Lenovo ThinkPad czy Dell Latitude - który laptop wybrać?

2022-09-22
Lenovo ThinkPad czy Dell Latitude - który laptop wybrać?

Lenovo ThinkPad oraz Dell Latitude to rodziny laptopów biznesowych, które są bardzo cenione przez użytkowników. Mimo że pierwsze ich modele pojawiły się na rynku jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, do dziś wypuszczane są kolejne, coraz to bardziej unowocześniane warianty. Dowiedz się, która rodzina laptopów wygrywa w pojedynku „Lenovo vs Dell”.

Laptopy Dell Latitude oraz Lenovo ThinkPad dostępne są w wielu seriach – jedne są bardziej mobilne, inne dużo lepiej sprawdzają się w pracy biurowej. Obie rodziny laptopów złożone są z podobnych podzespołów, cechują się stylowym designem oraz solidnością wykonania. Ważne jest również to, że w obu seriach znajdują się modele o bardzo różnych konfiguracjach, dzięki czemu można wybrać laptop idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

 

Lenovo ThinkPad – czym się wyróżniają te laptopy?

Laptopy Lenovo ThinkPad obejmują całkiem pokaźną grupę modeli o zbliżonych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz eleganckim wyglądzie. Wśród nich znajdują się laptopy ultralekkie i ultramobilne, jak również olbrzymie stacje robocze, przeznaczone do bardzo zaawansowanych projektów.

Pierwszym laptopem, który zapoczątkował całą genialną rodzinę ThinkPad, był model ThinkPad 700C – wyprodukowany został on jeszcze przez firmę IBM, która dopiero później została wykupiona przez Lenovo. Komputer zadebiutował w 1992 roku i już wtedy wyróżniał się pewnymi elementami, które do dziś pozostają wizytówką rodziny ThinkPad.

W tym momencie to właśnie laptopy z tej rodziny wyznaczają standardy wśród laptopów biznesowych, a sama nazwa „ThinkPad” stała się synonimem wysokiej jakości. Ciekawostką jest to, że Richard Sapper, który zaprojektował design pierwszego komputera ThinkPad, inspirował się wyglądem pudełek na lunch – w efekcie pierwszy model przypominał małą, zgrabną walizkę.

Poniżej opisujemy pokrótce najbardziej rozpoznawalne serie laptopów ThinkPad.

ThinkPad Seria T – to laptopy biznesowe z wyższej półki, o bardzo klasycznym designie. Wyróżniają się one, przede wszystkim, wysoką wydajnością oraz wytrzymałą baterią. Modele te posiadają również wygodną i podświetlaną klawiaturę, odporną na zalanie. Do tego mają wydajne procesory, dzięki czemu działają bardzo szybko, są one również stosunkowo lekkie. Ponadto, wyposażone zostały one w wykonane ze stali zawiasy. Ważne jest również to, że w przypadku tej serii producent oferuje bardzo wiele konfiguracji, dzięki czemu można wybrać model z podzespołami dopasowanymi np. do wykonywania grafik czy też do gry. Warto dodać, że modele laptopów zakończonych w tej serii literką „s” są jeszcze bardziej mobilne, a więc smuklejsze i przeznaczone także do podróży. Jedną z najpopularniejszych serii jest Lenovo Thinkpad T480.
ThinkPad Seria X – najpopularniejsza i najbardziej prestiżowa linia laptopów ThinkPad, przeznaczona dla wszystkich użytkowników celujących w laptopy lekkie i smukłe, cechujące się jednocześnie doskonałymi parametrami. Sporym atutem laptopów z serii X jest to, długo wytrzymują bez ładowania, dzięki czemu świetnie sprawdzają się np. podczas podróży i delegacji. Do tego wykonane są one z wyjątkowo wytrzymałych materiałów. Korzystają z nich zarówno klienci biznesowi, jaki i indywidualni, a także profesjonalni graficy oraz programiści. W serii X znajdują się również laptopy 2w1, dzięki czemu można z nich korzystać również jak z tableta. Sprawdź Lenovo X1 Carbon poleasingowy
ThinkPad Seria E – laptopy ze średniej półki cenowej, przeznaczone dla klienta biznesowego, a w szczególności – dla małych i średnich firm. Wśród nich znajdują się notebooki czternasto- i piętnastocalowe, są one dosyć lekkie i posiadają całkiem wytrzymałą baterię. Nowsze modele zostały nieco solidniej wykonane, a tworzywo obudowy zastąpiono w nich polimerem PC/ABS. To z kolei sprawiło, że cała konstrukcja jest bardziej wytrzymała. Co więcej, obudowa posiada w tych laptopach matową fakturę, dzięki czemu łatwiej jest komputer utrzymywać w czystości.
ThinkPad Seria L – modele bardziej funkcjonalne niż laptopy z serii E oraz tańsze od serii T. W przeciwieństwie jednak do tych ostatnich dostępna liczba konfiguracji w serii L jest znacznie mniejsza. Laptopy te posiadają odporną na zalanie klawiaturę. Wyposażone są również w czytnik linii papilarnych. Obudowa w nich wykonana jest w przeważającej części z polimeru PC/ABS, bez zastosowania włókna węglowego.
ThinkPad Seria P – siedemnastocalowe komputery o ogromnych możliwościach konfiguracyjnych. Wyróżniają się one m.in. za sprawą mocnej obudowy wykonanej z aluminium, włókna szklanego oraz stopu magnezu. Komputery te posiadają bardzo wydajne podzespoły oraz procesory Intel Xeon. Charakteryzują się także stabilną pracą. Podobnie jak w przypadku serii T, literka „s” na końcu nazwy oznacza większą ich mobilność.
ThinkPad Seria Yoga – jedna z najmłodszych serii rodziny ThinkPad, laptopy te wyróżniają się – przede wszystkim – za sprawą bardzo nowoczesnego designu. Najważniejszą ich cechą jest jednak to, że łączą one w sobie funkcje tabletu oraz laptopa. Ekran w tych urządzeniach można odchylić o pełne 360° - niedługo po wypuszczeniu tej serii na rynek owo innowacyjne rozwiązanie zainspirowało również i innych producentów. Są to komputery o przystępnej cenie, dedykowane profesjonalistom potrzebującym ekranu dotykowego i piórka. Wyposażone one są również w bardzo szybkie dyski SSD. Ciekawą propozycją są laptopy serii Thinkpad Yoga X1.
ThinkPad Seria 13 – stosunkowo nowa seria laptopów, którą często porównuje się modelu Lenovo Thinpad X1 Carbon. W przeciwieństwie do niego, nie posiada ona jednak wyjątkowo mocnej obudowy z włókna węglowego, wykonana jest natomiast z aluminium oraz tworzywa PC/ABS. Komputery te doskonale nadają się do pracy w biurze oraz w podróży, wyposażone są również w szybki dysk SSD.

Już pierwszy komputer z rodziny ThinkPad posiadał Trackpoint, który stał się znakiem rozpoznawczym całej serii. To – tak naprawdę – niewielki, umieszczony na środku klawiatury czerwony dżojstik, którym można się posługiwać zamiast touchpada. Laptopy ThinkPad posiadają również różnego rodzaju systemy zabezpieczające, jak np. czytnik linii papilarny czy też chip TPM, który odpowiada za szyfrowanie przechowywanych danych.

Laptopy ThinPad mają możliwość rozbudowy, dzięki czemu można zwiększyć ich możliwości oraz wydajność. Większość modeli wyposażona jest w Active Protection System, który pomaga wykryć moment spadania i wstrząsy, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia dysku. Laptopy Lenovo ThinkPad często posiadają również funkcję LTE-A, dzięki której można połączyć się ze światem, nawet gdy w pobliżu nie ma WiFi. W komputerach znajdują się także porty USB-C Thunderbolt3, dzięki którym możliwy jest błyskawiczny przesył danych. Do każdego nowego modelu dołączona jest również ogólnoświatowa gwarancja, pozwalająca na skorzystanie z pomocy w 160 państwach na całym świecie.

 

Dell Latitude – czym się charakteryzują te laptopy?

Dell Latitude to rodzina laptopów, pośród których zdecydowana większość to urządzenia biznesowe. Na rynku pojawiły się one w 1994 roku i obecnie można wśród nich znaleźć również laptopy multimedialne oraz modele mobilne, idealne do pracy podczas podróży. Są one z reguły smukłe i lekkie oraz cechują się bardzo eleganckim wykończeniem – dzięki temu można je nosić np. na spotkania biznesowe. Ze względu na to, że seria Latitude składa się z bardzo wielu modeli o zróżnicowanych parametrach, bez problemu można dobrać komputer idealny dla siebie.

To, co jest charakterystyczne dla wszystkich modeli Latitude, to przede wszystkim – czarny kolor, kojarzący się z powagą oraz biznesową elegancją. Obudowa tych laptopów została wykonana w wysokiej jakości materiałów, co zapewnia im sztywność oraz wytrzymałość. Modele z wyższej półki posiadają również wzmocnienia z magnezu lub włókna węglowego, co ma szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy komputer jest często przewożony. Można powiedzieć, że Latitude to rodzina laptopów, w której wszystkie elementy zostały dopracowane.

Poniżej podajemy serie laptopów Latitude, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Laptopy Dell Latitude wyposażone zostały w wydajne procesory Intel Core i7 vPro, i5 oraz i3. Warto dodać, że – w celu ochrony danych – zaimplementowane w nich pewne narzędzia, takiej jak np. czytnik linii papilarnych czy też zaawansowane systemy do szyfrowania. Komputery posiadają dysk SSD, dzięki któremu są bardzo szybkie i mniej podatne na uszkodzenia, w porównaniu do klasycznych dysków HDD.

Należy zaznaczyć, że w komputerach z serii Latitude często istnieje możliwość podświetlania klawiatury, a w niektórych modelach są one odporne na zalanie. Laptopy te posiadają również bardzo przemyślany układ gniazd oraz slotów (czyli obszarów, do których wsuwa się dane urządzenie), np. na karty pamięci. Warto również powiedzieć kilka słów o samych ekranach Dell Latitude – jak się okazuje, największe z nich mają przekątną wynoszącą 15,6 cala, a najmniejsze – 12,5 cala. Podobnie jak w przypadku modeli Lenovo ThinkPad, można znaleźć tu również modele typu 2w1, które stanowią połączenie laptopa oraz tableta.

W rodzinie Latitude znajdują się również urządzenia z linni Rugged, o pancernej obudowie. Odporne są one na wszelkiej rodzaju uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy, drgania oraz upadki. Laptopy te doskonale sobie radzą sobie w różnych temperaturach, a to za sprawą trybu QuadCool, który sprawia, że urządzenia się nie przegrzewają. Jeśli chodzi o samą gwarancję, w przypadku serii Latitude jest ona bardzo długa, ponieważ wynosi standardowo aż trzy lata i – co więcej – można ją rozszerzyć nawet do pięciu.

 

Dell czy Lenovo – który laptop będzie lepszy?

Bardzo trudno rozstrzygnąć pojedynek laptopów „Lenovo vs Dell”, ponieważ łączy je wiele podobieństw. Obie rodziny komputerów warto pod uwagę przy zakupie komputera – niezależnie od tego, czy chodzi o laptop biznesowy, czy też przeznaczony do codziennego użytku. Notebooki Lenovo ThinkPad wyróżniają się większą rozpiętością ekranów, ponieważ można znaleźć wśród nich zarówno modele jedenasto-, jak i siedemnastocalowe, które nie są dostępne w ofercie rodziny Latitude.

Zarówno Lenovo, jak i Dell produkują komputery o bardzo solidnej obudowie, dzięki czemu są one odporne na urazy mechaniczne – najtrwalsze są jednak modele Della, z serii Rugged, o pancernej obudowie. W komputerach obu producentów znajdują się klawiatury, które mają zwykle możliwość podświetlenia i są często odporne na zalanie. Modele Lenovo ThinkPad i Dell Latitude wyposażone są również w dyski SSD, a także wysokiej klasy procesory. Charakteryzują się także eleganckim designem oraz oferują szereg różnych zabezpieczeń. Zarówno w serii ThinkPad, jak i Latitude można znaleźć modele pełniące funkcje tableta .

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel