Darmowa dostawa od 50,00 zł

RAM do laptopa - jaką wybrać i jak dobrać?

2022-04-29
RAM do laptopa - jaką wybrać i jak dobrać?

Pamięć RAM to jeden z najważniejszych podzespołów laptopa, dlatego przy wyborze warto dokładnie poznać jego kluczowe parametry. Wbrew pozorom znaczenie ma nie tylko ilość pamięci, ale także rodzaj kości pod względem technologicznym. Odpowiednio wybrana pamiętać RAM do laptopa przyczyni się do szybkiego działania komputera i komfortu jego użytkowania. Zobacz, jak wybrać i jak dobrać pamięć RAM do laptopa!

Pamięć RAM do laptopa - jak działa i do czego jest potrzebna?

Pamięć RAM (ang. Random Access Memory) to główna pamięć operacyjna o dostępie swobodnym. Wykorzystywana jest przez procesor urządzenia do bieżącej obsługi aplikacji - programów, procesów systemowych, przeglądarki internetowej czy multimediów. Pod względem technicznym RAM odpowiada za komunikację i pośredniczy w wymianie informacji pomiędzy pamięcią podręczną (cache) a dyskami twardymi.

Sposób działania pamięci RAM w laptopie jest właściwie identyczny do tego, jak działa pamięć operacyjna w komputerze stacjonarnym, minikomputerze czy smartfonie. Wbudowaną pamięć operacyjną posiadają także inne komponenty, np. niektóre karty graficzne i sterowniki mikroprocesorowe. Pamięć RAM do laptopa (jak i komputera stacjonarnego) występuje w postaci kości pamięci. Rozpoznamy je po długim, podłużnym kształcie. Podłączane są one do specjalnego slotu, który znajduje się na płycie głównej urządzenia.

 


 

Przeczytaj również: Co to jest pamięć RAM i jakie są jej rodzaje?


 

 

Jaki RAM do laptopa wybrać?

Kości pamięci występują w setkach różnych wariantów, dlatego wybór tego komponentu może wcale nie być taki łatwy. Nadrzędnym aspektem jest zgodność podzespołu z urządzeniem - należy szukać jedynie spośród pamięci RAM do laptopów, nie do komputerów stacjonarnych. Ponadto przydatne będzie zwrócenie uwagi na parametry kości pamięci RAM do komputerów przenośnych, w tym między innymi częstotliwość taktowania i standard technologiczny.

 

Pamieć RAM w laptopie

 

Nowa czy używana pamięć RAM do laptopa?

Zakup używanej pamięci operacyjnej może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Wybierając sprzęt używany z bezpiecznego źródła i o jasnej historii użytkowania, nie trzeba przejmować się jego żywotnością ani innymi aspektami. Używane pamięci RAM do laptopów, które znajdziesz w sklepie Rnew, zostały starannie wyselekcjonowane, aby sprostać oczekiwaniom najbardziej rygorystycznych użytkowników. Nierzadko są to najwyższej jakości pamięci RAM, które były eksploatowane minimalnie i przez bardzo krótki czas. Nie ma więc dużej różnicy pomiędzy zakupem nowej kości, a urządzenia używanego, o ile to drugiego ma sprawdzoną i potwierdzoną specyfikację techniczną. Wciąż jednak przy wyborze trzeba wziąć pod uwagę podobne czynniki, np. pojemność kości pamięci, standard technologiczny i częstotliwość taktowania.

Różnice między pamięcią RAM do laptopów a RAM do komputerów stacjonarnych

Kości pamięci do laptopa są znacznie mniejsze od komponentów przeznaczonych do montażu w urządzeniu stacjonarnym. W zależności od modelu kości do notebooków przypominają płaskie, podłużne karty. Mogą być jeszcze szczuplejsze lub przeciwnie: znacznie cieńsze, lecz szersze. Wszystko zależy do modelu laptopa i zastosowanej płyty głównej. Trzeba jednak pamiętać, że rozmiary pamięci RAM to nie wszystko - modele przeznaczone do obsługi procesów na urządzeniach mobilnych mogą po prostu nie być kompatybilne z płytami komputerów stacjonarnych.

Wybierając ten podzespół, należy się dokładnie upewnić, że mamy do czynienia z modelem dedykowanym dla przenośnych blaszaków. Pamięć RAM do laptopa powinna nosić oznaczenie SODIMM (nie zawsze jest ono eksponowane w nazwie produktu). Komponent poznamy też po wyraźnie mniejszych kształtach i braku jakichkolwiek dodatków - np. radiatorów, oświetlenia LED - ze względu na ograniczone miejsce wewnątrz urządzenia.

Parametry kości pamięci RAM do laptopów

Kość pamięci RAM odpowiada za obsługę procesów bieżących, a jej wydajność wpływa bezpośrednio na szybkość działania systemu. Pewną zaletą świadomego wyboru zakupu kości pamięci jest fakt, że takie same metody selekcji można zastosować zarówno do pamięci RAM do laptopa, jak i do komputera stacjonarnego. Najważniejsze parametry to standard technologiczny, napięcie i częstotliwość taktowania.

Standard technologiczny

Standard pamięci RAM to prawdopodobnie najważniejszy parametr tego komponentu. Standardem RAM określamy linię technologiczną modułów, która wyraża jej ogólną wydajność i kompatybilność. Dotychczas powstało pięć standardów: DDR1, DDR2, DDR3, DDR4 i DDR5, choć wiadomo już, że trwają obecnie prace nad kolejnym. Na rynku dominują standardy DDR3 i DDR4. Piąta wersja została wprowadzona dopiero w 2021 roku, dlatego do momentu jej upowszechnienia się minie jeszcze kilka lat. Każdy standard technologiczny pamięci operacyjnej ma swoje ograniczenia, dlatego przed zakupem warto zapoznać się dokładnie, jakie są rodzaje pamięci RAM.

Napięcie i częstotliwość taktowania pamięci RAM do laptopa

Taktowanie pamięci RAM (odświeżanie) to wartość wyrażana w megahercach (MHz), odpowiadająca bezpośrednio za wydajność kości. Zasada jest prosta: im wyższa wartość taktowania, tym szybsze przetwarzanie informacji przez pamięć operacyjną. Parametr ten w dużej mierze zależy od standardu technologicznego, który wyznacza zakres częstotliwości dla danego wariantu. Przykładowo, częstotliwość taktowania pamięci typu DDR3 musi mieścić się w przedziale 1333 - 2400 Mhz.

Czynnikiem równie istotnym, choć często zapominanym, jest napięcie. Wyznacza ono pobór energii, przy jakim pracuje dana kość. W zależności od standardu wynosi ono 1.5 V, 1.2 V lub 1.1 V. W przypadku pamięci RAM do laptopów często spotykamy się z odpowiednikami niskonapięciowymi (ang. Low Voltage), które poznamy po literze “L” występującej za nazwą standardu.

 

pamięć RAM do laptopa

 

Jak rozbudować pamięć RAM w laptopie?

Kupując nowego laptopa, można porównywać podzespoły obecne w różnych urządzeniach pod względem powyższych parametrów. Jednak zamierzając zmodernizować notebooka poprzez dodanie kolejnej kości, dowolność w wyborze RAM-u jest nieco ograniczona. Nowa pamięć powinna być jak najbliższa obecnej pamięci. Pojemność kości nie ma znaczenia, ale warunkiem sprawnego działania jest identyczny standard technologiczny i częstotliwość. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wymienia się obydwie kości, a laptop przechodzi gruntowną modernizację.

Jak sprawdzić, ile maksymalnie pamięci RAM można zainstalować w laptopie?

Wbrew pozorom “więcej” nie zawsze znaczy “lepiej”. Rzecz dotyczy kompatybilności pamięci RAM laptopa z jego pozostałymi podzespołami oraz systemem. Zbyt dużo pamięci operacyjnej może być problemem i zamiast przyspieszyć nasz laptop, przysporzymy sobie wyłącznie problemów.  Dzieje się tak w sytuacji, kiedy płyta główna komputera lub system operacyjny nie jest w stanie obsłużyć większej ilości pamięci o dostępie swobodnym. Najnowsze systemy operacyjne Microsoftu - Windows 10 i Windows 11 - pozwalają na zainstalowanie naprawdę sporych ilości RAM. Problem może jednak wystąpić w przypadku korzystania ze starszego komputera.


Jeśli planujesz upgrade swojego sprzętu, przed zakupem kości sprawdź moce technologiczne swojej płyty głównej. Łatwo i pewnie można to uczynić za pomocą wiersza poleceń wbudowanego w każdy system Microsoft Windows. Aby sprawdzić, jaka jest maksymalna ilość pamięci RAM w Twoim laptopie, kieruj się poniższymi krokami (instrukcja dla systemów Windows):

  1. Naciśnij jednocześnie przycisk logo Windowsa (WIN) + R
  2. W okienku wpisz cmd - spowoduje to otwarcie się wiersza poleceń
  3. Wpisz następującą komendę:


wmic memphysical get MaxCapacity, MemoryDevices


Po wpisaniu ukażą się dwie wartości: maksymalna ilość pamięci (Max Capacity) i maksymalna liczba kości, które można włożyć do płyty głównej (Memory Devices) w danym modelu laptopa. Pierwszą wartość należy jednak zweryfikować jeszcze z parametrami zainstalowanej płyty głównej.

Ile pamięci RAM do laptopa?

Ilość pamięci RAM, wyrażana w GB, powinna być dostosowana do zakresu eksploatacji urządzenia. Niektóre aplikacje będą wymagały więcej pamięci operacyjnej do prawidłowego i płynnego działania. Absolutnym minimum jest standard 4 GB RAM, jednak obecnie powoli ta wartość zostaje zmieniana na 8 GB RAM. Potrzeba coraz szybszego sprzętu wynika z rozwoju oprogramowania, z którego korzystamy, np. systemu operacyjnego, przeglądarek internetowych i aplikacji. Pozwalają one na coraz szerszy zakres działań, ale tym samym wymagają sporych mocy obliczeniowych procesorów i wsparcia pamięci operacyjnej.

Jeżeli kupujemy notebooka do zadań specjalistycznych, warto sprawdzić modele z większą ilością RAM-u. Dobrym wyborem jest zakup 12 GB lub 16 GB RAM do laptopa. Graficy komputerowi, programiści i architekci mogą potrzebować jeszcze solidniejszego sprzętu. Wówczas wybór najczęściej zorientowany jest na dwóch opcjach: 16 GB RAM lub 32 GB RAM. Ze względu na rodzaj zastosowania możemy wskazać pewne ogólne prawidłowości co do ilości potrzebnej pamięci RAM:

  • laptop do codziennego użytku - minimum 4 GB pamięci RAM,
  • laptop do pracy i multimediów - minimum 8 GB pamięci RAM,
  • laptop do gier - minimum 8 GB / 12 GB pamięci RAM,
  • laptop do pracy specjalistycznej - minimum 16 GB pamięci RAM.

 

ram


Warto sprawdzić także, w ile gigabajtów pamięci RAM wyposażone są laptopy posiadanej serii. Biorąc pod uwagę to, że komputer z reguły wybieramy pod konkretne potrzeby, pewien zakres ilości pamięci może być cenną wskazówką do przyszłych decyzji związanych z modernizacją sprzętu.

Dodatkowa pamięć RAM do laptopa to świetny sposób na przyspieszenie jego pracy!

Dodatkowa pamięć RAM do laptopa jest jednym z najefektywniejszych sposobów na przyspieszenie jego pracy. Zakup kości jest prosty i nie wiąże się z dużymi wydatkami. Wymiana kości dla osób, które nie mają doświadczenia z majsterkowaniem przy komputerze, może być zbyt trudna, dlatego lepiej oddać komputer na chwilę do serwisu. Rozwiązanie to wciąż jest jednak bardzo opłacalne, gdyż różnice w działaniu powinniśmy odczuć natychmiast. RAM nie odpowiada za wszystkie aspekty, które wpływają na szybkość działania systemu i aplikacji. Znacznie pomoże jednak w bieżącej obsłudze uruchamianych aplikacji i procesów!

 

Pamięć RAM do Twojego laptopa w Rnew

Szukasz kobiecego laptopa dla siebie? A może chcesz sprawić prezent swojej dziewczynie? Jeśli tak, zwróć uwagę na powyższe propozycje oraz pełną ofertę komputerów w RNEW. Gwarantujemy, że u nas znajdziesz sprzęt idealny dla kobiety! Masz pytania? Zadzwoń 52 506 59 70

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel