Stacja dokująca – co to jest?

2020-07-22
Stacja dokująca – co to jest?

Stacja dokująca to urządzenie, dzięki któremu korzystanie z laptopa jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Dzięki niej można podłączyć do komputera wiele urządzeń, a tym samym – zwiększyć jego możliwości. Co więcej, eliminuje ona konieczność nieustannego przepinania różnych kabli. Komu się przyda stacja dokująca? I co warto wiedzieć przed jej zakupem? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Zadaniem stacji dokującej jest zwiększenie dostępnej liczby złączy w komputerze. Przyda się ona zwłaszcza wtedy, gdy brakuje możliwości podłączenia do laptopa kolejnych urządzeń peryferyjnych. Stacja doskonale sprawdzi się zarówno w biurze, jak i w zaciszu domowym. Warto zaznaczyć, że nie ma konieczności przyłączania jej do komputera na stałe, choć można to zrobić, jednak jest to urządzenie w pełni mobilne.

Stacja dokująca – co to jest?

W ciągu ostatnich lat producenci wypuścili na rynek wiele smukłych, kompaktowych laptopów. Mają one, rzecz jasna, mnóstwo zalet, często występuje w nich jednak problem ograniczonej liczby portów. Brak potrzebnych gniazd powoduje niejednokrotnie wiele problemów – nieoceniona wówczas staje się właśnie stacja dokująca. Jest to urządzenie, które można podłączyć do laptopa przy pomocy dedykowanego złącza. Przypomina z wyglądu podstawkę do komputera i jest bardzo przydatne, zwłaszcza w miejscu pracy. Jeśli korzystasz na co dzień z komputera stacjonarnego, prawdopodobnie nie będzie Ci jednak potrzebna – typowy desktop wyposażony jest z reguły w całkiem pokaźną liczbę portów, do których można przyłączać różne urządzenia.

Do stacji dokującej można przyłączyć takie urządzenia, jak np.:

  • myszka,
  • monitor,
  • klawiatura,
  • projektor,
  • telefon,
  • kamera cyfrowa,
  • skaner,
  • modem,
  • drukarka,
  • odtwarzacz muzyki.

W przypadku komputerów stacjonarnych najczęściej podpina się kable do złączy znajdujących się w jednostce centralnej, w wyniku czego na biurku nie pojawia się niepotrzebna plątanina kabli. Inaczej wygląda sprawa w przypadku laptopów, które są zwykle różnych złączy pozbawione – stacja dokująca może je jednak sprzętowi zapewnić.

Dzięki stacji dokującej laptop może zyskać również funkcjonalności teoretycznie zarezerwowane wyłącznie dla sprzętu stacjonarnego. Wystarczy w kilka sekund podłączyć do niej różne urządzenia, aby stworzyć w pełni profesjonalny zestaw komputerowy. To doskonałe rozwiązanie dla osób zajętych, które korzystają naraz ze sporej liczby urządzeń, a chcą zachować porządek na biurku, ograniczając ilość plączących się kabli. Znacznie zwiększa w ten sposób komfort pracy. Dzięki niej można korzystać jednocześnie z dużego monitora, kilku dysków zewnętrznych, drukarki, projektora, kamery czy też skanera. Zda ona egzamin u wszystkich osób, które chcą wyłącznie przy pomocy jednego gestu przyłączać od razu wiele urządzeń. Ważne jest również to, że ze względu na niewielkie rozmiary stacji dokującej, można swobodnie korzystać z niej poza domem.

Warto wspomnieć, że producenci laptopów coraz częściej umieszczają porty po bokach laptopa, zamiast z tyłu. Wiąże się to nieraz z potrzebą zachowania odpowiedniego designu, jednak takie rozwiązanie jest – w praktyce – o wiele mniej funkcjonalne. Przewody wystają wówczas niepotrzebnie z lewej i prawej strony, zajmując sporo miejsca na biurku. Coraz mniej laptopów posiada złącza z tyłu – w tym przypadku również przyda się stacja dokująca, którą można ułożyć w dowolnym miejscu, a tym samym – stworzyć bardziej przyjazne stanowisko pracy.

W związku z tym, że laptopy poleasingowe są przedstawicielami linii biznesowej, większość z nim posiada możliwość podłączenia do stacji dokującej. 

Stacja dokująca – komu się przyda?

Stację dokującą docenią zwłaszcza te osoby, które często przemieszczają się z laptopem i korzystają z niego zarówno w domu, jak i podczas delegacji. Jego zalety zauważą również freelancerzy, którzy używają tego samego sprzętu do pracy w biurze coworkingowym, na spotkaniach z klientami czy też do oglądania seriali w domu. Z powodzeniem mogą z niej korzystać wszyscy, którzy pracują na jednym komputerze i w pracy, i w domowym zaciszu. Z jednej strony pozwala ona korzystać z zalet laptopa, z drugiej – zapewnia funkcjonalności typowe dla komputera stacjonarnego.

Odpinanie i przypinanie urządzeń bywa dość długim, a jednocześnie mało przyjemnym rytuałem. W przypadku stacji dokującej, laptop wystarczy odpiąć jedynie od jednego urządzenia, aby odłączyć także i pozostałe kable. Takie rozwiązanie oszczędza zatem cenny czas, który można wykorzystać znacznie przyjemniej i produktywniej. 

Stacja dokująca przyda się także wszystkim, którzy mają za mało miejsca na dysku, a chcą gdzieś przechować potrzebne dane, np. pliki wideo. Niektóre jej modele posiadają bowiem wbudowany dysk twardy, dlatego też można potraktować ją jako magazyn plików, które mogą się w pewnym momencie bardzo przydać.

Kolejną korzyścią płynącą z podłączenia stacji dokującej do komputera jest możliwość ładowania jego baterii, które odbywa się niejako przy okazji korzystania z niej. Niektóre stacje posiadają aż dwie baterie, dzięki czemu są w stanie pracować bez przerwy. W momencie, gdy jedna się rozładuje, wystarczy włożyć kolejną, bez konieczności wyłączania komputera. Ważne jest również to, że stacja dokująca pozwala działać laptopowi przy braku zasilania oraz rozładowanej baterii.

Zdarza się również, że stacja wyposażona jest w napęd optyczny, co przyda się z kolei użytkownikom korzystających z płyt CD/DVD/Blu-ray. Jest to o tyle istotne, że coraz mniej komputerów taki napęd posiada. Dzięki stacjom dokującym łatwo można też podpiąć komputer do kamery cyfrowej, telewizora czy odtwarzacza audio. To z kolei sprawia, że bez problemu możesz wykreować w mieszkaniu małe centrum multimedialne.

Stacja dokująca – o czym warto pamiętać?

Nie każdy laptop posiada gniazdo stacji dokującej, dlatego – jeśli zamierzasz z niej korzystać – koniecznie zwróć na to uwagę przed jego zakupem. Na szczęście, większość modeli już je posiada, przy czym są to głównie laptopy biznesowe, przeznaczone do zastosowań profesjonalnych.

Ważne jest również to, że nie każda stacja zadziała z każdym komputerem. Inaczej wygląda to w przypadku replikatorów portów – te dopasowują się do niemal wszystkich urządzeń. Warto sprawdzić przed zakupem, czy laptop wyposażony jest w funkcję hot plug, dzięki której nie będzie konieczności wyłączania i hibernowania komputera przed podłączeniem do stacji. Wystarczy, że z tyłu jego obudowy znajduje się odpowiednie gniazdo.

Należy zaznaczyć, że stacje dokujące mogą się bardzo między sobą różnić, nawet jeśli wypuszczone zostały przez tego samego producenta. Różnica polega głównie na rodzajach portów, które dany model oferuje. Może to być nie tylko klasyczne wejścia USB, ale też złącza HDMI, Display Port czy Thunderbolt – dzięki nim jeszcze łatwiej można podłączyć poszczególne urządzenia.

Czym różni się stacja dokująca od replikatora portów?

„Stacja dokująca” i „replikator portów” to pojęcia, które często używane są jak synonimy. Jak się jednak okazuje, oznaczają one trochę co innego, mimo że są nieraz wykorzystywane zamiennie. Kiedyś oba te typy urządzeń różniło głównie to, że stacje dokujące można było podłączyć jedynie przy pomocy specjalnych złączy, podczas gdy replikatory portów podłączano przez USB. O ile stacje dokujące potrafiły też ładować urządzenie, o tyle replikatory nie były w stanie tego zrobić.

Dziś podział się ten trochę zaciera, a wszystko przez to, że replikatory portów wyposażone są w Thunderbolt 3, który korzysta ze złącza USB typu C. Pozwala on nie tylko na rozbudowanie pakietu złączy, ale też na ładowanie komputera.

Stacje dokujące dedykowane były i są wybranym liniom laptopów, replikatory portów natomiast nie są i można je podłączyć do dowolnego komputera, choć warto przejrzeć listę modeli, dla których są one przeznaczone. Nie wymagają też specjalnego złącza, które jest potrzebne, aby przyłączyć stację dokującą. Coraz częściej na rynku można znaleźć również replikatory bezprzewodowe, które łączą się z komputerem poprzez WiGig. Nie wymagają one nawet podpinania do laptopa. Warunkiem do skorzystania z takiego rozwiązania jest jednak przystosowanie karty sieciowej do tego rodzaju transmisji.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel