologiczny sprzętu (np. DDR3, DDR4), który determinuje szereg innych parametrów i wpływa na ogólną wydajność.
  • pojemność - jeden z najbardziej indywidualnych parametrów, gdyż wielkość pamięci zależy od zapotrzebowania. Najpopularniejsze rozmiary pamięci RAM w nowszych standardach to 4 GB, 8 GB i 16 GB.
  • częstotliwość (taktowanie) - w największym stopniu wpływa na szybkość przetwarzania informacji. Taka sama kość pamięci o identycznej pojemności i standardzie z taktowaniem 1800 MHz zapewni nieco szybsze działanie systemu od kości 1600 Mhz.
  • opóźnienia - dotyczą przepływu informacji w obrębie architektury pamięci RAM. Wartość zerowa nie jest osiągalna, ale im niższy wskaźnik opóźnień, tym lepsze urządzenie.
  • napięcie - urządzenia wysokonapięciowe konsumują więcej energii elektrycznej i mogą działać mniej stabilnie. Każda kolejna generacja pamięci charakteryzuje się mniejszym napięciem.
  • producent - zawsze warto zwrócić uwagę na markę, ponieważ kości pamięci renomowanych firm mogą być lepsze jakościowo od tańszych zamienników.

Jaką wybrać pojemność pamięci RAM?

Im wyższa pojemność kości pamięci, tym więcej przestrzeni do zapisu danych dla procesora, co bezpośrednio przekłada się na płynność i szybkość działania komputera. Pojemność współcześnie produkowanych pamięci RAM wyrażamy w gigabajtach. Jak wspomnieliśmy, najpopularniejsze warianty to 4 GB, 8 GB i 16 GB RAM. Znaleźć można również starsze kości pamięci (DDR2) o pojemności 1 GB lub 2 GB RAM. Spośród nowszych kości pamięci uznaniem cieszą się produkty o pojemności rzędu nawet 32 GB RAM lub 64 GB RAM.


Większość komputerów stacjonarnych i mobilnych wyposażonych jest w kilka gniazd. Ich rodzaj i liczba zależy od konkretnego modelu płyty głównej. Przy wyborze nie trzeba się kierować jedynie tożsamymi wartościami kości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby komputer miał 12 GB RAM, na którą składają się zasoby z dwóch kości: 8 GB RAM i 4 GB RAM. Zawsze należy jednak pamiętać o sprawdzeniu linii technologicznej w celu uniknięcia kłopotów z kompatybilnością podzespołów. Ostatecznie pojemność pamięci RAM jest kwestią wysoce zindywidualizowaną i zależeć będzie głównie od tego, do jakich celów używamy komputer!

Minimalna ilość pamięci RAM do codziennego użytkowania

Powszechnym standardem stały się kości pamięci operacyjnej o pojemności 4 GB. Spełniają one minimalne wymagania sprzętowe wszystkich systemów operacyjnych i pozwalają na płynne używanie komputera. Są w zupełności wystarczające do sporadycznego korzystania ze sprzętu, np. z przeglądarki internetowej i oprogramowania biurowego. Pamięć RAM 4 GB powinna zadowolić także osoby, które od czasu do czasu lubią obejrzeć film na komputerze lub włączyć jakąś mniej wymagającą grę komputerową.

Ilość pamięci RAM do komfortowego i płynnego działania komputera

Uruchomienie bardziej zaawansowanych aplikacji i płynne działanie komputera będzie możliwe przy zastosowania minimum 8 GB pamięci RAM. Wiele zależy jednak od tego, z jakich programów faktycznie się korzysta. Przeglądarki internetowe znane są ze stosunkowo dużego poziomu absorbowania pamięci RAM, ponieważ przetwarzają na bieżąco bardzo dużo informacji. Do płynnego korzystania z wielu multimediów i programów polecić można nawet 12 GB lub 16 GB RAM.

Ilość pamięci RAM do gier komputerowych, programowania i projektowania grafiki

Użytkownicy profesjonalni powinni wyposażyć się w pamięć RAM o dużej pojemności. Nowe gry komputerowe, a także programy do obróbki grafiki 3D czy silniki programowania angażują głównie trzy podzespoły komputera: kartę graficznąprocesor i pamięć RAM. Do takich zastosowań przyda się jak najwięcej pamięci RAM, np. 16 GB lub 32 GB RAM. W tym przypadku tym bardziej ważne jest to, aby zwrócić uwagę nie tylko na pojemność, ale także inne parametry, np. opóźnienia.

 


 

Przeczytaj również: Jaki procesor do laptopa wybrać?


 

Układ pamięci

 

Ile kości pamięci RAM wybrać?

Bardziej doświadczeni entuzjaści pecetów często stają przed następującym dylematem: czy lepiej wybrać dwie kości pamięci (np. 2x 8 GB RAM), czy jedną, ale większą kość pamięci (np. 16 GB RAM)? Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a dylemat jest trudniejszy, niż mogłoby się początkowo wydawać.


Pod względem funkcjonalnym warto jednak zwrócić uwagę na to, że więcej kości pamięci o małym rozmiarze oznacza zablokowanie kolejnych gniazd. Jeśli kupujemy urządzenie, które ma służyć przez kilka lat, warto zostawić sobie otwartą możliwość dokupienia dodatkowej pamięci. Gdy sloty na płycie głównej są zajęte, wciąż można wymienić kości. Jednak przy wolnym slocie istnieje możliwość po prostu zamontowania kolejnej kości, o ile jest ona kompatybilna z pozostałymi i z płytą główną komputera.

Pamięć RAM do komputera, a do laptopa. Jakie są różnice?

Pamięci RAM nie są uniwersalne. Kości do urządzeń mobilnych mają inne złącza przyłączeniowe niż produkty przeznaczone do komputerów stacjonarnych. Te pierwsze rozpoznamy po rozszerzeniu SODIMM, które oznacza sposób montażu. Pamięć RAM do urządzeń mobilnych różni się także pod względem kształtu. Kości te nie są tak podłużne, mają szerszą budowę i są cieńsze. Parametry te podyktowane są kompaktowymi rozmiarami laptopów i innych urządzeń, w obudowach których muszą zmieścić się te komponenty.

Jak podłączyć pamięć RAM?

Pamięci operacyjne RAM montowane są w gniazdach znajdujących się na płycie głównej komputera. W przypadku wymiany lub dokupienia dodatkowej kości pamięci do komputera stacjonarnego wystarczy odkręcić obudowę i uzyskać swobodny dostęp do gniazda. Instalacja kości w laptopie lub innym urządzeniu mobilnym będzie trudniejsza ze względu na bardziej skomplikowany proces “rozebrania” sprzętu.


Przy wyborze kości pamięci RAM warto wziąć pod uwagę aspekty montażowe. W tym celu zawsze zaleca się dokładne zweryfikowanie płyty głównej i rodzaju usytuowanych na niej złączy RAM. Najpopularniejsze są sloty pamięci DIMM (ang. Dual Inline Memory Module). W laptopach używane są jednak specjalne, kompaktowe płyty główne, wyposażone w tzw. małe DIMM-y - SoDIMM. Jeszcze mniejsze gabarytowo urządzenia mobilne mogą mieć złącza MicroDIMM. Dedykowane dla nich kości pamięci RAM wyróżniają się nieco innym kształtem. Płytki PCB są zdecydowanie krótsze i bardzo cienkie, ale zwykle również nieco szersze. Wybierając pamięć RAM warto rozważyć również zakup używanych kości, które niczym nie ustępują nowym, a są przy tym kilkukrotnie tańsze.

 


 

Przeczytaj również: Jaki model karty graficznej wybrać?

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel