Jak przyspieszyć laptopa? Prezentujemy 15 sposobów na to, jak zwiększyć wydajność laptopa

2021-07-19
Jak przyspieszyć laptopa? Prezentujemy 15 sposobów na to, jak zwiększyć wydajność laptopa

Jak przyspieszyć laptopa? Jak się okazuje, można to zrobić na wiele sposobów, począwszy na zmianie ustawień, skończywszy na wymianie poszczególnych jego komponentów, dzięki którym możesz zapewnić sprzętowi drugie życie. Co zatem zrobić, aby podnieść jego wydajność? W tym artykule znajdziesz aż kilkanaście sposobów, które pozwolą Ci to zrobić – niektóre są łatwe, inne natomiast bardziej zaawansowane.

Zdjęcie: Andrea Piacquadio z Pexels

 

 

 

Jak przyspieszyć laptopa? Najskuteczniejsze sposoby

Zastanawiasz się, jak przyspieszyć laptopa na kilkanaście różnych sposobów? Jeśli tak, poniżej opisujemy te, które zdecydowanie warto przetestować.

1) Ponownie uruchom komputer

Jak zwiększyć wydajność laptopa od razu? W wielu przypadkach pomoże ponowne uruchomienie komputera. Zdarza się, że niektórzy nie wyłączają sprzętu przez wiele tygodni, korzystając jedynie z funkcji uśpienia. Niestety, w ten sposób obciąża się pamięć danymi z programów, przez co wykonywanie codziennych czynności, jak i uruchamianie aplikacji czy otwieranie plików, staje się o wiele wolniejsze. Pamiętaj, że wyłączając komputer codziennie, umożliwiasz mu odświeżenie pamięci oraz lepsze działanie kolejnego dnia.

2) Wyłącz programy działające w tle

Jeżeli zależy Ci na natychmiastowym przyspieszeniu pracy laptopa, warto wyłączyć zbędne programy, działające w tle. Im z większej ich liczby korzystasz jednocześnie, tym niższa wydajność sprzętu. Jak najłatwiej to zrobić? Najlepiej, jeśli wejdziesz do Menadżera zadań, a następnie klikniesz w kartę Uruchamianie. Następnie powinieneś wcisnąć Wpływ na uruchamianie, gdzie umieszczana jest lista aplikacji, które zaczynają działać wraz z uruchomieniem laptopa. Usuń te aplikacje, z których nie korzystasz – kliknij prawym przyciskiem myszy określony program, a następnie wciśnij Wyłącz. Na końcu ponownie uruchom urządzenie. Jeśli chcesz, w tej samej zakładce możesz zerknąć na Procesy i wyłączyć te, które nie chcesz, żeby się odbywały. Jeżeli z kolei naciśniesz Usługi, zobaczysz te procesy, które są już wyłączone oraz te, które jeszcze możesz wyłączyć.

windows 10 pulpit z przyciskiem start

3) Wyczyść laptopa

Jak przyspieszyć działanie laptopa? Zastanów się, czy przypadkiem nie trzeba go wyczyścić. Po pewnym czasie zbiera się w każdym sprzęcie spora ilość kurzu. Zwłaszcza, jeśli był on użytkowany w sprzyjających ku temu warunkach. Jeśli otwory wentylacyjne będą zatkane, prawdopodobnie wpłynie to na ograniczenie przepływu powietrza i nieodprowadzanie wysokiej temperatury, a wentylatory przestaną chłodzić skutecznie określone układy. To z kolei doprowadzi do przegrzewania się laptopa oraz zmniejszenia taktowania, a w konsekwencji – do spowolnienia urządzenia. W ostateczności może prowadzić również do poważnej i kosztownej do usunięcia awarii.

Co warto zrobić w takiej sytuacji? Dobrym sposobem okazuje się wykorzystanie klasycznego odkurzacza, który wysysa kurz z otworów wentylacyjnych – o ile, rzecz jasna, w takie laptop jest wyposażony. Możesz też zastosować sprężone powietrze w sprayu i przeczyścić nim system wentylacyjny – to najbezpieczniejszy sposób oczyszczania sprzętu elektronicznego.

Aby jednak dotrzeć do trudnodostępnych miejsca, będziesz musiał zdjąć obudowę. Całą operację należy przeprowadzać w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu, ponieważ złożona mieszanka substancji może być łatwopalna. Jeśli oczyszczanie nie przyniesie pożądanych efektów, powinieneś pomyśleć nad wymianą podzespołów.

Jeżeli urządzenie znalazło się w szczególnie zakurzonym powietrzu lub nie masz dużej wiedzy na temat laptopów, możesz oddać je do profesjonalnego serwisu komputerowego. Warto dodać, że pozbycie się kurzu z samych łopatek wiatraczka chłodzącego poprawia skuteczność chłodzenia nawet do 30 proc.

 


 

Przeczytaj również: Jak prawidłowo czyścić laptopa?


 

4) Przestań przegrzewać laptopa

Przegrzanie laptopa może być nie tylko efektem kurzu, ale i korzystania z niego na miękkiej powierzchni, a więc np. na kocu, łóżku, kanapie, kolanach. Tymczasem należy dbać o to, aby miał on stale zapewniony, swobodny przepływ powietrza. Warto zaznaczyć, że złe praktyki mogą doprowadzić nie tylko do przegrzania sprzętu, ale i zniszczenia różnych jego komponentów, dlatego zdecydowanie warto ich unikać.

kobieta z laptopem na łóżku pije kawę

Zdjęcie: Vlada Karpovich z Pexels

5) Dokonuj regularnych aktualizacji

Czasem można usłyszeć, że aktualizacje systemu zaśmiecają komputer. Oczywiście, nie jest to prawda. Aktualizacje chronią przed licznymi zagrożeniami, a do tego pozwalają korzystać z najnowszych, oferowanych przez system operacyjny technologii. Kolejne jego wersje pozbawione są z reguły wcześniej pojawiających się błędów. Mimo że niektóre aktualizacje zajmują sporo czasu, warto poświęcić czas na ich zaimplementowanie. Zastanawiasz się, czy na Twoim komputerze znajduje się najnowsza wersja systemu? Możesz to sprawdzić, klikając kolejno w: Ustawienia, Aktualizację i zabezpieczenia, Windows Update, Sprawdź aktualizacje.

6) Odinstaluj niepotrzebne programy

Jeśli zastanawiasz się, jak przyspieszyć starego laptopa bez zakupu dodatkowych komponentów, odinstaluj niepotrzebne programy. Wejdź w Panel Sterowania, Programy, Programy i funkcje, a następnie przejrzyj listę aplikacji, które są zainstalowane na Twoim urządzeniu. Usuń te, o których już dawno zapomniałeś. Kiedy odinstalujesz jeden, przejdź do kolejnego. Pamiętaj, aby rozważnie pozbywać się poszczególnych aplikacji, ponieważ niektórych możesz w ogóle nie kojarzyć, a które są konieczne do poprawnego działania komputera. Jeżeli więc nie wiesz, do czego służy dany program, sprawdź najpierw go w internecie lub zwróć się do serwisu komputerowego.

mężczyzna pracujący przy komputerze

Zdjęcie: Karolina Grabowska z Pexels

7) Uporządkuj dysk

Często wolne działanie komputera jest efektem zbyt dużej liczby plików na dysku. Na urządzeniu dobrze jest mieć przynajmniej 10 proc. wolnego miejsca. Jeśli jest go mniej, zdecydowanie warto uporządkować pliki i dane. Z reguły największa ich liczba znajduje się w folderze Pobrane, polecamy więc zacząć czyszczenie właśnie od niego. Wyrzuciłeś zbędne pliki, ale wciąż ich jest bardzo dużo? Jeśli tak, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dysku zewnętrznego. Coraz więcej użytkowników docenia również możliwości chmury, w której można bez problemu przechowywać dokumenty.

Jednym z programów, który może się przydać podczas czyszczenia dysku, jest CCleaner. Dzięki niemu można pozbyć się plików cookies, starych grafik czy też gier, z których od dawna nie korzystasz. Istotne jest również to, że jeżeli program uzna odpowiedni plik za ważny, ostrzeże Cię przed jego usunięciem. Jeśli chcesz, aby komputer stale działał szybko i płynnie, warto skorzystać z CCleanera przynajmniej raz na dwa tygodnie.

Zamiast z CCleanera, możesz też z korzystać z funkcji oczyszczania dysku, która występuje w systemie Windows 10. Pozwoli Ci ona usunąć dawno nieotwierane foldery, miniatury plików graficznych czy też instalatory programów. W tym celu musisz znaleźć aplikację Oczyszczanie dysku poprzez wpisanie w pasku wyszukiwania jej nazwy. Powinna się ona ukazać przed Twoimi oczami, wraz z listą plików do usunięcia. Możesz następnie wybrać pliki, które chcesz usunąć, poprzez zaznaczenie odpowiednich pól. Następnie wybierz przycisk Oczyść pliki systemowe. W aplikacji zobaczysz też ilość pamięci, która zostanie dzięki nim zwolniona.

 

8) Dokonaj defragmentacji dysku

Jak jeszcze można poprawić wydajność laptopa? Jedną z metod, która pozwala utrzymać go w dobrej kondycji bez konieczności wydawania pieniędzy, jest regularna defragmentacja dysku. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się – tak naprawdę – uporządkowywanie plików na dysku. Często jest tak, że poszczególne elementy jednego programu rozlokowane są w różnych częściach partycji. Podczas  defragmentacji wszystkie pliki są układane po kolei, dzięki czemu komputer łatwiej może je znaleźć. W ten sposób przyspiesza się jego działanie.

Aby dokonać defragmentacji, należy kliknąć po kolei przyciski: Eksplorator, Dysk, Narzędzia, Optymalizuj/Defragmentacja. Jest to operacja, która zajmuje dość dużo czasu, jednak – jeśli musisz korzystać z komputera – może się ona odbywać w tle (choć najlepiej nie robić wówczas nic). Defragmentację warto wykonywać co 2 lub 3 miesiące.

 

9) Wyłącz efekty wizualne

Na zmniejszenie wydajności komputera wpływają również liczne efekty specjalne, które sprawiają, że całość wydaje się bardziej atrakcyjna wizualnie. Są one domyślnie włączane w systemie, wraz z efektami przezroczystości oraz animacjami. Aby je wyłączyć, w menu wyszukaj: System, Zaawansowane ustawienia systemu, Zaawansowane, a następnie –  Ustawienia wydajności. Kolejnym krokiem jest wybór karty Efekty wizualne, a później opcji Niestandardowe. Przed Tobą pojawi się lista efektów wizualnych, spośród których możesz wybrać te, które chcesz wyłączyć, usuwając zaznaczenie pól wyboru. Po wykonaniu tej czynności kliknij w przycisk Zastosuj.

10) Sprawdź, czy nie masz wirusa

Zdarza się, że przyczyną nagłego spowolnienia komputera jest wirus. Warto więc sprawdzić, czy to przypadkiem nie on zaatakował Twojego laptopa. Wystarczy czasem wejść na jedną podejrzaną stronę, aby złośliwe kody przedostały się do urządzenia. W takim przypadku warto skorzystać z programy antywirusowego i przeskanować z komputer, a jeśli nie masz takiego oprogramowania – skorzystać z Windows Defendera. Jeżeli chcesz uniknąć tego typu niespodzianek, powinieneś regularnie skanować pliki, sprawdzając, czy sprzęt jest od wolny od wirusa.

Oko robota

Zdjęcie: utworzone przez rawpixel.com - pl.freepik.com

 


 

Przeczytaj również: Jak dbać o bezpieczeństwo komputera i danych?


 

11) Skonfiguruj indeksowanie plików

Zależy Ci na tym, aby przyspieszyć wyszukiwanie plików w wyszukiwarce komputera? Jeśli tak, polecamy skonfigurować indeksowanie plików – najlepiej tak, aby sprawdzało ono najważniejsze foldery z plikami, z których korzystasz. Jak to zrobić? Otwórz Panel sterowania i w dostępnej w nim wyszukiwarce wpisz Opcje indeksowania. Kliknij ten przycisk, a przed Tobą ukaże się okno, gdzie powinieneś wybrać Modyfikuj, zaznaczyć Pokaż wszystkie, a następnie odznaczyć katalogi, których nie chcesz indeksować (czyli te, w których niewiele się zwykle zmienia). Kiedy wciśniesz Zaawansowane, możesz przejść na kartę Typy plików i wyeliminować zaznaczenia przy tych rodzajach plików, których nie chcesz indeksować (czyli przy tych, które rzadko wyszukujesz).

12) Włącz rdzenie procesorów

Zdarza się, że niektórzy użytkownicy nie wykorzystują w pełni możliwości laptopa. Aby to zmienić, należy włączyć rdzenie procesorów. Jak to zrobić? W pasku wyszukiwania wpisz msconfig, a zobaczysz przed sobą Konfigurację systemu – kliknij w nią, a następnie wejdź w kartę Rozruch. Na liście zaznacz swój system operacyjny,  następnie wciśnij Opcje zaawansowane. Później zaznacz Liczbę procesorów i wybierz z listy najwyższą liczbę. Aby nowe ustawienia zaczęły działać, uruchom ponownie sprzęt.

CPU procesor z socketem

13) Wyłącz używanie pliku wymiany

Twój laptop posiada pamięć RAM przynajmniej na poziomie 4 GB? Jeśli tak, możesz wyłączyć używanie pliku wymiany, który nie jest aż tak potrzebny. Prawym przyciskiem myszy kliknij Ten Komputer, a później: Właściwości, Zaawansowane ustawienia systemu, Wydajność, Ustawienia. Na karcie Zaawansowane, w sekcji Pamięć wirtualna, wybierz opcję Zmień. Odznacz opcję Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków.

Kolejne czynności zależą od tego, czy chcesz w ogóle zrezygnować z pliku wymiany, czy też zmniejszyć jego maksymalny rozmiar. W pierwszym przypadku wybierz Bez pliku stronicowania, Ustaw. W drugim kliknij na Rozmiar niestandardowy i uzupełnij pola Rozmiar początkowy i Rozmiar maksymalny. W obu polach należy wpisać tę samą wartość, przy czym musi ona wynosić 1,5-2 razy tyle, co pojemność zainstalowanej pamięci RAM.

14) Zwiększ ilość pamięci RAM

Zastanawiasz się, jak zwiększyć wydajność laptopa poprzez wymianę podzespołów? Bardzo często przyczyną wolniejszego działania komputera jest zbyt mała ilość pamięci RAM, która odpowiada za płynną pracę urządzenia przy bardzo obciążających programach i grach. W tym momencie absolutnym minimum do tego, aby system operacyjny Windows 10 płynnie działał, są 4 GB pamięci RAM. Jeśli jednak przechowujesz mnóstwo danych, a do tego korzystasz z zaawansowanych technologicznie programów, warto zastanowić się nad 8 GB, a nawet 16 GB pamięci RAM.

Nie wiesz, w jaką ilość pamięci RAM wyposażony jest Twój laptop? Jeśli tak, możesz to sprawdzić w Menadżerze zadań, wystarczy użyć skrótu CTRL + ALT + Delete, a następnie kliknąć w Wydajność. Tam też zobaczysz liczbę wolnych gniazd pamięci oraz dane o typie pamięci RAM (np. DDR4). Jeśli chodzi o standard pamięci RAM, zdecydowanie lepsze są kości DDR4, jednak w przypadku starszych konfiguracji występują moduły DDR3, DDR2 lub nawet DDR DIMM. Warto też dodać, że o ile w laptopach występują mniejsze moduły SO-DIMM, o tyle w większych komputerach – standardowe moduły DIMM. Odpowiednią pamięć RAM znajdziesz w ofercie RNEW – wybór odpowiedniej ułatwi Ci nasz artykuł: RAM do laptopa - jaką wybrać?

 

pamięć RAM DDR4 DIMM

15) Zakup inny dysk

Zastanawiasz się, jak jeszcze można przyspieszyć pracę laptopa? Jeśli posiada on dysk HDD, zdecydowanie warto zamienić go na dysk SSD bądź też dokupić go do istniejącego modelu. Dlaczego? Ponieważ działa on nawet dziesięciokrotnie szybciej! Co prawda, dyski tego typu są relatywnie drogie, jednak powoli tanieją i coraz częściej można je kupić w przystępnych cenach. Jeśli nie możesz pozwolić sobie model z dużą ilością pamięci, warto wybrać mniejszy dysk SSD np. 120 GB, na którym będzie działał sam system operacyjny – inne programy mogą być zainstalowane na dysku HDD. Gdy umieścisz nowy dysk SSD w komputerze, różnicę zauważysz praktycznie od razu.

Dyski SSD mają dużo większą moc obliczeniową niż dyski HHD. Co więcej, posiadają również o wiele mniejsze zapotrzebowanie na energię niż te standardowe, co szybko zauważysz wtedy, gdy będziesz pracował na baterii. Ponadto, są pozbawione elementów ruchomych, dzięki czemu są dużo bardziej odporne na wstrząsy.

Możesz też – zamiast dysku SSD – zdecydować się na dysk HDD, ale o większej pojemności. Jaka pojemność zatem będzie najlepsza? Absolutnym minimum jest dysk o pojemności 128 GB, jednak pomieści on jedynie system operacyjny oraz najistotniejsze aplikacje. Dlatego warto rozejrzeć się za większymi modelami, np. o pojemności 256 GB. Są one o wiele bardziej komfortowe w użytkowaniu i jednocześnie stosunkowo tanie.

Przed zakupem dysku SSD musisz wiedzieć, że występuje on na rynku w wielu rodzajach oraz formatach. Jeśli chodzi o model do laptopa, powinieneś sprawdzić jaki dysk jest dedykowany dla Twojego modelu laptopa, ponieważ nie każdy dysk pasuje do każdego komputera.  

 

Masz komputer stacjonarny? Przeczytaj nasz artykuł: Jak przyspieszyć komputer? Poznaj 20 sposobów!

A kiedy powyższe sposoby nie pomogą?

Może to oznaczać, że Twoje urządzenie ma już swoje lata i czas pomyśleć o zastąpieniu go laptopem nowszej generacji. W takim przypadku przychodzimy z pomocą. Znajdziesz u nas laptopy nie dość, że tanie, to wydajne, które wystarczą na lata. Nie znasz się na tym? Skorzystaj z naszego doświadczenia i zadzwoń na numer 52 506 59 70.

laptopy poleasingowe w rnew
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel